Hyalüronik Asit Dolgu Uygulaması

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüzünüzü biçimlendirmek, çizgileri silmek ve yılların yüzünüzden götürdüklerini geri vermek mümkün.

Yüzdeki yaşlanma belirtileri, cilt altındaki yağ dokusunun kaybı, cildin yapıtaşları olan kolajen ve elastin liflerinin zayıflaması ve yer çekiminin de etkisiyle yumuşak dokuların yer değiştirmesi olarak karşımıza çıkar. Yüze yıllarla beraber kaybettiği hacmi geri vermek ve ince çizgilerin, kırışıklıkların içini doldurarak daha pürüzsüz bir görünüm yaratmakta altın standart hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır.

Hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri, sadece yaşlanma etkilerini silmekte değil, daha çekici dudaklar, daha orantılı, daha estetik bir yüz ve daha nemli bir cilt yaratmakta da etkili ve güvenli tedavilerden biridir.

Hyalüronik asit nasıl etki ederler?
Hyalüronik asit bazlı dolguların aktif maddesi vücudumuzda doğal olarak bulunan hyalüronik asittir. Bu maddenin en önemli özelliği moleküler ağırlığının binlerce katı ağırlıktaki su molekülünü kendine bağlamasıdır. Söz konusu özelliği sayesinde enjekte edildiği yere hacim verir, kırışıklıkları, çizgileri içten dışa doldururlar.

Hyalüronik asit nerelerde uygulanır?

Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları dudaklara hacim vermek, elmacık kemiklerini belirginleştirmek, yüz ovalini şekillendirmek ve yüzdeki asitmetri problemini yok etmede altın standarttır. Kırışıklıkların içini doldurmak, ince çizgileri hafifletmede de etkili tedavilerden biri dolgu maddesi enjeksiyonlarıdır. Burundaki kusurları kamufle etmek, çene hattını güçlendirerek daha orantılı bir yüz yaratmak gibi farklı kullanım alanları da vardır. Hyalüronik asit enjeksiyonları suyu kendine bağlama özellikleri ile yüze, dekolte bölgesi ve ellere nem vermekte de kullanılır. Nemlendirme amaçlı vermek için uygulanan formları daa farklı bir moleküler yapıya sahiptir ve farklı enjeksiyon tekniğiyle uygulanır.

Neden hyalüronik asit bazlı dolgular tercih edilmeli?
Alerjik reaksiyona neden olmazlar. Yüzde son derece ciddi deformasyonlara, geri dönüşü olmayan estetik sorunlara yol açan kalıcı dolguların aksine, son derece güvenlidirler.

Uygulama öncesi dikkat edilmesi gerekenler
Güvendiğiniz ve bu konuda deneyim sahibi bir uzmana başvurun. Bu uzman, bir plastik cerrah, dermatolog ya da medikal estetik doktoru olabilir. Seçtiğiniz doktorun hyalüronik asit bazlı, yani vücut tarafından emilebilen, etkisi kalıcı olmayan ürünler kullandığından ve bu ürünlerin güvenilir markalar olduğundan emin olun. Eğer uygulama yapılacak bölgeye daha önce herhangi bir anti-aging tedavi, dolgu enjeksiyonu, cerrahi müdahale yapıldıysa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Hyalüronik asit işlem nasıl geçer?

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjeksiyonundan önce uygulama yapılacak bölgeye anestezik etkili topikal bir krem uygulanır. Krem, etki etmesi için cilt yüzeyinde 20-30 dakika kadar bekletildikten sonra işleme geçilir. Dolgu enjeksiyonu 15-20 dakika gibi kısa bir sürede biter. Uygulamadan hemen sonra gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Yan etkiler nelerdir?
Enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişlik ve hafif bir kızarıklık olması normaldir. Tüm bu şikâyetler birkaç gün içinde tamamen geçer.

Sonuçların etkisi ne zaman ortaya çıkar?
İşlemin etkisini hemen görebilirsiniz. Ancak uygulama yapılan bölgenin son halini alması için ödemin tamamen geçmesi gerekir, bu da bir hafta- on günü bulacaktır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılıkları 6-8 ay kadardır. Bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Hemen Doktorunuza Sorun

OKUMAYA DEVAM EDİN

1 Sıkça Sorulan Sorular
Ö***
1 ay önce yüzüme dolgu ve botox yaptırdım vücudumda alerjik tepkiler oldu, solunum sıkıntısı kızarıklık ve alerjik rinit benzeri tepkiler. Şu anda bu durum devam ediyor. Dolgunun eritilmesi durumunda bu dolgu maddesi kana daha hızlı karışır ve ciddi alerjik sonuçlar olur mu? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Öncelikle hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin alerjik reaksiyona neden olması söz konusu değil. Çünkü bu madde zaten doğal olarak vücutta bulunan bir maddedir ve alerjik reaksiyona neden olmadığı kanıtlanmıştır. Yani son derece güvenlidir. Dolgu eritmede kullanılan bir enzim var, bu da sadece hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri için geliştirilmiştir. Ancak yüzünüze aktif maddesi hyalüronik asit olmayan bir dolgu maddesi enjekte edilmiş gibi görünüyor, bu yüzden de dolgu eritmede kullanılan enzimden bir fayda sağlayamazsınız. Lütfen doktorunuza tam olarak yüzünüze ne enjekte ettiğini öğrenin. Bir ihtimalde sorunun dolgu maddesinden değil de, botox enjeksiyonundan kaynaklanıyor olmasıdır. Patentli, FDA onaylı botox son derece güvenlidir. Ama maalesef nadir de olsa bazen botox olmayan ülkeye kaçak olarak sokulan sahte ürünler kullanılabiliyor.