Yeni Trend: CoolDual

Bölgesel fazlalıkları dondurarak yok eden CoolSculpting yeni yılı yeni bir trendle karşıladı. Dr. Mustafa Karataş teknolojinin neden bu kadar popüler olduğunu ve tedavinin geldiği son noktayı anlatıyor.

Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin bir türlü yok olmayan bölgesel fazlalıklardan mı şikâyetçisiniz? CoolSculpting, bu moral bozucu ama bir o kadar da yaygın problem için geliştirilmiş bir sistem. Dr. Mustafa Karataş, “Hiç kuşkusuz son 10 yılın en popüler medikal uygulamalarından biri Zeltiq CoolSculpting teknolojisidir,” diyor. “Pek çok hastamda gözlemliyorum. Yediklerine dikkat ediyorlar, düzenli olarak spor yapıyorlar ama karın, basen ya da kalçalarındaki intacı fazlalıklardan bir türlü kurtulamıyorlar. Ne kadar mekik çekerlerse çeksinler karınlarını bir türlü forma sokamayan erkek hastalarım var. Karın kası yapıyorlar ama kasların üstünde yağ dokusu olduğu için bir türlü istedikleri görünümü elde edemiyorlar.”

Karataş bunun basit bir açıklaması olduğunu söylüyor: “Vücudun hangi bölgesinden yağ kaybedeceğinize siz karar veremezseniz. Vücut kodlaması gereği bazı bölgelerde yağ biriktirebilir ve siz o yağları yakacağım derken iğne ipliğe dönüşürsünüz ama siluetinizi bozan, sizi rahatsız eden o fazlalıklar yok olmaz.”

Çok değil bundan 10 yıl öncesine kadar bölgesel fazlalıklarda gerçekten etkili sonuçlar sağlayan tek yöntem liposuction ameliyatıydı. Dr. Mustafa Karataş CoolSculpting öncesinde lokal fazlalıkları yok ettiğini iddia eden bazı cihazlar olduğunu ama bunların yağ hücrelerine etki etmediğini söylüyor. “Bu teknoloji ortaya çıkana kadar tek çözüm ameliyattı.”

Dondur Gitsin

Peki, CoolSculpting teknolojisini bu kadar özel kılan, en çok istenenler listesinde en üst sıralara yerleştiren ne? Cevap basit: Gerçekten işe yarıyor. Süper model Molly Sims de Sports Illustrated dergisine verdiği bir röportajında doğum yaptıktan sonra değişen vücudunu eski formuna sokmak için pek çok ünlü gibi- CoolSculpting teknolojisinden faydalandığını anlattı: “Bebeğim olduktan sonra vücudumun bazı yerlerindeki fazlalıklar ne kadar diyet, ne kadar egzersiz yapsam da bir türlü gitmiyordu. Ben de CoolSculpting tedavisinden yardım aldım.”

 Dr. Mustafa Karataş, yağ hücrelerini dondurarak yok etme prensibi üstüne kurulu olan bu tedavinin 2009 yılında Harvard Tıp Fakültesinde yapılan bir keşif sonrasında geliştirildiğini anlatıyor. “Dondurucu soğuğun yağ hücrelerini ölüme sürüklediği görülmüştü.  Bu bulgudan yola çıkılarak geliştirilen teknolojiyle elde edilen sonuçlar sistemin liposuction ile kıyaslanabilecek kadar etkili olduğunu gösteriyordu.” Bir yanda ameliyat, ameliyat sonrası morluklar, ödem, aylar boyunca giyilen korseler diğer yanda ise öğlen tatilinde yaptırıp hemen ardından işinize dönebileceğiniz basit bir işlem… Zeltiq CoolSculpting tedavisinin bu kadar popüler olması boşuna değil! 

Karataş işlemin etki mekanizmasını şöyle anlatıyor: “Zeltiq CoolSculpting tedavisi sırasında derinin altındaki yağ dokusu, kontrollü bir şekilde soğutuluyor ve yağ hücreleri donarak kristalize olur. Bu işlem sırasında cildin üst tabakası zarar görmüyor, yağ dokusunu çevreleyen damarlar, sinirler tedaviden etkilenmiyor. Hücre bütünlükleri bozularak parçalanan yağ hücreleri ise zaman içinde vücuttan kalıcı olarak atılıyor.”

“Bir Kilo Verme Yöntemi Değil”

Tek bir seansta yağ dokusunun %20-%40 kadarını yok eden tedavi sonrasında dikkat etmeniz gereken tek bir şey var, o da kilo kontrolü.  İşlemden bir süre sonra yağ hücrelerinin metabolize edilerek vücuttan tamamen atılması ile birlikte bölgesel fazlalıklar gözle görünür bir şekilde azalıyor, siluet daha biçimli bir hal alıyor.

Bu tedavinin güvenliği ve etkinliği tarafından FDA tarafından da onaylanmış. Karataş’ın da altını çizdiği gibi “CoolSculpting geliştirildiği ilk günden bu yana tüm dünyada yaklaşık 8 milyon hasta üzerinde uygulandı ve bu teknolojinin etkinliğini kanıtlayan yaklaşık 100 tane bilimsel yayın bulunuyor.”

Dr. Mustafa Karataş bir uyarıda da bulunuyor: “Tabii CoolSculpting’in bölgesel fazlalıklar için tasarlanmış bir sistem olduğu unutulmamalı. Bu bir zayıflama yöntemi değil. Tedavi için en uygun adaylar bölgesel fazlalıklarından şikâyetçi olan ideal kilosuna yakın hastalardır.”  

Teknolojinin Kısa Tarihi 

Milyonlarca hastada hiçbir yan etki olmadan alınan harika sonuçlar, zaman içinde teknolojinin daha da geliştirilmesi için sağlam bir zemin hazırladı.  Dilerseniz bu gelişime kronolojik olarak göz atalım. Bakalım 10 yıl içinde CoolSculpting evreninde neler olmuş? Söz Dr. Mustafa Karataş’ta.

 • “Zeltiq CoolSculpting 2008 yılında piyasaya çıktığında uygulama alanları sınırlıydı. Aplikatörün tasarımı sadece karın, kalça ve basenler gibi büyük alanlarda tedavi olanağı sağlıyordu. Tedavinin nihai sonuçları ise işlemden 3 ay sonra ortaya çıkıyordu.”
 • “Birkaç yıl sonra geliştirilen yeni aplikatörler sayesinde tedavinin kullanım alanları da genişledi. Artık belin yan kısımları, diz içleri, üst kollar gibi daha ufak bölgelere de uygulama yapılabiliyordu.”
 • “Tasarımdaki yenilik sadece aplikatörün boyutu değildi. Yeni aplikatörün kıvrımları vücudun kıvrımlı bölgelerine mükemmel bir şekilde uyum sağlıyordu. CoolMini ile birlikte artık Zeltiq teknolojisi yüze de uygulanmaya başlandı. Uzmanlık alanı ise gıdı bölgesindeki yağ dokusuydu.”
 • “Birkaç sene sonra her bölge için ortalama bir saat süren tedavi yarı yarıya kısaldı. Önemli bir yenilik daha vardı: Yağ dokusunun daha düşük derecelere maruz bırakılmasıyla işlemin nihai sonuçları artık sadece 6 hafta sonra ortaya çıkıyordu.”

  Ve Karşınızda CoolDual

CoolSculpting tedavisi 2019 yılını yeni bir trendle karşıladı: CoolDual. Dr. Mustafa Karataş “CoolDual, tedavi sırasında iki cihazın birden kullanılması ile işlemin çok daha çabuk tamamlanmasını sağlayan yenilikçi bir yaklaşım” diyor.  

“Diyelim ki bel kenarlarınızdaki ya da kalçalarınızdaki fazlalıklar için CoolSculpting tedavisi yaptıracaksınız. Normalde cihazın tek bir aplikatörü olduğu için önce bir kalçanız, sonra da diğer kalçanıza uygulama yapılırdı. Yeni trend ise tedavide aynı anda iki cihazın birden kullanılması. Böylece toplamda bir saat süren işlem sadece otuzbeş dakikada tamamlanıyor.

Amerika’da giderek popüler hale gelen bu ikili tedavi protokolü özellikle hayatını sol şeritte yaşayanlar için harika bir yenilik.” 

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Exion Fraksiyonel RF

  Exion Fraksiyonel RF Karşınızda, yapay zekâ ile desteklenen etki mekanizması ile anti-aging endüstrisinin yeni nesil cihazlardan biri…

 • Exion Body Farkı

  Exion Body Farkı Vücudunuzu en çekici haline kavuşturmak için ileri teknoloji bir tedaviden yararlanmaya ne dersiniz? Exion Body ile genç ve sıkı bir cilde, biçimli vücut hatlarına kavuşm...

 • Gıdı İçin EMFACE Submentum

  Gıdı İçin EMFACE Submentum Gıdınızdan kurtulmak ve daha genç görünümlü yüz hatlarına kavuşmak istiyorsanız EMFACE Submentum sizin için biçilmiş kaftan.

 • Exion Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Exion Nedir? Nasıl Kullanılır? Exion, anti-aging endüstrisinde çığır açan yeniliklere imza atıyor ve farklı aplikatörlerle maksimum fayda sağlayan bir yaklaşım sergiliyor.

 • Sofwave mi Ultherapy mi?

  Sofwave mi Ultherapy mi? Her ikisi de ultrason teknolojisini kullanıyor, her ikisi de cildi sıkılaştırmak, yüz hatlarında lift etkisi yaratmakta etkili. Peki aralarındaki fark ne, hangisi sizin i...

 • EmFace Teknolojisini Denedim

  EmFace Teknolojisini Denedim Yeni nesil bir anti-aging cihaz olan Emface teknoloji nedir, sizin için ne yapabilir? İşte tedaviyi deneyen birinin deneyimleri…

 • Ultherapy Boyun ve Dekolte Kırışıklıklarında da Etkili

  Ultherapy Boyun ve Dekolte Kırışıklıklarında da Etkili Yüz germe ameliyatlarının alternatifi olarak kabul edilen Ultherapy ile daha genç bir boyna ve dekolteye kavuşmak da mümkün. Hem de tek seansta!

 • EmFace Teknolojisi İle Zamanı Geri Çevirin

  EmFace Teknolojisi İle Zamanı Geri Çevirin Anti-aging endüstrisinde yerini alan EmFace yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek etkisini sadece ciltle sınırlamıyor, yüzdeki kas dokusunu da hedef alıyor.

 • Yeni Süper Güç: Morpheus8

  Yeni Süper Güç: Morpheus8 Morpheus8, mikro-iğne ve radyo frekans enerjisini bir arada kullanarak cilt altına kadar inen ve cilt altı dokusunu da şekillendiren yenilikçi bir tedavi. Yüz ve vücut ge...

 • Sofwave ile Daha Genç Bir Cilt

  Sofwave ile Daha Genç Bir Cilt    Daha sıkı, daha elastik bir cilt yaratan, çizgilerin, kırışıklıkların görünümünü hafifleten Sofwave, ultrason teknolojisinin vardığı son noktalardan biri olarak karşımıza...