İncelmede Son Nokta: Yeni CoolSculpting

Bölgesel fazlalıkları soğuğun etkisiyle yok eden CoolSculpting, teknolojik yenilikler sayesinde daha çabuk ve etkili sonuçlar almayı mümkün kılıyor. Üstelik eskiden uygulama yapılamayan fazlalıklar da artık tedavinin ilgi alanında. 

Diyete, egzersize, hatta verilen kilolara rağmen bir türlü kurtulamadığınız lokal fazlalıklar… İşte kadınların en sık karşılaştığı estetik problemlerden biri.  Eskiden sadece liposuction ameliyatı ile çözülebilen bu soruna yönelik en etkili tedavilerden biri yağları dondurarak yok eden CoolSculpting teknolojisidir. Dr. Mustafa Karataş “CoolSculpting 2009 yılından beri tüm dünyada milyonlarca hasta üstünde uygulandı. Bu tedaviye kadar liposuction ameliyatına bir alternatif yoktu” diyor. “CoolSculpting ile çevre dokulara zarar vermeden sadece yağ hücrelerini parçalayan, hastayı sosyal hayatından uzaklaştırmadan etkili sonuçlar sunan bir tedaviye sahip olduk.” 

Sistemin etki mekanizmasının ardında 2005 yılında Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir keşif yatıyor. Karataş, FDA onayına sahip bir teknolojinin geliştirilmesine olanak sağlayan buluşu şöyle anlatıyor: “Bir grup bilim insanı, çok fazla buz dondurma yiyen çocukların yanaklarında gamze oluştuğunu fark etmişler. Buradan da soğuğun yağ hücrelerinin ölümüne neden olan bir süreci tetiklediği sonucuna vararak araştırmalar yapmaya başlamışlar. 2009 yılında ise soğuğun etkisiyle bölgesel fazlalıkları eriten CoolSculpting teknolojisini geliştirildi.  

Etkisi Kanıtlanmış Bir Teknoloji

Dokuz senedir 4 milyondan fazla hastanın daha kusursuz bir vücuda kavuşmasını sağlayan sistemin etkinliğini kanıtlayan yaklaşık 100 tane de bilimsel yayın bulunuyor. Klinik araştırmalar sadece tek seansta yağ dokusunun %20-%30 kadarının kalıcı olarak yok olduğunu, tedavinin nihai sonucunun ise parçalanan tüm yağ hücreleri metabolize olarak vücuttan atılmasıyla, yani 2-3 ay sonra meydana geldiğini gösteriyordu.  

Dr. Mustafa Karataş CoolSculpting yeni aplikatörü CoolAdvantage’in bu teknolojinin vardığı en son nokta olduğunu söylüyor. “Eskiden vücuttaki bazı bölgelere uygulamada sorunlar yaşanabiliyordu. Uygulama başlıkları yağ fazlalığının olduğu bölgeyi tam kavrayamıyor, soğutucu aplikatörün içine vakumlanamıyorsa bu bölgeyi tedavi etmek mümkün olmuyordu. Yeni aplikatörü sayesinde artık yağ dokusu fazlalığı vücudun neresinde olursa olsun müdahale edebiliyoruz.”

Yeni teknolojinin artıları bu kadarla da sınırlı değil. CoolAdvantage pek çok yenilik ve avantajla birlikte geliyor… 

Daha da Mükemmelleşen Bir Tedavi

Vücudun her kıvrımına uyum sağlayan yeni sistemle tedavi süresi de kısalıyor. Eskiden bir saat olan işlem artık 30-35 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Bir başka yenilik ise yağ dokusunun daha düşük ısılara düşürülmesi.  Karataş, eskiden işlem boyunca yağ hücreleri -8 derece soğuğa maruz bırakılırken artık bu ısının -11’lere kadar düştüğünü belirtiyor ve “Bu da çok daha etkili bir tedavi anlamına geliyor” diyor. “Eskiden tedavinin etkilerinin gözlenmeye başlaması için 6 hafta kadar geçmesi gerekirdi, ancak yeni teknoloji sayesinde sadece bu süre 7-10 güne kadar indi. Yani hastalar yaklaşık bir hafta sonra tedavi edilen bölgenin küçülmeye başladığını gözlemliyor.”

CoolAdvantage tedavisi sırasında yağ hücreleri daha fazla soğuğa maruz bırakıldıkları halde öncesine kıyasla işlem çok daha konforlu geçiyor.  Yani, yeni teknoloji sayesinde hastalar tedavi sırasında ve sonrasında çok daha az sızı hissediyorlar.

Dr. Mustafa Karataş, yenilenen ve daha ileri bir boyuta taşınan CoolScupting teknolojisi ile ilgili aklınıza gelen soruları cevaplıyor…

15 kilo kadar fazlam var. Kilolar kalça ve bacaklarımda toplanıyor. Bu tedaviyi yaptırabilir miyim?

“CoolSculpting tedavisinde amaç diyet ve egzersize rağmen yok olmayan bölgesel fazlalıklardır. Yani ideal hastalar en fazla birkaç kilo fazlalığı olan ve daha biçimli bir siluete sahip olmak isteyen kişilerdir. Bu yüzden de önce fazla kilolarınızı vermeli ve ideal kilonuza mümkün olduğu kadar yaklaşmalısınız.”

Bu işlemin etki mekanizması nedir?    

“Zeltiq CoolSculpting teknolojisi cildin üst tabakasını, kas ve sinir yapısını etkilemeden, sadece cilt altındaki yağ hücrelerini hedef alarak etki eder. Sistemin kontrollü soğutma mekanizması ile tedavi edilen bölgedeki yağ hücrelerinin bütünlükleri bozulur. Düşük ısılara karşı duyarlı olan yağ hücreleri parçalanarak zaman içinde vücudunuzdan doğal yollarla atılır.”

Tedaviden sonra rejim yapmam gerekiyor mu?

“Sadece kilo almamaya özen göstermeniz gerekiyor. Kilo almadığınız sürece tedavinin etkileri kalıcıdır.”

Kollarımda yağ fazlalığı var ama daha önce bu tedaviyi yaptırmak istediğimde, yağlarımın aplikatörün içine girecek kadar çıkıntı yapmadığını ve bu yüzden tedaviden fayda sağlayamayacağımı söylemişlerdi. Yenilenen sistem bana uygun mu?

“Evet, artık bu tedavi için uygun bir adaysınız. Yenilenen teknoloji farklı aplikatörlere sahip. Bunlardan biri de genelde kollarda ve iç bacaklar karşımıza çıkan uzun yağ fazlalıklarına etki eden CoolFit Advantage aplikatörüdür. Bunun gibi CoolCore Advantage aplikatörü ile bel, sutyen hattındaki ufak yağ fazlalıklarına da müdahale etmek artık mümkün. Yeni sistem ile birlikte herhangi bir çıkıntı yapmayan düz bir satıha yayılmış yağ fazlalıkları için geliştirilmiş özel başlıklara bile sahibiz. Kısacası yenilenen CoolSculpting teknolojisi bize vücudun her yerindeki bölgesel yağlara müdahale edebilecek aparatları sağlıyor.”

Yeni sistemin eskisine kıyasla ne gibi avantajları var?

“Yukarıda da belirttiğim gibi yağ hücreleri daha düşük ısılara maruz bırakıldığı için işlemin etkilerini daha kısa sürede görmek mümkün oluyor. Üstelik tedavi daha etkili olmasına rağmen hem işlem süresi yarı yarıya kısaldı hem de eskisine kıyasla çok daha konforlu. Bence en önemli avantaj ise eskiden geri çevirdiğimiz hastalarda bile uygulama yapabilecek aplikatörlere sahip olmamız.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Emsculpt Neo

  Emsculpt Neo Spor salonunda saatler geçirmeden de biçimli, çekici bir vücuda, sıkı kaslara sahip olabilirsiniz. Daha fazla kaslı ve daha az yağlı bir vücut için sizi EmSculpt Neo tekn...

 • BBL Hero Nedir?

  BBL Hero Nedir? Yeni nesil bir anti-aging sistemi olan BBL Hero ile tepeden tırnağa gençlik mümkün. Karşınızda; hem yüz hem de vücuttan yılların izlerini silmekte teknolojinin vardığı so...

 • Red Touch: Hedefli Etki

  Red Touch: Hedefli Etki Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, anti-aging endüstrisini bir adım daha ileri taşıyan yeni bir teknolojiyi anlatıyor. Karşınızda sadece kolajen liflerini hedef...

 • Cilt Güzelliğinde Scarlet X

  Cilt Güzelliğinde Scarlet X Scarlet X teknolojisi ile zamanın ve çevresel faktörlerin yüzünüzde, cildinizde yarattığı hasarı geri çevirmek, daha pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilde kavuşmak mümkün…...

 • Sıkı, Şekilli ve Selülitsiz Bir Vücut

  Sıkı, Şekilli ve Selülitsiz Bir Vücut Bikini mevsimi geldi çattı, daha biçimli ve daha sıkı bir vücuda kavuşmak için etkili bir çözüm arayanlar için iki yeni teknolojiyi takdimimizdir.

 • Yeni Nesil Selülit-Savar: Emtone

  Yeni Nesil Selülit-Savar: Emtone Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, selülit problemine katkıda bulunan tüm faktörlere aynı anda etki eden Emtone teknolojisini anlatıyor.

 • EmSculpt mı Yoksa CoolSculpting mi?

  EmSculpt mı Yoksa CoolSculpting mi? Vücut biçimlendirmede devrimsel nitelikte sonuçlar yaratan iki teknolojiyi karşılaştırıyoruz. EmSculpt mı yoksa CoolSculpting mi? Hangi sistem sizin için daha uygun? Aral...

 • Fit ve Sıkı Bir Vücut

  Fit ve Sıkı Bir Vücut Vücuttaki inatçı yağlardan kurtulmak, daha sıkı ve fit görünümlü bir siluet için diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda ne yapmalı? Sorunuzun cevabı yeni bir tek...

 • Daha Kaslı Kollar ve Bacaklar

  Daha Kaslı Kollar ve Bacaklar Vücut şekillendirme teknolojilerinin vardığı en son noktalardan biri olan EmSculpt, kas dokusuna etki ederek silueti yeniden biçimlendiriyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. ...

 • CoolToFit

  CoolToFit Zayıflamak için aylarca sabretmenize gerek yok; yeni yöntemler sayesinde tek seansta iki beden birden küçülmek mümkün