Yeni Trend: CoolDual

Bölgesel fazlalıkları dondurarak yok eden CoolSculpting yeni yılı yeni bir trendle karşıladı. Dr. Mustafa Karataş teknolojinin neden bu kadar popüler olduğunu ve tedavinin geldiği son noktayı anlatıyor.

Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin bir türlü yok olmayan bölgesel fazlalıklardan mı şikâyetçisiniz? CoolSculpting, bu moral bozucu ama bir o kadar da yaygın problem için geliştirilmiş bir sistem. Dr. Mustafa Karataş, “Hiç kuşkusuz son 10 yılın en popüler medikal uygulamalarından biri Zeltiq CoolSculpting teknolojisidir,” diyor. “Pek çok hastamda gözlemliyorum. Yediklerine dikkat ediyorlar, düzenli olarak spor yapıyorlar ama karın, basen ya da kalçalarındaki intacı fazlalıklardan bir türlü kurtulamıyorlar. Ne kadar mekik çekerlerse çeksinler karınlarını bir türlü forma sokamayan erkek hastalarım var. Karın kası yapıyorlar ama kasların üstünde yağ dokusu olduğu için bir türlü istedikleri görünümü elde edemiyorlar.”

Karataş bunun basit bir açıklaması olduğunu söylüyor: “Vücudun hangi bölgesinden yağ kaybedeceğinize siz karar veremezseniz. Vücut kodlaması gereği bazı bölgelerde yağ biriktirebilir ve siz o yağları yakacağım derken iğne ipliğe dönüşürsünüz ama siluetinizi bozan, sizi rahatsız eden o fazlalıklar yok olmaz.”

Çok değil bundan 10 yıl öncesine kadar bölgesel fazlalıklarda gerçekten etkili sonuçlar sağlayan tek yöntem liposuction ameliyatıydı. Dr. Mustafa Karataş CoolSculpting öncesinde lokal fazlalıkları yok ettiğini iddia eden bazı cihazlar olduğunu ama bunların yağ hücrelerine etki etmediğini söylüyor. “Bu teknoloji ortaya çıkana kadar tek çözüm ameliyattı.”

Dondur Gitsin

Peki, CoolSculpting teknolojisini bu kadar özel kılan, en çok istenenler listesinde en üst sıralara yerleştiren ne? Cevap basit: Gerçekten işe yarıyor. Süper model Molly Sims de Sports Illustrated dergisine verdiği bir röportajında doğum yaptıktan sonra değişen vücudunu eski formuna sokmak için pek çok ünlü gibi- CoolSculpting teknolojisinden faydalandığını anlattı: “Bebeğim olduktan sonra vücudumun bazı yerlerindeki fazlalıklar ne kadar diyet, ne kadar egzersiz yapsam da bir türlü gitmiyordu. Ben de CoolSculpting tedavisinden yardım aldım.”

 Dr. Mustafa Karataş, yağ hücrelerini dondurarak yok etme prensibi üstüne kurulu olan bu tedavinin 2009 yılında Harvard Tıp Fakültesinde yapılan bir keşif sonrasında geliştirildiğini anlatıyor. “Dondurucu soğuğun yağ hücrelerini ölüme sürüklediği görülmüştü.  Bu bulgudan yola çıkılarak geliştirilen teknolojiyle elde edilen sonuçlar sistemin liposuction ile kıyaslanabilecek kadar etkili olduğunu gösteriyordu.” Bir yanda ameliyat, ameliyat sonrası morluklar, ödem, aylar boyunca giyilen korseler diğer yanda ise öğlen tatilinde yaptırıp hemen ardından işinize dönebileceğiniz basit bir işlem… Zeltiq CoolSculpting tedavisinin bu kadar popüler olması boşuna değil! 

Karataş işlemin etki mekanizmasını şöyle anlatıyor: “Zeltiq CoolSculpting tedavisi sırasında derinin altındaki yağ dokusu, kontrollü bir şekilde soğutuluyor ve yağ hücreleri donarak kristalize olur. Bu işlem sırasında cildin üst tabakası zarar görmüyor, yağ dokusunu çevreleyen damarlar, sinirler tedaviden etkilenmiyor. Hücre bütünlükleri bozularak parçalanan yağ hücreleri ise zaman içinde vücuttan kalıcı olarak atılıyor.”

“Bir Kilo Verme Yöntemi Değil”

Tek bir seansta yağ dokusunun %20-%40 kadarını yok eden tedavi sonrasında dikkat etmeniz gereken tek bir şey var, o da kilo kontrolü.  İşlemden bir süre sonra yağ hücrelerinin metabolize edilerek vücuttan tamamen atılması ile birlikte bölgesel fazlalıklar gözle görünür bir şekilde azalıyor, siluet daha biçimli bir hal alıyor.

Bu tedavinin güvenliği ve etkinliği tarafından FDA tarafından da onaylanmış. Karataş’ın da altını çizdiği gibi “CoolSculpting geliştirildiği ilk günden bu yana tüm dünyada yaklaşık 8 milyon hasta üzerinde uygulandı ve bu teknolojinin etkinliğini kanıtlayan yaklaşık 100 tane bilimsel yayın bulunuyor.”

Dr. Mustafa Karataş bir uyarıda da bulunuyor: “Tabii CoolSculpting’in bölgesel fazlalıklar için tasarlanmış bir sistem olduğu unutulmamalı. Bu bir zayıflama yöntemi değil. Tedavi için en uygun adaylar bölgesel fazlalıklarından şikâyetçi olan ideal kilosuna yakın hastalardır.”  

Teknolojinin Kısa Tarihi 

Milyonlarca hastada hiçbir yan etki olmadan alınan harika sonuçlar, zaman içinde teknolojinin daha da geliştirilmesi için sağlam bir zemin hazırladı.  Dilerseniz bu gelişime kronolojik olarak göz atalım. Bakalım 10 yıl içinde CoolSculpting evreninde neler olmuş? Söz Dr. Mustafa Karataş’ta.

 • “Zeltiq CoolSculpting 2008 yılında piyasaya çıktığında uygulama alanları sınırlıydı. Aplikatörün tasarımı sadece karın, kalça ve basenler gibi büyük alanlarda tedavi olanağı sağlıyordu. Tedavinin nihai sonuçları ise işlemden 3 ay sonra ortaya çıkıyordu.”
 • “Birkaç yıl sonra geliştirilen yeni aplikatörler sayesinde tedavinin kullanım alanları da genişledi. Artık belin yan kısımları, diz içleri, üst kollar gibi daha ufak bölgelere de uygulama yapılabiliyordu.”
 • “Tasarımdaki yenilik sadece aplikatörün boyutu değildi. Yeni aplikatörün kıvrımları vücudun kıvrımlı bölgelerine mükemmel bir şekilde uyum sağlıyordu. CoolMini ile birlikte artık Zeltiq teknolojisi yüze de uygulanmaya başlandı. Uzmanlık alanı ise gıdı bölgesindeki yağ dokusuydu.”
 • “Birkaç sene sonra her bölge için ortalama bir saat süren tedavi yarı yarıya kısaldı. Önemli bir yenilik daha vardı: Yağ dokusunun daha düşük derecelere maruz bırakılmasıyla işlemin nihai sonuçları artık sadece 6 hafta sonra ortaya çıkıyordu.”

  Ve Karşınızda CoolDual

CoolSculpting tedavisi 2019 yılını yeni bir trendle karşıladı: CoolDual. Dr. Mustafa Karataş “CoolDual, tedavi sırasında iki cihazın birden kullanılması ile işlemin çok daha çabuk tamamlanmasını sağlayan yenilikçi bir yaklaşım” diyor.  

“Diyelim ki bel kenarlarınızdaki ya da kalçalarınızdaki fazlalıklar için CoolSculpting tedavisi yaptıracaksınız. Normalde cihazın tek bir aplikatörü olduğu için önce bir kalçanız, sonra da diğer kalçanıza uygulama yapılırdı. Yeni trend ise tedavide aynı anda iki cihazın birden kullanılması. Böylece toplamda bir saat süren işlem sadece otuzbeş dakikada tamamlanıyor.

Amerika’da giderek popüler hale gelen bu ikili tedavi protokolü özellikle hayatını sol şeritte yaşayanlar için harika bir yenilik.” 

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Emsculpt Neo

  Emsculpt Neo Spor salonunda saatler geçirmeden de biçimli, çekici bir vücuda, sıkı kaslara sahip olabilirsiniz. Daha fazla kaslı ve daha az yağlı bir vücut için sizi EmSculpt Neo tekn...

 • BBL Hero Nedir?

  BBL Hero Nedir? Yeni nesil bir anti-aging sistemi olan BBL Hero ile tepeden tırnağa gençlik mümkün. Karşınızda; hem yüz hem de vücuttan yılların izlerini silmekte teknolojinin vardığı so...

 • Red Touch: Hedefli Etki

  Red Touch: Hedefli Etki Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, anti-aging endüstrisini bir adım daha ileri taşıyan yeni bir teknolojiyi anlatıyor. Karşınızda sadece kolajen liflerini hedef...

 • Cilt Güzelliğinde Scarlet X

  Cilt Güzelliğinde Scarlet X Scarlet X teknolojisi ile zamanın ve çevresel faktörlerin yüzünüzde, cildinizde yarattığı hasarı geri çevirmek, daha pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilde kavuşmak mümkün…...

 • Sıkı, Şekilli ve Selülitsiz Bir Vücut

  Sıkı, Şekilli ve Selülitsiz Bir Vücut Bikini mevsimi geldi çattı, daha biçimli ve daha sıkı bir vücuda kavuşmak için etkili bir çözüm arayanlar için iki yeni teknolojiyi takdimimizdir.

 • Yeni Nesil Selülit-Savar: Emtone

  Yeni Nesil Selülit-Savar: Emtone Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, selülit problemine katkıda bulunan tüm faktörlere aynı anda etki eden Emtone teknolojisini anlatıyor.

 • EmSculpt mı Yoksa CoolSculpting mi?

  EmSculpt mı Yoksa CoolSculpting mi? Vücut biçimlendirmede devrimsel nitelikte sonuçlar yaratan iki teknolojiyi karşılaştırıyoruz. EmSculpt mı yoksa CoolSculpting mi? Hangi sistem sizin için daha uygun? Aral...

 • Fit ve Sıkı Bir Vücut

  Fit ve Sıkı Bir Vücut Vücuttaki inatçı yağlardan kurtulmak, daha sıkı ve fit görünümlü bir siluet için diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda ne yapmalı? Sorunuzun cevabı yeni bir tek...

 • Daha Kaslı Kollar ve Bacaklar

  Daha Kaslı Kollar ve Bacaklar Vücut şekillendirme teknolojilerinin vardığı en son noktalardan biri olan EmSculpt, kas dokusuna etki ederek silueti yeniden biçimlendiriyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. ...

 • CoolToFit

  CoolToFit Zayıflamak için aylarca sabretmenize gerek yok; yeni yöntemler sayesinde tek seansta iki beden birden küçülmek mümkün