Liposuction Sonrası Dalgalanma Nasıl Geçer?

Sırma soruyor
Merhabalar; Ben 5 sene önce yağ aldırmıştım, ama sonuç çok kötü görünüyor. Çökükler ve dalgalanmalar oluştu. Keşke hiç yaptırmasaydım. Kilom 58, boyum 1.68. Bana yardımcı olabilir misiniz? Bir sorum daha var. 2 sene evvel kalçamın kenarında bir sivilce vardı. Aldırdım ve ameliyat izi çok büyük, ayrıca o bölgede çöküklük de oluştu. Yağ dolgusu yapılsa olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sırma Hanım. Maalesef liposuction ameliyatlarıyla ilgili böyle bir risk var. Liposuction yüzünden vücudunda engebeler, çökükler oluşmuş pek çok hastayla karşılaşıyorum. Öncelikle nerenize liposuction yaptırdığınızı belirtmemişsiniz. Ve tabii ki problemi görmeden bir şey söylemek zor ama bazı selülit tedavilerinden fayda sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Mesela VelaShape teknolojisinin mekanik masaj etkisi vardır. Bu etki, uygulama yapılan bölgedeki engebeli portakal kabuğu görünümünü düzgünleştirmek, adeta ütülemek üzere tasarlanmıştır. Vücudunuzdaki çöküklüklerin hafiflemesine yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Tek seanslık bir uygulama olan Thermage Body sisteminden de fayda sağlayabilirsiniz. Bu, ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek, cildin elastikiyetini, sıkılığını artıran bir teknolojidir. Cildiniz ne kadar sıkıysa çöküklüklerin görünümünü de o kadar iyi kamufle eder. Kalçanızdaki ameliyat izine gelince, skar tedavilerinde başarılı sonuçlar elde ettiğimiz ScarletS ya da Icon lazer tedavisi uygulanabilir. Böylece ameliyat izi hafifleyecektir. Bu tedaviler ciltte bir yeniden yapılanma süreci başlattıkları için çöküklüğün de hafifleyeceğini düşünüyorum. Alınan sonuca göre eğer gerekiyorsa çökük bölgenin içi hyalüronik asit bazlı bir dolgu enjeksiyonu doldurularak daha pürüzsüz bir etki yaratılabilir.
Bahar soruyor
İyi günler liposuction ameliyatından sonra bacağımda dalgalanmalar oluştu. Nasıl geçer? Nasıl bir işlem uygulanır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Bahar Hanım. Maalesef liposuction ameliyatlarından sonra böyle sorunlar meydana gelebiliyor. Bu alınan yağların homojen bir şekilde alınmamış olmasından kaynakların, sonuç olarak bu bölgelerde dalgalanmalar oluşur. Kızıl ötesi ve radyo frekans enerjisiyle etki eden VelaShape III teknolojisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Etkili olacağını düşündüğüm bir diğer sistem ise bir vücut biçimlendirme teknolojisi olan VShape Body. Bu sistemlerin en önemli özelliği cilt kalitesini de artırmaları ve cilde daha pürüzsüz, daha elastik bir görünüm vermeleridir. Bunlar da dalgalı görünümün hafiflemesini sağlayacaktır. Bu teknolojilerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Esin soruyor
Merhaba vaser liposuction ameliyatından ne kadar süre sonra VelaShape işlemine başlanılabilir. Ben ikinci liposuction ameliyatı oldum. Çöküntü olmuştu oraya tekrar yağ enjekte edildi. 2 ay oldu VelaShape olur mu? Teşekkür ederim
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esin Hanım. Enjekte edilen bölgedeki yağ dokusunun kalıcı olabilmesi için yağ hücrelerinin en azından belli bir kısmının damarlanması gerekir. VelaShape tedavisi bu süreci olumsuz etkileyebileceği için en az üç ay kadar beklemenizi tavsiye ediyorum.
Zeynep soruyor
Kollarım çok etliydi iki yıl önce bir doktor lipoliz adıyla liposuction yaptı bana. İki senedir hayatım karardı. Kollarımı herkesten saklıyorum. Büzük büzük. Bir çaresi var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Maalesef liposuction ameliyatı sonrasında böyle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Sizin bahsettiğiniz sorun yağ alma işleminin çok yüzeysel olarak yapılması ya da o bölgeden gereğinden fazla yağ alınması sonucu ortaya çıkar. Yeni nesil lazer sistemleri ile cilt biraz daha iyi bir görünüm alabilir. Bir diğer seçenek ise derinin kesilerek dikilmesi, yani kol germe işlemidir. Bu ameliyat gerektiren bir müdahaledir ve sonrasında kolda kesi izi kalır. Ameliyatın sizin için doğru bir seçenek olup olmadığı, sizde bir fayda sağlayıp sağlamayacağına bir estetik cerrah karar verebilir.
Olcay soruyor
Merhabalar hocam. Meme dikleştirme meme protezi kol liposuction ve kol germe ameliyatı oldum. Bugün 3 haftam bitti korse kullanmaya devam ediyorum. İlk günden üçüncü haftanın sonuna kadar sol kolum sağ kolumdan daha kilolu duruyor. Doktorum her iki kolumdan aynı şekilde deri ve yağ aldığını söylüyor sol kolumun da ineceğini söyledi ve aynı olacağını ama bir kaç ay sürebileceğini söyledi. Kolumda deri altında sertlikler var. Bunların masajla zamanla ineceğini ödem olduğunu söyledi. Sizce doktorun dediği doğru mudur? Sabırla beklemeli miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Olcay Hanım. Benim uzmanlık alanım medikal estetiktir, eğer yaşadığınız sorunlarla ilgili endişeniz varsa doktorunuzun takibinde kalmaya devam edin.. Liposuction sonrasında ödemin ve şişliğin geçmesi yapılan bölge ve kişinin hassasiyetine göre 2 ile 3 ay arasında değişmektedir.
Hemen Doktorunuza Sorun