Yüzdeki Deriyi Soyma

Müge soruyor
Kimyasal peelingle yüzde soyulmalar oluyor ve gelen yeni deri eskisine gore daha ince oluyor bu zararlı değil mi? Sonuçta cilt incelmiş olmuyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Müge Hanım. Aksine peeling tedavisi cildin kalitesinin de, kalınlığının da artmasını sağlayan bir işlemdir. Sadece işlem sonrasında cilt bir süreliğine daha hassas olur ki bu cildin yapılanma sürecidir. Cilt hücreleri daha aktif bir şekilde çalışmaları için stimüle edilmişlerdir. Bu sürecin sonucunda ise cilt daha parlak, daha taze bir görünüm alır. Lekelerin, ince kırışıklıkların görünümü hafifler. Cildin en üst tabakasındaki ölü deriyi nazikçe soyduğunuzda cilt daha genç bir cilt gibi davranmaya başlar. Bu da daha dayanıklı, daha dirençli olması anlamına gelir.
Hülya soruyor
İyi günler doktor bey. Ben 1 hafta önce tca ½25 kullandım bunun etkili olabilmesi için kaç seans daha kullanmam lazım sizce? İlginize teşekkürler iyi günler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hülya Hanım. Bu tür peeling işlemlerinin bir uzman gözetiminde ve bir uzman tarafından yapılması gerekir. Bunlar güçlü formüllerdir –en hafif konsantrasyonda olanlar bile- ve en doğrusu deneyimli bir uzman tarafından uygulanmalarıdır. Ayrıca size, cildinizi hiç görmeden, muayene etmeden, şu kadar seans yapın demek çok yanlış olur. Ya cildinizde ciddi bir yan etki oluşursa ne olacak?
Sevil soruyor
Merhabalar benim yüzümde güneş lekeleri var alnımda, kaşlarımın üst kısımlarında, yanaklarımda ve burnumun iki yanında. Bana hangi tedavi uygulanır. Bu tedaviler yüzünden bir şey olmaz değil mi? Ve ne kadar zamanla ne kadar ücretle oluyor. Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sevil Hanım. Leke tedavisinde kullandığımız lazer sistemleri var. Bunlarla başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz. Bunların hepsi de FDA onaylı, yani güvenliği kanıtlanmış sistemlerdir. Ancak leke tedavisinde kullanılan sistemin etkinliği kadar sizin güneşten korunmaya ne kadar özen gösterdiğiniz de son derece önemlidir. Başarılı bir tedaviyle alınan olumlu sonuçların hepsini sadece 10 dakika korunmasız bir şekilde güneşte dolaşarak silebilirsiniz. Tabii bu tedavilerden faydalanmak için sonbaharı beklemeniz gerekiyor. Bu yazı etkili bir güneş koruyucu krem kullanarak ve kreminizi birkaç saatte bir tazeleyerek geçirin ki sonbahara kadar lekeleriniz daha da koyulaşmasın, hatta yeni lekeler eklenmesin.
Esra soruyor
Merhabalar. 4 gün önce 2. dermapen seansımı yaptırdım. Yüzümde deri kabuğunu soysam zararlı mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra Hanım. Yüzünüzde oluşan kabuğu kesinlikle soymayın, hatta elemeyin bile. Bu kabuk kendi kendine dökülmeli ki alttan gelen deri de iyileşme sürecini tamamlamış olsun. Aksi halde cildinizde lekelenmeler oluşabilir.
Rojda soruyor
Merhabalar. Cildimde son üç ay aktif sivilcelerin artması ile eczaneden dört karışımlı tonik aldım cildi kurutup soyuyor (3g Rezorsin, 3g salisilik asit, gül suyu 100 g, alkol 200g). Akşam sürüyorum, gündüz de nemlendirip güneş kremi sürüyorum. Sürekli herhangi zararı olur mu veya ne şekilde hangi kremle kullanmalıyım. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. En doğrusu bu tür tedavilerin bir dermatolog gözetiminde yapılması, karışımın dermatolog tarafından reçete edilmesidir.
Emre soruyor
Benim yüz rengim biraz koyu yüzümü nasıl beyazlatırım? Cilt derisi soyulması ise yarar mı ve nasıl cilt derisini soymalıyız?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Yeni nesil bir peeling sistemi olan ve cildi nazikçe soyan PhFormula tedavisinden faydalanabilirsiniz. Cilt renginizi belirleyen genetik yapınızdır, bu değişmez ama cildinizde çevresel faktörlere bağlı (güneş, sigara, cildin kendini yenileme sürecindeki yavaşlama gibi) bir ton farkı, koyulaşma varsa bu giderilebilir. Cilt renginde radikal bir değişiklik olmasa bile cilt daha parlak ve aydınlık görünecektir.
Hemen Doktorunuza Sorun

Kimyasal Peeling Lekeleri Geçirir mi?
Yeliz soruyor
En iyi sonuç veren kimyasal peeling hangisi ve de kırışıklık ve leke için ayrı peeling mi yapılıyor? Lekeleri geçirir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yeliz Hanım. Kliniğimizde yeni nesil bir peeling sistemi olan PhFormula tedavisini uyguluyoruz. PhFormula, ciltteki kırışıklıklar... Daha Fazla
Kimyasal Peeling Ne Zaman Yapılmalı?
Sevinç soruyor
Kimyasal peeling hangi mevsime uygundur. Yüzümde hafif lekeler var, peeling tedavisi bunları yok etmeye de yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sevinç Hanım. Kimyasal peeling cildin üst katmanlarının nazikçe soyma işlemidir. Cildin ihtiyacına göre daha agresif peeling teda... Daha Fazla