Lekelere Karşı Etkin Savunma

Güzelliğinize gölge düşüren kahverengi lekeler hakkında bilmeniz gereken her şey…

Öncelikle leke tedavileri sabır ve kararlılık isteyen tedavilerdir. Leke probleminde kesin bir çözümden söz etmek mümkün değil. Çünkü kahverengi lekelere neden olan melanin hücrelerinin bir çeşit hafızası olduğu biliniyor. Etkili bir tedavi sayesinde lekeler hafiflese, hatta tamamen belirsiz bir hal alsa da güneş koruyucu kullanmadan dışarı çıkmak lekelerin geri dönmesine neden olabilir.

Klinikte: Icon lazer leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sistemlerdendir. Melanin yoğunluğunu ölçen bir teknoloji sayesinde enerji seviyesi ayarlanarak güvenli bir tedavi olanağı sunar. Üç hafta aralıklarla 5 seans uygulanır. Leke tedavisinde kullanılan sistemlerden biri de 5-8 seans uygulanan Clearlift, cilt altına mikro-iğneler aracılığıyla radyofrekans enerjisi ileten ve üç hafta arayla 3 seans uygulanan ScarletS ve lazer teknolojisi ile cilde sürülen leke açıcı ajanların etkisini birleştiren Baby Face Beauty sistemidir. Bu sistemleri cildi nazikçe soyan PHFormula tedavisi ile kombine etmek daha başarılı sonuçlar almayı mümkün kılar.

Evde: Leke tedavisinin başarısı için en güneş koruma şarttır. Öncelikle yazın kullandığınız güneş koruyucuların SPF 50 faktör olmasına özen göstermelisiniz ve güneş koruyucunuzu seçerken eczanelerde satılan derma-kozmetik markaları tercih edin. Hatta güneş koruyucuyla yetinmeyin yaz aylarında geniş kenarlı bir şapka kullanın. Leke tedavisine yönelik kremleri ise kış aylarında kullanın. Kış aylarında bile düzenli olarak güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca güneş koruyucunuzu dışarı çıkmadan yarım saat önce sürmelisiniz ki, etkisini göstersin. Gün içinde de 3-4 saatte bir koruyucunuzu tazelemeyi unutmayın. Cilt bakım rutininizde antioksidan içeren kremlere yer vermeye çalışın. Antioksidanlar cildin lekelere karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Sorun doğum kontrol hapı olabilir: Doğum kontrol hapı kullanmak leke problemini tetikleyen önemli faktörler arasında. İnatçı bir leke probleminden şikayetçiyseniz ve doğum kontrol hapı kullanıyorsanız. Doktorunuzla görüşerek başka korunma yöntemleri hakkında bilgi alın.

Beslenme önerileri: Vücudunuzda ne kadar çok antioksidan olursa cildiniz yaşlanma etkilerine karşı o kadar dirençli olur. Lekeler söz konusu olduğunda da benzer bir yaklaşımın faydalı olduğunu gösteren klinik çalışmalar var. Yani, diyetinizde bol sebze ve meyve bulunmasına özen gösterin. Böylece cildiniz güneşin zararlı ışınlarına karşı daha dirençli olacaktır.

Sigara kullanımına dikkat: Sigara içmenin cilt rengini donuklaştırdığını, cilde kirli-sarı bir renk verdiği biliniyor. Sigarayla ilgili az bilinen bir şey var: Sigara içme cildin lekelenmesine, var olan lekelerin daha da koyulaşmasına neden oluyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…