Lekelere Karşı Etkin Savunma

Güzelliğinize gölge düşüren kahverengi lekeler hakkında bilmeniz gereken her şey…

Öncelikle leke tedavileri sabır ve kararlılık isteyen tedavilerdir. Leke probleminde kesin bir çözümden söz etmek mümkün değil. Çünkü kahverengi lekelere neden olan melanin hücrelerinin bir çeşit hafızası olduğu biliniyor. Etkili bir tedavi sayesinde lekeler hafiflese, hatta tamamen belirsiz bir hal alsa da güneş koruyucu kullanmadan dışarı çıkmak lekelerin geri dönmesine neden olabilir.

Klinikte: Icon lazer leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sistemlerdendir. Melanin yoğunluğunu ölçen bir teknoloji sayesinde enerji seviyesi ayarlanarak güvenli bir tedavi olanağı sunar. Üç hafta aralıklarla 5 seans uygulanır. Leke tedavisinde kullanılan sistemlerden biri de 5-8 seans uygulanan Clearlift, cilt altına mikro-iğneler aracılığıyla radyofrekans enerjisi ileten ve üç hafta arayla 3 seans uygulanan ScarletS ve lazer teknolojisi ile cilde sürülen leke açıcı ajanların etkisini birleştiren Baby Face Beauty sistemidir. Bu sistemleri cildi nazikçe soyan PHFormula tedavisi ile kombine etmek daha başarılı sonuçlar almayı mümkün kılar.

Evde: Leke tedavisinin başarısı için en güneş koruma şarttır. Öncelikle yazın kullandığınız güneş koruyucuların SPF 50 faktör olmasına özen göstermelisiniz ve güneş koruyucunuzu seçerken eczanelerde satılan derma-kozmetik markaları tercih edin. Hatta güneş koruyucuyla yetinmeyin yaz aylarında geniş kenarlı bir şapka kullanın. Leke tedavisine yönelik kremleri ise kış aylarında kullanın. Kış aylarında bile düzenli olarak güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca güneş koruyucunuzu dışarı çıkmadan yarım saat önce sürmelisiniz ki, etkisini göstersin. Gün içinde de 3-4 saatte bir koruyucunuzu tazelemeyi unutmayın. Cilt bakım rutininizde antioksidan içeren kremlere yer vermeye çalışın. Antioksidanlar cildin lekelere karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Sorun doğum kontrol hapı olabilir: Doğum kontrol hapı kullanmak leke problemini tetikleyen önemli faktörler arasında. İnatçı bir leke probleminden şikayetçiyseniz ve doğum kontrol hapı kullanıyorsanız. Doktorunuzla görüşerek başka korunma yöntemleri hakkında bilgi alın.

Beslenme önerileri: Vücudunuzda ne kadar çok antioksidan olursa cildiniz yaşlanma etkilerine karşı o kadar dirençli olur. Lekeler söz konusu olduğunda da benzer bir yaklaşımın faydalı olduğunu gösteren klinik çalışmalar var. Yani, diyetinizde bol sebze ve meyve bulunmasına özen gösterin. Böylece cildiniz güneşin zararlı ışınlarına karşı daha dirençli olacaktır.

Sigara kullanımına dikkat: Sigara içmenin cilt rengini donuklaştırdığını, cilde kirli-sarı bir renk verdiği biliniyor. Sigarayla ilgili az bilinen bir şey var: Sigara içme cildin lekelenmesine, var olan lekelerin daha da koyulaşmasına neden oluyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri

  Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri ciltteki nem kaybıdır. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır. Çözüm: Yoğun nem veren tedavilerle cildinizi yaza hazırla...

 • Erkekler Ne İster?

  Erkekler Ne İster? Erkekler de aynı kadınlar gibi daha çekici görünmek istiyorlar… Basit dokunuşlarla daha erkeksi hatlar, daha maskülen bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Kırmızı Halı Bakımları

  Kırmızı Halı Bakımları Bugünkü yazımızın ilham kaynağı ünlü aktrislerin en güzel halleri ile parladıkları özel geceler… Birincilik her zaman olduğu gibi cilt kalitesini artıran, yüze doğal bir ...

 • Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri…

  Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri… Hiç de doğal görünmeyen, ‘ben botoks yaptırdım’ diye bağıran uygulamaları masaya yatırıyoruz… Dr. Mustafa Karataş, çağımızın en başarılı antiaging tedavilerinden biri ola...

 • Yaşınıza Yaş Eklemeyin

  Yaşınıza Yaş Eklemeyin Daha çekici, daha genç görünmek için yaptırdığınız dolgu uygulamaları, botoks enjeksiyonları ile olduğunuzdan yaşlı görünmeyin… İşin sırrı aşırıya kaçmamakta saklı.

 • Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı

  Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı Yaşınızı esas ele veren yüz şeklinizdir. İleri teknoloji sistemlerle yüze daha genç, daha biçimli bir form vermek mümkün. Aynı uygulamalardan, daha çekici bir yüz şekline...

 • İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz

  İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz Yüze daha çekici, daha zarif bir form vermenin sırrı yeni nesil bir teknolojiden geçiyor. Yanakların hafif içeri doğru olması yüze daha kadınsı ve çekici bir görüntü ver...