Basen Bölgesi Nasıl Eritilir?

Nermin soruyor
Kilolu biri değilim 1,67 boyum var ve 57 kiloyum. Ancak basen bölgemde birikme var ve yumuşak değil, güçlü ve geri dönüşü olmayan bir tedavi istiyorum. Bildiğim kadarıyla liposuction’da geri dönüş daha fazla oluyor. Yağ hücrelerini tahrip eden ve geri dönüşü daha kötü olmayan bir tedavi mümkün müdür?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nermin Hanım. Cerrahi bir işlem olan liposuction’da alınan yağ dokusunun geri dönüşü yoktur. Yani düşündüğünüzün aksine liposuction kalıcı bir işlemdir tabii kilo kontrolüne dikkat ettiğiniz sürece. Liposuction ile ilgili en önemli risk, yağlar homojen bir şekilde alınmadığında o bölgede engebeli ya da dalgalı bir görünüm yaratabilmesidir. Tabii bir de neredeyse aylarca süren iyileşme süreci vardır. Yağ alınan bölgede uzun süre geçmeyen morluklar ve ödem oluşur, sonrasında haftalarca korse giyilmesi gerekir. Zeltiq CoolSculpting bölgesel fazlalıklarda etkili, sonuçları kalıcı ve en önemlisi de vücutta engebeli, dalgalı bir görünüm yaratma gibi riskleri yoktur. Pek çok hastada tek bir seans yeterli olmaktadır ve sadece tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun %20 - %30 kadarı yok olur. Bu sistemle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Gaye soruyor
Merhabalar, 32 yaşındayım basen ve bacak bölgemdeki yağlanma sorunu yaşıyorum. Ne kadar diyet ve spor yapsamda bu bölgesideki sorunlardan bir türlü kurtulamdım. Basen bölgemdeki yağlardan kurtulurken birde bacaklarımdaki yağlardan ve selülit sorunuda gidermek istiyorum bana öneriniz ne olur? Şimdiden teşekkürler...
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gaye Hanım, Kalça bölgesi, özellikle kadınların en çok şikayetçi olduğu bölgeler arasında yer alır. Bölgesel yağlanma sorunlarının en çok görüldüğü basen ve kalça bölgesindeki kalıplaşın yağ dokusundan teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanarak kurtulamadığımız yağ dokusunun gidermeye ve istenilen sonuca ulaşmamızın yardımcı olacaktır. Gelişen teknoloji sayesinde, kişi acı ya da ağrı hissetmeden kısa sürede çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilmeleri artık mümkün. Doğru teknoloji ve doğru bir tedaviyle, vücudu fazlalıklardan arındırmak ve inceltmek artık daha kolay. Bu yöntemlerle, spor ya da beslenme düzeninizde yaptığınız değişiklikler sonucunda, veremediğiniz kilolarınızdan kurtulma şansı elde edebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemleri uygularken beslenmeniz ve spor düzeniniz hakkında destek almanın; sağlığınızı uzmanların takip etmesinin de sonuçlar üzerinde ne kadar önemli olduğunu ve fark yarattığını göreceksiniz. Accent Ultra VShape ultrason ve radyofrekans enerjilerini birleştirerek fazla yağları yok eder tedavi iki aşamada yapılır. Birinci aşamada tedavi yapılacak bölgenin ısıtılması için bir dizi sıcak ultrason dalgaları gönderilir ve bunu yağ hücrelerini ortadan kaldırmak amacıyla gönderilen soğuk dalgalar takip eder. İkinci aşama yağ hücrelerinin büzüşmesini tamamlamak, istenilmeyen atık maddelerden kurtulmak ve cilt sıkılaşmasını sağlamak için radyofrekans enerjisi kullanılır. İçinde barındırdığı yüksek teknolojisi sayesinde Accent Ultra tüm prosedür boyunca yalnız yağ hücrelerinin zarlarına odaklanması için tasarlanmıştır. Bu nedenle civardaki cilt dokularına, sinirlere ve damarlara hiçbir tehlike oluşturmamakta. Seansı genellikle 45-60 dakika arasında tamamlanır. İyileşme süreci gerektirmediği için hasta hemen günlük aktivitelerine geri dönebilir. VelaShape ameliyat olmadan bölgesel yağların giderilmesi konusunda gelişmiş bir cihazdır. Uygulama başlığında 4 ayrı program mevcuttur. Bu uygulamalar vakum terapisi, mekanik masaj, kızılötesi ışın (infrared) ve radyo frekanstır. Kızıl ötesi Radyofrekans tedavisi; çapta küçülme, bölgesel incelme, vücut şekillendirme, cilt sıkılaştırma, cilt dokusunu iyileştirme yardımcı olmak amacıyla basen, bacak ve karında bölgelerinde de kullanılmaktadır. Radyofrekans ve kızıl ötesi enerjilerinin sinerjik kombinasyonu cildi ısıtarak oksijenin hücre içi difüzyonunu arttırabilir. Radyofrekans tedavisi kan akışının hızlanmasına yardımcı olur. Böylece metabolizma harekete geçer, ısı ile genleşmeyi sağlayıp radyo frekans ile var olan selülitleri küçülterek ciltteki görünümü düzenler, aynı zamanda cildin yenilenmesine, canlanmasına yardımcı olur. Doku sıkılaşarak daha pürüzsüz bir görünüme kavuşabilir. Haftada 1 kez, tüm vücut uygulamalarında maksimum 45-50 dk. bölgesel uygulamalarda ise maksimum 20. dk. uygulama yapılır.
Zübeyde soruyor
15-20 kilo fazlam var. Yıllardır kilo problemiyle boğuşuyorum ama vücudumda canımı en çok sıkan yer basenlerim. Sanki yağların çoğu basenlerimde birikiyor gibi. Bundan 4 sene önce 12 kilo vermeyi başarmıştım, o kadar zayıflamama rağmen basenlerim vücuduma göre yine çok büyüktü. Basen eriten cihaz arayışına düştüm. Basen bölgesi eritmede Zeltiq tedavisinin başarılı olduğunu duydum. Kilo fazlası olanlara da bu tedaviyi yapıyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Zeltiq CoolScupting yağ hücrelerini dondurucu bir soğuğa bırakarak parçalanmalarına neden olan, etkisi klinik olarak kanıtlanmış bir sistemdir. Ancak bu ve bunun gibi bölgesel incelme tedavileri kilo fazlası olanlar için bir zayıflama yöntemi olarak görülmemeli. Bu sistemler için en uygun adaylar ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olan ama bölgesel fazlalıklardan şikayetçi hastalardır. En azından ideal kilonuzun 7-8 kilo üstüne kadar indikten sonra bu tedaviyi yaptırmanızı öneriyorum. Tabii şu da unutulmamalı Zeltiq CoolSculpting sisteminin sonuçları ancak ve ancak kilo kontrolüne dikkat edildiği sürece kalıcıdır. Yani tedaviden sonra kilo alırsanız yok alan yağ hücreleri geri gelmese de, geride kalanlar hacim olarak eskisine kıyasla daha çok büyüyerek yağı depolamaya çalışırlar.
Meltem soruyor
19 yaşındayım ve basenlerimden çok rahatsızım. Aslında öyle fazla bir kilom da yok, olsa olsa 3-4 kilo. Ama sanki o 3-4 kilonun tamamı basenlerimde toplanıyor. İnanın denemediğim hiçbir şey kalmadı. İnceltici kremler, spor, diyet. Ne yaparsam yapayım basenlerim erimiyor, zayıflasam bile yok olmuyor. Basen bölgesi nasıl eritilir? Basenlerde biriken yağları yok etmenin ameliyatsız bir yöntemi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar vücuttaki diyete ve egzersize dirençli bölgesel fazlalıklara karşı en etkili sistem Zeltiq CoolSculpting tedavisidir. Gerçekten de bölgesel fazlalıklar ne kadar kilo verirseniz verin gitmezler. Çünkü vücut sadece o bölgeden değil tüm vücuttaki yağ dokusundan zayıfladığı için, sizi rahatsız eden orantı yine değişmez. Yani incelirsiniz ama orantı olarak basenleriniz yine büyük görünür. CoolSculpting tedavisinin etki mekanizması yağ hücrelerinin -8’lere varan soğukla parçalanması prensibi üstüne kuruludur. Uygulama sırasında çevre dokular kesinlikle zarar görmediği için iyileşme sürecine ihtiyaç yoktur. İşlemin hemen sonrasında gündelik yaşamınıza geri dönebilirsiniz. İşlemin nihai sonucu 12 hafta sonra ortaya çıkar. Bu süre sonunda parçalanmış yağ hücreleri vücuttan doğal yollarla atılmış olur. Tek bir seansta yağ dokusunun %25-%30 kadarı yok olur. Bazı hastalarda tek bir seans bile istedikleri sonucu almaya yeterli olurken, bazıları da ikinci, bazen de üçünce seansa ihtiyaç duyar. Tedavinin sonuçları kalıcıdır.
Yıldız soruyor
Spor ve diyete rağmen basenlerim çok geniş. Üst kısmım 36 beden, ama sırf basenlerimin genişliği yüzünden 44 beden pantolon giyiyorum. Basen bölgesi nasıl eritilir? Bu konuda etkili bir tedaviniz var mı?
Dr. Mustafa Karataş
CoolSculpting tedavisi basen bölgesi gibi lokal fazlalıklarda son derece etkili bir tedavidir. Tedavinin etkinliği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Sistem yağları dondurarak parçalamak üzerine geliştirilmiştir. Dondurucu soğuğa maruz bırakılan yağ hücreleri kalıcı olarak yok olur. İşlemin etkisi tedaviden 6 hafta sonra gözlemlenmeye başlıyor. Bu etki giderek artarak birkaç ay daha devam ediyor parçalanan yağ hücrelerinin doğal yollardan atılmaya başlaması için gereken süre bu. Tek bir seansta tedavi edilen bölgedeki yağ dokusunun %25 kadarı yok oluyor.
Yeter soruyor
Merhabalar, 10-15 yıl önce karın germe, yağ aldırma ameliyatı oldum. Kendim şeker hastasıyım çok dikkat etmeme rağmen aldığım kilolar basen ve kalçamda birikiyor. Bunun için bir şey yapılabilir mi? Bir de maliyeti ne olur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yeter Hanım. Bölgesel yağlarda etkili olan iki sistem var: Zeltiq CoolSculpting ve VShape Body. Bunlardan hangisinden optimum fayda sağlayacağınıza ancak konsültasyon sonrasında karar verilebilir. Zeltiq CoolSculpting yağ hücrelerini dondurarak yok etmek üzere tasarlanmış bir teknolojidir. Diğer dokulardan farklı olarak yağ hücreleri soğuğa karşı dirençsizdir. Senelerdir tüm dünyada başarıyla uygulanan bu sistem sayesinde işlem yapılan bölgedeki yağ dokusunun %25 - % 30’u tek seansta yok olur. Ancak etkilerini görmek için parçalanan yağ hücrelerinin vücuttan atılması gerekir ki bu da 6-7 hafta sürer. Genelde tek bir seans yeterli olsa da, yağ dokusunun çok fazla olduğu durumlarda ikinci, bazen üçüncü seansa ihtiyaç duyulabiliyor. VShape Body ise ultrason ve radyo frekans teknolojilerini kullanarak etki eden bir sistem. Uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerini parçalarken cildin sıkılaşmasını da sağlıyor. Tedavi hastanın durumuna göre 4-6 seanstan oluşuyor. İki sistem de FDA onaylı, etkinliği kanıtlanmış, başarılı teknolojilerdir. Ancak hangi hastanın hangi tedaviden fayda sağlayacağını yağ dokusunun konumu, biçimi, probleme elastikiyet kaybının eşlik edip etmediği gibi faktörler belirler. Mesela uygulama yapılacak bölgedeki cilt elastikiyetini kaybetmişse, pörsümüş görünüyorsa VShape Body tedavisi sizin için daha uygun bir seçenek olabilir.
Eylem soruyor
Merhabalar, uzun zamandır basen bölgemdeki yağlardan uzun zamandır mustaribim ne yaparsam yapağım gitmiyor. Ameliyat olmak ve o süreci yaşamak istemiyorum. Ameliyatsız ve beni yormayacak ve zararı olmayacak bir tedavi önerir misiniz.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Basen bölgelerinde yağlanma sorunu olanlarda ameliyatsız ve hızlı bir şekilde sonuç alınmasını sağlayan sistemlerin başında CoolScuptin geliyor. FDA onaylı sistem; tek bir seansta tedavi edilen bölgedeki yağ dokusunun ortalama %20-%30'unu yok ediyor. Tedaviden sonra sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Sistem sadece yağ dokusuna etki ettiği için sinir, kas gibi dokulara zarar verme riski yoktur. İşlemle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Fatma soruyor
Boyum 1.73, kilom 75. Üst kısmımda hiçbir şey yok. Basen bölgem 103 santim canım çok sıkılıyor. Hiçbir şey giyemiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatma Hanım. Basen bölgenizdeki fazlalıklar için CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisinden faydalanabilirsiniz. Yağ hücrelerini dondurucu soğuğa maruz bırakarak parçalanmalarını sağlayan CoolSculpting teknolojisi, tek bir seansta işlem yapılan bölgedeki yağ dokusunun ortalama %30 kadarını yok eder. Tedavinin etkisi işlemden yaklaşık bir buçuk ay sonra ortaya çıkar. Bazı hastalarda tek bir seans yeterlidir, ancak ihtiyaca göre bir ya da iki seans daha yapılabilir. Son derece güvenli ve etkili bir tedavidir. CoolSculpting teknolojisi ile ilgili detaylı bilgi için internet sitemize bakabilirsiniz.
Selen soruyor
Basenlerimden şikâyetçiyim. Basen bölgesi yağlarından nasıl kurtulurum? Bana ne tavsiye edersiniz? Bu arada yaşım 38.
Dr. Mustafa Karataş
CoolSculpting tedavisi bölgesel fazlalıkları yok etmek için tasarlanmış etkili bir tedavidir. Yağ hücrelerini dondurarak etki eden sistemin etkileri işlemden birkaç hafta sonra ortaya çıkmaya başlar, nihai sonuç için ise 6-8 hafta kadar bir süre geçmesi gerekir. Bazı hastalarda tek bir seans yeterli olabilirken, pek çok hasta iki seansa ihtiyaç duyuyor. Yağ dokusu fazla olan hastalarda ise üç seans gerekebiliyor. CoolSculpting ile detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Ece soruyor
Benim bölgesel fazlalıklarım var. Özellikle basenimde toplanıyorlar. Aldığım kilolar hemen basenime gidiyor sanki. Basen bölgesi nasıl eritilir? Ameliyatsız tedavileri öğrenmek istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Basen bölgenizdeki fazlalıklar için CoolSculpting tedavisi yapılabilir. Bu işlem sırasında yağ hücreleri dondurucu soğuğa maruz bırakılır. Yağ hücreleri parçalanarak bir süre sonra vücuttan metabolize olarak atılırlar. Tek bir seansta yağ dokusunun % 30- %35 kadarının yok eden işlemin etkisi tedaviden altı hafta sonra görülür. CoolSculting FDA onaylı, etkisi ve güvenli olduğu kanıtlanmış bir teknolojidir. Sistemle ilgili daha detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Selin soruyor
Merhabalar 24 yaşındayım. Son 2 senedir asla eski kiloma dönemiyorum. 163 boyunda 53 kiloydum beni çok zayıf bulmalarına rağmen fiziğim iyi geliyordu. Kum saati denilen tabirdi. Ama 2 senedir 59’a çıktım ve basenlerim oluştu hiçbir şekilde veremiyorum öneriniz nedir pantolon giymek istemiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. CoolSculpting sistemi ile basenlerinizden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. CoolSculpting yağ hücrelerini dondurucu soğuğa maruz bırakarak parçalanmalarını sağlayan bir teknolojidir. Tek bir seansta işlem yapılan bölgedeki yağ hacminin ortalama %30-%35 kadarını azaltan tedavinin etkileri işlemden altı hafta kadar sonra ortaya çıkar. CoolSculpting ile detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Sultan soruyor
Basenlerimden hiç memnun değilim, çok tombullar. Basen bölgesi nasıl eritilir? Önerebileceğiniz ameliyatsız bir yöntem var mı?
Dr. Mustafa Karataş
CoolSculpting teknolojisinden faydalanabilirsiniz. CoolSculpting tedavisinde yağlanmanın fazla olduğu bölge dondurucu bir soğuğa maruz bırakılarak buradaki yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır. Parçalanan yağ hücreleri metabolize olarak doğal yollardan vücuttan atılır. İşlemin sonuçları kalıcıdır. CoolScupting ile ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Özden soruyor
Basenlerim çok çıkık olduğu için pantolon giyemiyorum. Sadece beli oturan aşağı doğru genişleyen eteklerle vücudum normal görünüyor. Vücudumun formu yüzünden istediğim kıyafetleri giyememek çok canımı sıkıyor. Basen bölgesi nasıl eritilir? Sadece basen yağlarını eriten bir tedavi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Basen bölgesindeki yağ dokusunu azaltmada en etkili tedavi CoolSculpting teknolojisidir. Yağ hücrelerini dondurarak etki eden CoolSculpting tek bir seansta yağ dokusunun ortalama % 30’unu kalıcı olarak yok eder. Bazı hastalarda tek bir seans yeterli olurken, sorunlu bölgedeki yağ dokusu daha fazla olanlarda ikinci, bazen de üçüncü seans gerekebilir. İşlem sırasında parçalanan yağ hücreleri doğal metabolik yollardan vücuttan atılır. CoolSculpting tedavisiyle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Hemen Doktorunuza Sorun

Bacak İnceltme
Özge soruyor
Bacak inceltmek için evde neler yapılabilir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özge Hanım. Bacak kaslarını çalıştıran egzersizler var ancak bunlar kasların şişmesine ve bacakların daha kalın görünmesine neden... Daha Fazla