Kök Hücre ile Cilt Yenileme

Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya aday. Zenginleştirilmiş içerikli PRP ile birlikte uygulanan kök hücreler, şimdi daha etkili bir gençleşme vadediyor.

Estetik dünyasında amaç yaşlanma etkilerini durdurmak ve gençlik ışıltısını cilde yeniden kazandırmak. Botoks, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, dolgu ise hacim kaybı görünümünü önlemeye yardımcı oluyor. Peki ama o ışıltı? Başta ünlüler olmak üzere kadınların peşinde koştuğu gençlik ışıltısının kaynağı aslında hep içimizdeydi. Şimdi eskiye göre daha etkili bir gençlik ışıltısı vadediyor. Uzun yıllardır kök hücre tedavisi uygulayan Dr. Mustafa Karataş’tan kök hücre cephesinde yaşanan gelişmeleri dinledik.

Kök Hücre ve PRP Güçlerini Birleştirdi
Cilt kalitesini arttırma, kırışıklıkların görünümünü azaltmada etkili olan kök hücre uygulaması, fibrocell tedavisi olarak da adı geçiyor. Tedavi sırasında yüzünüze yabancı bir madde yerine sizden alınan kök hücrelerin enjekte edilmesiyle gerçekleşen uygulamada kişinin kulak arkasından ince biyopsi iğnesiyle 3 milimlik bir doku alınıyor. Dokunun kulak arkasından alınmasının nedeni bu bölgenin güneşin zararlı etkilerine maruz kalmaması, dolasıyla da cildin önemli yapıtaşları açısından daha zengin bir içeriğe sahip olması. Bu işlemin ardından, kişiden alınan doku laboratuara gönderiliyor. Burada önce dokunun içindeki fibroblastlar ayrıştırılıyor, sonra da çoğaltılıyor. Dr. Karataş, artık günümüzde otolog fibroplast hücre enjeksiyonunun tercih edildiğini anlatıyor: “Otolog kültürde fibroblast enjeksiyon denilen işlem, kişinin kendi derisinin içindeki mercimek tanesi büyüklüğündeki bir deri parçası biyopsiyle alınıyor. Bu son derece basit bir işlem. Alınan deri parçasının üreyip, çoğalabilmesi için hastadan yaklaşık 10 tüp de kan alınıyor. Eskiye göre aradaki tek fark kan alınması. Bu kan sayesinde kök hücreler plateletten zengin plazma içinde ürüyor. Elde edilen bu formül işlem sırasında hastanın yüzüne enjekte ediliyor. Tedavi üç ile ile dört hafta aralarla uygulanan üç seanstan oluşuyor.” Fibroblastlar, cilt tehlike altında olduğunu hissettiği zaman elastin, kolajen, hyalüronik asit ve fosfolipit üreten hücrelerdir. Dr. Karataş, fibroblastları cildinizin altındaki ipek böcekleri olarak düşünebileceğinizi belirtiyor ve ekliyor: “İnsanlar ölene kadar cilt kesildiğinde veya yandığında bu hücreler çalışıyor. Tıpkı kandaki beyaz küre hücreleri yani lökositler gibi. Bunlar da uyarı aldıklarında hemen çalışmaya başlıyor. Fibroblastlar, ciltte bir kesik olduğu zaman bütünlüğünü koruyabilmek için aksiyona geçiyor. Fibroblast ve dolayısıyla kök hücrenin güzelliği de bu özelliğinden kaynaklı. Üstelik işin içine zenginleştirilmiş içeriği olan PRP kattığınız zaman daha kalıcı ve iyileştirici sonuçlar hedeflenebiliyor.”

Artık Dokular Burada İşleniyor
Kök hücre yaptıracak kişinin bu uygulamanın bir mucize olmadığını mutlaka anlaması gerekiyor. Dr. Karataş, “Kök hücre tedavisi yaptıracağım, tüm kırışıklıklarım gidecek, çöküntüler dolacak” gibi bir durumun asla söz konusu olmadığını belirtiyor: “Çünkü aslında kontrol edilmesi mümkün olmayan bir süreçten bahsediyoruz. İnsanoğlu yaşlanıyor ve de buna programlı. Sadece kendini iyileştirme gücü olan hücrelerin aktivasyonu yapılabiliyor. Diyelim BBL Forever Young denilen bir lazer uygulaması yaptıracaksınız. Bu uygulama Stanford Üniversitesi’nden onaylı DNA onarımına katkı sağladığı söylenen bir sistem. Kök hücre yaptırmış birisinde bu lazer uygulama altı birim etki ederken kök hücre yaptırmamış birinde ancak üç birim etki ediyor. Çünkü cildin altında cildi savunan ve onu uyardığınızda kolajen, elastin, hyalüronik asit ve fosfolipit üreten ekstra fazla hücreleriniz olmuş oluyor.”
Yıllar önce kök hücre tedavisi yapılırken biraz kafa karışıklığının olduğunu söyleyen Dr. Karataş, toplanan kök hücreler yurt dışına gönderiliyor denilse de aslında tüm işlemlerin burada yapıldığını belirtiyor: “O dönemde PRP henüz kullanılamadığı için kök hücreler hyalüronik asit içerisinde enjekte ediliyordu. Şu anda ise çok gelişmiş ve Avrupa’dan bile örneklerin getirilip saklandığı kök hücre üretim laboratuarlarına sahibiz. Bu iş için özel üretilmiş kitler kliniğe geliyor ve soğuk zincir kırılmadan bu laboratuarlara ulaştırılıyor. Artık kimsenin kafasında soru işaretine yer bırakmayacak bir sistem var.”

Yakın Zamanda Büyüme Faktörleri de Kullanılacak
Kök hücre uygulamasında kullanılan fibroblast dokuları, çoğunlukla yağ dokusuyla karıştırılıyor. Oysa ki yağ enjeksiyonu hacim odaklı çalışan bambaşka bir uygulama. Kök hücre ise çizgi odaklı, cilt kalitesini arttırmaya yönelik yapılıyor. Dr. Karataş, yakın zamanda insan yağ dokusundaki kök hücrelerin içindeki büyüme faktörlerini içeren yeni ilaçlar geliştirildiğini anlatıyor. Bu ilaçların içerisinde başkasının kök hücresi bulunmuyor. İlaçlarda başkasının yağ dokusunun içindeki büyüme faktörleri yer alıyor. Çok kısa zaman içerisinde kök hücre, PRP kombinasyonuna büyüme faktörü içeren ilaçların da eklenebileceği belirtiyor. Estetik alanında çalışan hekimleri de heyecanlandıran bir gelişme çünkü bu büyüme faktörleri de ciltteki yenilenmeyi tetikliyor. Kök hücre uygulamaları hala ücret olarak ortalamanın üzerinde yer alsa da geçtiğimiz yıllara göre daha ulaşılabilir hale geldi. Dr. Karataş, antiaging tedaviler arasında yüksek ücretli olmasının sebebinin içerisinde fibroblastların yanı sıra PRP’leri de içeriyor olmasını gösteriyor.

Cilt Tipine Göre Etkileri
Nasıl yaş aralığına göre kök hücre tedavisinin etkileri değişiyorsa, cilt tipine göre etkiler de farklılık görülebiliyor. Kuru ve ince kırışıklıklara sahip ciltler, yüzlerinde kılcal damar ve ince kırışıklık olmaya müsait olan cilt tipidir. Genel olarak alerjik ciltlerdir ve beyaz tenli, açık renkli gözlü kadın grubu oluşturuyor. Kök hücre tedavisi sonrası ince kırışıklıklarda azalma, pullanmanın azalması ve ciltte parlaklık beklenen sonuçlar arasında yer alıyor. Yağlı cilt tipinde ise ilerleyen yaşla birlikte nem azalıyor. Nemi azalan cilt ise savunma mekanizması olarak yağını daha da arttırıyor. Bu yüzden pek çok kişi “Cildim giderek daha da yağlanıyor” gibi söylemlerde bulunabiliyor. İşte bu tip ciltlerde de nem artışı, gözeneklerde daralma ve cilt kalitesinde artış beklenen sonuçlar arasında. Otolog kültürde fibroblast enjeksiyonunun etkisi hemen fark edilmiyor. Ancak bir-iki ay sonra, ciltte yeni kolajen liflerinin üretilmesiyle birlikte çizgiler hafiflemeye başlıyor ve bu olumlu etkiler aylarca devam ediyor. Tüm yüze yapılan uygulamalarda kişi cildindeki gözeneklerin küçüldüğünü, ince çizgilerin hafiflediğini ve cilt kalitesinin arttığını gözlemliyor. Cildin daha parlak, daha taze ve elastik görünmesi hedefleniyor. Son olarak Dr. Karataş bu uygulamanın tekrarının beş yıl sonra yapılabileceğini belirtiyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.