Genç Görünmek için Cilt Bakımı

Cildin ihtiyaçları cilt yaşına ve cilt yapısına göre değişir. Ancak özellikle 30'lu yaşlardan itibaren, düzenli olarak anti-aging etkili ürünler kullanmak gerekir. İyi bir anti-aging ürünün içinde nem veren maddeler, serbest radikalleri bloke eden antioksidan moleküller, C ve E vitaminleri, hücre yenilenmesini hızlandıran retinol, meyve asitleri gibi moleküller, çizgi açma özelliği olan ve mimik kırışıklıklarını engelleyen peptidler, hücre içi sinyalleri ve hücre zarını koruyan büyüme faktörleri ve kök hücre ekstresi içerebilir. Ancak bunların hepsini bir kalemde toplayan çok fazla ürün yoktur, bu nedenle kombinasyon şeklinde kullanılabilir. Fakat en önemli anti-aging ürünün etkili ve yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi olduğunu sakın unutmayın.

Pürüzsüz bir cilt dokusu ve cildin elastikiyeti genç bir görünümün anahtarı. Yaşlandıkça hücre ve yenilenme hızı yavaşladıkça, deri daha kaba ve pürüzlü bir hal alır, güneş ışınlan, kahverengi lekeler ve kızarıklıklar cildin renk tonunun bozulmasına neden olur. Ofis ortamında uygulanan lazer sistemleri, peelingler, dolgular ve enjeksiyon tedavileri, evde uygulanan düzenli bir cilt bakım rutini ile desteklenerek bu hasarlar geriye çevrilebilir.

Cildinizi her akşam düzenli olarak temizlemelisiniz yoksa cilt üzerinde biriken makyaj artıkları, kir ve kimyasallar gözeneklerin tıkanmasına, cildin donuk ve mat görünmesine neden olur. Eğer alerjik bir cilde sahipseniz paraben ve parfüm içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Cildiniz yağlı ise salisilik veya glikolik asit içeren ürünleri tercih edin.

Ciltteki donukluk ve cansızlık hücre turnoverinin azalmasına, hücrelerin atılım sürelerinin uzamasına, sıvı içeriğinin azalmasına bağlı. Bunun için evde salisilik, glikolik ya da retinoik asit içeren ürünlerin düzenli kullanımı dermatoloji ofisinde dermabrazyon, kimyasal peelingler ve cilt yenileyici lazerler kullanılır.

Ciltteki kuruma ve nemsizlik, cilt bariyerinin bozulması, çevre kirlenmesi, sigara, kimyasallar, su tüketiminin azalması, aşırı yıkama, hatalı ürün kullanımı gibi nedenlere bağlı olabilir. Tedavide yoğun nem veren aloe vera, Omega 3, e vitamini gibi içerikli ürünler, hyaluronik asit veya vücudun diğer alanlarında ure, skualen içeren ürünler tercih edilebilir.Yağı emen kaolin gibi killer ve bitkisel özler, silonadiol gibi içeriği olan ürünler nemlendirici içinde ya da günlük toniklerde yağlı ciltlere önerilir. Akne yağ bezlerinin hastalığı olup yağlı ciltlerde her yaşta oluşabilir. Ancak yağlı bir cildiniz yoksa özellikle ergenlik döneminde değilseniz yanak, yanak altı ve çene bölgesinde ortaya çıkan derin yerleşimli ve leke bırakarak iyileşen aknelerde hormonal problemler olup olmadığı araştırılmalı. Bu yakınmalara bazen saçlarda dökülme ve tüylenme artışı da eşlik edebilir. Gerekirse hormon tetkikleri ile de değerlendirilmeli. Bunun dışında yağlı ve kapatıcı ürünlerin sık kullanımı cildin ölü hücrelerinin iyi arındırılmaması da komedonlara neden olabilir. Düzenli cildin temizlenmesi, glikolik asitli ürünlerin temizleyici ve tedavi amacı ile ilaç seklinde kullanımı ile düzelebilir. Gerekirse hafif ve güçlü kimyasal peelingler uygulanır.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Yaşlılık ve Güneş Lekesi Tedavisi

  Yaşlılık ve Güneş Lekesi Tedavisi Yaşlanma sürecinde vücutta dolaşım ve metabolizma azalırken ciltte hassasiyet ve incelme artar.

 • Cilt Yenileme ve Leke Tedavisi

  Cilt Yenileme ve Leke Tedavisi Lazer, yüz mezoterapisi ve kimyasal peeling gibi yöntemler cildi yenilemek, gençleştirmek ve izleri gidermek amaçlı kullanılıyor.

 • Cilt Yenileme Tedavisi Ph Formula

  Cilt Yenileme Tedavisi Ph Formula Berrak, parlak, ışıltılı, yumuşak ve taze bir cilt. Hepimizin istediği...Ph Formula tedavi ürünleri Anti aging amaçlı cildi olabildiğince temizleyerek, lekeleri düzeltme ...

 • Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

  Cilt Lekeleri Nasıl Geçer Yaşlanma ve güneşin etkileriyle kaynaklan, lekelenen, kırışan cilt kimyasal peeling ile tedavi etmek mümkündür.

 • Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir

  Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir Kimyasal peeling, tazeliğini, canlılığını ve parlaklığını kaybetmiş cildi canlandırmak için hasarlı üst kısmının kontrollü ve yüzeysel şekilde soyulması işlemidir

 • Ciltte Güneş Lekeleri Tedavisi

  Ciltte Güneş Lekeleri Tedavisi Bronzlaşmak güzel ancak güneş ışınları cilde zarar vermekle kalmıyor, cilt lekelerinin tedavisini de zorlaştırdığını gösteriyor. Ciltte güneş lekeleri yaz mevsimi sonunda...

 • Cilt Lekeleri Tedavisi

  Cilt Lekeleri Tedavisi Cilt lekeleri ve kırışıklıkların daha çok ön plana çıktığı sonbaharda cildinize bakım yapacak yeni uygulamalar ile yepyeni bir cilde sahip olabilirsiniz. 

 • Leke Tedavilerinde Kimyasal Peeling

  Leke Tedavilerinde Kimyasal Peeling Peeling yöntemleri,  leke çıkarıcı kremler lekeler üzerinde etkili olsa da derideki renk değişimli lekeleri tamamen ortadan kaldıracak bir yöntem henüz bulunmuş değil.