Göz Altı Morlukları ve Çukurları Nasıl Geçer?

Petek soruyor
Merhabalar, Göz altlarım aşırı çukur ve çok mor. Bu durum beni gerçekten çok yaşlı gösteriyor. Bana tavsiye edebileceğiniz bir tedavi var mı? Bir de evde uyguladığım cilt bakımıyla ilgili önerileriniz varsa çok sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Petek, Kişinin yüz ifadesinin önemli bir bölümü göz çevresidir. Gözaltı çukurları ise yorgunluğumuzu ve enerjimizi yansıtır. Gözlerin çukurlaşması ve geri çekilmesi iki sebepten meydana gelir. Göz çevresindeki yumuşak doku hacmini yitirir ve yılların etkisiyle kemik bölgedeki kemik yoğunluğu azalır. Bu ikisinin bir araya gelmesi de çukur gözlerin oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda da göz bölgemizin altında boşluk ve gölgeler oluşmaktadır. Bazıları ise genetik olarak bu duruma yatkındır ve gençlik yıllarından itibaren çukur gözlüdür. Gizlemesi ve kurtulması çok zor olan koyu gözaltı halkalarının yegâne sebebi kan akışıdır. Göz bölgesinde enflamasyon olduğunda, kanın toplanması da beraberinde gelir. Gözaltı çukuru ve morluklar yapısal olarak, yaşlanma, uykusuzluk, düzensiz yaşam biçimi, alkol, sigara kullanımı ile oluşabiliyor. Koyu halkalarla gerçekten savaşmak istiyorsanız, önce sorunu teşhis etmek gerekiyor, damarların tamiratını yapmak ve enflamasyona çözüm bulmak sorunun çözümüne büyük olasılıkla yardımcı olacaktır. C vitamini içeren ürünler kullanın. Bu ürünler sayesinde gözaltındaki sorunların tümüne çözüm bulabilirsiniz. Retinol cildi sıkılaştırmak konusunda etkilidir, nem tutucu ürünlerde cildinizi dolgun gösterir. Gözün alt kısmıyla yanaklar arasında kalan alt göz kapağı etkilenir. Çukurluk üst göz kapağını da etkileyebilir. Çökük, çukur gözler sanki gözünüzden içe kaçarak uzaklaşmak istiyormuş gibi görünürler. Bu bölgeye spesifik olan yapılan gözaltı ışık dolgusu öncelikle gözaltı çukurunun güvenli bir şekilde düzeltilmesini, yeniden yapılanmasını göz altlarınız daha canlı, parlak ve yeniden yapılanmasını sağlıyor. İçinde bulunan yeniden yapılandırma kompleksi sayesinde göz çevresindeki cilt kalitesini yüksek oranda artırırken morluklar üzerinde de etkisi oluyor. Göz çevresini gençleştirmek için uygulanan tek seanslık göz altı ışık dolgusu anestezik kremler sürüldükten sonra yapılır ve yaklaşık 15 dakika civarı sürer. Tek seanslık göz altı ışık dolgusunun etkisi 8-12 aya kadar sürüyor. Böylece daha genç bir bakışa sahip olursunuz.
Arzu soruyor
Merhabalar. Merhaba, gözaltlarımda çöküklük ve hafif bir morluk var. Uygulama ne kadar sürede etki gösterir. Ücret konusunda dönüş rica ediyorum. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabar Arzu Hanım. Göz atı çöküklüğünde altın standart Işık Dolgusu’dur. Aynı yüze uygulananlar gibi hyalüronik asit bazlı bir formüle sahip olan bu dolgu, yüz için tasarlananlardan farklı olarak çok daha ince bir yapıdadır. Bu yüzden de deri altına enjekte edildiğinde homojen bir görünüm yaratır. Hem hacim vererek gözaltındaki çöküklüğü doldurur hem de morluklar ve deri arasında bir katman yaratığı için morlukları kamufle eder. Vitamin, mineral ve amino-asitlerle zenginleştirilmiş formülün anti-aging etkisi de vardır. Uygulamanın etkisini anında görebilirsiniz, kalıcılığı ise 8-12 ay kadar sürer.
Emine soruyor
Gözümün altı çok mor ne yapabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Emine Hanım. Işık dolgusu ile sizi rahatsız eden bu problemi çözmek, gözaltlarındaki morluğu hafifletmek mümkün. Işık dolgusu sadece gözaltları için tasarlanmış bir dolgu maddesidir. Deri ve morluk arasında bir nevi bariyer oluşturarak morlukların daha az belirgin bir hal almasına yardımcı olur. Enjeksiyon ince iğnelerle yapılır. İşlem sonrasında gözaltlarında hafif morluklar ve ödem görülmesi normaldir. Bunlar da bir hafta-on gün içinde tamamen geçecektir. Ancak gözaltının çok hassas bir bölge olduğu ve işinin ehli olmayan birinin elinde yapılan uygulamaların uzun süre geçmeyen morluklara, hatta daha ciddi komplikasyonlara bile neden olabilir. Yani bu işlem konusunda deneyimli bir uzman seçtiğinize emin olmalısınız. Tedavinin kalıcılığı 8-12 ay kadardır. Formülün içinde anti-aging maddeler bulunması da önemli bir avantaj, vitamin, mineral ve amino-asitler hem bu bölgedeki yaşlanma belirtilerini önlemede hem de morlukları hafifletmede ekstra fayda sağlar. Şahsen deneyimlerime dayanarak ışık dolgusunu göz çevresindeki deriyi güçlendiren Emerge lazer sistemi ile desteklemenin optimum sonuçlar almayı mümkün kıldığını söyleyebilirim. Çünkü gözaltındaki deri ne kadar güçlü ve elastik olursa morlukları o kadar iyi kamufle eder. Gündelik yaşamınızda da göz çevrenizi güneşten koruyarak ve sigara içmeyerek morlukların daha belirgin bir hal almasının önüne geçebilirsiniz.
Asiye soruyor
Daha18 yaşındayım gözlerimin altı yavaştan çukurlaşıyor ve kararıyor. Ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Bazı kişiler genetik olarak gözaltlarının çökmesine eğilimlidir ve bu sorun erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Öncelikle kötü beslenme, sigara içme ve güneş ışınlarının problemi daha da belirgin hale getirdiğini unutmayın. Tabii ki yapılabilecek birkaç şey var, ama bunların hepsi de klinikte yapılabilecek tedavilerdir. Bunların başında gözaltlarını dolduran ve anti-aging maddeler içeren formülü sayesinde gözaltlarındaki morlukla savaşan Işık Dolgusu geliyor. Etkinin devamlılığını istiyorsanız işlemin senede bir defa tekrarlanması gerekiyor. Emerge lazer de gözaltında rahatça uygulanabilen bir sistemdir. Gözaltındaki hassas derinin sıkılaşmasını sağlayarak, çukurlukların hafiflemesini, morlukların azalmasını sağlayabilir.
Pelin soruyor
Merhabalar Hocam. Ben bundan 2 sene önce kas altında yağ bezesi aldırdım ve pişman oldum çünkü izi kaldı… Acaba o aldırdığım yağ bezesi gözaltımı etkiler mi, yani sanki daha kuru olmuş o bölge veya çukurluk oluşmuş gibi ya da bana öyle geliyor, çünkü yağ bezesi aldırdım diye öyle düşünüyorum bilemiyorum. Ama ne yapmam lâzım? Hem göz çevresini daha gergin olması, nemli dolgun durması için… O kalan iz için önerdiğiniz bir merhem veya krem var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Yağ bezesinin nereden aldırdığınızı belirtmemişsiniz? Göze yakın bir yerden miydi? Göz çevresine yakın olsun olmasın böyle bir müdahalenin gözaltınızın kuru, çökük görünmesiyle herhangi bir ilgisi olacağını düşünmüyorum. Gözaltına uygulayabileceğimiz farklı tedaviler var. Bunlardan ilki ışık dolgusu, hyalüronik asit bazlı formülüyle hem gözaltındaki çöküklüğün hafiflemesini hem de bu bölgeye nem vererek kuruluğun hafiflemesini, gözaltındaki derinin daha parlak, taze görünmesini sağlar. Senede bir defa uygulanan bu tedavi Emerge lazer sistemi ile desteklenebilir. Bu lazer sistemi kolajen ve elastin üretimini artırarak cildin sıkılaşmasını sağlar. Yara izlerinde kullanılan bazı kremler var, ancak Icon lazer, ScarletS gibi sistemlerle yapılan birkaç seanslık bir lazer tedavisinden daha etkili sonuçlar alacağınızı düşünüyorum.
Havva soruyor
Hocam benim sorunum gözüm çukurlaşıyor. Kilo verdikçe gözüm içe gidiyor üst kemik öne çıkıyor bunun tedavisi nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Öncelikle sorunu ve sorununun neden kaynaklandığını tespit ettiğinize göre çözüm de ortada. Fazla kilo vermemeye özen göstereceksiniz. Bir sorundan kurtulmanın en etkili yolu soruna neden olan şeyi ortadan kaldırmaktır. Eğer kilo aldığınızda vücudunuzdan hoşnut olmuyorsanız, o zaman ışık dolgusundan yardım alabilirsiniz. Ancak bu dolgunun kalıcılığı bir sene kadardır. Bir sene sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir. Yalnız dikkatinizi çekerim, bu tür çöküklükler genelde aşırı zayıf kişilerde meydana gelir.
Nurdan soruyor
Hocam merhaba, doğuştan gözlerimin altı hep çukur güldüğüm zamanda torbalaşıyor. Bunun nedeni ne? Beni çok yaşlı gösteriyor. 20 yaşındayım. Ne yapılabilir? Bu çukurluklardan kurtulmamı sağlayacak bir ilaç falan yok mu? Kesin çözüm ameliyat mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nurdan Hanım. Gözlerinizin normalde çökük göründüğünü güldüğünüzde torbalanma olduğunu belirtmişsiniz. Gözaltı ışık dolgusuyla gözaltındaki çöküklük giderilebilir. Ardından gözaltına mikro-enjeksiyon yöntemiyle çok minik dozlarda botoks uygulanabilir, böylece buradaki mimik kasları biraz gevşeyecek torbalanma da hafifleyecektir. Tabii etkinliğin devamlılığı içi bu işlemleri düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor ışık dolgusunun kalıcılığı bir yıl kadar, botuksun ise 6-7 aydır. Bu tür sorunlarda etkili herhangi bir ilaç, krem ya da serum olmadığını belirtmek istiyorum
Senem soruyor
Merhabalar hocam gözaltlarım çukur ve mor daha 15 yaşındayım ve beni çok yorgun bitkin gösteriyor bunları nasıl yok edebilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Senem Hanım. Erken yaşlarda meydana gelen gözaltı çukurluğu ve morluğu bu duruma genetik bir eğiliminiz olduğunu gösteriyor. 15 yaşında herhangi bir kozmetik işlem yaptırmanızı tavsiye etmiyorum. Ancak güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmaya özen göstererek, uykunuza ve beslenmenize dikkat ederek morluğun artmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca çok kilo vermek de gözaltındaki çukurluğun iyice belirginleşmesine neden olabilir, bu yüzden ideal kilonuzun altına düşmemeye özen gösterin. Birkaç sene sonra ışık dolgusu enjeksiyonuyla çukurluğu hafifletmek mümkün. Bu dolgu sadece gözaltları için tasarlanmıştır ve senede bir defa tekrarlanması gerekir.
Seda soruyor
Merhaba 28 yaşındayım. Göz çevremde sigara kullanımından önce çökme yoktu ancak şimdi yoğunluğu azaldı ve çukurlaşarak çöktü. Işık dolgusu estetik müdahale gibi geliyor, daha doğal kalıcılığa yakın bir tedaviniz var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Seda Hanım. Işık dolgusu bu problemde en başarılı sonuçları aldığımız uygulamadır. Göz çevresine Emerge lazer uygulaması yapmak da bu bölgedeki ince ve hassas derinin daha tok, daha gergin bir görünüme kavuşmasını sağlar. Cilt ne kadar sıkı ve kaliteliyse altındaki kusurları da o kadar iyi saklayacağı unutulmamalı. Normalde en iyi sonuçları ışık dolgusu ve Emerge lazer tedavisini kombine olarak kullandığımızda alıyoruz. Ama ışık dolgusu yaptırmak istiyorsanız sadece Emerge lazer tedavisi yaptırabilirsiniz. Tabii alınan sonuç diğer seçenek kadar dramatik olmayacaktır, ama yine de faydasını göreceğinizi düşünüyorum.
Duygu soruyor
Merhaba hocam. 15 yaşındayım ve sizin bahsettiğiniz ışık dolgusunu yaptırmamda bir sakınca var mı? Eğer varsa kaç sene beklemem gerekiyor? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Duygu Hanım. Bu işlemden faydalanmak için henüz çok küçüksünüz. 18 yaşından önce bu tür uygulamalar yapılmasını doğru bulmuyorum. Birkaç sene beklemenizi tavsiye ediyorum.
Aylin soruyor
Merhaba 22 yaşındayım gözaltı çukurum ve morluklarım var ve beni çok rahatsız ediyor sorum şu ışık dolgusu yada botoks gibi geçici olmayan kalıcı olan bir tedavi yöntemi varmıdır ?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Maalesef bu soruna çözüm olabilecek kalıcı bir işlem yok. Sorunu tam çözmese de lazer tedavisinden fayda sağlayabilirsiniz. Emerge lazer gibi göz çevresine uygulanan bir sistem ile gözaltınızdaki cildin daha sıkı ve daha elastik olması sağlanabilir. Bu ince ve hassas deri ne kadar sıkı olursa altındaki kusurları morluk ve çukurluğu o kadar iyi kamufle eder. Ancak bu bile birkaç senede bir tekrarlanması gereken bir tedavidir. Neden? Çünkü siz o bölgedeki cilt yaşınızı geri çevirseniz bile yaşlanma durmayan, devam eden bir süreçtir. Gözaltı çukuru ve morluğu için en etkili tedavi ışık dolgusudur. Ama siz ışık dolgusu gibi geçici tedaviler istemediğinizi belirtmişsiniz. Diğer bir alternatif ise yağ enjeksiyonudur. Bu vücudunuzdan alınan yağın gözaltına enjekte edilmesidir. Ama sonuçta bu bir ameliyattır ve sonrasında çok ciddi, bir-iki ay devam eden şişlik ve ödem oluşur.
Sevcan soruyor
Merhaba hocam 22 yaşındayım ve son bir aydır gözlerim içe doğru çukurlaşıyor göz kapaklarım kayboldu ve bu durum beni çok etkiliyor bunun için ne yapmalıyım.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sevcan Hanım. Öncelikle yaşam tarzınızda ya da kilonuzda bir değişiklik olabileceği akla geliyor. Böyle genç bir yaşta meydana gelen problem yaşlanma belirtisi olarak açıklanamaz. Sorun çok yorgun ve stresli olduğunuz bir dönem yüzünden meydana gelmiş olabilir. Uykusuzluk da böyle bir etki yaratabilir. Ama sizin anlattığınız duruma, en çok ani kilo kayıplarında rastlıyoruz. Öncelikle şikâyetçi olduğunuz bu çökmenin yukarıda bahsettiğim neden ya da nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kendinize sorun. Çünkü eğer öyleyse dinlenmek, stres kontrolüne önem vermek veya birkaç kilo almak sorunun kendiliğinden çözülmesini sağlayacaktır. Yok böyle değilse hangi işlem ya da işlemlerden fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
Hatice soruyor
Gözlerimin altındaki çukurluktan çok şikâyetçiyim. Özellikle yorgun olduğum zamanlar gözlerimin altı daha da çökük görünüyor. Gözaltı çöküklüğü nasıl geçer? Kremler fayda edebilir mi? Ya da bana tavsiye edebileceğiniz bir tedavi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Maalesef gözaltlarındaki çöküklüğü düzeltecek ya da hafifletecek bir krem yoktur. Bazı kişilerin bu duruma genetik eğilimi vardır, diğerlerinde ise yaş almayla beraber gözaltlarındaki yağ dokusu hem azalır hem de yanaklara doğru inerek yer değiştirir. Her iki durumda da kremler herhangi bir fayda sağlayamaz. Gözaltı çukurluğunda en etkili tedavi Işık Dolgusu dediğimiz bir dolgu enjeksiyonudur. Bu özel olarak gözaltları için tasarlanmış bir formüldür. Kalıcılığı ortalama bir yıl kadardır. Etkinin devamlılığını istiyorsanız bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
Ecem soruyor
Merhaba Mustafa Bey. Ben 34 yaşındayım. Gözlerimin altı çok çökük. Bu yüzden beni tanımayan herkes 40’lı yaşlarda olduğumu düşünüyor. Gerçekten moralim çok bozuluyor. Gözaltı çöküklüğü için ne yapıyorsunuz ve ne kadar süre için dayanıyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Gözaltı çöküklüğünde elimizde bulunan en etkili malzeme ışık dolgusudur. Işık dolgusu sadece gözaltları için tasarlanmış bir dolgu maddesidir. İçinde anti-aging maddeler de bulunduğu için gözaltındaki hassas derinin kalitesinin artmasını, yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli olmasını sağlar. Kalıcılığı ortalama bir sene kadardır.
Esma soruyor
Merhaba Dr. Bey. Gözaltı çöküntüsü, geri doğru gitmesine Lazer ışık dolgusu yapmadan nasıl tedavi ediliyor? Bitkisel bir çözümü var mı? Öneriniz ? (Yaş 32)
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar maalesef gözaltındaki çukurluğu tedavi edebilecek ne bitkisel bir çözüm ne de bir krem var. Bu sorunu çözmenin tek yolu ışık dolgusudur. Bir de yağ enjeksiyonu var ki, onu tercih edeceğinizi hiç sanmıyorum. Çünkü bu cerrahi bir müdahaledir. Vücuttan alınan yağ gözaltlarına enjekte edilir.
Dilek soruyor
Işık dolgusu dediler. Botoks etkili krem kullansam etkili olur mu? 43 yaşındayım çok az göz çevresinde kırışıklık olmaya başladı. Önerebileceğiniz bir marka var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Botoks etkili krem geçici bir süreliğine çizgileri biraz hafifletebilir ama bu kremleri botoksla karşılaştırmak doğru değil. Çünkü botoks kasa enjekte edilir, cilt yüzeyine sürülen bir serum ve kremden böyle bir etki beklemek gerçekçi değil. Üstelik bu kremler gözaltlarındaki çöküklük konusunda ne geçici ne de kalıcı bir fayda sağlayabilir. Ben paranızı boşa harcamayın derim. Gerçekten de sorununuzda işe yarayacak uygulama var o da ışık dolgusudur.
Nur soruyor
Merhabalar size bişey sormak istiyorum benim yaşım 21 ve gözaltılarımda çukurlar morluklar ve yağ bezeleri var bir de yanaklarımda çökme bu problemlerimden kurtulmak için neler önerirsiniz efendim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nur Hanım. Gözaltındaki çöküklük ve morluklarda en etkili tedavi ışık dolgusudur. Sadece gözaltı için tasarlanmış olan hyalüronik asit bazlı bir formül olan ışık dolgusunun kalıcılığı yaklaşık 10-12 aydır. Yanaklarınızdaki çökme için de dolgu enjeksiyonu yapılabilir. Yüze yapılan hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonunun kalıcılığı ise 6-7 aydır.
Sümeyye soruyor
Merhaba Doktor Bey. Ben 16 yaşındayım, gözlerimin altı kendimi bildim bileli mor ve çukur. Babamda da aynısı olduğu için doktorlar genetik olduğunu söylüyorlar. Çevremdeki insanlar artık bir madde kullanıp kullanmadığımı sormaya başladılar ve bu beni çok rahatsız ediyor. Işık dolgusu tedavisini duydum fakat kalıcılığı 8-12 ay. Ben daha kalıcı bir şey düşünmüştüm. Yani açıkçası tamamen kurtulmak istiyorum. Eğer bildiğiniz bir şey varsa lütfen yardım edin. Teşekkürler şimdiden
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sümeyye Hanım. Gözaltındaki çukurluğu ve morluğu gideren tek bir malzemeye sahibiz, o da ışık dolgusudur. Işık dolgusu sadece gözaltlarındaki bu problemleri gidermek için tasarlanmış güvenli bir dolgu maddesidir. Öncelikle gözaltına uygulanabilecek başka bir dolgu yoktur. Zaten diğer dolgu maddeleri ince ve hassas bir deriye sahip olan gözaltında sorunlar yarattığı için geliştirilmiştir. Gözaltlarındaki çöküklük ve morluğu gidermek için uygulanabilecek bir diğer seçenek ise yağ enjeksiyonudur. Ancak yağ enjeksiyonunun bir ameliyat olduğunu belirtmekte fayda var. Vücuttan alınan yağ gözaltına enjekte edilir. Teoride enjekte edilen yağın %40 kadarı kalıcı olur. Ama ister ışık dolgusunu tercih edin ister yağ enjeksiyonunu bu konuda deneyimli bir doktor seçmeniz çok önemli.
Esra soruyor
Hocam merhaba, 24 yaşındayım gözlerimin üst kısmında kısa sürede çukurluk oluştu bu zayıflamadan veya kötü beslenmeden kaynaklanıyor olabilir mi? Kilo alınınca düzelir mi tekrar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra Hanım. Gözaltındaki çukurluğa zayıf kişilerde daha sık rastlansa da, normal kiloda olanlarda da bu problem görülebilir. Son zamanlarda kilo kaybı yaşadıysanız sorun bu yüzden meydana gelmiş olabilir. Problemin ardında stres, yorgunluk ve uykusuzluk gibi faktörler de olabilir. Kilo alırsanız sorun da azalacaktır şeklinde bir şey söylemek çok zor. Beslenmenize dikkat ederek, yeterli uyku uyuyarak bir farklılık olup olmadığını gözlemleyin. Sigara içiyorsanız bırakın.
Aytekin soruyor
Selam doktor. Benim gözlerim çok çukurda. Bu beni çok rahatsız ediyor. Dolgudan başka bir çözüm var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Gözaltlarındaki çukurluğu hafifletmek adına elimizdeki en etkili sistem ışık dolgusu enjeksiyonudur. Eğer dolgu yaptırmak istemiyorsanız Emerge gibi gözaltına uygulanabilen ve kolajen üretimini artıran bir teknolojiden de faydalanabilirsiniz. Gözaltındaki deri sıkılaştığında sorun da bir miktar hafifleyecektir.
Gizem soruyor
14 yaşındayım gözlerim çukur, gözaltlarım biraz mor ve bu görünümümü olumsuz bir şekilde etkiliyor. Ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gizem Hanım. Gözaltı çöküklüğü ve morluklar sizin gibi erken yaşlarda da görülebiliyor. Bu yapısal, yani genetik olarak eğimli olduğunuz bir durum. Ancak bu kadar erken bir yaşta herhangi bir uygulama yaptırmanızı tavsiye etmiyorum. Zaten kliniğimde de 18 yaşın altındaki hastalara uygulama yapmıyorum ve yapılmasını doğru bulmuyorum. Zamanı geldiğinde ışık dolgusundan fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Ancak şimdi de morlukların daha da belirginleşmesini önleyecek bazı önlemler alabilirsiniz. Öncelikle düzenli olarak mutlaka göz çevresi için tasarlanmış bir güneş koruyucu krem kullanın. Eczanelerde satılan markaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Bu tür ürünlerin içinde ışığı yansıtıcı ve kapatıcı özelliği olanlar da var. Bunlar hem göz çevresine aydınlık bir görünüm verirler hem de morlukları kamufle ederler. Düzenli olarak bu ürünleri kullanarak morlukların güneş ışınları yüzünden daha da koyulaşmasını önlemiş olursunuz.Diğer bir önerim ise güneşli günlerde ve plajda gözlük kullanmanız.
Yıldız soruyor
Henüz 22 yaşında olmama rağmen gözaltlarımda çöküklük var. Gözaltı çöküklüğü nasıl giderilir. Bir arkadaşımdan yağ enjeksiyonu diye bir şey duydum. Bu bende işe yarar mı? Önerebileceğiniz başka bir tedavi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Yağ enjeksiyonu bir estetik cerrah tarafından uygulanması gereken bir müdahaledir. Operasyon sırasında vücuttan yağ alınarak gözaltına enjekte edilir. İşinin ehli bir cerrah tarafından yapıldığında kalıcılığı uzun sürelidir. Ameliyatsız bir yöntem tercih edildiğinde ise en etkili yöntem ışık dolgusudur. Bu enjeksiyon gözaltı bölgesindeki çukurluğu doldurmak için kullanılır. Işık dolgusunun kalıcılığı ortalama bir yıl kadardır.
Halime soruyor
Merhaba hocam. İlk öncelikle gözaltım çok çukur ve geceleri çalıştığımdan dolayı düzensiz uykuya sahibim ve morluklarım da var. Nasıl geçirebilirim? Lütfen yardımcı olun. Henüz 23 yaşındayım.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Halime Hanım. Bazı kişilerin genetik olarak gözaltı çöküklüğüne ve morluklarına eğilimi vardır. Bu kişilerde genç yaşta sizin yaşadığınız türde sorunlar görülmesi normaldir. Tabii çalışma rutininizin de bu probleme katkısı olduğu aşikar. Gözaltı çukurluğunu ve morluğunu hafifletmede elimizdeki en etkili tedavi Işık Dolgusu’dur. Bu uygulama sadece gözaltları için tasarlanmış bir dolgu maddesinin gözaltına enjekte edilmesi işlemidir. Etkisi bir sene kadar devam eder. Uygulamanın bu konuda deneyimi bir doktor tarafından yapılmasının son derece önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Gözaltındaki çukurlukların evde alacağınız bazı önlemler, kremlerle dolması mümkün olmasa da sorunu hafifletmede faydası olabilecek bazı önerilerim var. Retinol içeren gözaltı kremlerinden fayda sağlayabilirsiniz. Bu maddenin cilt sıkılaştırıcı özelliği vardır. Gözaltlarındaki derinin elastikiyeti arttığında altındaki çukurları daha iyi kamufle edecek, morluklar hafiflemiş gibi görünecektir. Ancak bu kremleri mutlaka bir eczaneden satın alın ve güvenilir bir marka tercih edin. Sorunun daha da artmaması için gündüzleri sürdüğünüz göz kreminizin güneş koruyucu etkisi olmasına da özen gösterin. Ayrıca güneşli günlerde güneş gözlüğü takarak göz çevrenizdeki ince ve hassas deriyi koruma altına alın.
Işıl soruyor
Merhabalar, Benim küçüklüğümden beri gözaltlarımda hafif bir çöküklük var. Daha da zayıfladığım için çöküklük iyice arttı. Işık dolgusu yaptırıp yaptırmamak konusunda kararsız kaldım. Dolgunun etkisi geçince çöküklük daha kötü olur mu diye endişe ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Işıl Hanım . Işık Dolgusu senelerdir başarıyla uygulanan bir tedavidir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Formülün içinde çöküklüğü yok etmeye yönelik maddelerin yanında anti-aging etkili vitaminler, mineraller ve amino-asitler bulunur. Diyelim ki bir defa yaptırdınız ve sonrasında işlemi tekrarlamadınız, çöküklük anlamında tedavi öncesine dönersiniz. Kesinlikle eskisinden daha çökük bir görünüm oluşmaz. Ama işlemi yinelemeseniz bile formülün gözaltlarınızdaki anti-aging etkisinin geleceğe yönelik bir yatırım olduğunu unutmayın.
Burcu soruyor
Bu tedavide ışık atımı sayısı standart mıdır? Yoksa kişiyi görerek mi karar veriyorsunuz? Etkili olması için ışık atımının çok önemli olduğunu duymuştum ve tabi maliyeti olduğu için bazı klinikler düşük atımla çalışıyormuş.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burcu Hanım. Bu sorun genelde genetiktir. Yani gözaltınızın yapısı böyledir. Bazı kişilerde sorun daha genç yaşlarda ortaya çıkar, bazı kişilerde ise daha ileri yaşlarda. Yani gözünüzün altının çukurlaşması bu duruma eğiliminiz olmasından kaynaklanır. Bazen de çok zayıf kişilerde bu durum görülür. Çok fazla kilo vermek ya da çok zayıf olmak gözaltındaki ve yüzdeki yağ dokusunun azalmasına neden olur. Maalesef genelde kilo alındığında da yüzden giden yağ dokusu geri gelmez. Bu sorunun tedavisi ışık dolgusudur. Gözaltı için tasarlanmış olan hyalüronik asit bazlı bir dolgu maddesi enjeksiyonu ile gözaltlarındaki çukurluk doldurulur. Dolgununu kalıcılığı bir sene kadardır. Eğe etkinin devamlılığını isterseniz bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. Bu dolgunun bir avantajı daha var: Formülün içindeki anti-aging maddeler. Vitaminler, amino-asitler ve mineraller açısından zengin olan ışık dolgusu göz altındaki yaşlanma belirtileriyle da savaşır.
Yıldız soruyor
Merhabalar, göz çevrem ince dokulu biraz çukur ve genetik morluk var. Bu sorun için hangi tedaviyi önerirsiniz ve kalıcı mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yıldız Hanım. Işık dolgusu ile gözaltlarındaki çukurluğu doldurmak ve bu bölgede daha düzgün bir hat yaratmak mümkün. Işık dolgusu gözaltındaki morlukların da bir miktar hafiflemesine yardımcı olur. Ancak gözaltınızdaki çukurluğun çok hafif olduğunu belirtmişsiniz, böyle hastalarda çok dikkatli olmak gerekir. Dozu çok az kaçırdığınızda bu defa da gözaltınızda torbalanma olabilir. Işık dolgusunun kalıcılığı ortalama bir sene kadardır. Etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. Sizin durumunuzda ışık dolgusu yerine Emerge lazer daha uygun bir tedavi olabilir. Emerge lazer gözaltındaki ince ve hassas deri için tasarlanmış bir teknolojidir. Kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek gözaltındaki derinin daha gergin ve sıkı bir görünüm almasını sağlar. Cildin kalitesi, sıkılığı arttıkça da gözaltındaki çukurluk hafifler. Sıkı bir cilt altındaki kusurları da daha iyi bir şekilde kamufle ettiğinden morlukların belirginliği de azalır.
Çiğdem soruyor
Merhabalar; Ben 38 yaşındayım gözaltı çöküklük ve morluk sorunumla ilgili ışık dolgusu yaptırmak istiyorum. Işık dolgusu hakkında bilgi alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Çiğdem Hanım; Yaş veya genetik faktörlerden dolayı gözaltında oluşan morluk, çökme ya da halkalar kişiyi yorgun hatta bazı durumlarda olduğundan daha yaşlı bile gösterebilir. Gözaltına tazelik vermek için tasarlanmış olan gözaltı ışık dolgusu cilde yoğun nem veren hyalüronik asit, vitamin ve mineraller açısından zengin bir formüle sahiptir. İşlem öncesinde anestezik krem uygulandığı için nispeten konforlu geçen işlem 1 seans uygulanır. Kalıcılığı 8-12 ay arasındadır. Ücretsiz olan konsültasyon sırasında işlemin sizin için uygun olup olmadığı, kombine tedaviler gerekip gerekmediği belirlenecektir.
Yiğit soruyor
Merhaba öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Benim göz altı çökme sorunum var. Biraz fazla olduğu için ışık dolgusunu tavsiye ettiler bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yiğit Bey; Dünyada her iki kadından biri göz altındaki renk eşitsizliği, torbalanma ve çöküklüğünden şikâyetçidir. Göz altı ışık dolgusu, cilde dolgunluk ve esneklik veren hyalüronik asit esaslı bu dolgu, hassas göz çevresi için özel olarak geliştirilmiş. İçeriğinde ayrıca aminoasitler, antioksidanlar, çinko. bakır ve B vitaminleri bulunuyor. Cilt altında yapılanmayı sağlıyor. 8 ila 12 aylık kalıcılığa sahip, 25 yaş üzerindeki herkes yaptırabilir. Acı eşiğiniz çok düşükse biraz zorlanabilirsiniz. Uygulamada lokal anestezi gerekebilir zira göz altına kanüllerle girilerek enjeksiyon yapılıyor.
Sibel soruyor
Merhabalar. 37 yaşındayım. Gözaltı derimin inceldiğini ve buna bağlı olarak gözaltının daha çökük ve hafif koyu renk göründüğünü bunun da beni olduğumdan daha yaşlı gösterdiğini düşünüyorum. Daha önce hiçbir işlem yaptırmadım. Ne önerirsiniz
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sibel Hanım. Gözaltı derisinin elastikiyetini artırmak için uyguladığımız tedavilerin başında Emerge geliyor. Hassas göz çevresi için tasarlanmış olan bu sistem göz altındaki ince derinin kalitesini artırıyor, cildin daha tok ve elastik bir hal almasına yardımcı oluyor. Bu tedavi tek başına uygulanabilir (kaç seans gerektiğine ve etki mekanizmasına dair bilgileri internet sitemizde bulabilirsiniz) ya da ışık dolgusu ile kombine edilebilir. Işık dolgusu gözaltındaki çöküklüğü ve morluğu hafifletmek için tasarlanmış bir dolgudur. Ancak içinde bulunan anti-aging maddeler sayesinde cilt kalitesine de katkıda bulunur. Gözaltlarınızın durumuna göre Emerge ve/veya Işık dolgusu tedavisi uygulanabilir.
Meryem soruyor
Merhaba doktor bey. 17 yaşındayım ve kendimi bildim bileli gözaltı çukuru ve morluklarım var. Bu aralarda göz kapağım çukur oluyor. Bu yaşta çok kötü görünüyorum yaşlı gibi. Yorumlarınızı bekliyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Meryem Hanım. Gözaltı çukur ve morluklarında en etkili sonuçları kombine tedavilerle alıyoruz. Bu tedavilerin başında Işık Dolgusu geliyor. Işık Dolgusu sadece gözaltları için geliştirilmiş özel hyalüronik asit formülü ile gözaltlarındaki çöküklüğü doldurmakta son derece başarılı bir tedavidir. İçindeki yaşlanma karşıtı içeriklerle cilt kalitesini de artırır. Işık dolgusu tedavisini, ciltteki kolajen ve elastin üretimini artırarak gözaltlarındaki ince, hassas deriyi güçlendiren Emerge teknolojisi ile desteklediğimizde sonuçlar daha başarılı oluyor. Diğer bir seçenek ise mezoterapi, yani gözaltına enjekte edilen bir formül. Hangi tedavi ya da tedavilerin sizde optimum fayda sağlayacağı ancak muayene sonrasında netleşebilir. Yalnız bu tür tedaviler için yaşınızın çok genç olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. En az 18 yaşına kadar beklemenizi öneriyorum. Bir de birkaç önerim olacak. Eğer çok zayıfsanız birkaç kilo almaya çalışın. Gözaltlarınızdaki çöküklük bundan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca morluğun daha da artmaması için güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmaya özen gösterin. Zararlı güneş ışınları morlukların daha da koyulaşmasına neden olur.
Fırat koku soruyor
Merhabalar. Benim göz yapım çukurlu olduğu için gözaltım hafif mor ve damarlar belirgin. Gözaltıma buz koymak damarların görünümünü azaltır mı acaba? Ve lazer tedavisi kalıcı bir çözüm sunar mı? Cevaplarsanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Buz koymanın herhangi bir faydası olmayacaktır. Gözaltındaki damarların belirginliğinin hafifletmede lazer tedavisinin faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Ancak her lazerin gözaltındaki ince ve hassas deriye uygulanamayacağını belirtmekte fayda var. Emerge lazer bu bölgede de güvenle uygulanabilen bir lazer sistemidir. Teknolojinin en önemli özelliği diğer lazer sistemlerine göre daha çabuk bir iyileşme sürecinin olmasıdır. Normalde bir hafta – on gün aralıklarla 3-6 seans yapılır. Cilt altında mikro-ısı hasarı yaratarak etki Emerge lazer, cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikleyerek inci çizgi ve kırışıklıkların görünümünü hafifletir, cilt kalitesini artırır ve damarların görünümünü hafifletir. Diğer bir seçenek ise ışık dolgusudur. Bu dolgu sadece göz çevresi için tasarlanmıştır. Yüze yapılan dolgular gibi hyalüronik asit bazlıdır, ancak yüze uygulanan dolgu maddeleri ince bir deriye sahip olan göz çevresinde topaklanma ve yumrular yapabildiği için daha akışkan, enjekte edildiği yerde daha homojen bir moleküler yapıya sahip olan ışık dolgusu geliştirilmiştir. Işık dolgusu hem gözaltlarındaki çöküklüğün hafiflemesini sağlar hem de ciltle damar yapısı arasında enjekte edildiği için damarlı görünümü kamufle eder. İçinde anti-aging maddeler de bulunan ışık dolgusunun kalıcılığı ortalama bir sene kadardır. Bazı hastalarda en iyi sonuçları kombine tedavi protokolü ile, yani hem ışık dolgusu hem de Emerge lazer tedavisinin birlikte uygulandığı durumlarda alıyoruz. Sizde hangi tedavi ya da tedavilerin optimum fayda sağlayacağı ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
Hemen Doktorunuza Sorun