Karın Yağları Nasıl Eritilir?

Nesrin soruyor
Merhaba, yaşım 34, 2 cocuk annesiyim sezaryen olarak doğum yapmıştım. Fazladan kilom yok ama karın ve basen bölgelerinde birikmiş yağ ve sarkma var. Ne yapsam gitmiyor. Okudum bir sürü yöntem var ama hangisi en etkili acaba? Selülitlerim de var ama çok değil.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nesrin Hanım. Bölgesel fazlalıklarda kullandığımız en etkili sistem CoolSculpting teknolojisidir. Yağ dokusunu dondurucu bir soğuğa getirerek yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olan CoolSculpting, tek seansta işlem yapılan bölgedeki yağ dokusunun %25-%30 kadarını kalıcı olarak yok eder. Bazı kişilerde tek bir seans bile yeterli olurken, yağ dokusu daha fazla olan kişilerde ikinci, bazen de üçüncü seansa ihtiyaç duyulabilir. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Tabii tedavi sonrasında kilo kontrolüne dikkat edilmesi, yani kilo almamaya özen göstermek, gerekiyor. Ancak bu sistemin cildin elastikiyetini artırmakta herhnagi bir etkisi yoktur. Eğer bölgesel fazlalıklara elastikiyet kaybı da eşlik ediyorsa o zaman kombine bir tedavi protokolünün izlenmesi gerekir. Bu durumda CoolSculpting sistemini Thermage Body ile birlikte uygulamak en başarılı sonuçları almamızı sağlar. Thermage Body vücuttaki elastikiyet kaybına karşı tarsarlanmış olan tek seanslık bir tedavidir. Diğer bir seçenek ise BodyFX tedavisidir. Bu sistem, elastikiyet kaybı olan bölgelerin -karın, basen, kalça, bacaklar, baldır, kollar ve sırt gibi- sıkılaşmasını sağlar. Tedavinin yağ dokusunu ve sülelit problemini azaltmak gibi etkileri de var. Body Fx teknolojisinde, radyo frekans enerjisi ve vakumlu negatif basınç gibi farklı yöntemler bir arada kullanılır. Tedavi protokolü 6 seanstan oluşur ve haftada bir seans uygulanır. Eğer uygun görülürse BodyFx ve CoolSculpting sistemleri kombine olarak uygulanabilir. Hangi sistem ya da sistemlerin optimum sonucu almanızı sağlayacağına muayene sonrasında karar verilebilir.
Duygu soruyor
Merhabalar, karın bölgemdeki fazlalık beni rahatsız ediyor, bunun dışında vücudumda herhangi bir sorun yok, sadece bu bölgeye VelaShape uygulansa olur mu? Kaç seans gerektiğini de öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Karın bölgenizdeki bölgesel fazlalıklar için Zeltiq CoolScupture ya da VShape Prime sistemlerinden size en uygun olan hangisi ise konsültasyon sırasında karar verilir. Her iki sistem de yağ hücrelerini parçalamak üzere tasarlanmıştır. VelaShape ise cilt kalitesini artırmak ve vücudu sıkılaştırmak için tercih ettiğimiz bir sistemdir. Yağ dokusunu hedef alan tedavilerden sonra VelaShape sistemi uygulanabilir. VShape Prime, radyo frekansı dalgaları ve ultrason ile yağ hücrelerini parçalar, lenf drenajı etkisine sahip olan vakum sistemiyle de vücuttan atılmalarına yardımcı olur. Sistemin cildi sıkılaştırma etkisi de vardır. 7-10 gün arayla 6-8 seans uygulanır. Zeltiq CoolSculpture teknolojisi ise tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin % 20-%40 kadarını yok etmek üzere tasarlanmıştır. Yağ birikiminin fazla olduğu yer özel bir aparatla hafifçe vakum içine çekilir ve soğutulur. Soğuk yüzünden parçalanan yağ hücreleri 1-2 ay sonra vücuttan atılır. Eğer daha yoğun bir etki isteniyorsa ilk seanstan bir ay sonra ikinci bir seans daha yapılabilir. Tedavi konforlu geçer ve sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. VelaShape ise etkili sıkılaşma, toparlama ve selülit tedavisinde son teknoloji sistemlerden biridir. 10-15 gün arayla 3-6 seans uygulanır.
Maya soruyor
Karın ve basen bölgesindeki yağlardan nasıl kurtulurum? Çok çaresiz kaldım.
Dr. Mustafa Karataş
Bölgesel fazlalıklarda elimizdeki en etkili sistemlerden biri CoolSculpting teknolojisidir. Tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin %30 kadarını yok eden CoolSculpting sisteminin etki mekanizması yağ hücrelerini -8’lere varan dondurucu bir soğuğa maruz bırakmaktır. Cilt yüzeyine ve çevre dokulara zarar vermeden yağ hücrelerinin bütünlükleri bozulur ve bir süre sonra parçalanarak vücuttan atılırlar. Eğer karın bölgesindeki soruna yağ fazlalığı dışında kaslardaki gevşeme de etki ediyorsa, CoolSculpting tedavisi EmSculpt sistemi ile kombine olarak uygulanabilir. Bu teknolojilerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Yağmur soruyor
Merhabalar, 36 yaşında bir diyet ve spor yapmama rağmen bir türlü karnımdaki yağlardan eritemedim. Bana kalıcı bir sonuç verebilecek bir tedavi önermesiniz istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Kadınları en rahatsız eden sorunların başında karın bölgesinde bir türlü gitmeyen fazlalıklar. Hastalar zaten bu bölgelerdeki yağlı dokunun rejimle ya da sporla yok olmadığını bizzat deneyimlemiş ve kalıcı bir çözüm arıyorlardır. Aynı zamanda sosyal yaşamından kopmak istemiyor, aylarca korse giymesini gerektirecek, ödem ve morluk gibi yan etkileri olan cerrahi müdahaleleri tercih etmiyorlar. Coolsculpting tüm bu beklentileri karşılayacak etkili bir sistemdir. Uygulama sırasında, karında fazlalıkların olduğu bölgeye cildin hasar görmemesi için özel jel pedler yerleştiriliyor. Yapılacak alanda kullanılan başlığa göre 35-60 dakika boyunca yağ hücrelerine uygulanan dondurucu etki hücrelerin ölmesine neden oluyor. İşlemden sonra hafif kızarıklık dışında bir rahatsızlık yaşanmıyor. İki hafta sonra, uygulama yapılan bölgede incelme başlıyor, yaklaşık 2-3 ay sonra ise net etki görülüyor. Bunun için tek bir seans yeterli olabilmektedir.
Hemen Doktorunuza Sorun

Ameliyatsız Erkeklerde Meme Küçültme Nasıl Yapılır?
Kaya soruyor
Hocam biraz göbek var ve memelerimde normal bir erkeğe göre büyük. Acaba ne yapmam gerekir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kaya Bey. CoolSculpting uygulamasından faydalanabilirsiniz. Bir soğuk lipoliz tedavisi olan CoolSculpting tek bir seansta yağ hüc... Daha Fazla
Kol İnceltme & Sıkılaştırma İçin Ne Yapmak Gerekir?
Türkan soruyor
Merhabalar. Kol inceltme ve sıkılaştırma ilgili bilgi alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Türkan Hanım. CoolSculpting sistemi ile kol bölgesini inceltmek mümkün. Bu sistem yağ hücrelerini dondurucu soğuğa maruz bırakara... Daha Fazla