Hacimli Dudaklara Sahip Olmak Hayal Değil

Çoğu kadının hayali olan dolgun dudaklara kavuşmak imkansız değil. Doğal dolgu maddeleri kullanarak yüzünüze uygun bir form yaratmak mümkün.

Dudak dolgunlaştırma trendi yükseliyor. Geçmişte, enjeksiyonla dudakları daha dolgun hale getirmek, böylece genç görünümlü dudaklara sahip olmak; olgun kadınlara özgü bir uygulamaydı. Bugünlerde ise durum farklı.

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, "Fazla dolgun, yapay görünümlü bir dudak, uzmanların özellikle kaçındıkları bir durum ancak dudaklarını dolgunlaştırmak isteyen genç kadınların sayısı artıyor. Bunun en önemli nedenleri arasında medyanın etkisi, ünlüler ya da 'selfie' kültürünün yükselişi yer alıyor." Karataş, bu görünümün doğal ve çekici olmadığını da belirtiyor: "Aşırı dolgun dudaklar herkese yakışacak diye bir şey yok. İşlem sonrasında doğal bir görünüm elde etmenin asıl önemli nokta olduğunu söylesem de abartılı dudaklara kavuşmak isteyen pek çok hasta var. İleri yaştaki kadınlar dudaklarına gençken sahip olduğu hacmi geri kazandırmak ve dudak çizgilerini doldurmak için dolgunlaştırma yaptırırken; genç hastalar bunu, kendilerini daha çekici gösterdiğine inandıkları için yaptırıyorlar."  

SAĞLIKLI BİR GÖRÜNÜM İÇİN İPUÇLARI

Dr. Mustafa Karataş, doğal görünen dudakların en iyisi olduğunu ve dudağa çok fazla hacim eklendiğinde yüzün dengesinin bozulduğunu söylüyor. Dudaklar yandan bakıldığında önden göründüğünden daha ince durabilir. Üst dudak, alt dudaktan 2 milimetreden fazla önde olmamalı. Bundan fazlası dudakların ördek gibi görünmesine neden olur.

Dudaklara hacim vermenin en kolay yolu ise dolgu enjeksiyonu yaptırmak. Hareketli ve yoğun damar yapısı nedeniyle dudaklar, dolgu açısından özel geliştirilmiş hacim takviyesi yapan hyalüranik asite daha doğal bir tepki verir. Dönem dönem modası değişen dudak modelleri olsa da dudaklarda çok fazla dolgu, dikkati dağıtarak ideal oranları ve doğal anatomiyi bozar.

Karataş, hastaları dolgu ve enjeksiyonların nasıl en doğru şekilde kullanılacağı konusunda sürekli uyardığını söylüyor: "Dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağımızın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi diyoruz. İşte bu bölgeyi hacim veren dolgu enjeksiyonu ile belirginleştirip koııtur oluşturmak son derece popüler ve estetik bir yenilik. Ancak dudağın içine hacim vermek için, içeriğinde mutlaka vitamin de barındıran hyalüranik asit kullanmak gerekiyor. Böylelikle ortaya doğru irileşen, nemli dudaklar elde edebiliyoruz."

Çoğu kadının hayali olan dolgun dudaklara kavuşmak imkansız değil. Doğal dolgumaddeler kullanmadan önce yüzünüze uygun bir form seçmeniz gerekiyor. Karataş, son günlerin en gözde dudak şekillerini anlattı.. 

 

HOLLYWOOD MONICA BELLUCCI

Hollywood stili dudak formu kadınların çok tercih ettiği, alt ve üst dudağın da dolgun olduğu ama abartılı olmadığı bir dudak şeklidir. Bu dudak şekli daha çok sinema ve eğlence dünyasında tanınan ünlülerin tercih ettiği bir formdur. Üst dudağı üçe bölersek yani dudak kalbi ve iki yanı olarak düşünürsek üç bölümü de doldurulur. Alt dudak da üste göre orantılı bir şekilde hacimlendirilir. Çok inceltilmiş hyalüranik asit formlarıyla çok az yüze yakıştırdığım bir formdur.

 

 

  

MELEK KANADI LIYTYLER

Melek Kanadı (Angelic) dudak şekli üst dudağın ön planda olduğu, üst dudağın burun altındaki bölümün düz geldiği ve o bölgenin daha hacim verilip vurgulayıcı görünürlü olduğu formdur. Kadına seksi bir ifade verir. Bu dudak formunda üst dudak kenarları da dolgundur. Angelic formunu tercih eden ince dudaklı hastaların üst dudaklarına daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Üst dudağın melek kanadının çıkış açısı ve inişindeki hafif doluluk ve kibar yapı korunmalıdır.

 

 

GÜL DUDAK ANGELİNA JOLIE

BU stilin en iyi örneği Angelina Jolie'dir. Burun bitiminden çenenin ucuna kadar olan kısma baktığımızda yeterli mesafeyi, hatta fazlasını görürüz. Kalın dudaklar; ancak alt yüzü daha dar, elmacıkları belirgin ve çene hacmi yeterli olan kadınlarda uygulanabilir. Uygulamanın yapıldığı hastanın alt yüz yapısı uygunsa, yani burun altından çeneye kadar olan kısım yeterli mesafeye sahipse gül dudak yüze çok hoş bir görünüm kazandırabilir. Bu alan kısa ise dudaklar gereğinden fazla kalın görünebilir.

 

 

  

DAMLA DUDAK ANNE HATHAVVAY

Bu dudak formu alt dudakta olan, iki adet gözyaşı damlasına benzeyen dudak şeklidir. Bu iki gözyaşı damlası formu daha genç görünümün ve hacim etkisinin aktif olduğunun göstergesidir. Damla dudak, alt dudakta olan bir durumdur ve diğer dudak formları ile kombine olur. Damla dudaklara sahipseniz bunu iyi tanımalı ve alt dudak kalınlığının tamamlayıcısının her zaman düzgün ve parlak dişler olduğunu unutmamalısınız. Dişlerin her birinin yeterli genişlikte ve uzunlukta olması gerekir.

 

 

KELEBEK DUDAK TAYLOR SWIFT

Kelebek, dudak formları arasında en nadir rastlanan şekillerdendir. Bu forma sahip dudaklar güçlü ifadeli ve genç görünümlüdürler. Kadınlar genellikle ergenlik dönemlerinde bu tip dudak şekline sahiptirler. Dozunda yapılan bir kelebek dudak uygulaması ile dudaklarınız doğal yay formuna kavuşur. Aynı zamanda daha genç ve çekici bir görünüme de sahip olursunuz.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.