Yüzdeki Sivilce İzleri ve Çukurları

Ali soruyor
Merhabalar 20 yaşındayım. Yüzümde sivilce izleri ve çukurlar mevcut. Fraksiyonel lazer tedavisi yaptırmamda bir sakınca var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ali Bey. Hayır, hiçbir sakınca yoktur. Emerge Fraksiyonel Lazer sistemi sivilce izlerini ve yüzde akne yüzünden oluşmuş çukurlukları hafifletmekte başarıyla uygulanan bir teknolojidir. Cilt altında mikro-kanalları açan sistem, bu sayede ciltte bir yeniden yapılanma sürecini başlatır –ki bu da ciltteki skar, iz ve çukurları adeta içten dışa doğru onaran bir süreçtir. Hastanın ihtiyacına göre 7-10 gün aralıklarla 3-6 seans olarak uygulanır. Sonrasında ciltte kızarıklık ve hafif ödem olması normaldir, bunlarda en fazla 2-3 içinde tamamen geçer.
Yıldız soruyor
Yüzüm çok kötü durumda. Ergenlik döneminde sivilcelerle, akne problemiyle çok uğraştım. 30 yaşında olmama rağmen hâlâ da uğraşıyorum. Ama beni esas rahatsız eden yüzümdeki akne izleri, çukurlar. Bunları geçirmek ya da en azından hafifletmek mümkün müdür acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Akne izlerini hafifletmek, belirginliklerini azaltmak için ciltteki kolajen ve elastin üretimini artıran sistemlerden faydalanıyoruz. Ancak hâlâ akne ve sivilce problemi yaşadığınızı belirtmişsiniz. Sizin durumunuzda önce bir dermatolog gözetiminde sivilce tedavisi yapılması ve sorunun kontrol altına alınması gerekir. Ancak bundan sonra iz tedavisine geçilebilir. Aksi halde yapılacak tedaviler sivilce problemini daha da tetikleyebilir.
Necla soruyor
Hocam eski sivilcelerden dolayı çok delik var yüzümde. Artık sivilcem yok ama delikler rahatsız edici nasıl bir tedavi önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar sivilce ve akne probleminin aktif olduğu dönemlerde herhangi bir tedavi uygulanması doğru olmaz. Aksi halde problemi tetiklemiş oluruz. Ancak sivilce probleminizin kalmadığını sadece bunların izlerinden rahatsızlık duyduğunuzu belirtmişsiniz. Yani ciltte oluşan skarları tedavi etmeye yönelik sistemlerden faydalanmak için doğru bir adaysınız. Bu tür izleri hafifletmek için Icon lazer, BBL Forever Young, ScarletS, Fractora, Baby Face Beauty gibi sistemlerden yararlanıyoruz. Sizin hangi teknolojiden optimum fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir.
Şeyda soruyor
Yanak bölgemde akne sonrası çukurlarım oluştu ve daha önce 2 kez dolgu işlemi yaptırmıştım ve çok memnun kalmıştım. Tekrar yaptırmak istiyorum, rica etsem ücretinizi öğrenebilir miyim? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şeyda Hanım. Konsültasyon yapmadan bir fiyat vermek sağlıklı olmaz. Önce ne kadar dolguya ihtiyacınızın olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Akne izlerinin belirginliğini azaltmada hyalüronik asit bazlı dolgular son etkili bir araç olsa da, fayda sağlayacağınız başka tedaviler olduğunu da belirtmek istiyorum. Fractrora, Icon lazer, ScarletS gibi teknolojiler (sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır) akne çukurluklarını hafifletmede başarılı sonuçlar aldığımız tedaviler arasındadır. Yapılan uygulama elastin ve kolajen liflerini tetikleyerek buralardaki çukurlukların içeriden dışarıya doğru yeniden yapılanmasını, adeta kendi dokunuzla dolmalarını sağlar. Bu tedavilerin olumlu yanı cilt hücrelerindeki iyileşme mekanizmalarını tetikledikleri için sonuçların kalıcı olmasıdır. Bazı hastalarda çukurlar belli belirsiz bir görünüm aldıkları için başka bir işleme gerek kalmaz. Bazılarında ise tedavinin yarattığı etki ciltteki kolajen ve elastin üretimi tamamlanınca- ortaya çıktıktan sonra, pürüzsüz bir etki için az miktarda dolguyla desteklemek gerekebiliyor. Ama bu durumda da kullandığımız dolgu çok daha az oluyor.
Nisa soruyor
Merhaba 37 yaşındayım cildimde sürekli sivilce ve akne oluşuyor. Kan tahlili ve hormon testleri yaptırdım herhangi bir sorun görülmedi yüzümde kalıcı çukurlar da mevcut nasıl tedavi görmeliyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nisa Hanım. Öncelikle bir dermatoloğa başvurmanız ve onun gözetiminde bir tedaviye başlamanız gerekiyor. Aktif akne ve sivilce problemi kontrol altına alınmadan yapılacak bakımlar, işlemler sorunu tetikleyecektir. Sorun kontrol altına alındıktan sonra cildi nazikçe soyarak gözenekleri ve cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerini arındırarak cildi tazeleyen PhFormula cilt bakım sisteminden yararlanabilirsiniz. Bu bakım özellikle sivilceye yatkın ciltlerde başarılı sonuçlar verir. Cildinizdeki çukurluklarda ise Icon lazer, BBL Hero, Red Touch gibi teknolojilerden faydalanabilirsiniz. Bu yeni nesil sistemler ciltteki kolajen ve elastin üretimini artırarak çukurların hafiflemesini, cildin çok daha pürüzsüz görünmesini sağlarlar.
İlayda soruyor
Yüzümde aktif kocaman sivilceler çıkıyor ve yüzüm küçük küçük çukurlara dolu. Fonksiyonel lazer yapmayı düşünüyorum ama ya cildim hasar görürse diye endişem var. Bunu normal devlet dermatologları da yapıyor mu yoksa özel bir klinikte mi gerçekleştiriliyor lazer işlemi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İlayda Hanım. Sanırım Fraksiyonel lazer demek istediniz… Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; aktif sivilceleriniz varsa herhangi bir lazer tedavisi yaptırmanız kesinlikle doğru değil. Bu tür tedaviler sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir. Henüz bir dermatoloğa gitmeden tedavinizin nasıl yapılması gerektiği konusunda bir fikir sahibisiniz, ama tedaviyi işin uzmanına bırakmanız gerekiyor.
Gülcan soruyor
Merhaba hocam 17 yaşındayım Roaccutane tedavisi ile sivilcelerim geçti ama yüzümde aşırı derecede sivilce çukuru var. 17 yaşında olmama rağmen yüzüm berbat ve çökük gibi… Bu durum hayatımı olumsuz yönde etkiliyor. Fraksiyonel lazer ile geçmesi mümkün müdür hocam? Şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülcan Hanım. Tedaviniz tamamlandıktan sonra herhangi bir işlem yaptırmak için en az altı ay beklemenizi öneriyorum. Çünkü Roaccutane cildi aşırı derece hassaslaştırır, yeni bir tedaviden önce bu hassasiyetin tamamen geçmesi çok önemlidir, aksi halde cildinizde yanıklar, lekelenmeler meydana gelebilir. Daha sonra cildinizdeki çukurların hafiflemesi, belirginliklerinin azalması için yeni nesil bir fraksiyonel lazer sistemi olan Icon lazerden faydalanabilirsiniz. Red Touch, Revlite, BBL Hero, Scarmet X gibi sistemler de cildin yeniden yapılanmasını sağlayarak, sivilceler yüzünden oluşan çukurların tedavisinde olumlu sonuçlar verir. Bu sistemlerden hangisinin sizde optimum fayda sağlayacağı konsültasyon sonrasında belirlenir. Konsültasyon ücretsizdir.
Mevlüde soruyor
Sivilce lekelerim ve çukurluklarım var. En doğru tedavi nedir? Lazer yaptırdıktan sonra daha büyük izler kalanlar cildi yananlar olmuş. En sağlıklı ve etkili tedavi nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Mevlüde Hanım. Onlarca, hatta yüzlerce farklı lazer sistemi vardır. Bunlar farklı enerji kaynakları ile etki ederler. Sizin bahsettiğiniz tür sorunları yaşamamak için dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Kullanılan lazerin FDA onaylı olması son derece önemli. FDA onayı lazerin etkili ve güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Bu lazerlerden de yeni nesil sistemleri tercih etmenizi öneriyorum. Bunlar eski lazer teknolojilerinin daha gelişmiş, daha etkili ve daha güvenli alternatifleridir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de farklı lazer seçenekleri sunan, deneyimli estetisyenlerin görev aldığı bir kliniğe başvurmak olacaktır. FDA onaylı yeni nesil lazer sitemleri arasında Icon lazer, Revlite, BBL, Baby Face gibi teknolojiler var. Bunlar güvenli ve etkili teknolojilerdir.
Rojbin soruyor
Hocam alnımda derin bir çukur var. Kremle kapatılmıyor. Bana yardımcı olur musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Bu tür izlerde Icon lazer, RedTouch, Morheus 8 BBL Hero gibi yeni nesil teknolojilerden fayda sağlayabilirsiniz. Farklı enerji kaynaklarıyla da olsa bu sistemlerin her biri ciltteki kolajen ve elastin üretimin tetikleyerek etki eder. Bu çukurluğunu içeriden dışarıya doğru dolması, yeniden yapılanması ve görünümünün belirgin ölçüde hafiflemesi anlamına geliyor.
Hüdanur soruyor
Merhaba, alın bölgemde sivilceden kalan çukurlar mevcut. Bunlardan tamamen kurtulmam mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Icon lazer. Red Tocuh, Scarlet X, Morpheus 8 gibi teknolojiler ciltteki çukurlukları doldurmada önemli fayda sağlarlar. Ancak izlerin tamamen geçip geçmeyeceği cildin yapısına, çukurluğun durumuna bağlıdır ve alınan sonuçlar bu faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ama bu etkili tedavilerin sizi rahatsız eden bu sorunu önemli ölçüde hafifleteceğini, izlerin çok daha az belirgin bir görünüm alacaklarını söyleyebilirim.
Burhan soruyor
Yüzümde sivilce izleri ve çukurlar var. Yardımcı olmanızı istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burhan Bey. Bu izleri hafifletmek, daha pürüzsüz bir cilt yaratmak için Scarlet X, RedTouc, Icon lazer, Morpheus 8, BBL Hero gibi teknolojilerden faydalanabilirsiniz. Sizde hangi sistemin optimum fayda sağlayacağı ancak muayene sonrasında netleşebilir. Konsültasyon ücretsizdir.
Eray soruyor
Hocam iyi günler yanaklarımda çukur sivilceler var bunların lazerle geçebilmesi kesin bir sonuç doğurur mu ne dersiniz? En azından görünmeyecek kadar küçülür mü?
Dr. Mustafa Karataş
Yüzdeki çukurları hafifletmek, görünümü azaltmak mümkün. Icon lazer, Morheus 8,RedTouch gibi teknolojilerden fayda sağlayabilirsiniz. Bu teknolojiler farklı enerji kaynaklarıyla da olsa bu sistemlerin her biri ciltteki kolajen ve elastin üretimin tetikleyerek artırarak çukurlukların adeta içeriden dışarıya doğru dolmalarını, yeniden yapılanmalarını sağlar.
Tülay soruyor
Doktor Bey merhaba, sizi televizyon programlarında gördüm. Benim 16 yaşında fen lisesinde okuyan bir kızım var. 6 ay önce sivilcelerinden dolayı antibiyotik tedavisi gördü. Ve sonrasında yüzünün bir tarafında sivilce izi ve çukurlar oluştu. Diğer tarafında da sivilceler az miktarda devam ediyor. Doktor kontrolünde sivilce izi kremlerine devam ediyoruz. Lazer işlemi için en uygun zaman nedir? Sizin fikirleriniz çok değerli bizim için. Sizden dönüş bekliyorum. Saygılar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tülay Hanım. Kızınız sivilce tedavisi tamamlandıktan, tüm yüzdeki sivilce problemi tam olarak kontrol altına alındıktan sonra lazer sistemlerinden faydalanabilir. Bu tür tedavilerden sonra herhangi bir lazer tedavisi yaptırmadan birkaç ay beklenmesi daha doğru olacaktır. Sivilcelere bağlı olarak oluşan çukurlukları hafifletmede Icon lazer, Red Touch, Revlite, BBL Hero gibi yeni nesil sistemler etkili sonuçlar sağlıyor. Bu sistemler ciltteki elastin ve kolajen liflerine uyarı yaparak etki eder. Bu uyarı cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikleyerek çukurlukların içeriden dışarıya doğru dolmasını, cildin çok daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar.
Emine soruyor
Yüzümde egzama var. Sivilce çukurlarını nasıl tedavi edebilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Emine Hanım. Öncelikle egzama sorununuz kontrol altına alınmalı. Bunu için de bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. Sonrasında yüzünüzdeki sivilce çukurlarına yönelik bir tedavi protokolü oluşturulabilir. Bu izleri hafifletmenin en etkili yolu ScarletX, Red Touch, Icon lazer, Revlite, BBL Hero gibi yeni nesil teknolojilerdir.
Nur soruyor
Merhaba doktor bey. Ben 24 yaşındayım. Ben çeneme 3 ay önce dolgu yaptırdım çok da memnun kaldım. Ama benim çok az sivilcelerim var. Bunun için sivilce ilacı yani halk arasında da izotretinoin maddesi içeren roaccutane ilacı kullanabilir miyim? Yüzünde dolgu olan birisi roaccutane kullanabilir mi herhangi bir sorun yapar mı? Dolgu maddesine etki eder mi? Ya da dolguyu kalıcı hale getirir mi? Bunlardan korkuyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nur Hanım. Roaccutane krem dolguya hiçbir zarar vermez, dolgu üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Endişe etmenize gerek yok.
Hemen Doktorunuza Sorun

Göz Altı Torbaları Lazer Tedavisi
Ayça soruyor
Merhabalar, 34 yaşındayım ve gözaltı torbalanmalarım var. Bunların giderilmesi için Emerge lazer uygun mudur? Bir de ücretini öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayça Hanım. Teknik olarak, Emerge lazer gözaltı torbalanmaları için tasarlanmamıştır. Ancak cildin sıkılığını artıran bir tedavi ... Daha Fazla
Akne İzleri Lazer Tedavisi
Çağal soruyor
Merhabalar; Emerge fraksiyonel lazer hakkında bilgi almak istiyorum. Akne izlerine iyi geliyor mu? Kaç seans öneriyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Fraksiyonel lazerler eski nesil lazerlere kıyasla cilt yüzeyinde daha az tahrişe neden olan sistemlerdir. Bunun nedeni ise cilt yüzeyinde ha... Daha Fazla