Biçimli Kalçalar İçin Etkili Teknolojiler

Vücudunuzu bikini mevsimine hazırlamanın püf noktasını açıklıyoruz: Daha biçimli, sıkı kalçalar. Kadınsı ve genç bir siluet için yeni nesil teknolojilerden destek almaya ne dersiniz?

Yaş almanın etkilerinden sadece yüzünüz değil kalçalarınız da nasibini alır. Maalesef yüzünüzden farklı olarak, bu değişimi ancak daha ileriki aşamalarında farkına varırsanız. Yılların yüzünüzde yarattığı izlere karşı devamlı bir müdahale içindesinizdir. Aynada gördüğünüz her yeni kırışıklık, yüzünüzde fark ettiğiniz elastikiyet kaybı için anti-aging kremler, botoks enjeksiyonları, dolgu maddeleri, lazer teknolojileri devreye girer. Ama gözden uzak gönülden ırak misali, kalçalarınız, hep pantolonunuzun içine gizlenen poponuz bu yoğun ilgiden nasibini almaz.

Sonra bir gün, çoğunlukla da bikini mevsimi yaklaşırken bir boy aynasında kalçalarınızın hiç de çekici görünmediğini fark edersiniz. Popo deriniz pörsümüş, kalçalarınız sıkılığını, formunu kaybetmiş ve aşağı doğru meyletmiştir. Artık harekete geçmeye, bu konuda bir şeyler yapmaya ne dersiniz?

Dilerseniz önce bu değişimin perde arkasına bir göz atalım? Medikal Estetik Uzmanı Dr.Mustafa Karataş, “Aslında popo derisi güneşin zararlı ışınlarından uzak kaldığı için vücudun diğer yerlerine göre daha pürüzsüzdür, cilt kalitesi daha iyidir. Ama tabii ki kadınsılık ve çekicilikle özdeşleştirilen bu bölge de yılların etkisinden nasibini alır.” Karataş, bu değişimin kaçınılmaz olduğunu, ancak özellikle çok fazla kilo alıp vermenin değişimin boyutlarını belirleyen en önemli ve kontrol edilebilir faktörlerden biri olduğunu söylüyor. “Yüzünüzün, vücudunuzun gençliğini korumayı, kalçalarınızın uzun yıllar biçimli kalmasını istiyorsanız, kilonuzda radikal değişiklikler olmamasına dikkat etmelisiniz.

“Yine de yıllarla birlikte, kalça bölgesindeki yağ ve kas dokusunu tutan deride bir elastikiyet kaybı olması doğaldır. Konumu gereği yerçekiminden en çok etkilenen yer kalçalardır ve ciltteki gevşeme, tüm dokuların aşağı doğru yer değiştirmesine neden olur.” Yani 40’lı yaşlarınıza geldiğinizde poponuz 20 yaşınızdayken olduğundan daha aşağıdadır tabii bu aradaki 20 yılı popo kaslarınızı çalıştıran sıkı bir egzersiz programı uygulayarak geçirmediyseniz. “Düzenli spor yapanlarda derinin elastikiyetini kaybetmesini popo kaslarının sıkılaşması kompanse eder. Bu durumda dokuların ağırlığını taşıma görevini deriden almış olursunuz, zaten sıkılaşan kaslar kendi kendilerini taşır, adeta yerçekimine karşı dururlar.”

Yılların Etkisiyle Kalçanın Şekli de Değişir
Peki, en çekici kalçaların, biçimli bir poponun tanımı nedir? Dr. Mustafa Karataş arkadan nasıl göründüğünüzü belirleyen tek faktörün yaşlanma olmadığını, popunuzun biçiminin de son derece önemli olduğunu ve bunun da genetik kodunuzla belirlendiğini söylüyor. “Hiçbir popo diğerine benzemese de, bir takım genellemeler vardır. Mesela yandan bakıldığında kavisli ya da çıkık görünmeyen düz popolar vardır yani Brezilya kalçalarının tam aksi bir form. En çok şikâyet edilen şekil budur. Yuvarlak popolar, en popüler ikinci popo şeklidir. En beğenilen popo şekli ise ters kalp şeklinde olanlardır. İncecik bir bel, kalçalara doğru hafifçe genişleyerek inerek biçimli bir form yaratır. Bir de benim V formunda popo olarak nitelendirdiğim ve estetik anlamda en beğenilmeyen şekil vardır. Bu silueti yaratan ise özellikle bel kısmındaki fazla yağlar ve belin fazla kalın olmasıdır.”
Karataş, estetik bir siluetin sırrının oranlarda olduğunu söylüyor. “Bu yüzden da kalçayı şekillendirmek, daha biçimli bir popo yaratmak istiyorsanız komşu bölgeleri de mutlaka göz önüne almalısınız. Aksi halde başarılı sonuçlar almak mümkün olmaz. Mesela bazı teknolojilerden destek alarak popoyu sıkılaştırıp, toparlıyorsunuz. Ama bel kalın. Biçimli bir form yaratmak istiyorsanız mutlaka bel kısmındaki fazlalıklara da müdahale etmeli, beli inceltmelisiniz.” 

Soruna Yönelik Teknolojiler
Dilerseniz şimdi de kalça bölgesindeki sorunlarda hangi teknolojilerin etkili olduğuna, seksi bir bikini vücudu yaratmak için hangi sistemlerden fayda sağlayabileceğinize bir bakalım…

“Popom sarktı”
Kalça bölgesindeki cildin elastikiyetini kaybetmesi popo bölgesindeki tüm dokuların yer değiştirmesine ve poponun aşağı doğru düşmesine neden olur. Cildin elastikiyetini artırarak daha biçimli ve daha kalkık bir popoya sahip olmak mümkün. Karataş, cilt sıkılaştırıcı teknolojilerde uygulamayı doğru hastaya yapmanın son derece önemli olduğunu, bu sistemlerin çok fazla sarkma problemi olan hastalarda etkili sonuçlar sağlamadığını söylüyor.

Kalça bölgesindeki cildi sıkılaştırmakta etkili olan teknolojilerin başında Thermage Body geliyor. “Bu sistemin en önemli avantajı tek seanslık bir tedavi olması. Cildin alt tabakalarını radyo frekansı dalgalarıyla ısıtan bu sistem cildin kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek etki ediyor. Tedavinin nihai etkisini 2-3 ay sonra gözlemliyorsunuz.”

Eğer “Kalçalarım sıkılaşırken biraz da incelsin” diyorsanız Karataş’ın önerisi V Shape. “VShape teknolojisinde ses dalgaları ve radyofrekansının kombinasyonu kullanılıyor. Etkili sonuçlar almak için 3 hafta arayla 4-6 seans uygulamak yeterli oluyor.”

“Kalçalarım çok büyük”
Karataş, kliniğine gelen kadınların çoğunun kalçalarının büyüklüğünden şikayetçi olduğunu söylüyor. “Poponuz çatınıza göre gereğinden büyükse ağırlığınızın çoğunu orada taşıyorsunuz demektir. Bu da kalçanın aşağı doğru sarkmasına neden olur. Böyle durumlarda Zeltiq Coolsculpting gibi inatçı yağ dokusunu eritmek, yağ hücrelerini parçalamak üzere geliştirilmiş sistemleri kullanıyorum. Bu sistemler özellikle kalça estetiğini bozan yağ çıkıntılarında son derece başarılı sonuçlar sağlıyor.” Zeltiq teknolojisinin çıkış noktası yağ hücrelerinin soğuğa maruz kaldıklarında hücre bütünlüklerini kaybetmesi ve parçalanmalarıdır. Çevre dokular, yani kas ve sinirler ise soğuğa karşı yağ hücreleri gibi hassas olmadığı için zarar görmezler. “Bu işlem tek seansta yağ dokusunun %20 ile %40 oranında azalmasını sağlıyor. Etkisini birkaç hafta sonra görmeye başlıyorsunuz ama nihai sonuç yağ hücrelerinin vücuttan tamamen atılmaları ile yani 2-3 ayda görülebiliyor.”

Mustafa Karataş, bu tedavileri cildin sıkılığını artıran Thermage sistemi ile kombine ederek daha başarılı sonuçlar elde edilebildiğini de ekliyor.

“Selülitlerim var”
Evet, popodaki portakal kabuğu görünümü her yaştaki kadını etkileyebilir. Ancak cilt elastikiyetini kaybedip, popo bölgesinde daha fazla yağ biriktikçe selülit problemi de daha belirgin bir hale gelecektir. Karataş, “Poponuz, selülit için en ideal mekanlardan biridir. Popo yoğun miktarlarda yağ depolamaya elverişli olduğu için bu bölgede selülit oluşması neredeyse kaçınılmazdır. Yağ dokularını sarmalayan doku bağları gerilip sertleştiğinde, kasla deri arasındaki yağ topaklanır ve bağlarda çukurlaşmalar oluşarak portakal kabuğu görünümünün ortaya çıkmasına sebep olur.”

Kalçalardaki selülit probleminde etkili olan sistemlerden biri VelaShape’tir. “VelaShape, radyo frekans enerjisi, infrared ışık, vakum ve masaj ile metabolizmayı hızlandırarak, depolanan enerjiyi harcamaya teşvik ediyor; lenf drenajını artırıyor ve yağ hücrelerini kırıyor. Bu sistemin artılarından biri de cildin alt katmanlarına gönderdiği ısı enerjisi ile cildin elastikiyetini artırma özelliği.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • BBL Hero Nedir?

  BBL Hero Nedir? Yeni nesil bir anti-aging sistemi olan BBL Hero ile tepeden tırnağa gençlik mümkün. Karşınızda; hem yüz hem de vücuttan yılların izlerini silmekte teknolojinin vardığı so...

 • Red Touch: Hedefli Etki

  Red Touch: Hedefli Etki Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, anti-aging endüstrisini bir adım daha ileri taşıyan yeni bir teknolojiyi anlatıyor. Karşınızda sadece kolajen liflerini hedef...

 • Cilt Güzelliğinde Scarlet X

  Cilt Güzelliğinde Scarlet X Scarlet X teknolojisi ile zamanın ve çevresel faktörlerin yüzünüzde, cildinizde yarattığı hasarı geri çevirmek, daha pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilde kavuşmak mümkün…...

 • Sıkı, Şekilli ve Selülitsiz Bir Vücut

  Sıkı, Şekilli ve Selülitsiz Bir Vücut Bikini mevsimi geldi çattı, daha biçimli ve daha sıkı bir vücuda kavuşmak için etkili bir çözüm arayanlar için iki yeni teknolojiyi takdimimizdir.

 • Yeni Nesil Selülit-Savar: Emtone

  Yeni Nesil Selülit-Savar: Emtone Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, selülit problemine katkıda bulunan tüm faktörlere aynı anda etki eden Emtone teknolojisini anlatıyor.

 • EmSculpt mı Yoksa CoolSculpting mi?

  EmSculpt mı Yoksa CoolSculpting mi? Vücut biçimlendirmede devrimsel nitelikte sonuçlar yaratan iki teknolojiyi karşılaştırıyoruz. EmSculpt mı yoksa CoolSculpting mi? Hangi sistem sizin için daha uygun? Aral...

 • Fit ve Sıkı Bir Vücut

  Fit ve Sıkı Bir Vücut Vücuttaki inatçı yağlardan kurtulmak, daha sıkı ve fit görünümlü bir siluet için diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda ne yapmalı? Sorunuzun cevabı yeni bir tek...

 • Daha Kaslı Kollar ve Bacaklar

  Daha Kaslı Kollar ve Bacaklar Vücut şekillendirme teknolojilerinin vardığı en son noktalardan biri olan EmSculpt, kas dokusuna etki ederek silueti yeniden biçimlendiriyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. ...

 • CoolToFit

  CoolToFit Zayıflamak için aylarca sabretmenize gerek yok; yeni yöntemler sayesinde tek seansta iki beden birden küçülmek mümkün

 • Cilt Lekeleri Tedavisinde En Yeni ve Etkili Sistemler

  Cilt Lekeleri Tedavisinde En Yeni ve Etkili Sistemler Güneşin bıraktığı izleri silmek için doğru zaman! Yeni nesil tedavilerle lekelerin görünümünü hafifletmek, daha duru bir cilde sahip olmak mümkün…