HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

Yeni nesil bir dolgu maddesi olan Harmonyca, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.  

Harmonyca anti-aging endüstrisinin lider markalarından biri olan Allergan imzası taşıyor. Dolgu enjeksiyonlarının maharetlerini bir adım öteye taşıyan Harmonyca, aslında tam anlamıyla bir hibrid dolgu maddesi. Alışıldık dolgu maddelerinin vazgeçilmez molekülü hyalüronik asit ile yüze hacim veriyor, lift etkisi yaratıyor. 

Peki ya dolgu maddenizden daha çok şey istiyorsanız?

Bu noktada formüle kalsiyum hidroksiapatit giriyor. Kalsiyum hidroksiapatit molekülünün mahareti ise ciltteki ve cilt altında yer alan bağ̆ dokusundaki kolajen sentezini artırması. Bu da uzun vadeli etki anlamına geliyor. Yani hyalüronik asit yüzde anında hacim ve lift etkisi yaratırken kalsiyum hidroksiapatit bu etkiyi pekiştiriyor, uzun vadeye yayıyor, cildin daha sağlıklı ve elastik bir dokuya kavuşmasını sağlıyor. Böylece hem yaş aldıkça yüzde azalan hacmi geri koyarken anti-aging fayda da sağlamış oluyorsunuz.

Sinerji Yaratan İkili

Harmonyca’nın formülünde kullanılan iki maddenin özelliklerine yakından bakalım… Hyalüronik asidin yüze daha genç bir görünüm vermek için kullanılmasının üstünden yaklaşık otuz yıl geçti. Hyaüronik asit aslında doğal olarak vücutta da bulunan bir molekül ve en önemli özelliği su moleküllerini kendine bağlama gücü. Onlarca yıldır yüzdeki hacim kaybını yerine koyma, yanaklara, elmacık kemiklerine volüm vermek, daha dolgun dudaklar yaratmak için başarıyla ve güvenle kullanılıyor. 

 Adını hyalüronik asit kadar çok duymamış olsak da kalsiyum hidroksiapatit de vücutta doğal olarak bulunan bir madde. Kemik dokusunun yapımında önemli bir rol oynayan bu molekül aynı zamanda kolajen stimülatörü olarak da biliniyor. Kolajen ve elastin sentezini artırarak cilt gençliğini destekliyor, cildin sıkı ve elastik kalmasını sağlıyor.

Bu iki madde bir arada kullanıldığında siz hyalüronik asidin yüzünüzde anında yarattığı etkiyi görüyorsunuz ama diğer yandan kalsiyum hidroksiapatit de işe koyuluyor. Ve ciltteki kolajen liflerini stimüle ediyor. Klinik çalışmalara göre enjeksiyondan bir hafta gibi kısa bir süre sonra yeni kolajen üretimi başlamış oluyor.  Birkaç ay sonra hyalüronik asit parçalanmaya başlarken, kalsiyum hidroksiapatit sayesinde yüze gözle görülür bir şekilde sıkılık ve dolgunluk verecek miktarda kolajen üretilmiş oluyor.  Yani formülün içindeki bir molekülün ömrü dolmaya başladığında diğer molekülün yarattığı etki onun yerini alıyor.

İşte merak ettiğiniz sorular ve cevapları… 

Bu dolgunun diğer dolgulara göre avantajı nedir?

Harmonyca, diğer hyalüronik asit bazlı dolgulardan farklı olarak içeriğinde kalsiyum hidroksiapatit molekülü de bulunur. Bu sayede sadece yüze hacim vermekle kalmaz ciltteki yaşlanma belirtilerini yavaşlatır, cilde uzun süreli anti-aging fayda sağlar. 

Harmonyca dolgusu nerelerde kullanılabilir?

Harmonyca yanaklar, elmacık kemikleri gibi yüzün orta bölümü ve çene, çene hattı gibi yüzün alt bölümünde kullanılabilir. Ellerdeki yaşlanma belirtilerini hafifletmekte de son derece başarılıdır. Harmonyca sadece hyalüronik asit içeren dolguların aksine dudaklar, göz çevresi ve boyun bölgesine uygulanmaz.

Bu tedavi için uygun bir aday mıyım?

Yüzündeki yaşlanma belirtilerini hafifletmek, elastikiyet kaybıyla savaşmak, yüzüne hacim vermek, kırışıkların görünümünü hafifletmek ve cilt kalitesini artırmak isteyen herkes Harmonyca dolgusundan faydalanabilir. En önemlisi de yaptırdığı işlemin etkilerinin daha uzun bir süreye yayılmasını isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Nasıl bir işlem beklemeliyim? Tedavi sırasında canım acır mı?

Harmonyca dolgu maddesi cildin derin tabakalarına enjekte edilir. Formülün içinde bulunan ağrı kesici ajan ve tedavi öncesinde cilde sürülen anestezik krem işlemin konforlu geçmesine yardımcı olur.  

İşlemden sonra gündelik hayatıma ne zaman dönebilirim?

Dolgu enjeksiyonu sonrası uygulama yapılan yerde morluk, hafif şişlik görülmesi normaldir. Bu bütün enjeksiyon içeren müdahaleler için geçerlidir. İşlem sonrası gündelik hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Ancak eğer önemli bir gece ya da kutlama söz konusu ise doktor randevunuzu bir hafta öncesine almanızda fayda var. 

Tedavinin olumlu etkisi kadar devam eder?

Klinik çalışmalar işlemin olumlu etkisinin 12 - 19 aya kadar devam ettiğini gösteriyor.

Diğer hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinde olduğu gibi gerekirse dolguyu eritmek mümkün mü?

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinde sonucu sevmediğinizde dolguyu eritmek mümkündür. Harmonyca dolgusunun da %70’i hyalüronik asitten oluşur. Yani yüzünüzdeki dolgunluğu sevmediyseniz hyalüronidaz enzimi enjeksiyonu ile hyalüronik asidi eritmek mümkündür (zaten dolgunluğu da esas olarak bu madde verir). Kalsiyum hidroksiapatit molekülü ise eritilemez, zamanla çözünerek yok olur.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.