Yüze Dolgu Nasıl ve Nerelere Yapılır

ze dolgusu " ya da "enjeksiyonlarla yüz estetiği" daha genç, dolgun bir görünüme kavuşmanızı sağlayabilir. Hyalüronik asit dolgular (vücudunuzdaki) suyu çekerek, ince çizgileri, kırışıklıkları ortadan kaldırılmasına yardımcı olurken hacim kaybını yerine koyar.

Yaşlanmış olan yanaklara, göz altında oluşan boşluklara, nazolabial kıvrımlara ya da ince dudaklara farklı enjeksiyon maddelerinin birleşimiyle geçici çözümler sağlanabilir. Hyalüronik asit dolgular, yanakları, yüzün orta kısmını, göz çevresinde ve gözle, yanak arasındaki boşlukları doldurmak için kullanılabilir. Genellikle tek uygulama yeterli olur ama vücudunuz tüm dolguyu emdiğinde yenilenmesi gerekir.

Yanakları şekillendirme; Yanakları şekillendirme  hyalüronik asit enjeksiyonları hem de kolajen uyarıcı dolgular yanaklarada yepyeni bir şekil ve dolgunluk kazandırabilir. Dolgular yaşlanma belirtilerinin en başta görüldüğü orbital kenarlar üzerinde oldukça etkilidir. Bu bölgeye enjeksiyon daha derine inen bir teknikle uygulanmalı, cilt incelmiş olduğu için bir takım pürüzlerin oluşması bu şekilde engellenmelidir. Sahte olmayan daha doğal bir görünüme sahip olmak için dolgular hem yanak üstlerine hem de elmacık kemiklerinin üzerine yapılmalıdır, böylelikle gözlerin de yukarı kalkması sağlanmış olur.

Şakaklara çözüm; Son zamanlara kadar şakaklar hep göz ardı edilen bölgeydi, çünkü buralar düzgün enjeksiyon yapılması için oldukça zorlu bölgeler. "Kemiklerimiz küçülmeye başladığında şakaklar boşalarak göze batmaya başlar. Şakaklara yapılan hyalüronik asit dolgular büyük bir özenle yapılmalı, buradaki cilt çok incedir ve her hangi bir hata hemen göze batar. Düzgün bir uygulama yapıldığında şakakların kaşlara ve oradan da yanaklara geçiş hattı mükemmel olur ve size harika bir restorasyon sunabilir

Dudak kenarlarım yukarı kaldırmada; Dudak kenarları düzleştiğinde ya da aşağı sarktığında hyalüronik asit dolguları işinize yarayabilir. Kenarları yeniden yukarı çekerek yüzünüzdeki istenmeyen somurtma ifadesini yok ederler. Gülüş çizgilerini ve nazoial kıvrımları azaltma. Dudak kenarlarındaki bu sinir bozucu ince çizgiler hyalüronik asit dolgularla  düzeltilebilir. Üst dudağa daha doğal ve düzgün bir görüntü kazandırmak için dudak çevresine de bu enjeksiyonları yapılabilir. 

Doktorunuz öncelikle sinirleri bloke edici uyuşturucu bir kreme başvuracaktır. Bazı uzun süreli ve daha kalıcı sayılabilen dolgular lidocaine içerirler. 0-10 gün arasında, kullanılan dolgu ve enjeksiyon maddesi uygulama yapılan bölgeye göre iyileşme süresi  değişir.  İşlem sonrasında,  şişme, kızarma ve morarmalar oluşmasını beklenebilir, birkaç saatte ya da birkaç günde geçecektir. Bu etkiler geçtiği anda sonuca ulaştığınızı göreceksiniz ama dolguların tam olarak yerlerini bulmaları birkaç haftanızı alacaktır. Sonucun etkisi 6 ile 12 ay arasında sürebilir. Kullanılan dolgulara ve devamlılığın yapılıp yapılmamasına bağlı olarak değişir. Enjeksiyon ve dolguların sınırlı güçleri olduğu unutulmamalıdır. Hacim katabilirler ama gevşek ve sarkık deriyi yok etmezler.  Ayrıca şunu da hiç aklınızdan çıkarmayın: gereğinden fazla dolgu kullanımı hiç doğal olmayan sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Enjekte edilebilen dolgular yüzde dolgunlaşmaya ihtiyaç duyan bölgelere hacim kazandırırlar.  Sıvılarla yüz germe işlemi size geçici çözümler sağlar bunu aklınızdan çıkarmayın. Sonucu korumak için işlemin muhakkak tekrarlanması gerekir.

1 yorum
Sümbül
Merhabalar, Yaşım 38 yüzüm eskisine nazaran zayıf, yaşımdan çok daha yaşlı duruyorum. Hızlı ve aşırı bir kilo kaybı yaşadım on yıl önce ondan sonra yüzüm bir daha eskisi gibi olmadı. Dolgu tedavisini merak ediyorum, yüzümün eski şeklini almasına yardımcı olur mu yüzün hangi bölgelerine ne amaçla yapılıyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sümbül Hanım; Dolgu ve enjeksiyon maddelerinin, sundukları çabuk etki ve hızlı iyileşme avantajları sayesinde günümüzün en çok rağbet gören yaşlanma karşıtı tedavileri. Kemiğin erimesinden dolayı hacım kaybı olmuşsa ya da yağ yastıkları varsa, deri iskelesini kaybeder ve bu da sarkmış cilt ya da kırışıklıklar gibi yaş alma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Erkenden hacim veren dolgular kullanarak yaşlanma sürecini yavaşlatabilir, doğal ve genç görünümü koruyabiliriz. Hyalüronik asit dolguları kolajeni uyarır ve kırışıklıkları dolgunlaştırmak için hacim ekler. Kolajen uyaran dolgular, kalın katların ve kırışıklıkların üzerinde çalışarak içeriden dışarıya doldurmak için kolajeni uyarır. Hacim veren dolgular genç görüntüyü korumada çok önemli yer tutar. Sürekli dolgu ve enjeksiyon maddeleri hakkında konuşulsa da herkes bunları kullanıyor gibi görünse de hala bu konuda bazı yanlış anlamalar ve hatalı bilgiler var. Hyalüronik asit dolgular dudaklarınızı eşitler ve hacım kazandırır. Zaman içinde dudaklar incelmeye, şeklini ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Dudakları tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak için hyaluronik asit dolguları kullanılabilir. Dudağın her tarafına uygulama yapılması gerekir, üst dudağa 2/3 oranında uygulama yapılması bunun önüne geçecektir. Kaş bölgesi hyalüronik asit için yeni bir bölgedir. Kaş bölgenize dolgu enjekte edildiğinde kaşlarınız yukarı kalkar ve daha genç bir görünüm elde edersiniz. Siyah halkalar ve gözaltı boşlukları dolgularla geçici olarak kamufle edilebilir. Bu bölgelerin dolması gözaltı torbalarının daha az göze batmasını sağlayacaktır. Göz bölgesindeki tazelenme bütün yüzüne yansımaktadır. Yanaklar, şakaklar ve alt çene, yağ dokusu azaldıkça bu bölgelerde sarkma ve incelme başlar. Yoğun hyaluronik asit dolgularla kolajen yapılandırıcılar bu bölgelerde iyi sonuç verir. Burun ve ağız çevresinde oluklar, burun altından başlayarak dudak çevresine inen çizgi veya oluklar yağ dokusunun yön değiştirmesi sonucu ortaya çıkar ve hyaluronik asit dolgusu ile doldurulabilir. Çizgi ve kırışıklıklarınızın derinliği, estetik doktorunuzun ne tür bir dolgu kullanacağını etkileyecektir. Hyalüronik asitle tedavisi 20-30 dakika sürer ve sonuç hemen görülür. Enjeksiyon sonrası şişlik, kızarıklık görülmesi normaldir. Bu durum bir-iki gün içinde azalarak geçer. Kullandığımız hyalüronik asit içeren ürünler 8-12 aya dek kalıcılığını korumaktadır.
Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Elmacık Kemiği Dolgusu

  Elmacık Kemiği Dolgusu Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleriyle elmacık kemiklerini vurgulamak, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Nazolabial Dolgu

  Nazolabial Dolgu Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına uzanan hatta nazolabial deniyor. Dr. Mustafa Karataş,  yaşla birlikte beliren ve zamanla derinleşen nazolabial çizgilerde...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Artık yaşa göre giyinme kavramı tarihe karıştı. Moda dünyasındaki bu değişim botoks ve dolgu maddeleri gibi anti-aging endüstrisindeki ilerlemelerle desteklendiğinde orta...