Kök Hücre İle Yüz Gençleştirme

Lazerler, dolgu enjeksiyonları, botoks… Hepsi de teknolojinin bize sunduğu mükemmel anti-aging araçlar olsa da hücrelerinizde saklı gençlik iksirini göz ardı etmeyin. Kendi hücrelerinizle zamanı geri çevirmeye hazır mısınız?

  Gençlik aşısı olarak da bilinen Fibrocell, bir kök hücre tedavisidir. 2011 yılında FDA onayı almış bu uygulamayı birkaç kelimeyle anlatmak gerekse şunu söyleyebilirim: Aynı yüzünüze photoshop yapılmış gibi bir etki yaratıyor.
Son 15 yıldır kök hücreler üzerine sayısız araştırma yapıldı. Bunun en önemli nedeni kök hücrelerin pek çok hastalığın tedavisinde kullanılma potansiyelidir.
  Peki, bu hücrelerin özelliği ne? Her dokuda, her organda bulunan bu hücreler ihtiyaç duyulan hücreye dönüşebilme özelliğine sahiptir. Bir yerinizi mi kestiniz? Kök hücreler hemen aktive olarak cildi onarmak için ihtiyaç duyulan kolajeni üretmeye başlar. Kolajen üreten aktif kök hücrelere fibroblast diyoruz.
  Vücuttaki her organda, her dokuda kök hücrelerin bulunduğunu belirtmiştim. Kök hücreleri sihirli hücreler gibi düşünün, acil durumlar için uykuda bekliyorlar. İhtiyaç duyulduğunda ise uykudan uyanıp yardıma koşuyorlar. Ama tabii bunlar sınırlı sayıdadır. Bilim insanları yıllardır bunların nasıl çoğaltılabileceği üzerine araştırmalar yapıyor.
  İşte Fibrocell tedavisi de bu çalışmaların ürünüdür. Bu tedavinin özellikle güneş hasarı olan ya da yaşlanmaya bağlı olarak ciltleri cansız bir görünüm almış hastalarda son derece başarılı sonuçlar verdiğini gözlemliyorum.
  Alnınızda çizgiler mi var? Botoks. Yüzünüzde derin kırışıklıklar ya da hacim kaybı mı var? Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri gibi harika bir silaha sahibiz. Ama söz konusu gençlik ışıltısını, canlılığını kaybetmiş bir cilt ise bunu düzeltmek için elimizdeki araçlardan biride Fibrocell gençlik aşısıdır. Üstelik, cilt kalitesini artıran bu tedavi ince çizgilerin, kırışıklıkların dolmasında da etkili.

Cildinizdeki Güç

  Son yıllarda tüm bilim dünyasının ilgi merkezinde olan kök hücre tedavisinin, cilt kalitesini artırmakta, kırışıklıkları hafifletmede son derece etkili olduğu klinik araştırmalarla da kanıtlandı. Daha da çekici olan ise tedavi sırasında yüzünüze yabancı bir madde yerine sizden alınan kök hücrelerin enjekte edilmesi.
  Fibrocell tedavisi olarak da bilinen kök hücre uygulaması için hastanın kulak arkasından ince biyopsi iğnesiyle 3 milimlik bir doku alıyoruz. Dokunun kulak arkasından alınmasının nedeni bu bölgenin güneşin zararlı etkilerine maruz kalmaması, dolasıyla da cildin önemli yapıtaşları açısından daha zengin bir içeriğe sahip olmasıdır. “Kulak arkanızdan doku alınacak” dediğimde hastalar biraz tedirgin oluyor. Ama bu gerçekten son derece basit, acısız bir müdahale.
  Bu işlemin ardından, hastadan alınan dokuyu laboratuvara gönderiyoruz. Burada önce dokunun içindeki fibroblastlar ayrıştırılıyor, sonra da çoğaltılıyorlar. Ve yaklaşık dört hafta süren bir işlem sonucunda ortaya saflaştırılmış, konsantre bir anti-aging iksir çıkıyor. Üstelik tamamen kendi hücrelerinizden elde edilmiş bir iksir!

Kök Hücre Kokteyli

  Fibroblastlar açısından son derece zengin bir kokteyl elde edildiğinde artık bu gençlik iksirini hastaya enjekte etmeye hazır oluyoruz. Bu da çok basit bir uygulama. İşlem öncesinde yüze lokal anestezik krem sürülüyor. Ardından fibroblast kokteyli cilde enjekte ediliyor.
  İşlem yapılan bölgeye, istenilen etkiye bağlı olarak 2-3 seans yapıyoruz. İkinci seans ilk seanstan üç-altı hafta sonra tekrarlanır.   Gerekiyorsa 4 hafta sonra üçüncü bir seans daha yapılıyor. Tabii sonraki uygulamalar için hastadan doku alınması gerekmiyor. Çünkü alınan doku örneği dondurularak saklanabiliyor.
  Kök hücre tedavisinden iki şekilde faydalanılabilir: Yüzdeki kırışıklık ve çizgilerin içini doldurmak ya da cilde daha genç, taze bir görünüm vermekte. Çizgilerin içine enjekte edilen fibroblast hücreleri, enjekte edildikleri yerdeki kolajen üretimini tetikleyerek ciltte adeta içeriden dışarıya doğru bir onarım süreci başlatırlar. Eğer cildin genel görünümünde bir iyileşme, canlılık etkisi isteniyorsa, hücre kokteyli cilde mezoterapi yöntemiyle enjekte edilir, yani cilt altına mikro-enjeksiyon tekniğiyle verilir.
  Gençlik aşısını kırışıklıkların içini doldurmakta kullandığımızda hasta dolgu maddelerinde olduğu gibi anında bir etki görmüyor. Ama bir-iki ay sonra, ciltte yeni kolajen liflerinin üretilmesiyle birlikte çizgiler hafiflemeye başlıyor ve bu olumlu etkiler aylarca devam ediyor. Tüm yüze yapılan uygulamalarda hasta cildindeki gözeneklerin küçüldüğünü, ince çizgilerin hafiflediğini ve cilt kalitesinin arttığını gözlemliyor. Cilt daha parlak, daha taze ve elastik görünüyor.
  Fibrocell uygulamasını yaptıran hastalarımın bu işlemi güzellik rutinlerinin vazgeçilmez bir parçası yapmaları ve 3 ile 5 senede bir bu işlemi yaptırmaları tedavinin başarısı hakkında çok şey anlatıyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Kök Hücre ile Gençlik Işıltısı

  Kök Hücre ile Gençlik Işıltısı Uzun yıllardır hayatımızda olsa da son günlerde daha sık duymaya başladığımız kök hücre uygulaması yıla damgasını vuracak işlemlerden biri gibi görünüyor.

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Kök Hücre ile Yüze Gençlik Aşısı

  Kök Hücre ile Yüze Gençlik Aşısı Cildinize hücrelerinizde saklı olan anti-aging gücü vermeye ne dersiniz? Kök hücre zengini fibroblast enjeksiyonu zamanı geri çevirmenin en doğal yolu.

 • Kök Hücre Nedir

  Kök Hücre Nedir Kök hücre yöntemini diğer dolgu maddelerinden ayıran en önemli özelliği; Kendi cildinizden alınan birkaç milimlik bir parçadan laboratuvar ortamında binlerce fibroplast h...

 • Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme

  Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Fibrocell kök hücre gençlik ve zamanı durdurma aşısı, biyolojik saatin geriye döndüğü andır. Dr. Mustafa Karataş uyguladıkları yönteme dair bilgiler verdi.