Dudak Dolgusu Tehlikeli ve Riskli mi?

Ceyda soruyor
Dudak dolgusu uygulaması tehlikeli ve riskli bir işlem midir? Vücuduma yan etkileri olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Hyaluronik asit maddesi dudakları hacimlendirilmesi, şekillendirilmesi ve dudak çevresindeki kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi için kullanılır. İşlem uygulanan kişilerin fizyolojik farklılıklarına göre morarma, hafif şişlik veya kızarıklık gibi etkiler yaratabilse de enjekte edilen jel, vücutta cilt altında var olan hyaluronik asidi içerdiği için herhangi bir önemli risk teşkil edecek bir uygulama değildir. Uygulamadan sonra belirtiler birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık oluşmaz.
Yağmur soruyor
Ben dudaklarımı çok fazla ısıran biriyim dolgudan sonra zarar verir mi yaptırmak istiyorum çünkü, umarım yaptırdıktan sonra ısırmam ama eğer ısırırsam zarar görür mü ya da sonuçları nelerdir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yağmur Hanım. Dolgu yapıldıktan sonra birkaç gün bu alışkanlığınızı kontrol etmeniz gerekir. İlerleyen zamanlarda bir sorun bir sorun yaşayacağınız düşünmüyorum. Olabilecek tek şey dolgunuzun normalden biraz daha çabuk erimesi olabilir.
Ebru soruyor
Merhabalar ben yaklaşık 4 ay önce göz altı ve dudak dolgusu yaptırdım doktor gözetiminde bir klinik hyorinolik asit yapılan madde iyi bir marka şuan aklıma gelmedi yapıldıktan 2 ay sonra sol göz altımda reaksiyon oldu antibiyotik ve tek doz 80 mg steroit kullandıktan sonra geçince hyarulonidaz vererek eritme işlemi yaptı hocam şuan size sormak istediğim bu haberlerde çıkan dudağına dolgu yaptırip şişen ve şekli bozulan dudaklar beni tedirgin ediyor dudağımda ki dolgu da herhangi bir reaksiyon gösterir mi eritme işlemi yaptırsam daha kötü olur mu ya da kötü bir sonuç doğurur mu ve ne zaman tamamen erir dudağımda ki şimdiden teşekkür ederim
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Dudaklarınızdaki dolguyu neden eritmek istediğinizi anlamadım. Hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı ortalama 6-8 ay kadardır. Yani dolgunuz zaten tamamen yok olmak üzereyken neden böyle bir işlem yaptırma gereği duyuyorsunuz? Eğer dudaklarınızda herhangi bir reaksiyon meydana gelecek olsaydı zaten çoktan olurdu. Güvenli, FDA onaylı bir dolgu maddesi kullanıldığı sürece haberlerde görüp de korktuğunuz dudak dolgusu işlemleri gibi bir sonuç yaşamazsınız. Bu işlemler kaçak dolgu maddeleri, hatta aslında dolgu maddesi bile olmayan maddelerin enjekte edilmesiyle meydana gelir. Güvenli bir kliniğe gider, işlemi işinin ehli bir doktora yaptırır ve kullanılan dolgu maddesinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olursanız böyle sorunlar yaşamanız mümkün değil.
Ebruli soruyor
Dudaklarıma dolgu yaptırtım eskiden yaptırmıştım yuvarlar bişey kalmşdi onu kapatmak için e vitamini vurdular ama hem alt dudagmda hiç işlem yapmamşdi ona da yaptırdım ve alt dudagm resmen yamuk gibi üst dudagm ise direk resmen bir ördeği andryo yapana söylüyom normaldir diyor psikolojim resmen bozulmuş anlatamyom derdimi lütfen cvb yazın yardımcı olur musunuz eritib yeniden düzgün şekilde yapmasn istiyorum
Dr. Mustafa Karataş
Dudağa E vitamini enjeksiyonu yapılmaz, yapılmamalı. Bu tedavinin hiçbir bilimsel yanı yoktur. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarının güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. Eğer FDA onaylı bir dolgu maddesi kullanılsaydı dudağınızdaki işlemi geri çevirmek, yani yapılan dolguyu eritmek mümkündü. Ama E vitamininde bunun mümkün olduğunu zannetmiyorum. İşlemi yapanlara yapılan enjeksiyonunu ne kadar zamanda eriyeceğini danışın ve kendinize güvenli tedaviler uygulayan bir kilinik, bir doktor bulun.
Hemen Doktorunuza Sorun

Dudak Dolgusu Sonrası Öpüşme?
Semra soruyor
Merhabalar, Dudak dolgusu yaptırmağı planlıyorum ama acır diye endişem var. Birde öpüşmemek gerekiyormuş dudak dolgusu sonrası.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Kullanılan lokal anestezik kremler ve teknolojisi geliştirilmiş, yine içine anestezik katılmış hyalüronik asit dolgular ve doğru... Daha Fazla