Dudak Dolgusu Sonrası Sigara

Aybüke soruyor
Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum, ama sigara içiyorum. Dudak dolgusu sonrası sigara içilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Dudak dolgusu yaptıran hastalarıma işlemin yapıldığı gün parlatıcı, ruj kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Aynı mantıktan yola çıkarak gün sigara içmeseniz iyi olur en azından işlemden sonraki 4-5 saat.
Emel soruyor
Merhaba ben dün dudak dolgusu yaptırdım. 2 saat sonra sigara içtim ve sigara içtiğim kısıl biraz göçtü sizce ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Öncelikle dolgunun oturması, dudaklarınızdaki ödemin geçmesi gerekiyor ki bir sorun olup olmadığı anlaşılabilsin. Hastalarımıza işlem yapılan gün ruj sürmemelerini, sigara içmemelerini söylüyoruz, ancak bu temkinli olunması adına yapılan bir şey. Sigara içtiğiniz için dolgunuzun bozulması aslında küçük bir ihtimal, işte küçük de olsa bu ihtimali önlemek adına bu uyarıları yapıyoruz. Eğer bir sorun varsa ödem geçtikten sonra doktorunuz minik bir doz hyalüronik asit dolgusu uygulayarak sorunu çözebilir.
Dilek soruyor
Gelecek hafta dudaklarıma dolgu yaptıracağım. Bu konuda bilmem gereken herhangi bir şey var mı? Mesela dudak dolgusu sonrasında nelere dikkat edilmeli? Sigara kullanılıyorum sonrasında içmemde sakınca varmı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle kullanılacak dolgunun hyalüronik asit bazlı bir dolgu maddesi olduğundan emin olun. Dolgunun ambalajını da almanızı öneriyorum. Her hastanın yüzüne, dudağına enjekte edilen dolgunun markasını, muhteviyatını bilme hakkı vardır. Tabii uygulanan maddenin niteliği kadar uygulayan da son derece önemlidir. Bu yüzden konusunda deneyimli, işinin ehli bir doktor seçin. İşlem sonrasında 1 gün kadar sigara içilmemesi, dudakları büzmeye neden olacak sıcak içeceklerden kaçınılması gibi dikkat edilmesi gereken unsurdur.
Lale soruyor
Doktorum dudak dolgusu sonrası sigara içmememi söyledi. “En azından bir-iki gün içme” dedi. Dayanamadım birkaç tane içtim. Dolguma bir şey olmuş mudur?
Dr. Mustafa Karataş
Dolgunuza herhangi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Özellikle işlemin yapıldığı gün sigara içilmemesini tavsiye ediyoruz. Bunun en önemli nedeni yapılan dolgunun formunun korunması. Bunu ekstra bir tedbir gibi düşünün. Zaten dolgunuza herhangi bir şey olsa fark ederdiniz.
Aysel soruyor
Ben sigara tiryakisiyim. Dudak dolgusu yaptırmayı planlıyorum ama bir arkadaşım dolgu yaptırdıktan sonra sigara içmemem gerektiğini söyledi. Bu doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Dudak dolgusu sonrasında 24 saat sigara içilmemesi önerilir. Bu dolgunun oturması, son halini alması için önemlidir. Tabiki iğne giriş yerleri oldu içinde.
Evrim soruyor
Ayın 9’unda dudak dolgusu yaptırdım. Üstünden 48 saat geçti. Sigara içebilir miyim ve sıcak yiyecek, içecek tüketebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Tabii ki, artık kısıtlamalara gerek yok. Bu süre dudağınızın formunun korunması, dolgunun oturması için yeterli bir süre.
Hemen Doktorunuza Sorun

Dudak Dolgusu Sonrası Öpüşme?
Semra soruyor
Merhabalar, Dudak dolgusu yaptırmağı planlıyorum ama acır diye endişem var. Birde öpüşmemek gerekiyormuş dudak dolgusu sonrası.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Kullanılan lokal anestezik kremler ve teknolojisi geliştirilmiş, yine içine anestezik katılmış hyalüronik asit dolgular ve doğru... Daha Fazla