EmSculpt mı Yoksa CoolSculpting mi?

Vücut biçimlendirmede devrimsel nitelikte sonuçlar yaratan iki teknolojiyi karşılaştırıyoruz. EmSculpt mı yoksa CoolSculpting mi? Hangi sistem sizin için daha uygun? Aralarında ne gibi farklar var? Merak ettiğiniz her şey bu yazıda…

Medikal estetik alanında son on yılın en devrimsel teknolojilerinden biri hiç kuşkusuz CoolSculpting sistemidir. Bu teknolojiye kadar yağ hücrelerini parçaladığını iddia eden pek çok cihaz vardı ama CoolSculpting sayesinde bu iddia ilk defa bir iddia olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü. CoolSculpting sayesinde artık liposuction kadar etkili sonuçlar elde etmek mümkün, hem de ameliyatsız, iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmadan. CoolSculpting’den seneler sonra gelen EmSculpt ise vücut biçimlendirmeye yepyeni bir yaklaşım getirerek, odak noktasına daha önce medikal estetik alanının dışında kalan kas dokusunu aldı.

CoolSculpting’in Etki Mekanizması
CoolSculpting işlemi sırasında derinin altındaki yağ dokusu, kontrollü bir şekilde soğutulur ve yağ hücreleri donarak kristalize olur. Hücre bütünlükleri bozularak parçalanan yağ hücreleri zaman içinde vücuttan kalıcı olarak atılır.
Tek bir seansta yağ dokusunun %30 kadarını yok eden tedavi sonrasında dikkat etmeniz gereken tek bir şey var, o da kilo kontrolü. İşlemden bir süre sonra parçalanan yağ hücreleri vücuttan kalıcı olarak atılıyor ve bölgesel fazlalıklar gözle görünür bir şekilde azalırken siluet daha biçimli bir hal alıyor.

EmSculpt ile Daha Sıkı Kaslar
EmSculpt yüksek yoğunluklu elektromanyetik enerji sayesinde uygulanan bölgedeki kasların kasılmasını sağlayan, özellikle karın, kalçalar, kol ve bacakları biçimlendirmek için tasarlanmış bir sistem. Her seans yaklaşık yarım saat sürüyor ve bu süre boyunca bölgedeki kaslar ortalama 20 bin kez kasılıyor. Bir nevi yarım saatte 20 bin mekik veya squat çekmek gibi...
EmSculpt kas dokusunu artırırken yağ hücrelerini de parçalıyor. Söz konusu etkinin ardında kasların bu derece çalışması sonucunda ortaya çıkan kimyasallar var. Bu kimyasallar tedavi edilen bölgedeki yağ dokusuna sinyal göndererek yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlıyor.
Araştırmalar, 6 seans sonunda işlem yapılan bölgedeki yağ dokusunun %19 oranında azaldığını, kas liflerindeki artışın ise %16 civarında olduğunu gösteriyor. Bu da daha sıkı ve düz bir karın, daha biçimli, kalkık bir popo, daha kaslı kollar ve bacaklar anlamına geliyor.

Hangisi Daha İyi?
Forma girmek, daha çekici bir vücuda sahip olmak için en yeni teknolojilerden faydalanmak isteyen tüm kadınların kafasını aynı soru kurcalıyor? “Hangi teknoloji daha iyi, EmSculpt mı yoksa CoolSculpting mi?”
Bu soruyu “Bu sistemlerin hangisi benim için daha uygun?” şeklinde sormak çok daha uygun olacaktır. Çünkü cevap hastaya, hastanın ihtiyacına göre değişiyor. İki teknolojiyi karşılaştırırken her ikisinin de mükemmelliği farklı alanlarda yakaladığı unutulmamalı. CoolSculpting bölgesel fazlalıkları azaltmada, o bölgelerdeki yağ dokusunun hacmini küçültmede altın standarttır. Diğer yandan EmSculpt ile CoolSculpting teknolojisiyle elde edemeyeceğiniz bir fayda sağlarsınız. Eğer sorununuz bölgesel fazlalıklardan ziyade kas kaybı ise EmSculpt sizin için daha doğru bir seçenektir. Kas kaybı kendini vücudun yumuşaması, gevşemesi ile kendini gösterir.

EmSculpt İçin Uygun Adaylar
EmSculpt kas dokusuna etki eden ilk ve tek teknolojidir. EmSculpt öncesine kadar kasları çalıştırmanın tek yolu egzersiz yapmaktı. Bu teknoloji ile birlikte medikal estetik dünyasına kasları güçlendirerek daha biçimli bir siluet yaratan bir tedavi de eklenmiş oldu. Sistemi bu kadar özel yapan ise kasları egzersiz ile mümkün olmayan bir seviyede çalıştırması. Düzenli olarak spor yapanlar bile EmSculpt sisteminden fayda sağlayabilirler.
Yani eğer kaslarınızdaki gevşeme konusunda endişeleriniz varsa ve daha sıkı, daha formda görünmek istiyorsanız hedeflerinize sadece Emsculpt teknolojisi ile ulaşabilirsiniz. Emsculpt kalçalarını sıkılaştırmak, kalçalarında lift etkisi yaratmak, hamilelik sırasında karın kaslarında meydana gelen gevşeme ve ayrılmaya müdahale etmek isteyenlere etkili bir tedavi olanağı sağlar. Çalışmalara göre sadece altı seans EmSculpt tedavisi kas dokusunda ortalama %16 artış sağlar, klinik çalışmalar sistemin yağ dokusunda da %19 azalma sağladığını gösteriyor.
Zayıf olduğunuz halde vücudunuzdan hoşnut değilseniz, EmSculpt tedavisi için doğru kişisiniz. Bu teknolojinin sonuçlarından memnun olacak hastalar genelde zayıf olan, fazlalıklarından ziyade siluetlerinin eskisi gibi formda görünmediğinden, vücutlarının gevşediğinden şikâyetçi olanlardır. Kaslara etki yerine eden, kas dokusunu artırarak güçlendiren EmSculpt, vücudun daha biçimli, daha sıkı görünmesini sağlar.

CoolSculpting için Uygun Adaylar
EmSculpt’ın uzmanlık alanı kas dokusu olsa da yağ hücrelerini parçalamada da etkili olduğu kanıtlanmıştır. Klinik çalışmalar EmScupt’ın tedavi edilen bölgedeki kas oranını %16 artırırken yağ oranını da %19’lara varan bir oranda azalttığını gösteriyor. CoolSculpting tedavisinde ise yağ dokusundaki azalma %30’lara varıyor. Eğer önceliğiniz belirgin kaslar, daha biçimli bir siluet ise ve işlem yapılacak bölgede bir miktar da yağ fazlanız varsa hâlâ EmSculpt tedavisi için doğru hasta adayısınız demektir.
Ancak sizi esas rahatsız eden diyet ve egzersize rağmen bir türlü kurtulamadığınız bölgesel fazlalıklarınızsa ve belli yerlerde toplanan bu yağ dokusu siluetinizi bozacak şekilde belirginse CoolSculpting tedavisi sizin için daha doğru bir seçenek. Çünkü yağ hücrelerini parçalamak söz konusu olduğunda CoolSculpting tek bir seansta yağ dokusunun %30’unu yok ederek bölgesel fazlalıkları eritmede açık ara önde gidiyor.
Ancak şu da unutulmamalı; çoğu zaman hangi tedavinin doğru tercih olduğunu anlamak bu kadar kolay değildir. O zaman optimum sonuçları hangi teknolojinden sağlayacağınızı medikal estetik uzmanınız belirleyecektir.

Tedaviyi Şikâyetçi Olduğunuz Bölge de Belirler
CoolSculpting teknolojisini öne çıkaran bir diğer özellik ise son yıllarda sisteme eklenen el aparatlarıdır. Böylece cihaz artık vücuttaki tüm bölgesel fazlalıklarda kullanılabiliyor.
Mesela canınızı sıkan karnınızdan ziyade belinizdeki fazlalıklarsa o zaman sizin için doğru tedavi CoolSculpting teknolojisidir. Sorun dizlerinizdeki ya da sutyen hattınızdaki yağ dokusu mu? Yine CoolSculpting tedavisinden faydalanmanız gerekiyor. EmSculp sistemi daha düz bir karın, daha biçimli kollar, daha çekici bacaklar yaratmakta etkili. Eğer vücudunuzdaki bölgesel fazlalık bu bölgelerin dışında kalıyorsa sizin için tek seçenek CoolSculpting teknolojisidir.

Dilerseniz şimdi bu bilgileri kısaca toparlayalım…

 • CoolSculpting için ideal hasta profili: Uzmanlığı yağ hücrelerini parçalamak üzerine olduğu için, işlem yapılacak bölgedeki yağ dokusu fazla olan hastalarda CoolSculpting tedavisi daha doğru bir seçenektir.
 • EmSculpt için ideal hasta profili: Zayıf oldukları halde vücutlarındaki yumuşaklıktan, kas kaybından şikâyetçi olanlar için doğru seçenek EmSculpt teknolojisidir.
 • Bölgesel seçenekler: CoolSculpting üst kol, bacaklar, karın, basenler, kalça, belin iki yanındaki fazlalıklarda, yani vücuttaki yağ birikiminin fazla olduğu tüm bölgelerde uygulanabilen bir teknoloji. EmSculpt ise karın, kalçalar, kollar ve bacaklarda kullanılabiliyor, bu bölgelerdeki kasları sıkılaştırarak lift etkisi yaratıyor.
 • Zaman etkisi: EmSculpt seansları bir gün arayla uygulanır ve her seans bölgeye göre değişiklik gösterse de ortalama 20-30 dakika sürer. Optimum sonuçlar 6. seans tamamlandıktan 1 ay sonra görülür. CoolSculpting tedavisinin sonuçları yağ hücrelerinin lenf sistemi tarafından atılmaya başlaması ile ortaya çıkar. Bu süreç uygulamadan kısa süre başlasa da nihai sonuç için altı haftalık bir süre geçmesi gerekiyor.
 • Kombine tedavi seçeneği: Bazı hastalarda en başarılı sonuçlar CoolSculpting tedavisi ve EmSculpt teknolojisi ile kombine tedavi protokolü oluşturularak alınıyor. Bu tedavi karın, kol ve/veya basenlerinde belirgin ölçüde yağ fazlası olan ve yine bu bölgelerde kasların sıkılaşmasına ihtiyaç duyan hastalarda etkili oluyor.
 • Güvenlik karnesi: Her iki sistem de FDA tarafından onaylanmıştır. FDA onayı şu anlama geliyor: Bu tedaviler etkili ve güvenli tedavilerdir. Yani iki teknoloji üzerine de klinik çalışmalar yapılmış ve işe yaradıkları kanıtlanmıştır.
 • İyileşme süreci: EmSculpt ve CoolSculping hastayı sosyal yaşamından uzaklaştırmayan, iyileşme süreci gerektirmeyen sistemlerdir.
Hemen Doktorunuza Sorun

 • Emsculpt Neo

  Emsculpt Neo Spor salonunda saatler geçirmeden de biçimli, çekici bir vücuda, sıkı kaslara sahip olabilirsiniz. Daha fazla kaslı ve daha az yağlı bir vücut için sizi EmSculpt Neo tekn...

 • BBL Hero Nedir?

  BBL Hero Nedir? Yeni nesil bir anti-aging sistemi olan BBL Hero ile tepeden tırnağa gençlik mümkün. Karşınızda; hem yüz hem de vücuttan yılların izlerini silmekte teknolojinin vardığı so...

 • Red Touch: Hedefli Etki

  Red Touch: Hedefli Etki Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, anti-aging endüstrisini bir adım daha ileri taşıyan yeni bir teknolojiyi anlatıyor. Karşınızda sadece kolajen liflerini hedef...

 • Cilt Güzelliğinde Scarlet X

  Cilt Güzelliğinde Scarlet X Scarlet X teknolojisi ile zamanın ve çevresel faktörlerin yüzünüzde, cildinizde yarattığı hasarı geri çevirmek, daha pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilde kavuşmak mümkün…...

 • Sıkı, Şekilli ve Selülitsiz Bir Vücut

  Sıkı, Şekilli ve Selülitsiz Bir Vücut Bikini mevsimi geldi çattı, daha biçimli ve daha sıkı bir vücuda kavuşmak için etkili bir çözüm arayanlar için iki yeni teknolojiyi takdimimizdir.

 • Yeni Nesil Selülit-Savar: Emtone

  Yeni Nesil Selülit-Savar: Emtone Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, selülit problemine katkıda bulunan tüm faktörlere aynı anda etki eden Emtone teknolojisini anlatıyor.

 • Fit ve Sıkı Bir Vücut

  Fit ve Sıkı Bir Vücut Vücuttaki inatçı yağlardan kurtulmak, daha sıkı ve fit görünümlü bir siluet için diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda ne yapmalı? Sorunuzun cevabı yeni bir tek...

 • Daha Kaslı Kollar ve Bacaklar

  Daha Kaslı Kollar ve Bacaklar Vücut şekillendirme teknolojilerinin vardığı en son noktalardan biri olan EmSculpt, kas dokusuna etki ederek silueti yeniden biçimlendiriyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. ...

 • CoolToFit

  CoolToFit Zayıflamak için aylarca sabretmenize gerek yok; yeni yöntemler sayesinde tek seansta iki beden birden küçülmek mümkün

 • Cilt Lekeleri Tedavisinde En Yeni ve Etkili Sistemler

  Cilt Lekeleri Tedavisinde En Yeni ve Etkili Sistemler Güneşin bıraktığı izleri silmek için doğru zaman! Yeni nesil tedavilerle lekelerin görünümünü hafifletmek, daha duru bir cilde sahip olmak mümkün…