Anti-Aging Öneriler

20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınlara, gençliklerini daha uzun süre koruyabilmeleri için ne önerirsiniz?

Eğer kırışıklıklar konusunda endişeleniyorlarsa, botoks gibi işlemlere başvurabilirler. Bu yaşlardaki kadınlar bile, gözlerini çok fazla kısıyor veya alınlarını çok fazla kırıştırıyorlarsa botoks enjeksiyonu yaptırabilirler. Fazla aktif kasları botoksla gevşeterek, ileride oluşacak kırışıklıkların önü alınabilir. Hatta bu enjeksiyonlar bazı hastalarda kası yeniden eğitebiliyor. Eğer güneşleniyor ve sigara içiyorsanız, çok genç yaşlarda göz ve dudak çevrenizde ince çizgiler görmeye hazır olun. Sigara içmek hem cildi yaşlandırıyor hem de dudakların görünümünü bozuyor. Bu çizgileri hyalüronik asit enjeksiyonları ile doldurabilir veya asit peel yaptırabilirsiniz. Ama sigarayı bırakmalı ve göz çevresindeki kazayakları için güneş koruyucu kullanmaya başlamalısınız. Kahverengi güneş lekeleri bu yaşlarda bile olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olur. Profesyonel tedaviler, mesela glikolik veya salisilik asit peeling işlemleri, cilt renginizin daha homojen görünmesini sağlayacaktır. Ama en etkili ve en çabuk çözüm uzmanlık alanı leke tedavileri olan lazer sistemleridir.

Dolgu maddeleri ve botoks enjeksiyonları hakkında en çok rastlanan yanlış algılar nelerdir?
İnsanlar botoksun kırışıklık yok edici bir şey olduğunu düşünüyor, oysa asıl yaptığı şey kası gevşetmek. Söz konusu olan derin olmayan ve henüz yerleşmemiş kırışıklıklar ve ince çizgilerse, sadece kasları gevşeterek bunları hafifletmek, hatta geçici bir süre için silmek mümkün. Ama eğer derin ve yerleşmiş kırışıklıklar varsa, botokstan sonra dolgu maddesi enjeksiyonu da yapmak gerekiyor. Yani kombine bir tedavi protokolü uygulamak gerekiyor. Çoğunluk, dolgu maddeleri ile bütün sorunların çözülebileceğini düşünüyor ama bu doğru değil. Mesela gülümseme çizgilerine iki faktörün bileşimi neden olur: Alttaki kemiğin yoğunluğunu kaybederek küçülmesi ve sarkan dokular. Eğer sadece dolgu maddeleri kullanırsanız, o bölgeyi ağırlaştırarak iyice aşağı doğru çekmiş olursunuz. Doğru olan, iyi bir kombinasyon yapmaktır. Yani kaybolan dokuyu dolgu maddeleri ile geri koymak ve Thermage ya da Ulthera gibi cildin elastikiyetini artıran teknolojilerle sarkmış dokuyu eski yerine getirmektir.

Mükemmel bir işlemi nasıl tanımlarsınız?
Herhangi bir şeyin yapıldığını anlayamamak, o işlemin başarılı olması demektir. Bazı hastalarım bana gelip, “Hiç kimse anlamadı,” diye yakınıyorlar. Oysa amaç zaten ‘yapılmış görünmemek’ olmalı. Birçok insan doğal görünmek istiyor. Kendilerine, “Tatile mi çıktın? Hayatında yeni biri mi var?” gibi sorular sorulmasını istiyorlar ki doğrusu bu.

Size göre ‘işin dozunu kaçırmak’ nedir?
Gayet başarılı bir sonuç aldığımız anti-aging tedaviden sonra hasta “Şuramda bir kırışıklık vardı ve hala duruyor,” diyebilir. Suni, hiç de doğal olmayan yüzler işte böyle bir yaklaşımın sonucunda doğuyor. Burada uzmana düşen görev hastayı dinlemek değil ona “Bu kadar yeter, artık durmalısın” diyerek, sorumluluk sahibi davranmayı bilmektir.

Kadınların, ciltlerinin gençliğini korumak söz konusu olduğunda yaptıkları en büyük beslenme yanlışı ne?
Kendilerine yapabilecekleri en büyük kötülük, diyetlerinde yeterince protein olmamasıdır. Bu yaşlanmayı hızlandıran en önemli etkenlerden biridir. Eğer protein almazsınız, vücudunuz proteini kaslarınızdan alır. Her öğün protein almak zorundasınız. Protein almadığınızda yüzünüzdeki kasların da eridiğini unutmayın.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Pandemi Günlerinde Güzellik

  Pandemi Günlerinde Güzellik COVİD-19 güzellik alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş pandemi döneminde ön plana çıkan tedavileri anlatıyor

 • Güzellik İçin 25 Altın Öneri

  Güzellik İçin 25 Altın Öneri Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’tan güzellik için 25 altın öneri kadını için gençlik ve güzellik önerileri…

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Yaz Güzeli

   Yaz Güzeli Yaz aylarında cildinizi etkili anti-aging tedavilerden mahrum bırakmayın. İşte, dört mevsim uygulanabilen ve en önemlisi cildinize yaz aylarında ihtiyaç duyduğu desteği v...

 • Ciltte Hassas Denge

  Ciltte Hassas Denge Evet, güneş cildi erken yaşlandırır. Çizgilerin, kırışıklıkların artmasına, kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur.

 • Cilt İçin Güneş Rehberi

  Cilt İçin Güneş Rehberi Yaşlanmayı hızlandıran ve sizi kahverengi lekelerle baş başa bırakan en önemli etken güneştir. Tatile çıkmadan gerekli önlemleri almanızda fayda var.

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Artık yaşa göre giyinme kavramı tarihe karıştı. Moda dünyasındaki bu değişim botoks ve dolgu maddeleri gibi anti-aging endüstrisindeki ilerlemelerle desteklendiğinde orta...

 • Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri

  Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri ciltteki nem kaybıdır. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır. Çözüm: Yoğun nem veren tedavilerle cildinizi yaza hazırla...

 • Fütüristik Yaklaşımlar

  Fütüristik Yaklaşımlar Yaşlanma sürecini geri çevirmek için yapılan araştırmalar geleceğin anti-aging yaklaşımını şekillendiriyor. İşte, zamanı çeviren bazı moleküllerden yeni nesil teknolojile...