Hangi Vücut Biçimlendirme Sistemini Yaptırmalısınız?

Yeni nesil teknolojiler sayesinde bölgesel fazlalıklardan kurtulmak, daha çekici bir siluete kavuşmak artık mümkün. Peki, CoolSculpting tedavisi mi yoksa yeni bir teknoloji olan EmSculpt mı sizin için daha uygun? 

Diyet ve egzersize rağmen bir türlü forma girmeyen karın bölgeniz, kalça ve basenlerinizdeki çıkıntılar… Maalesef söz konusu bölgesel fazlalıklar olduğunda kontrol sizde değil genetik kodlamanızadır. Kilo verseniz, hatta birkaç beden incelseniz bile hayalinizdeki o biçimli vücutla aranızda durmaya devam ederler.

Bundan 10 sene öncesine kadar bölgesel fazlalıklardan kurtulmanın tek yolu liposuction yaptırmaktı. Sonuçlar etkiliydi ama ameliyat sonrası uzun süre devam eden şişlikler, morluklar, haftalarca giyilmesi gereken korselerle meşakkatli bir iyileşme süreci söz konusuydu. Cerrahi olmayan uygulamalar ise beklentileri karşılamakta yetersiz kalıyordu, yağ dokusunu invazif olmayan yöntemlerle yok etmek tüm kadınların paylaştığı ortak bir hayalden öteye geçemiyordu.

Bugün ise bölgesel fazlalıklardan kurtulmak, biçimli bir siluete kavuşmak için etkili teknolojiler mevcut. Etkinlikleri klinik çalışmalarla kanıtlanmış yeni nesil vücut şekillendirme sistemleri, cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden yağ dokusuna, hatta kaslara etki ediyor. 

Üstelik tedavinin hemen ardından sosyal yaşamınıza geri dönebiliyorsunuz. Bu teknolojilerin en önemli artılarından biri de çevre dokulara herhangi bir zarar vermeden sadece yağ hücrelerini yok etmek üzere tasarlanmış sistemler olmaları. 

Dilerseniz yeni nesil vücut şekillendirme sistemleri içinde iki teknolojiye, Zeltiq CoolSculpting ve  EmSculpt’a, sizin için neler yapabileceklerine yakından bakalım. 

Zeltiq Coolscupting: Dondurucu Etki 

Yağ dokusunu dondurarak yok etmek üzere tasarlanmış olan Zeltiq CoolSculpting teknolojisi Harvard’lı bilim insanları tarafından 2010 yılında geliştirildi. Sistemin çıkış noktası arkasında basit ama son derece etkili bir mekanizma: Yağ hücreleri soğuğa maruz kaldıklarında hücre bütünlüklerini kaybediyor ve parçalanıyorlardı. Çevre dokular, yani kas ve sinirler ise soğuğa karşı yağ hücreleri gibi hassas olmadığı için zarar görmüyorlardı. Klinik çalışmalar tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun %20 ile %40 oranında azaldığını gösteriyor.

Tedavi için uygun adaylar: Zeltiq Coolsculpting teknolojisinin bir zayıflama yöntemi olmadığı unutulmamalı. Bu teknolojiden ideal kilosuna yakın olan ama bölgesel fazlalıklardan şikayetçi olan, daha biçimi bir siluete sahip olmak isteyen herkes faydalanabilir. Karın, basen ve bacaklarda başarıyla uygulanan Zeltiq Coolsculpting, yeni aplikatörü sayesinde diz içi, kol gibi daha küçük alanlara da müdahale etme imkânı sağlıyor.

İşlem sırasında: İşlemin uygulanacağı bölge ya da bölgeler doktorunuz tarafından belirlenir. CoolSculpting sisteminin başlığı bu bölgeleri hafifçe bir vakumlar. Yağ dokusunun fazla olduğu bölgenin aplikatör içine çekilmesiyle soğutma işlemi de başlar. Bu kontrollü soğutma işlemi yaklaşık bir saat kadar sürer. Konforlu bir işlemdir, cilt soğuğa alışıncaya kadar hafif bir rahatsızlık hissi olması normaldir. Tedavi sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Bunlar da en birkaç saat, en fazla bir gün içinde tamamen yok olur.

Tedavinin etkileri: İşlemden iki-üç hafta sonra tedavinin olumlu etkilerini gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Soğuk yüzünden yapısı bozulan yağ hücrelerinin metabolize olarak vücuttan atılması ile uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusu küçülmeye başlar. Ancak işlemin optimum sonuçları 6 hafta sonunda görülür. Kilo kontrolüne dikkat edildiği müddetçe tedavinin etkileri kalıcıdır.

Seans sayısı: Zeltiq Coolscupting uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun ortalama %30 oranında azalmasını sağlar. Seans sayısı uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun fazlalığına göre belirlenir. Pek çok hastada tek bir seans yeterli olurken, daha fazla incelme isteyen hastalarda aynı bölgeye bir ya da iki seans daha yapılabilir.

EmSculpt Teknolojisi: Daha Belirgin Kaslar 

EmSculpt yüksek yoğunluklu elektromanyetik enerji ve radyo frekansı sayesinde uygulanan bölgedeki kasların kasılmasını sağlayan, özellikle karın ve kalçaları biçimlendirmek için tasarlanmış FDA onaylı bir sistem.  

Uygulama, kasları çalıştırırken aynı zamanda yağ hücrelerini de parçalayarak bölgesel fazlalıklardan kurtulmaya imkan tanıyor. Tek seans yaklaşık yarım saat sürüyor.  O süre boyunca bölgedeki kaslar ortalama 20 bin kez kasılıyor. Bir nevi yarım saatte 20 bin mekik çekmek gibi... Kasların bu derece çalışması, kas dokusunu uyararak bazı kimyasalların açığa çıkmasına neden oluyor. Bu kimyasallar bölgedeki yağ dokusuna sinyal göndererek yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlıyor. Aynı esnada kaslar da hücresel bir değişime uğrayarak kalınlaşıp güçleniyor.  Araştırmalar, 4 seans sonunda işlem yapılan bölgedeki yağ dokusunun % 30 oranında azaldığını, kas liflerindeki artışın ise % 25 civarında olduğunu gösteriyor. Bu da daha sıkı ve düz bir karın, daha biçimli, kalkık bir popo anlamına geliyor. 

Zeltiq CoolSculpting yağ dokusunu dondurarak etki eden teknolojiyle etki ederken EmSculpt yüksek yoğunluklu elektromanyetik enerji gücünden faydalanıyor. 

Tedavi için uygun adaylar: EmSculpt Neo bir zayıflama değil vücut şekillendirme sistemidir. İdeal kilosuna yakın olan, ama vücudundaki karın ve kalçasından şikâyetçi olan herkes EmSculptNeo’dan faydalanabilir. 
İşlem sırasında: Uygulamanın başladığı ilk anlarda daha düşük bir ayarda çalıştırılıyor. Bu da kaslarda karıncalanma hissini andıran bir etki yaratıyor. Bir süre sonra daha yüksek bir ayara geçiliyor ve uygulama yapılan bölgedeki kaslar daha güçlü bir şekilde kasılmaya başlıyor. Yoğun kasılmalar ilk başta garip bir his gibi gelse de hastalar birkaç dakika sonra buna alışılıyorlar. 

Tedavinin etkileri: İşlemden hemen sonra sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. İki-üç gün içinde de kas ağrılarınız, sızılarınız tamamen geçiyor. İşlemin  sonuçları ise son seanstan iki-dört hafta sonra ortaya çıkıyor.  

Seans sayısı: Yedi-on gün arayla dört seans uygulanıyor.  

Sizin İçin Hangi Teknoloji Daha Uygun? 

• EmSculptNeo ve CoolScupting yağ hücresinin bütünlüğünü bozarak, zarının parçalanmasına ve yok olmasına neden olarak etki eden sistemlerdir. Yağ hücresinin metabolize olarak vücuttan atılması ile birlikte bölgesel fazlalıklar küçülür, siluet daha biçimli bir görünüm alır. 

• Bölgesel fazlalığınızın formu da sizin için hangi tedavinin daha uygun olacağını belirleyen faktörler arasındadır. Yağ dokusu bombe yapan, yani daha çıkık bir formda olan hastalar CoolSculpting tedavisi için daha uygun bir aday olabilir.

• Eğer ince bir yağ dokusuna sahipseniz ve bölgesel fazlalığınız daha homojen bir forma sahipse CoolSculpting sisteminin vakumlama aparatı yağ dokusunu kavramakta zorlanacağı için EmSculptNeo tedavisinden daha iyi sonuç alabilirsiniz. 

• Dış kalçadaki çıkıntılar formları gereği CoolSculpting tedavisi için daha uygundur.

• Karın ve basen bölgesindeki sorunlarda hastanın hangi tedaviden optimum fayda sağlayacağı iyi belirlenmelidir. Tedavi edilecek bölgedeki yağ dokusuna kaslardaki deformasyon ve gevşeme de eşlik ediyorsa EmSculptNeo sistemi için daha uygun bir aday olabilirsiniz. Özellikle karın bölgesindeki fazlalığa genelde karın kaslarındaki kayıpların da eşlik ettiği unutulmamalıdır. 

• Hangi teknolojiden optimum fayda sağlayacağınız doktorunuz tarafından belirlenecektir.

 • 24 Soruda Soğuk Lipoliz Uygulamasını Keşfedin

  24 Soruda Soğuk Lipoliz Uygulamasını Keşfedin CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi hakkında kafanızı kurcalayanlar, 24 soruyla merak ettiklerinizi cevapladık…

 • EmSculpt Neo mu? Yoksa CoolSculpting mi?

  EmSculpt Neo mu? Yoksa CoolSculpting mi? Vücut biçimlendirmede devrimsel nitelikte sonuçlar yaratan iki teknolojiyi karşılaştırıyoruz. EmSculpt Neo mu yoksa CoolSculpting mi? Hangi sistem sizin için daha uygun? ...

 • CoolToFit

  CoolToFit Zayıflamak için aylarca sabretmenize gerek yok; yeni yöntemler sayesinde tek seansta iki beden birden küçülmek mümkün

 • Tek Seansta Ameliyatsız Jinekomasti

  Tek Seansta Ameliyatsız Jinekomasti CoolSculpting teknolojisi ile erkeklerde özgüveni olumsuz etkileyen meme büyüme problemini tek seansta çözmek mümkün.

 • İncelmeye Yardımcı Yöntem

  İncelmeye Yardımcı Yöntem Dünyanın en çok tercih edilen bölgesel incelme teknolojisi CoolSculpting hakkında her şey… Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • CoolSculpting Dondurun Gitsin

  CoolSculpting Dondurun Gitsin Vücut şekillendirme sistemlerinde CoolSculpting teknolojisi ile sadece tek bir seansta bölgesel fazlalıklardan kurtulmak mümkün.

 • Dümdüz Bir Karın İçin

  Dümdüz Bir Karın İçin Düşünülenin aksine düz ve sıkı bir karın bölgesine sahip olmak için zayıflamak, hatta onlarca mekik çekmek bile yetmez. Yaz yaklaşırken kadın vücudunun en dikkat çekici b...

 • Yeni Trend: CoolDual

  Yeni Trend: CoolDual Bölgesel fazlalıkları dondurarak yok eden CoolSculpting yeni yılı yeni bir trendle karşıladı. Dr. Mustafa Karataş teknolojinin neden bu kadar popüler olduğunu ve tedavini...

 • Dondurarak Zayıflama CoolSculpting

  Dondurarak Zayıflama CoolSculpting Bir türlü kurtulamadığınız bölgesel fazlalıkları hedef alan CoolSculpting, bölgesel yağlanma konusunda etkinliği kanıtlanmış bir teknolojidir. Tek seansla yağları dondura...

 • Ünlü Aktris CoolSculpting’i Anlatıyor

  Ünlü Aktris CoolSculpting’i Anlatıyor CoolSculpting’in yeni ortağı Sex and the City’nin Charlotte’u Kristin Davis. Bakın ünlü aktris CoolSculpting işlemi için neler diyor…