Kök Hücre ile Gençlik Işıltısı

Uzun yıllardır hayatımızda olsa da son günlerde daha sık duymaya başladığımız kök hücre uygulaması yıla damgasını vuracak işlemlerden biri gibi görünüyor. Neden mi? Bir kere cildi gençleştirmeyi vadederken aynı zamanda verdiği gençlik ışıltısı çok önemli.

Uzun yıllardır kök hücre tedavisi ya da fıbrocell olarak bilinen bu işlemi uygulayan Dr. Mustafa Karataş şöyle anlatıyor; "Tedavi sırasında yüzünüze yabancı bir madde yerine sizden alınan kök hücrelerin enjekte edilmesiyle gerçekleşen uygulamada kişinin kulak arkasından ince biyopsi iğnesiyle 3 milimlik bir doku alınıyor. Dokunun kulak arkasından alınmasının nedeni bu bölgenin güneşin zararlı etkilerine maruz kalmadığı için, cildin önemli yapıtaşları açısından daha zengin bir içeriğe sahip olması. Bu işlemin ardından, kişiden alınan doku laboratuvara gönderiliyor. Burada önce dokunun içindeki fibroblastlar ayrıştırılıyor, sonra da çoğaltılıyor. Artık günümüzde otolog fibroplast hücre enjeksiyonu tercih ediliyor. Otolog kültürde fibroblast enjeksiyon denilen işlem, kişinin kendi derisinin içindeki mercimek tanesi büyüklüğündeki bir deri parçasının biyopsiyle alınması anlamına geliyor. Bu son derece basit bir işlem. Alınan deri parçasının üreyip, çoğalabilmesi için hastadan yaklaşık 10 tüp de kan alınıyor. Eskiye göre aradaki tek fark kan alınması. Bu kan sayesinde kök hücreler plateletten zengin plazma içinde ürüyor. Elde edilen bu formül işlem sırasında hastanın yüzüne enjekte ediliyor" diyor.

Kaç Seans Gerekli?
Bu tedavinin etkili olabilmesi için dört hafta aralıklarla, üç seans uygulanması gerekiyor. Fibroblasüar, cilt tehlike altında olduğunu hissettiği zaman elastin, kolajen, hyaltıronik asit ve fosfolipit üreten hücreler. Fibroblastlar, ciltte bir kesik olduğu zaman bütünlüğünü koruyabilmek için aksiyona geçiyor. Kök hücrenin güzelliği de bu özelliğinden kaynaklı. Buna bir de PRP uygulaması eklendiğinde daha kalıcı sonuçlar alınması hedefleniyor.

Etkisi Neler?
Kök hücre tedavisi sonrasında kuru ciltlerde ince kırışıklıklarda azalma, kuruluğun giderilmesi ve cildin parlaması hedefleniyor. Yağlı cilt tipinde ise nem artışı, gözeneklerde daralma ve cilt kalitesinde artış beklenen sonuçlar arasında. Etkili sonuçlar için bir ya da iki ay beklenmesi gerekiyor. Tüm yüze yapılan uygulamalarda kişi cildindeki gözeneklerin küçüldüğünü, ince çizgilerin hafiflediğini ve cilt kalitesinin arttığını gözlemleniyor. 

Kök hücre tedavisi sonrasında kuru ciltlerde ince kırışıklıklarda azalma, kuruluğun giderilmesi ve cildin parlaması hedefleniyor. Yağlı cilt tipinde ise nem artışı, gözeneklerde daralma ve cilt kalitesinde artış beklenen sonuçlar arasında.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Kök Hücre İle Yüz Gençleştirme

  Kök Hücre İle Yüz Gençleştirme Lazerler, dolgu enjeksiyonları, botoks… Hepsi de teknolojinin bize sunduğu mükemmel anti-aging araçlar olsa da hücrelerinizde saklı gençlik iksirini göz ardı etmeyin. Ken...

 • Kök Hücre ile Yüze Gençlik Aşısı

  Kök Hücre ile Yüze Gençlik Aşısı Cildinize hücrelerinizde saklı olan anti-aging gücü vermeye ne dersiniz? Kök hücre zengini fibroblast enjeksiyonu zamanı geri çevirmenin en doğal yolu.

 • Kök Hücre Nedir

  Kök Hücre Nedir Kök hücre yöntemini diğer dolgu maddelerinden ayıran en önemli özelliği; Kendi cildinizden alınan birkaç milimlik bir parçadan laboratuvar ortamında binlerce fibroplast h...

 • Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme

  Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Fibrocell kök hücre gençlik ve zamanı durdurma aşısı, biyolojik saatin geriye döndüğü andır. Dr. Mustafa Karataş uyguladıkları yönteme dair bilgiler verdi.