Dudak Dolgusu Sonrası Ödem

Özlem soruyor
Merhabalar, 5 gün önce hyalüronik dudak dolgusu yaptırdım, ama hiç memnun değilim. Abartılı geldi bana. Acaba hala şişlik olduğu için mi böyle görünüyor? Kısacası dolgu yaptırdıktan kaç gün sonra ödem, şişlik gider dudaklar son halini ne zaman alır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Büyük ihtimalle dudaklarınız ödem yüzünden böyle görünüyor. Dolgu enjeksiyonu sonrası dudaklarda ödem ve şişlik olması normaldir. Çoğu kişide şişlik 5. günle birlikte hafiflemiş olur, ama bazı kişilerde bu daha uzun sürebilir. Bir hafta daha bekleyin, bu süre içinde dudaklarınızın nihai halini alacağını düşünüyorum. Hassas bir bölge olduğu için işlemin hemen sonrasında dudağa buz kompresi yapmak çok önemlidir, böylece daha az ödem görülür. Eğer bir hafta sonra da dudaklarınızın hala çok abartılı göründüğünü düşünüyorsanız, hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eritmek için kullanılan ve abartılı, hastayı mutsuz eden uygulamaları silmemize olanak veren bir malzeme var: Hyaluronidaz. Bir enzim olan hyaluronidaz, hyalüronik asit liflerini sindirerek yok eder. Bu da yanlış yapılan bir uygulamayı düzeltmek için bize önemli bir araç sağlıyor. Doktorunuzdan bu uygulamayı yapmasını isteyebilirsiniz.
Ceyda soruyor
Merhaba hocam ben 1 hafta önce dudak dolgusu yaptırdım. Üst dudağımda simetri bozukluğu da vardı 1 tüp kullanıldı. Bugün kontrole gittim ödem olmuş ve hala bir tarafı yamuk. Bunun düzelmesi gerekmiyor muydu? Doktor iki tüple tamamlarız dedi. Tekrar para verip mi yaptırmam gerekiyor. Dudaklarıma masaj yapınca biraz düzeldi ama yine de memnun değilim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ceyda Hanım. İlk seansta az dolgu maddesi enjekte etmek pek çok doktorun başvurduğu bir yöntemdir. Böylece abartılı bir görünüm elde edilmemiş olur, eğer ihtiyaç duyulursa daha sonra bir miktar daha enjekte edilebilir. Tabii keşke ilk uygulamada simetrinin tamamen geçmesine yönelik bir işlem yapılabilseydi. Size tavsiyem ikinci enjeksiyonu yaptırmadan önce dudaklarınızdaki ödemin tamamen geçmesini beklemeniz. Para konusu sizin ve doktorunuzun arasında bir konudur bu konuda herhangi bir görüş bildirmem doğru olmaz.
Emel soruyor
Merhaba Doktor Bey. Ben bir hafta önce dudak dolgusu yaptırdım. Burun ve dudak arasındaki çizgide çok fazla belirginleşme oldu. Bu derin çizgi şişlik inince düzelir mi? Bilgi için şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Emel Hanım. Dudak dolgusu sonrasında dudaklarda ciddi ödem oluşması normaldir. Bu ödem 7-10 gün içinde hafifleyerek tamamen geçecektir. Burun ve dudak arasındaki çizginin bu ödeme bağlı olarak belirginleşmesinin de normal olduğunu söyleyebilirim. Ödem tamamen geçince çizgi de eski haline dönecektir. Tabii dudağınıza gereğinden fazla dolgu yapıldıysa çizginin hafiflemesi için dolgunun zaman içinde erimesi gerekir. Ancak benim tahminim şu an gözünüze batan bu sorunun ödemle alakalı olması.
Meliha soruyor
Merhaba 20 gün önce dudak dolgusu yaptırdım yaklaşık 1 buçuk saat sürdü doktor bayağı uğraştı. İşlem sonrasında dudaklarım 4 katı büyüklükte. Konuşamayacak halde doktordan çıktım. Daha önce de yapmıştım 2 gün içimde geçmişti. Fakat bu sefer işlem uzun sürdü ve çok çok fazla iğne girdi dudağıma. 20 gün oldu ve hala dudağımın ortasında ödem duruyor ve tamamen inmedi. Acaba çok sayıda iğne girdiğinden mi bu kadar şiş ve ödem oldu? Ne yapmalıyım? Ödem atıcı ilaç mı içmeliyim sizce?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Meliha Hanım. İşlemin bir buçuk saat sürmesi uzun bir süre. Dudak dolgusu normalde birkaç dakika içinde tamamlanan bir işlemdir. İşlemin bu derece uzun sürmesi dudaklarınızdaki şişliği açıklıyor. Bu durumda ödem atıcı ilaçlar bir işe yaramayacaktır. Belki soğuk kompresin faydasını görebilirsiniz. Bunu işlemi yapan doktorunuza da danışmanızı öneriyorum.
Eylem soruyor
Hocam 2 gün oldu dudak dolgusu yaptıralı. Fakat sağ üst bölgede nohut gibi şişlik var. İçeriden de kırmızılık ve yanma var. Enfeksiyon olabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eylem Hanım. Dudak dolgusu sonrası ödem ve hassasiyet görülmesi normaldir. Bazı hastalarda enjeksiyona bağlı morluklar da görülebilir. Ancak tek bir bölgede sert bir şişlik olması, kırmızılık ve yanma gibi yan etkilere rastlanmaz. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum. Her zaman söylediğim gibi lütfen doktorunuzdan dudağınıza uygulanan enjeksiyonun markasını da öğrenin. Doktorların yükümlülüklerinden biri de kullandıkları dolgu maddesi konusunda hastalarını bilgilendirmektir.
Zübeyde soruyor
Merhaba hocam, 2 hafta önce dudağıma dolgu yaptırdım. Üst dudağım çok ince, üst dudağım ve alt dudağıma toplamda 3 tüp yapıldı. Ama şu an dudağım eski hali gibi hiçbir değişiklik yok. Doktorumu soruyorum her gün masaj yapmamı 1 ay içinde sertleşeceğini söylüyor. Ama dudağımın içinde sertleşecek bir şey de yok gibi. Sizce ne olmuş olabilir. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zübeyde Hanım. Öncelikle ödem gittikten sonra dudaklarınızın aldığı hal işlemin nihai sonucudur. İşlemin üstünden iki hafta geçtiğine göre şu an gördünüz dudaklarınızın son hali olmalı. Hyalüronik asit etkisini hemen gösteren bir malzemedir, sadece dudaklarda enjeksiyon yüzünden meydana gelen ödem yüzünden ilk yapıldığında daha şiş görünür. Sonrasında normal halini alır. Doktorunuz masaj yapmanız gerektiğini ve dudaklarınızın sertleşip dolgunlaşacağını söylemiş ki bunu pek anlayamadığımı belirtmeliyim. Dudakların sertleşmesini istenmediği için masaj önerilir. Tüm bunlar doktorunuzun ne yaptığını bilmediği ya da sizi oyaladığı gibi düşünceleri akla getiriyor. Dudak dolgularında en güvenli malzeme hyalüronik asit bazlı dolgulardır ve onlar da zaman içinde sertleşmez ya da zaman içinde giderek daha fazla hacim vermezler. Doktorunuzun dudaklarınıza ne enjekte ettiğini öğrenin ve markasını alın.
Buşra soruyor
Merhabalar Mustafa Hocam. Ben 3 ay önce Juvederm markası ile üst dudağıma 0.55ml dolgu yaptırmıştım. 2 gün önce de bu dolguyu hyaluronidaz enzimi ile erittim başka bir doktorda ama çok az yapmasını istedim sadece dolgu olan yere azıcık yaptı. Şimdi ikinci günüm ve dudağımın üst kısmı hala kabarık duruyor. İçindeki de tam gitmemiş daha yumuşadı sadece, acaba tam erir mi dolgu? Ve bu ödem mi yoksa o dudağın üzerindeki kabarıklık hiç mi gitmeyecek? Bir de acaba ödemin daha çabuk geçmesi için ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok minnettar olurum
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Büşra Hanım. Ödem oluşan yere hiçbir şey yapmamadan beklemenizin faydasını var. Şu an herhangi bir yorum yapmanız için çok erken. 3-4 gün geçmesini bekleyin. Daha önce dolgu yapılan yerdeki yumuşama hyaluronidaz enzimi enjeksiyonunun işe yaradığını gösteriyor. Dediğim gibi bir süre daha zaman verin. Eğer eskiden yapılan dolgunun hala fazla olduğunu düşünürseniz, kalanı eritmek ufak bir doz enjeksiyon daha yapılabilir.
Naz soruyor
Merhaba hocam ben 2 ay önce dolgu yaptırdım dudağımın bazı yerlerinde ufak topaklanmalar ve bir kısmında renk değişimi de oldu. Çünkü uçuk çıktı ve izi kaldı gibi oldu ne yapmamı önerirsiniz? Doktoruma gittim dolgu eritici kullansak belki ödem de olabilir çok büyük değil topaklanma kullanmayalım dedi.
Dr. Mustafa Karataş
Doktorunuzun da belirttiği gibi sonuçta dolgu eritme işlemi de enjeksiyonla yapıldığı için bir miktar ödem oluşabilir. Ama topaklanmalar sizi çok rahatsız ediyorsa bu işlemi yaptırabilirsiniz. Sonuçta ödem bir hafta içinde tamamen geçecektir.
Ebru soruyor
Merhaba. Dün dudak dolgusu yaptırdım ve üst dudağım çok şişti. Ödem oldu dedi doktor geçecek dedi. Bıyık bölgem aşırı şiş. Normale dönmesi ne kadar zaman alır? Perfectha hyalüronik asit dolgusu kullandı iyi bir dolgu maddesi midir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Dudak dolgusundan sonra dudaklarda, bıyık bölgesinde şişlek ve ödem görülmesi son derece normaldir. Bir hafta-on gün içinde normale dönecektir. Bahsettiğiniz markayı ben kullanmıyorum, bu yüzden özellikleri konusunda bilgi veremeyeceğim. Ama sonuçta hyalüronik asit bazlı bir dolgu olması önemli.
İdil soruyor
Merhaba, dün dudak dolgusu yaptırdım. Doktorum 24 saat içinde şişliğin geçeceğini söyledi. Ancak özellikle üst dudağımın alt-iç bölgesinde çok miktarda büyüklü küçüklü sert şişlikler var. Görüntüsünden hiç bahsetmek istemiyorum. Yani bu ödem midir topaklanma denilen şey midir bilemedim. Doktoruma görünmeli miyim, beklemeli miyim? Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İdil Hanım. İşlem yapılalı henüz bir gün olmuş. Ödem ve sertlikler yavaş azalacak, bir hafta-on gün içinde de geçecektir. Ama eğer bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.
Hatice soruyor
Merhaba ben dün dudak dolgusu yaptırdım. Dudaklarım çok ince olduğu için 1.7 ml enjekte edildi. Dudaklarım şu an çok şiş ve sertlik hissediyorum. Çok rahatsız edici dudaklarımı kullanmakta zorlanıyorum. Acaba bu ödemin etkisi mi. Zamanla dudaklarımda hiçbir şey yokmuş gibi hisseder miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabala, Dudak dolgusu henüz yeni yapıldığı için ödem ve şişlik çok normaldir. Bir hafta içinde bunlar giderek hafifleyecek on-on beş gün sonra da son halini alacaktır. Bu süre sonunda dudaklarınızda hiçbir şey yokmuş gibi, herhangi bir enjeksiyon yapılmamış gibi hissedeceksiniz.
Semanur soruyor
Merhabalar Hocam, dün dudak dolgusu yaptırdım. Alt dudağımda hiç bir sorun yok. 1ml Evanthra kullanıldı. Alt taraf indi akşamına. Fakat üst dudağımı ifade edemem. Kan topladı iki tarafı da ve yüzüm dudaktan ibaret şu an. Aynı dudak dolgusu facialarındakiler gibiyim. Endişeleniyorum acaba geçecek mi? 3 sene önce de aynı yerde yaptırmıştım fakat dün yapan doktor farklıydı, ilk güzel olan dolgumda çok hafif şişlik olmuştu o kadar. Ne yapmalıyım normal mi sizce? İlk kullanılan marka güzel revofilldi.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Semanur Hanım. Dudak dolgusu sonrasında böyle şişlikler, morluklar görülebilir. Dudak son derece narin bir bölgedir. Bazen enjeksiyonun hassas bir noktaya denk gelmesi bazen de tekniğe bağlı olarak böyle etkiler oluşur. Dolgunuzu henüz dün yaptırmışsınız, genelde dudağa yapılan dolgunun oturması, ödemin tamamen inmesi 7-10 günü bulabilir. Bu demek değil ki 10 gün boyunca böyle şiş olacak. Ödem günden güne azalacak ve dudağınız normal halini yavaş yavaş alacaktır. Endişelenmenizi gerektirecek bir durum olduğunu zannetmiyorum. Her gün birkaç defa dudağınıza mesaj yapmak şişliğin daha çabuk inmesine yardımcı olabilir. Yaptırdığınız dolguyu kullanmadığım için bir bilgi veremeyeceğim. Hastalarıma her zaman hyalüronik asit bazlı dolguları tercih etmelerini ve bu dolguların FDA onayına sahip olduğundan emin olmalarını öneriyorum.
Nalan soruyor
Merhabalar. Hocam ben 10 gün önce üst dudağıma dolgu yaptırdım. Daha sonra 7 gün önce eksik kalan yerlere biraz daha dolgu enjekte edildi Juvederm. Ancak 10 gündür bıyık bölgesi çok şiş. Çok kötü görünüyor. Bu şişlik ne zaman geçer acaba? Bu kadar zaman geçmesine rağmen hala şiş olması normal mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nalan Hanım. Öncelikle işlem yedi gün önce yapılmış gibi düşünmek lazım. Çünkü bir hafta önce tekrar bir miktar enjeksiyon yapıldığını belirtmişsiniz. Birkaç gün sonra şişliğin hafifleyeceğini sonra da geçeceğini düşünüyorum. Tabii bir de şöyle bir şey var: Üç gün arayla işlem yapılması, travma olan bir bölgeye iyileşmeden tekrar enjeksiyon yapılması şişliğin normalden daha fazla olmasına neden olabilir. Bu yüzden genelde ikinci dokunuşu dudaktaki ödem ve morluklar tamamen geçtikten sonra yapmayı tercih ederiz. Ancak her durumda bıyık bölgenizdeki şişlik kısa bir süre sonra geçecektir. Sonuçta dudağınıza gayet güvenli, FDA onaylı bir dolgu enjekte edilmiş.
Efll soruyor
Merhaba iki hafta önce yaptırdım dudak dolgusu 1.5 ml yapıldı ama şu an dudağım eskisi gibi. İki haftada etkisi geçti. Neden olur istediğim dudak için ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Efll Hanım. Kalıcılık süresi ortalama olarak belli olan (6-7 ay kadar) FDA onaylı bir dolgu kullanıldıysa ve yeterli miktarda enjekte edildiyse böyle bir sorun olmaması gerekiyor. Bazen dolgu ilk yapıldığında dudak şiş oluyor ve bu şişlik indiğinde hastaya dudağında hiçbir fark yokmuş gibi geliyor. Durum böyle olabilir mi? Prensip olarak dudağı az miktarda bir dolgunluk vermek her zaman daha doğrudur. Eğer dudağın bir miktar daha dolguyu kaldırabileceği düşünülürse ikinci seansta bir miktar daha dolgu yapılır. Öncelikle doktorunuzdan kullanılan dolgunun ne olduğunu öğrenin.
Ebru soruyor
Merhaba hocam dün dudağıma 0,5ml botox yaptırdım. Dudağım zaten hacimli bir dudaktı kendiliğinden ve şu an birinci günümdeyim dudağım patlayacak gibi şişti korkuyorum inecek mi? 0,5ml o kadar fazla etki edemez değil mi? Markası Princess.
Dr. Mustafa Karataş
Öncelikle dudağınıza botoks değil dolgu yaptırdınız sanırım. Hyalüronik asit bazlı bir dolgu maddesi olduğu dışında Princess dolgu hakkında bir bilgim yok, ancak dolgu yaptıralı henüz bir gün olmuş. Şişlik ve ödem olması son derece doğal. Dudaklarınız bir hafta-on gün sonra nihai halini alacaktır.
Büşra soruyor
Merhabalar benim bir sorum olacaktı. Ben 4 gün önce dudak dolgusu yaptırdım ve üst dudağımın tam orta kısmında bir sertlik, şişlik tarzı bir şey var. Bu yüzden üst dudağım alt dudağımdan daha büyük duruyor. Tam bir ördek gibi oldu acaba bu görüntü daha sonralarda geçer mi? Çünkü bütün dolgu ortada toplanmış gibi. Doktorum masaj yapmamı söyledi yapıyorum ama sonuç aynı. Büşra
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Büşra Hanım. Dudak dolgusu enjeksiyonundan sonra böyle durumlar son derece normaldir. Çünkü dudak hassas bir bölgedir ve işlemin ardından ödem, morluk gibi yan etkiler görülebilir. Dolgu yaptıralı henüz iki gün olmuş. Yani işlemin nihai sonucunu görmek için çok erken. Doktorunuzun talimatlarına uyun. Eğer on gün içinde dolgu enjeksiyonunun yarattığı ödemin hafifleyerek geçmesi gerekiyor. Bu süre sonunda sonuçtan memnun kalmazsanız doktorunuza dolgu eritme işlemi konusunda danışabilirsiniz. Tabii bu işlem ancak dolgunun hyalüronik asit bazlı, yani geçici dolgu olması durumunda etkili olabilir.
Özlem soruyor
Hocam daha önce de mesaj atmıştım dudağıma yaptırdığım dolgunun çok şiş görünmesiyle ilgili... Hocam dudak dolgusu yaptıralı 15 gün oldu hala bıyık bölgem şiş ve orantısız. Yapan estetisyen her kontrole gittiğimde dudağımı eliyle sıkıyor. Acıyınca da ödem var hala bekleyeceksin diyor. 15 gün geçmiş hala ödem olma ihtimali var mı sizce?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Normalde ödemin geçmiş olması gerekirdi. Bazı kişilerde bu süre biraz uzayabilir. Yine de bugüne kadar bir miktar ödem kalmış dahi olsa, dudaklarınız nihai haline yaklaşmış olmalıydı. Yani önemli oranda iyileşmiş olmalıydı. Size tavsiyem dudağınıza enjekte edilen dolgunun ne olduğunu, markasını mutlaka öğrenmeniz.
Didem soruyor
Merhabalar Mustafa Bey. 8 gün önce dudak dolgusu yaptırdım ve 1 tüp kullanıldı. Ağız büyütme yapıldı dediler bana ve buz uygulaması yapma dediler. Şu anda üst dudağımda iki tarafta çizgi ve şişlik var ve rahatsız ediyor beni. Doktoruma danıştım normal diyor. Masaj yapmadığım için öyle olduğunu belirtti. Sizce ne yapabilirim bu durum moralimi bozuyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Didem Hanım. Her şeyden önce işlem yapıldıktan hemen sonra gerek duyuluyorsa doktor masaj yapar. Böylece enjekte edilen maddenin düzgün bir şekilde yayıldığından, homojen bir görünüm alacağından emin olmuş olur. Normalde işlem sonrasında hastanın masaj yapması gereken durumlarda öneriyoruz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Dudaktaki ödemin tam olarak inmesi bazen iki haftayı bulabilir. Ancak bu süre sonunda da sonuçtan memnun kalmazsanız doktorunuza ne yapılabileceğini danışmanızı tavsiye ediyorum. Gerek duyulursa dolgu eritmek için uygulanan bir formül var, o kullanılabilir
Meral soruyor
Merhaba 2 hafta önce dolgu yaptırdım önce ilk gün şişti sonra düne kadar ilk haline döndü dudağım. Dün tam istediğim şekle geldi sonra yine büyüdü. Ama bugün uyandığımda çok şişmişti ve akşam şu an hala inmedi hep böyle şiş mi kalacak? Yoksa dünkü bahsettiğim düzgün hal ine döner mi?
Dr. Mustafa Karataş
Uygulamayı yaptıralı iki hafta geçmiş, şişlik ve ödemin tamamen inmesi gerekirdi. Doktorunuzdan dudaklarınıza tam olarak ne enjekje edildiğini, yapılan dolgunun aktif maddesini, en önemlisi de markasını öğrenin. Böylece eğer sorun devam ederse nasıl müdahale edilmesi gerektiği ya da müdahale edilip edilemeyeceği bilgisini daha sağlıklı bir şekilde verebilirim.
Başak soruyor
Merhaba üç gün önce Juvederm voluma ürün ile dudağıma dolgu yaptırdım çok şişti ama şuna sadece şişlik tek üst dudağımın sağ tarafına toplandı dudağım yamuk duruyor ve oldukça sert tek tarafa toplanmış olabilir mi? lütfen yardımcı olur musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Başak Hanım. Dolgunun dudağın bir tarafına toplanması diye bir şey söz konusu olmaz. Çünkü dolgu nereye enjekte edilirse orada kalır. Bazen dudağın bir tarafına gereğinden minik bir doz daha fazla dolgu yapılmış olabiliyor. Böyle bir problem olduğunda da bu asimetri minik bir dokunuşla çözülebiliyor. Ancak sizin anlattığınız derecede tek taraflı bir şişlik ancak ödem yüzünden olabilir. Dudağın bir tarafında enjeksiyon hassas bir noktaya gelmiş olabilir. Bunlar çok normal, zaten işlemi henüz üç gün önce yaptırmışsınız. Endişelenmenizi gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bazen bu tür durumlarda doktorunuz soğuk kompres, masaj gibi şişliği hafifletecek şeyler tavsiye edebilir. Ya da hiçbir şey yapmadan geçmesini bekleyin diyebilir ki zaten dediğim gibi işlemi yaptıralı çok az olmuş. Ancak bunları doktorunuza danışmanız çok daha sağlıklı olacaktır.
Derya soruyor
Hocam Merhaba. Öncelikle verdiğiniz açıklayıcı ve faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Ben 6 gün önce Hymax markalı 1 ml dolgu yaptırdım. Ödemli olduğu için ilk 3 gün şiş hali tam istediğim gibiydi. Fakat şu an ödemi indi ve dudağım eski halinden 1 tık büyük duruyor. Tatmin etmedi bu beni. 1 ml ilave daha yaptırmak istiyorum Aradan kaç gün geçmesi lazım? Ayrıca ben sigara ve sıcak içecekler (çay, kahve) çok tüketen biriyim. Dolgunun kalıcılık süresini azaltır mı? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Derya Hanım. Bir hafta daha bekleyin derim. Böylece dudakta herhangi bir ödem şişlik kadıysa o da tamamen geçmiş olur ki böylece doktorunuz dudaklarınızın nihai halini görerek ne kadar enjeksiyon yapması gerektiğini bilir. Sigara içmek dolgunun ömrünü az bir miktar kısaltabilir. Çünkü sık sık dudaklarınızı büzerek dolgunun biraz daha çabuk metabolize olmasına, yani erimesine neden olursunuz. Ancak dediğim gibi dayanıklılık açısından yine de öyle büyük bir fark olmayacaktır.
Ayşen soruyor
Dudaklarıma dolgu yaptıracağım. Dudak dolgusu ertesi günü işe gidebilir miyim, cildim çok hassas? Yoksa izin mi almalıyım. Ne dersiniz, ne yapayım?
Dr. Mustafa Karataş
Arzu ederseniz izin alın. Eğer tek günlük izni hafta sonu tatili ile birleştirebilirsiniz daha da iyi olur. Dudak dolgusu sonrası bazı hastada ödem, şişlik görülüyor. Bu durum bazı hastalarda daha da fazla oluyor. Ancak birkaç gün içinde ödem iniyor, eğer morluk meydana geldiyse morluklar hafifliyor.
Cansel soruyor
Merhaba hocam dün dudağıma dolgu yaptırdım ama dolgudan çıktıktan hemen sonra yemek yedim, dudağımda çok şişlik ve ödem oluştu acaba bir sorun mu var?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Cansel Hanım. Dudak bölgesi son derece hassas olduğu için dolgu enjeksiyonu sonrası ödem ve morlukların görülmesi son derece normaldir. Bu sorunlar günbegün hafifleyerek geçecektir. Birkaç gün sonra dudaklarınız çok daha normal görünecektir.
Funda soruyor
Merhaba Hocam. Ben dudak dolgusu yaptıralı 1 ay oldu ilk yaptırdığımda çok güzeldi ama 1 ay geçtikten sonra üst dudağımın altına doğru topaklanma oldu. Sanki dolgular aşağı inmiş gibi dudağımı kaldırdığımda top top gözüküyor. Sözde iyi bir klinikte yaptırdım. Hiç bir cevap alamıyorum ne yapabilirim? Sert masaj yapsam dağılır mı ya da ne yapabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Bence işlem yaptırdığınız klinikten bir randevu alın, özellikle de işlemi yapan doktordan randevu talep edin. Randevunuza gidene kadar, dolgunun dağılması için dudaklarınıza hafif hafif masaj yapabilirsiniz. Gittiğinizde dudaklarınızdaki sorunu gösterin. Bu arada gitmişken mutlaka dudaklarınıza yapılan dolgunun içeriğini, markasını da öğrenin (hatta not alın). Ne tavsiye ettiklerini bir dinleyin ve önerileri varsa uygulayın. Baktınız bir hafta - on gün geçtiği halde sorun devam ediyor eritme işlemi talep edin. Hatta bu randevunuza gittiğinizde sorunun geçmemesi halinde eritme yapılmasını isteyeceğinizi de belirtin. Başka bir doktora gitmeyi düşünüyorsanız elinizde mutlaka enjekte edilen dolgunun markası olması gerekiyor.
Esra soruyor
Merhaba hocam ben dudak dolgusu yaptırdım fakat ikinci gününde alt ve üst dudağımda uçuk çıktı. Ne yapmamı önerirsiniz acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra Hanım. Uçuk tedavisinde kullanılan merhemlerden faydalanabilirsiniz. Bu virüsün bulunduğu kişilerde virüs pek çok etken tarafından tetiklenebilir. Mesela soğuk algınlığı, stres ve sizin durumunuzda olduğu gibi dudağa yapılan bir enjeksiyon uçuk nedeni olabilir. Bir eczaneden satın alacağınız uçuk merhemini önerilen miktarda sürün.
Fatma soruyor
Merhabalar, Dudak dolgusu yaptırdım dün ama dudağım çok şiş ve ödemli var gibi. Bu normal mi size sormak istedim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Dudak dolgusu enjeksiyona bağlı olarak ödem oluşması normaldir. 3-5 gün sonra şişliklerin ve ödemin geçmesi beklenir.
Gamze soruyor
Hocam merhaba. 2 gün önce Teosyal ile 0.7 ml dudak dolgusu yapıldı. Bıyık bölgesinde ödem oluştu. Doktorum Avil tablet almamı ve 3 litre su içmemi önerdi. İşe yarar mı? Ayrıca dolgu yapıldıktan sonra hiç masaj yapılmadı. Bu normal mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gamze Hanım. Dudağınıza enjekte edilen dolgu maddesi güvenli, FDA onaylı bir dolgu maddesidir. Dudak dolgusu sonrasında ödem oluşması son derece normaldir. Birkaç gün içinde hafifleyerek tamamen geçecektir. Eğer enjekte edilen dolgu dudağa homojen bir şekilde yayıldıysa doktorunuz masaja gerek duymamış olabilir bu da son derece normaldir.
Şule Elif Köroğlu soruyor
Doktor bey merhabalar. Yaklaşık 1 hafta önce dudaklarıma dolgu yaptırdım yaptırdığım pişman oldum. Gülüşüm değişti. Doğru düzgün gülemiyorum bile. Normal duruşumda sıkıntı yok fakat gülüşüm tam bir facia. Dolgudan kurtulmak için sürekli sıcak su içiyorum. Bu durum normal mi? Kontrole henüz gitmedim. Gitmekte istemiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şule Hanım. Öncelikle dudak dolgunuzun oturması için en az 15 günlük bir süre geçmesi gerekir. Şu an hâlâ enjeksiyona bağlı ödem devam ediyor olabilir. Dolayısıyla bahsettiğiniz sorun da bundan kaynaklanıyor olabilir. Kontrol randevunuza mutlaka gidin eğer 15 günlük süre dolduğu halde problem devam ediyorsa doktorunuz sorunu çözmede yardımcı olabilir. Hyalüronidaz adlı bir enzim vardır. Bu enzimin özelliği hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eritmesidir. Sıcak su içmekle bir yere varamazsınız ama bu enjeksiyonu yaptırarak sizi mutsuz eden dolgudan kurtulabilirsiniz.
Selda soruyor
Hocam merhaba. Yaklaşık 2 ay önce gülme çizgilerimden duyduğum rahatsızlık nedeni ile yüzüme dolgu yaptırdım. Uygulama sonrası gözümün altında beyaz bir yumru oluştu. Tyndall etkisi olarak geçiyor sanırım. Doktoruma gittiğimde masaj yaptı ama etkisi olmadı. Bu durum kalıcı mıdır yoksa dolgu erirken zamanla bu yumru da eriyip kaybolur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Tyndall etkisi genelde dolgu enjeksiyonunun cildin çok yüzeyine yapılmış olması nedeniyle cildin morumsu bir renk almasıdır. Sıklıkla cildin ince olan bölgelerine yapılan enjeksiyon sonrası meydana gelir. Genelde enjeksiyona bağlı morluklarla karıştırılan bu durum, hem cildin ince yapısı hem de yüzeysel olarak enjekte edilen dolgu maddelerinin cilt yüzeyindenden görülmesi yüzünden meydana gelir. Tyndall etkisinin diğer bir belirtisi ise enjeksiyon sonrasında oluşan yumrulardır. Bu yumrular enjeksiyondan birkaç hafta sonra bile meydana gelebilir. Burada da sorun genelde dolgu maddesinin çok yüzeysel enjekte edilmesi, yani tyndall etkisidir. Hyalüronik asit bazlı dolgular için uygun olmayan bölgeler vardır. Mesela göz kenarındaki ince çizgilere dolgu yapılması risklidir, gözaltına da sadece gözaltı için geliştirilmiş özel dolgular uygulanabilir. Doktorunuzdan yapılan dolguyu hyalüronidaz denen enzimle eritmesini isteyebilirsiniz.
İlkay soruyor
Hocam bugün juvaderm dudak dolgusu yaptırdım sonrasında hafif bir dolgunluk oldu sorun yoktu. Ancak bir kaç saat sonra şişmeye başladı ve şu an 12 saat oldu ve aşırı şişlik tuhaf bir şekilsizlik var. Ciddi bir şişlik masaj yaparken ağrı var. Şişliği hızla azaltmak için ne yapmalıyım? Doktorum buz koymamı ve alerji hapı alesert almamı söyledi. Ama çok kötü durumdayım.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Dudak dolgusu sırasında ödem ve şişlik oluşması son derece normaldir. Dudak bölgesi hassas bir yapıya sahip olduğu için bu beklenen bir etkidir. Doktorunuzun önerilerini dinleyin. Ödem birkaç gün içinde hafiflemeye başlayacak bir süre sonra tamamen geçecektir.
Aydan soruyor
Hocam merhaba. Ben dün dudak dolgusu yaptırdım. Dolgudan hemen 1 saat sonra alt üst her iki dudaklarımda morluklar oluştu. Şimdi üst dudak şişmiş ve her iki dudak morluklar içinde. Sanki biri dövmüş gibi)) Ne zaman geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aydan Hanım. Morluk ve şişlik birkaç gün sonra hafiflemeye başlayacaktır. Ancak dudaklarınızdaki ödem ve morlukların tamamen geçmesi bir hafta – on günü bulur.
Sinem soruyor
Merhabalar 3 hafta önce dudaklarıma dolgu yaptırdım. Dudak şeklim gayet güzel oturmuş duruyor fakat burunla dudak arasındaki kısımda hala şişlik var. Yandan bakınca hoş bir görüntü oluşmuyor. Ödemin bu süre içerisinde hala devam etmesi normal mi? Teşekkürler. İyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sinem Hanım. Bazı hastalarda ödem daha uzun süre devam edebilir. İki hafta daha bekleyin. Eğer ödem hala geçmemişse doktorunuzdan sizi rahatsız eden yerdeki görüntüye neden olan dolguyu eritmesini isteyebilirsiniz.
Nisa soruyor
Merhaba hocam. Ben 14 gün önce dolgu yaptırdım, fakat üst dudağımda eşit bir görüntü olmadı. Sağ taraf daha şiş gibi ödem de gitmedi. Tekrar gittim doktoruma sol tarafa biraz daha dolgu yapıp dudağımın içindeki topları eritti eliyle dağıttı, fakat hala eşit simetri yok. “Doktorum sıkma canını yaparız, düzeltilebilir bu simetri eşit görüntü sağlanabilir” dedi ama tekrar tekrar işlem çok uğraştırıcı.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nisa Hanım. İki seçeneğiniz var ya dolgunuz tamamen eriyinceye kadar bu asimetriye razı olacaksınız ya da doktorunuza bir kez daha gidip dudağınızın daha simetrik görünmesi için bir işlem daha yaptıracaksınız.
Ebru soruyor
Gelecek hafta dudak dolgusu yaptıracağım. Dudak dolgusu sonrası ödem çok olur mu? Dolgu yaptırdığımın ertesi günü işe dönsem işlem yapıldığı anlaşılır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Evet dudak bölgesi hassas bir yapıya sahip olduğu için işlem sonrasında ödem de fazla olur. Dolgu yaptırdığınızın ertesi güne de ödem devam edeceği için işlem yaptırdığınız kesinlikle anlaşılır. Ödem 3-4 gün sonra önemli ölçüde hafifler, bir haftada da tamamen geçer.
Begüm soruyor
İDudak dolgusu sonrası ödem olur mu? Ben çalışıyorum, dudak dolgusu yaptırdığımın pek anlaşılmasını istemiyorum, zaten çok az dolgu enjekte ettireceğim.
Dr. Mustafa Karataş
Dudak dolgusu sonrası ödem neredeyse kaçınılmazdır. Bunun nedeni dudak bölgesinin çok hassas olmasıdır. Enjeksiyonun yarattığı travmaya bağlı olarak dudaklarda ciddi şişlikler görülmesi normaldir. Eğer işten en az 3-4 gün izin almazsanız büyük ihtimalle dolgu yaptırdığınız anlaşılacaktır.
Sinem soruyor
Hocam merhabalar, ben 3 hafta önce 1 ml iğnesiz dolgu yaptırdım, yani yapan kişi bir doktor değil bir estetisyendi. İlk 10 gün boyunca evden çıkmayıp saatlerce ağlıyordum çünkü inanılmaz ödem vardı, yüzüm şekilsiz ve sadece dudaktan ibaret gibi görünüyordu. Şu an 20 gün oldu ve hala dudaklarım inanılmaz şekilsiz, yani üzerinde uçuk gibi bir sürü nokta oluştu ve dokunduğumda bazı yerler inanılmaz sert, bu benim konuşmamı gülmemi engelliyor ve psikolojik olarak kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Ayrıca dudak kenarlarımdaki çizgiler çok belirginleşti ve ağzım öne doğru çıktı sanki. Kullanılan markayı bilmiyorum ama hyalüronik asid bazlı bir dolgu maddesi olduğunu biliyorum. Eritme işleminden inanılmaz korkuyorum, tekrar aynı ödemi görmek istemiyorum yüzümde ve geçmesini bekliyorum, yüzüm ve dudaklarım eski haline ne zaman döner veya döner mi, yardımcı olursanız çok sevinirim, eritme işlemi şart mı bu gibi durumlarda?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sinem Hanım. Piyasada hyalüronik asit bazlı o kadar çok dolgu maddesi var ki, üstelik bunların çoğunun FDA onayı yok. Yani güvenli ve etkili olduklarına dair hiçbir bilgi mevcut değil. Görünen o ki, güvenli alternatiflerine kıyasla çok daha ucuz olan ama pek çok yan etki ve istenmeyen sonuç yaratan bir ürün kullanılmış. Öncelikle bu ürünün ismini, markasını tam olarak öğrenin. Sizde ne kullanıldığını bilemediğim için bu yan etkilerin ne zaman geçeceğini bilemiyorum. Normalde hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 4-5 aydır, ama dediğim gibi sizde kullanılan dolgunun ne olduğunu, dolayısıyla da kalıcılık süresini bilemiyorum. Eğer eritme işlemi yaptırmayı düşünürseniz kendinize bu konularda deneyimli bir doktor seçmenizi tavsiye ediyorum. Tabii o da kullanılan dolgunun ne olduğunu öğrenmek isteyecektir. Öncelikle işlemi gerçekleştiren estetisyenden kullandığı dolgu maddesinin markasını, içeriğini öğrenin.
Burcu soruyor
Merhaba hocam. Herkese sabırla ve özenle cevaplar verip bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bir hafta önce restylane 1 ml şeklinde dudak dolgusu yaptırdım ve dolgunun ilk gecesi dudaklarım şişlik ve morluktan patlama derecesine gelince acillik oldum. İğne, hap, morluk merhemi derken bugün biraz daha iyiyim. Ancak bu sefer de topaklanmalar var yoğun bir şekilde. Bunlar hem kötü görüntüye hem de moralimin daha fazla bozulmasına sebep oluyor. Masajla da gidecek gibi değil. Ben eritme işleminden de korkar oldum. Bunun dışında endişem de dolgu kendiliğinden nasıl çabuk erir ve erirse bile dudağım eski şeklini almaz böyle tuhaf yamuk yumuk olur diye.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burcu Hanım. Öncelikle doktorunuza danışmanızı öneriyorum. Dolgu yaptıralı henüz bir hafta olmuş dolgunun tam oturması için iki hafta kadar bir süre geçmeli. Ama topaklanmalar bir türlü geçmiyorsa en doğrusu eritme işlemi yaptırmak olacaktır.
Tuba soruyor
Günaydın hocam. Üç gün önce dudak kenarlarıma dolgu yaptım. Sağ tarafımda morluk ve şişkinlik var ağrısı da var. Ne yapabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tuba Hanım. Dudaklar son derece hassas bir yapıya sahiptir, bu yüzden de enjeksiyona bağlı bu tür yan etkiler görülmesi normaldir. Ödemi hafifletmek için günde birkaç defa soğuk kompres yapabilirsiniz. Tabii en doğrusu uygulamayı yapan doktorunuza danışmak olacaktır. İşlem yapılalı sadece üç gün olduğunu unutmayın, bir hafta içinde sizi rahatsız eden sorunlar giderek hafifleyecek, sonra da tamamen geçecektir.
Müge soruyor
Merhabalar, yaklaşık 5 gün önce dudaklarıma Teosyal marka 1 ml dolgu yaptırdım. Ancak dolgu yapıldıktan sonra bıyık bölgemde 2 bölgede morarma oluştu. Dudaklarımda da ödem ve morarma oldu ama onlar 3 günde geçti. Bıyık bölgesinde morarma olması normal midir? Ne yapılması gerekir? Teşekkür ederim :)
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Müge Hanım. İğnenin yapıldığı noktaya bağlı olarak bıyık bölgesinde de bu tür morarmaların görülmesi normaldir. Kısa bir süre içinde morluklar hafifleyecek sonra da tamamen geçecektir. Morlukların geçmesi ödemden biraz daha geç olur. Endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok.
Aydan soruyor
Selam Hocam nasılsınız? Hocam ben 15 gün oldu dudak dolgusu yaptıralı. Alt ve üst dudak kısmında ufak bir sislik ve sertlik var. Dikkatle baktığımda şeffaf bir şey görünüyor. Doktoruma soruyorum ama geçecek diyor. 15 gün bittikten sonra masaj yap diyor. Acaba bu geçer mi ya da benimi oyalıyor? Ne yapmam gerekiyor sahiden geçer mi? İç kısmında var şişlik. Teşekkür ederim Hocam.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle kullanılan dolgu maddesini belirtmemişsiniz, bu önemli bir detay. Dışarıdan bakıldığında şeffaf bir şey göründüğünü yazmışsınız. Bu dolgunun yüzeysel enjekte edilmiş olabileceğini düşündürtüyor. Fazla yüzeye yakın enjekte edilen dolgularda böyle bir sorun olabiliyor. Ayrıca dolgu yapılalı 15 gün geçtiğini söylüyorsunuz, bu süre ödemin, varsa morlukların tamamen geçip dolgunun nihai halini aldığı zamandır. Eğer sorun devam ederse doktorunuzdan dolgunun eritilmesini isteyebilirsiniz. Tabii yapılan dolgu hyalüronik asit bazlıysa bu işlem yapılabilir.
Yasmin soruyor
Merhaba, dün Juvaderm dolgu yaptırdım, daha önce 1 ml yaptırmıştım bu sefer 2 yaptırdım. İşlem sonrasında anında ödem oluştu. Aşırı şiş bıyık bölgem dahil ve çizgiler oluşturdu, sizce geçer mi? Ne zaman geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özge Hanım. Dudak bölgesi son derece hassas bir yapıya sahip olduğu ve çok fazla sinir bulunan bir bölge olduğu için aşırı şişlik ve ödem görülebilir. Endişe edilecek bir durum yok. Şişlik bir haftaya belirgin şekilde hafifleyecek sonra da tamamen geçecektir. İşlemden yaklaşık iki hafta sonra dudaklarınız nihai görünümünü alacaktır. Süreci hızlandırmak için dudaklarınıza soğuk kompres yapabilirsiniz.
Gizem soruyor
Merhaba, ben dudak dolgusu yaptırdım ve Teosyal global action kullanıldı. Üst dudağım normalken alt dudağım genel çok sert. Normal midir çok endişelendim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gizem Hanım. Dolgunun ne zaman yapıldığını belirtmemişsiniz. İlk günlerde bu tür sorunlar yaşanması normaldir. Şişlik ve sertlik bir hafta – on gün içinde tamamen geçecektir. Eğer bu süre sonunda da şikâyetiniz devam ediyorsa işlemi yapan doktorunuza danışın.
Nergiz soruyor
Merhaba ben dudak dolgusu yaptırdım. Alt dudağım çok fazla şişti. Dolgudan 2 gün geçse de şişkinlik hafiflese de alt dudağım sallanıyor, ağzımı açtığımda bu durum düzelecek
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nergiz Hanım. Dudaklar son derece hassas bir yapıya sahiptir bu yüzden de dolgu enjeksiyonu sonrasında ciddi ödem, şişlik görülebilir. İşlemin nihai sonucunu ancak şişlik tamamen indikten sonra görebilirsiniz. Bir hafta – on gün içinde ödem yok olacaktır. Ben sorunun tamamen şişliğe bağlı olduğunu düşünüyorum ancak şişlik indikten sonra da sonuçtan hala memnun değilseniz doktorunuzdan alt dudağınıza eritme işlemi yapmasını isteyebilirsiniz.
Vildan soruyor
Merhaba hocam. Dün dudak dolgusu yaptırdım kaç ml hiç bilmiyorum. Asimetri olduğu için sol tarafa daha çok sıkıldı. Çok kanadığı için çok bastırdı doktor dün iç tarafı mor ve şişti bugün şişlik biraz indi ama dış tarafı simsiyah morardı. Bol bol buz uyguluyorum. Kantaron yağı sürsem dolguya zararı olur mu acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Vildan Hanım. Soğuk kompres yapmaya devam edin. Şişlik ve morluk giderek hafifleyecektir. Ancak kesinlikle bu tür bitkisel yağlar sürmenizi tavsiye etmiyorum.
Nilay soruyor
Hocam merhaba. Ben yeni dudak dolgusu yaptırdım ve 1 cc olmasına rağmen 5. Günde dudaklarımın normal şekli kalp olduğundan sanırım sanki 5cc yaptırmışım gibi durdu. Dolgu eritme işleminden sonra yine ödem oluşuyormuş bu yüzden şu an o işlemi yaptıramıyorum. Dolgumu doğal yollarla nasıl eritebilirim yani etkisini azaltmak istiyorum. Ter atarak azalır mı? Veya dolgunun erimesini sağlayan yani normalde yapılmaması gereken ne yapabilirim lütfen cevaplar mısınız ?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nilay Hanım. Beşinci günde de ödem hala devam edebilir. Hatta dolgu enjeksiyonundan sonra dudakların nihai halini alması bir hafta on günü bulabilir. Maalesef dolgu doğal yollarla erimez. Mesela ter atarak dolgu eriseydi, hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu sonrası sauna ve ağır egzersizlerden kesinlikle kaçınılması söylenirdi. Böyle bir şey yok! Dolgu sonrası bir – iki gün ruj sürülmemesi önerilir, pipet kullanılmaması önerilir ama bunun nedeni dolgunun erime riski değil, dudağa dolguyla verilen şeklin korunmasıdır…
Saliha soruyor
Önceki gün dudak vitamini yaptırdım şu an da eski haline aldığı gibi dudağım mor, orantısız, eski halinden de kötü uyarılara dikkat eden birisi olarak pişman oldum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Saliha Hanım. Dudaklarınızdaki ödemin ve morluğun geçmesi için bir süre verin. Bunlar hafifledikçe dudaklarınız da eski haline dönecektir, bu da bir haftayı bulabilir. Tabii kullanılan formülün içinde tam olarak ne olduğunu bilemiyorum, bu yüzden size en doğru bilgiyi uygulamayı yapan doktorunuz verecektir.
Şerife Cakmak soruyor
Hocam ben bugün dolgu yaptırdım, hyalüronik asitli olduğunu belirtti. İlk işlemden sonra dolgun bir görünüm vardı. Şu an eski haline döndü neden acaba? Şişlik de yok, ödem de morluk da.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şerife Hanım. Gereğinden daha az dolgu enjekte edilmiş olabilir. İşlemden hemen sonraki dolgunluk ödeme bağlıdır. Bu arada dolgunun markasını da öğrenmenizde fayda var.
Deniz soruyor
Hocam merhabalar ben bugün dudak dolgusu yaptırdım vitamin kompleks uygulandı denildi yalnız dudaklarım aşırı kuru ve çatlak şu anda normal mi? Bir de ödem yaptı denildi kıvrım şekil verilmedi üst dudağım şiş ama kenarlarında kıvrım yok, belirgin değil. Dudak derim kalın olduğu çok kanadığı için bu şekilde olduğu söylendi sizce de doğru bilgi mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Deniz Hanım. Dudağa hyalüronik asit bazlı dolgu ya da nem vermek için yüzeysel olarak kullanılan yine hyalüronik asit formülü uygulanır. Dudağa vitamin kompleksi uygulaması diye bir şey duymadım. Eğer böyle bir tedavi varsa da dudak için geliştirilmiş bir formül olduğundan şüpheliyim. Size yapılan formülün muhteviyatı hakkında bir fikrim olmadığı için fazla bilgi verebilmem mümkün değil.
Eda soruyor
İyi günler hocam ben bugün sadece üst dudağıma dolgu yaptırdım. 1 ml yaptı diye biliyorum. Yanımda güvendiğim birisi vardı ve evet büyük ihtimalle 1 ml yaptı. Güya doğal olacaktı ama 1 ml sadece üst dudağa fazla oldu bence. Ama müdahale edemedim o anda. Şu an bıyık bölgem ve dudağım aşırı şiş. Resmen ördek gibi oldum. Bunu yazarken daha bir gün bile olmadı ama çok kötü duruyor. Ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eda Hanım. Dudak son derece hassas bir bölge olduğu için dudak dolgusu sonrası aşırı şişer ve ödem oluşur. Bu son derece normaldir. Yani dudağınızın nihai hali bu değil. Önce şişliğin geçmesini bekleyin, sonucu ancak öyle görebilirsiniz. Bu da bir haftayı, hatta on günü bulabilir. Eğer bu süre sonunda dolgunuzun hala abartılı olduğunu düşünüyorsanız eritme işlemi yaptırabilirsiniz, ancak eritme işleminin de geçici bir süre şişliğe neden olacağını unutmayın.
Damla soruyor
Merhaba ben 3 gün önce dudak dolgusu yaptırdım. Alt dudakta bir sıkıntı yok fakat üst dudağım şişti ördek gibi duruyorum şu an :( 1 cc yaptılar sürekli buz koyuyorum sıcak şeyler içmiyorum ama bu görüntü beni aşırı rahatsız ediyor:( sizce bu ödemden kaynaklı mı? Geçer mi ördek görüntüsü(yapılırken doğal olsun ve lütfen öne doğru görüntü olmasın demiştim).
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Damla Hanım. Dudaklar son derece hassas bir yapıya bağlıdır ve dudak dolgusu sonrası aşırı şişme ve ödem görülmesi normaldir. Bu şişliğin tamamen geçmesi bir hafta – on günü bulur. Yani şu an dudaklarınızın nihai halini görmüyorsunuz, biraz daha beklemeniz gerekiyor.
Sevda soruyor
Merhaba hocam. Dün dudak dolgusu yaptırdım. Gece sabaha kadar uyku uyuyamadım. Hala da aşırı ağrım var. O kadar şişti ki burnum sıkıştı şişlikten, burnum sızlıyor, diş etlerim sızlıyor. Sizce acile gitmeli miyim? Yoksa geçer mi? Su bile içemiyorum. 2 tane ağrı kesici içtim ama geçmiyor. Dayanamıyorum ağrısına.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Dudak dolgusu sonrası dudaklarda aşırı ödem görülmesi normaldir. Ancak sizin bahsettiğiniz derecede dayanılmaz bir ağrı olması beklenen bir yan etki değildir. Kullanılan dolgu maddesinin ne olduğunu belirtmemişsiniz. Bu çok önemli. Eğer FDA onaylı bir dolgu maddesi kullanılmadıysa alerjik reaksiyon görülme riski daha fazladır. Doktorunuzu arayarak size uygun tedaviyi uygulayacaktır.
Akife soruyor
Hocam merhabalar Juvaderm dudak dolgusu yapıldı bana. Dördüncü gündeyim 1 ml yetmedi 0.2 ml kadar daha kullandı doktor. Üst dudak ihtiyacım fazlaydı, orta üst kısım var ama kenarları yoktu. Ağırlıklı üste ve kenarları ortaya çıkarmaya çalıştı ancak dudağımda ördeksi bir görüntü oluştu. Üst dudak kenarlarım sert sanki dolgunun neredeyse hepsi orada birikmiş gibi çok dışarıya doğru. Üst dudak komple arada kendim masaj yaptım ama işe yaramıyor. Gülerken çok çirkin bir görüntü var. Doktorum 1.2 ml den asla ördek görüntü oluşmaz diyor. Altta problem yok hafif topaklanmalar dışında bu üst dudaktaki sertlikler kenardaki birikmeler geçer mi? Sizce iğne darbesine bağlı ödem midir? Ailem korkunç görünüyor üst dudağın diyor. Siz ne düşünüyorsunuz hocam, doktorum haklı mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Akife Hanım. Öncelikle bir süre daha beklemenizi öneriyorum. Dudak dolgusu uygulamasında meydana gelen ödemin tam olarak geçmesi bir haftayı, hatta on günü bulabilir. Bu süre sonunda da dudağınızın görünümü sizi rahatsız ediyorsa doktorunuzdan eritme işlemi yapmasını isteyebilirsiniz. Maalesef çok ince dudaklarda, üst dudağa enjekte edilen az miktardaki dolgu bile ördek dudak dediğimiz bu görünümü yaratabilir. Bu yüzden çok ince dudaklarda genelde en iyi sonuç veren teknik dolgu enjeksiyonu ile dudak konturunu belirginleştirmektir. Ama dediğim gibi dudaklarınız şu an nihai görünümüne kavuşmadı, herhangi bir müdahale için bir süre daha bekleyin.
Hemen Doktorunuza Sorun

Dudak Dolgusu Sonrası Öpüşme?
Semra soruyor
Merhabalar, Dudak dolgusu yaptırmağı planlıyorum ama acır diye endişem var. Birde öpüşmemek gerekiyormuş dudak dolgusu sonrası.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Kullanılan lokal anestezik kremler ve teknolojisi geliştirilmiş, yine içine anestezik katılmış hyalüronik asit dolgular ve doğru... Daha Fazla