Yüzde Yaşlanmaya Karşı Dolgu ve Botoks

İlerleyen yaş, genetik özellikler, sigara ve alkol, yorgunluk, stres, çevresel faktörlerle birlikte cildimizdeki yaşlanma süreci durmaksızın ilerler. Bu faktörler cilt altı elastin ve kolajen miktarındaki azalmayı tetikler ve yüz giderek dolgunluğunu, sıkılığını kaybetmeye başlar. Özellikle kaşlar ve göz kapakları ve yanaklar yer çekimine karşı koyamaz. Bununla birlikte dudaklar da zamanla birlikte hacmini kaybederek incelir.

Yüzdeki sarkmalarla birlikte yüz bölgesinde gölgeler oluşmaya başlar. Bu gölgeler de yüze yaşlı, yorgun bir görünüm verir. Böyle durumlarda, cilde hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri enjekte ederek cilde kaybolan hacmi geri vermek, dolayısıyla da daha pürüzsüz, ışığı daha kusursuz bir biçimde yansıtan bir ten yaratmak mümkündür. Bu dolgu maddeleri, su moleküllerini çekerek kırışıklıkların içinin anında dolmasını, yüzdeki çöküklük,  hacim kaybı, dudak çevresindeki ince çizgilerin yok olması konusunda son derece etkilidirler.  

Eğer söz konusu olan mimik kırışıklıkları ise en doğru yaklaşım içlerini dolgu maddeleri ile doldururken, bu bölgedeki mimikleri dondurmak için de botoks enjeksiyonu yapmaktır. Böylece hem kaslar gevşeyerek dolgu maddelerinin daha uzun süre süre dayanmasını hem de ışığın daha iyi yansımasını sağlar.

 

Uygulama sırasında

Kişinin cildi ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra, uzman gerekli yerlere hyalüronik asit enjeksiyonu uygular. İşlem sırasında hiçbir acı hissedilmez nedeni ise ürünlerin içinde lokal anestezi özelliği bulunmasıdır. İşlemin etkisi enjeksiyon yapılır yapılmaz görülür. Yüz çok daha taze, çok daha genç bir görünüm alır.

Botoks enjeksiyonu ise genelde yüzün üst bölgesine, alın, kaş araları ve göz çevresi gibi bölgeler hedef alınıyor. İşlemin etkisi yaklaşık on gün sonra ortaya çıkar. Hyalüronik asit enjeksiyonlarının etkisi yaklaşık 12 ile 18 ay kadar  sürerken,  botoks enjeksiyonlarını altı ayda bir yinelemek gerekiyor. 

Dolgu Malzemeleri En Çok Nerelerde Kullanılır?

Nazolabial çizgiler  (burun köşelerinden ağız kenarına uzanan çizgiler)

Yanakların dolgunluğunu, belirginliğini kaybettiği durumlarda

Dudak kenarlarından aşağı doğru inen çizgilerde

Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgunlaştırmada  

Elmacık kemiklerini ve çeneyi belirginleştirmek için

Dolgu Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Uygulama ince iğneler aracılığı ile gerçekleştirilen ve yaklaşık 15-30 dakika süren bir tedavidir. Uygulamadan sonra normal hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz. İşlem yapılan bölgede hafif bir kızarıklık veya şişlik oluşabilir. Bunlar da iki ile yedi gün arasında tamamen geçecektir.

Dolgu Maddesi İle Birlikte Botoks 

Özellikle yüzde yanakta veya iki kaş arasında derin çizgileri olan hastalarda botoks ile birlikte dolgu uygulaması çok daha iyi sonuç verir. Botoks, enjeksiyonları mimik kırışıklıklarına neden olan kaslara yapılarak, bu kasları geçici bir süre için paralize ediyor. Özellikle alın ve göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesinde son derece etkili bir yöntemdir. İşlem sadece 2 dakika sürer ve kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini azaltarak etki eder. Dolgu maddeleri ise özellikle yüzdeki çöküklükler, derin kırışıklıklar, dudakları dolgunlaştırmak için kullanılır.  

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.