Leke Tedavileri

Leke problemini doğru bir cilt bakım rutini ile önleyebilir, leke tedavisinde etkinliği kanıtlanmış sistemlerle daha pürüzsüz ve aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

Günümüzde en çok şikâyet edilen cilt sorunlarından biri de lekelerdir. Nedeni ister güneş, ister yaşlılık, hamilelik, hormon tedavisi ya da doğum kontrol hapları olsun, cilt lekeleri oldukça yaygın ve rahatsız edici bir sorundur. Düşünülenin aksine leke problemi sadece beyaz tenlilerde görülmez. Koyu tenliler de risk altındadır. Ozon tabakasının giderek hasar görmesi hepimizin ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kalması anlamına geliyor. Bu durum da güneş lekelerini en çok rastlanan estetik problemlerden haline getiriyor. Açıktan koyu kahverengiye kadar değişen tüm cilt tonlarında rastlanan ve ilerleyen yaşla birlikte daha sık karşılaşılan leke problemi, cildin güneşe en çok maruz kalan bölgelerinde meydana gelir. Leke tedavisinin en önemli adımı sorunun kaynağına inmektir. Cildin daha çok melanin cilde kahverengi rengini veren madde üretmesine, yani hiperpigmentasyon problemine neyin neden olduğunu bilmek, tedavinin başarısında son derece önemlidir.

Güneş lekesi (melazma) nedir?
Tıp dilinde melazma olarak adlandırılan güneş lekeleri genelde 20'li yaşlardan başlayarak ortaya çıkar ve kadınlarda daha fazla görülüyor. Lekelenmeler sıklıkla iki taraflı, yani yüzün iki yanında ve simetrik bir şekilde oluşur. Güneşlenme -özellikle de güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda korunmasız güneşlenme- sonrasında alın, yanak, burun ve dudak üstlerinde beliren kahverengi lekelerin başlıca nedenlerinden biri kadınlık hormonu östrojendir. Özellikle hamilelik, hormon tedavisi ya da doğum kontrol haplarının sorunu tetiklemesinin ardında yükselen östrojen hormonu seviyesi yatar. Lekelerin rengi genelde yaz aylarında koyulaşıp, kış aylarında daha açık, silik bir görünüm alsa da, tüm yıl boyunca aynı koyulukta da kalabilir.

Leke tedavisinin başarısını belirleyen faktörlerden biri de lekelerin derin mi yoksa yüzeysel mi olduklarıdır. Cildin üst katmanlarında oluşan, yani yüzeysel lekelerin tedavisi daha kolay, cildin alt katmanlarındaki lekelerin ise nispeten daha zordur. Genelde derin ve yüzeysel lekelenmeler bir arada bulunur. Bu arada esmer ve buğday tenlilerin, beyaz tenlilere kıyasla lekelenmeye eğiliminin daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Neden oluyor?
Aslında güneş lekesi oluşan yerde cildin her yerindekiyle aynı sayıda renk hücresi bulunuyor. Tek fark bu bölgelerde renk hücrelerinin daha çok çalışması ve renk üretimi daha fazla olduğu için koyu renkli lekelerin meydana gelmesi. Melazmanın stresle ilişkili olabileceği yolunda bazı bulgular var. Stres esnasında salgılanan hormonların renk hücrelerini tetiklediği düşünülüyor. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere leke oluşumunu tetikleyen başlıca faktörlerden biri hormonal etkenler. Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanmak, hormon tedavisi görmek lekelenmeye zemin hazırlıyor.

Leke en çok nerede oluşur?
Cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeler başta olmak üzere, yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun her bölgesinde görülebilir. Güneş ve kimyasallarla en fazla temas eden bölgeler olması nedeniyle eller, yüz, boyun ve dekolte leke probleminden en çok etkilenen yerlerdir.

Güneş lekesini önlemek için ne yapmak gerekir?
Güneş lekesi şikâyeti olanların düzenli olarak yaz, kış güneş koruyucu kullanmaları gerekir. Koruyucunun en az 30 faktörlü olması ve gün içinde 4 saatte bir tazelemeyi ihmal etmemeleri de çok önemli. Ayrıca güneş kremi sürseler bile çok fazla direkt güneşe maruz kalmamaları, gölgede durmaya özen göstermeleri, şapka, gözlük kullanmaları gerekir. Güneş koruma faktörü olan fondöten veya pudra kullanabilirler. Böylece hem lekeler kamufle edilmiş hem de tedavi desteklenmiş olur.

*Her mevsim koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalı.
*Güneş ya da solaryumla bronzlaşmaya çalışırken ciltte kontrolsüz olarak yanıklar oluşmamasına dikkat edilmeli.
*Güneşe çıkmadan önce ya da güneşlenirken ıslak mendiller, tüy sarartıcı krem, deodorant, parfüm ve bronzlaştırıcı ürün kullanmayın. Bu ürünler ciltte tedavisi güç lekelenmelere neden olurlar.
*Özellikle yüz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi cildin ince olduğu bölgelere uygulanan ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling gibi işlemlerin sonrasında cildinizi güneşten korumaya dikkat edin.
*Sivilce ve akne izlerine gelişi güzel uygulanan tedaviler lekelere davetiye çıkarır.
*Hamilelik döneminde güneşten korunmak son derece önemlidir. Hormonal değişimlerin güneşle etkileşimi lekelerin oluşumu için mükemmel bir zemin hazırlar.
* Cildin hassas bölgelerini yüz, dekolte ve eller- düzenli olarak nemlendirmek hem lekelenmeyi önler hem de o bölgelerin yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Güneş lekeleri nasıl tedavi edilir?

*Tedavi öncesi lekenin derinliğinin tespit edilmesi çok önemlidir. Lekenin oluşumu ne kadar yeniyse tedaviye o kadar iyi yanıt verir. Leke ne kadar eskiyse tedavi süresi de o ölçüde uzar.
*Lekenin meydana geliş nedeni mutlaka araştırılmalı ve leke problemini tetikleyen faktör ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde ya tedaviden yanıt almak zorlaşır ya da tedaviyle birlikte leke hafiflese de bir süre sonra yeniden belirir.
*Ciltte oluşan, yanık, kızarıklık, kaşıntı ya da pullanma gibi akut problemler varken leke tedavisi yapılmaz. Önce bu sorunlar tedavi edilmeli, cilt iyice yatışınca leke tedavisine başlanmalıdır.
*Leke tedavisi süresince en az SPF 30 faktörlü güneş koruyucu kullanmaya özen gösterilmesi son derece önemlidir.
* Leke tedavisinde lazer sistemleri, kimyasal peeling ve mezoterapi gibi farklı tedaviler tek başlarına veya bir arada kullanılabilir. Tedavi protokolü, leke kremleri ve ağızdan alınan antioksidan takviyelerle desteklenebilir.

Mezoterapi
Mezoterapi, deri altına ince iğnelerle C vitamini, glutation, transexamic asit, somon ekstresi gibi leke açıcı ve antioksidan etkili maddelerden oluşan bir formülün enjekte edilmesidir. Uygulamanın lazer ya da kimyasal peeling gibi tedavilerle desteklenmesi ile daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Kimyasal peeling
Kozmetik tedavilerde kullanılan çok farklı kimyasal peeling uygulamaları vardır. Cildin üst katmanını nazikçe soyan kimyasal peeling işlemi, pigment üreten hücrelerin pigment sentezini baskılar, kolajen sentezini artırarak hücre yenilenmesini tetikler. Seans aralığı kullanılan ürüne göre 7 ile 20 gün arasında; seans sayısı ise yine tedaviye ve cildin vereceği reaksiyona göre 2 ile 6 seans arasında değişir. Hasta, işlemden hemen sonra sosyal hayatına geri dönebilir. Düzenli uygulanan seanslar sadece lekelerin değil, ince çizgi ve kırışıklıkların, sivilce izlerinin görünümünün de hafiflemesini sağlar.

LAZERLE LEKE TEDAVİLERİ

Lazerle leke tedavisinde, ya renk pigmentlerine etki eden ya da cildi soyarak yenileyen lazerler kullanılıyor. Birinci grubun etki mekanizması cildin alt katmanlarındaki pigmentlere atış yaparak, bunlara zarar vermek üzere tasarlanmıştır. Çevre dokulara zarar vermedikleri için ciltte herhangi bir hasar yaratmaz, hastayı sosyal yaşamından kopartmadan etki ederler.

ICON LAZER
Icon lazer sisteminin leke tedavisinde ayrıcalıklı bir yere sahip olmasının ardında Skintel Melanin Reader denen bir teknoloji yatıyor. Icon lazere özel olan bu yenilik sayesinde hastanın melanin yoğunluğunu ölçmek mümkün oluyor. Böylece cilde uygulanması gereken enerji seviyesi, hangi noktalara ve derinliğe atış yapılması gerektiği tam olarak belirlenebiliyor. Bunun en önemli avantajı da leke tedavisinin yan etkilerinin tamamen ortadan kalkması. Yani Icon lazer, hem yeni lekelerin oluşmasına neden olmuyor hem de var olanları silmekte son derece etkili. Lekelerin durumuna göre 3-4 hafta aralıklarla uygulanacak 5-6 seans yeterli oluyor.

CLEARLIFT
Cilt altına foto akustik şoklar göndererek, uygulama yapılan bölgede kontrollü bir ısı hasarı yaratan ClearLift, önemli avantajlara sahip olan teknoloji. Öncelikle, dekolte gibi en hassas bölgelere bile uygulanabilecek kadar nazik ama bir o kadar da etkili bir sistem. İşlemin son derece konforlu olması da bir diğer önemli avantaj. Fazla melanin üreterek leke oluşumuna neden olan hücreleri yok ederek, lekelerle savaşan ClearLift tedavisinden sonuç almak için bir ay arayla uygulanan 5-6 seans öneriliyor.

SCARLET
Leke tedavisinde uygulanan sistemlerden biri de Scarlet’tir. Bu tedaviyi diğer lazer teknolojilerinden ayıran başlıca özellik, cilt altına verilen enerjinin mikro-iğnelerle iletilmesidir. Sistem radyo frekans dalgaları ile etki ederek cildin alt katmanlarına ısı enerjisi gönderir. Lekelerin derinliğine göre cilde yerleştirilen mikro-iğneler, tedaviden optimum etki almayı mümkün kılar. Genelde 3 hafta arayla uygulanan 3-4 seanslık bir tedavi protokolü uygulanır.

BABY FACE BEAUTY
Baby Face Beauty, ciltte ısı kanalları açan lazer teknolojisi ile etkinliği kanıtlanmış anti-aging maddeleri bir arada kullanan yenilikçi bir sistemdir. İşlem sırasında önce lazer kullanılarak ciltte mikro-kanallar yaratılır, ardından da cilt yüzeyine ciltteki probleme yönelik serum uygulanır. Böylece leke tedavisinde etkinliği kanıtlanış C vitamini, resveratrol gibi maddeler cildin alt katmanlarına kadar ulaşmış olur. Bu etkinin üstüne, lazerin tetiklediği cildin kendini onarma mekanizmaları da devreye girerek tedaviden optimum sonuçlar alınmasını sağlar. Lekelerin durumuna göre, 1-2 hafta arayla 3-5 seanslık bir tedavi uygulanır.

Hemen Doktorunuza Sorun

24 Yorum
Devrim
Merhaba geçen sene ocak ayında özel bir klinikte Doç. Dr. fraksiyonel lazer yaptı ancak yanaklarımda olan ufak tefek lekeler için yapılmıştı ki olmayan yerlerde de lekelenme oldu. Sosyal hayatım tamamen bitti dışarı çıkamıyorum. Bana sonbahar gibi size kimyasal peeling yaparız toparlarız diyorlar ama benim güvenim kalmadığı için ne yapacağımı bilemiyorum. Bu oluşan lekeler zamanla geçer mi? İkincisi TCA peeling yapalım diyorlar. Yaptırayım mı? Daha kötü olma ihtimali var mıdır? Ya da nasıl bir tedavi yapılabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle cildinizi güneşten korumaya optimum özen gösterin. Bulutlu havalarda bile güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmayın ve birkaç saatte bir güneş koruyucunuzu tazeleyin. Bu var olan lekelerin koyulaşmasını ve yeni lekelerin oluşmasını önler. Maalesef sizin de bizzat deneyimlediğiniz gibi lekeleri yok etmeye yönelik yapılan tedaviler lekelerin daha da artmasına neden olabilir. Bu yüzden leke tedavisi en zorlu tedavilerden biri olarak kabul edilir. TCA peel, cilt yenilemede, cildi canlandırmada başarılı bir tedavidir, ancak lekeleri tetikleme riski fazladır. Şahsen benim tercih etmeyeceğim bir seçenektir. Bir süre lekelerin rengi açılmış gibi görünür ama cildin daha çok melanin üretmeye başlayarak tepki vermesi sıkça görülür. Yeni nesil lazer sistemleri leke tedavisinde daha güvenli teknolojilerdir. Mesela Icon lazerin, cildin melanin yoğunluğunu ölçerek cilt altına verilen enerjinin yoğunluğunu ayarlamak gibi bir özelliği vardır.
Arzu
Merhabalar yüzümde akne skarlarım var ve tedavisi için dolgu düşünüyorum. Yaşım 21 sizce mantıklı mı ve ücretlenmesi ne olur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Arzu Hanım. Skar tedavisinde ScarletS ya da Icon lazer gibi sistemlerin öncelikli uygulanması daha kalıcı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu sistemler cilt altına ısı enerjisi göndererek kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek ciltte bir yeniden yapılanma süreci başlatırlar. Böylece skar izleri içeriden dışarıya doğru dolmaya başlar. Bu da izlerin hafiflemesi, belirginliklerinin azalması anlamına geliyor. Bu tedavinin en önemli artısı da dolgu enjeksiyonlarının aksine alınan sonucun kalıcı olmasıdır. Ciltteki yeniden yapılanma süreci bittiğinde ki bu da yaklaşık üç ay kadar sürer- eğer gerekirse skar izlerinin içine bir miktar dolgu maddesi enjekte edilebilir. Ancak burada da dolgu maddesi seçimi ve uygulama tekniği önem kazanır. Çünkü çok ufak bir alanın içini doldurduğunuzda bu defa da dışarı doğru bir çıkıntı oluşabilir. Ayrıca dolgunun homojen bir formüle sahip olması da önemli. Yaşınız bu tedaviler için doğru bir yaş. Çünkü genç yaşlarda ciltteki yapılanma süreci daha etkin ve daha hızlı olur. Fiyat bilgisi ücretsiz olan muayene sonrasında verilecektir.
Güler
Merhabalar 59 yaşındayım. Cildimde ergenlik izleri çukurları oldukça yoğun. Şimdiye kadar estetik ameliyatlar dışında bir hayli tedaviler uygulandı ve maddi zararlara uğradım. Londra da yaşıyorum. Bana önereceğiniz tedavi yönteminizi rica ediyorum. Teşekkürler…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Güler Hanım. Akne izlerinde başarıyla uyguladığımız sistemlerden arasında ScarletS ve Icon lazer var. İki sistem de cilt altına ısı enerjisi göndererek etki eder ScarletS altın mikro iğnelerle cilt altına ısı iletir. Bu teknolojiler kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek cilt altında bir yeniden yapılanma süreci başlatırlar. Akne izlerinin adeta içeriden dışarıya doğru dolmasını sağlayan bu süreç sonunda çukurlukların görünümü hafifler. Ancak hangi tedaviden optimum sonucu alacağınız ancak muayene sonrasında belirlenebilir.
Rojin
3 ay önce kolumdaki derin sivilce lekeleri için kimyasal peeling kullandım. Soyuldu ve sivilceler temizlendi. Sivilceler sonrasında kahverengi lekeler kaldı. Bunlar geçer mi? Geçerse de ne zaman geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Rojin Hanım. Lekeler zamanla biraz hafifleyebilir, hatta kendiliğinden tamamen geçebilir. Tedavinizin üstünden henüz 3 ay geçmiş. Bir-iki aya kadar daha bir süre tanıyın. Bu lekelerin kalıcı olup olmadıkları ancak bu süre sonunda görülebilir. Bu arada lekelenmelerin olduğu yerleri güneşten korumaya özen gösterin. Çünkü belki de kendi kendine geçebilecek izler bile güneş görünce kalıcı lekelere dönüşebilir. Kış mevsimine girdiğimiz için en azından bu konuda fazla bir çaba göstermeniz gerekmiyor. Bir süre sonra da lekelerde hafifleme belirtisi yoksa o zaman leke tedavisi uygulanması gerekebilir. Icon lazer, Emerge ya da ScarletS gibi sistemlerden fayda göreceğinizi düşünüyorum. Ancak hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ancak muayene sonrasında netleşecektir –muayene ücretsizdir.
Tahir
Hocam benim burun kenarlarında kızarıklar var ne önerirsiniz buna uygun tedaviniz var mıdır? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tahir Bey. Bu kızarıklıkların cilt yüzeyine yakın olan kılcal damarlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Icon lazer gibi sistemlerle bu kılcal damarları tedavi etmek mümkündür. Tabii sorununuzun tam olarak ne olduğu ve hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ancak muayene sonrasında netleşecektir muayene ücretsizdir.
Dilber
Kimyasal peeling kullandım vücudumdaki doğum lekelerim için. Sonradan benek benek renk aldı nasıl tedavi edebilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilber Hanım öncelikle eğer lekeler güneş gören yerlerdeyse düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaya başlamanızı öneririm. Özellikle yaz aylarında lekeleri güneşe maruz bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Maalesef leke tedavisinde uygulanan sistemlerin lekelerin rengini daha da koyulaştırmak hatta yeni lekelerin oluşmasına neden olmak gibi bir yan etkileri olabiliyor. Sizin durumunuzda da peeling tedavisi cildin hassaslaşmasına ve daha çok melanin üretmesine neden olmuş. Kliniğimizde leke tedavisinde kullandığımız yeni nesil bir sistem olan Icon lazerin cildin melanin yoğunluğunu ölçmek ve cilt altına verilen enerjiyi buna göre ayarlayabilmek gibi önemli bir artısı var. Böylece leke tedavisini daha güvenli bir hale getiriyor. Tabii sizin için en uygun tedavinini hangisi olacağı ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında netleşebilir.
Biricik
Merhaba, 12 yaşındayken dudak çevresinde başlayıp kulağımın arkasında giden bir leke oluştu. Zaman içerisinde koyulaştı. Danıştığım doktorlar pigment fazlalığım olduğunu belirttiler. Uyguladığınız lazerler fazla pigmentleri öldürebiliyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Biricik Hanım. Lazerle leke tedavisinde amaç, fazla çalışarak aşırı pigment üreten melanin hücrelerini parçalamaktır. Bütün sistemlerin etki mekanizmaları bu şekildedir. Ancak işlem sırasında yeni lekelerin oluşumunu tetiklemek gibi yan etkileri olabilir. Özellikle de tedavi sonrasında cildi güneşten koruyucu önlemler alınmazsa. Kliniğimizde leke tedavisinde kullandığımız farklı lazer sistemleri, cilt bakım sistemleri var. Mesela Baby Face Beauty, lazer teknolojisi ile tedavi sırasında cilt yüzeyine sürülen leke açıcı ajanların bir araya geldiği bir tedavidir. Icon lazer ise cildin melanin yoğunluğunu ölçerek güvenli bir tedavi olanağı sağlar. Sizin hangi tedaviden optimum fayda sağlayacağınız konsültasyon sonrasında netleşecektir. Ancak leke tedavisinin sabır istediğini unutmayın ve etkin bir güneşten korunma rutini tedavinin en önemli kısmıdır.
Maral
Merhaba. Dudağımın üstünde lazer epilasyon sonrası kahverengi leke oluştu. Güneş gördüğü an daha da kararıyor. Kışın rengi açılıyor. Kalıcı bir çözüm arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Maalesef lazerle leke tedavisinin böyle olumsuz etkileri olabiliyor. Özellikle de eski nesil lazer sistemlerinde sıkça karşılaştığımız bir sorundu bu. Lekeleri yok etmek için uygulama yaparken, ciltte hassasiyet yaratarak yeni lekelerin oluşmasına zemin yaratılabiliyordu. Yeni nesil lazer sistemlerinde bu etki minimuma indirildi. Özellikle Icon lazer bu konuda yenilikçi bir teknolojiye sahip. Ciltteki melanin dağılımını ölçerek, hedefe yönelik bir tedavi olanağı sağlıyor. Ancak leke tedavisinde kalıcı çözüm olmadığını da belirtmekte fayda var. Neden çünkü lekelerin hafızası vardır. Doğru tedaviyle harika bir sonuç aldınız diyelim, güneşli bir günde güneş koruyucu krem sürmeden sokakta 10 dakika yürüyün leke geri döner.
Özlem
Merhabalar. Bıyık bölgemde güneş lekelerim var. Nasıl geçebileceği konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Kadınlarda bıyık bölgesinde meydana gelen lekeler, genelde hormonal kaynaklıdır. Östrojen hormonu ve güneş bir araya geldiğinde bu bölgede inatçı lekelerin oluşmasına neden olur. Öncelikle düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaya özen gösterin ve eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, doktorunuzla görüşün. Lekeye eğilimli kadınlarda daha düşük dozlar içeren haplara geçilebiliyor. Öncelikle leke tedavisinin zor bir tedavi olduğunu belirtmek isterim. Çok başarılı sonuçlar elde edilse bile güneş koruyucusuz sokakta kısa bir yürüyüş yapmak bile lekelerin geri gelmesine neden olur. Yani tedavi sürecince ve tedavi sonrasında her zaman lekeleri tetiklememeye özen göstermeniz gerekiyor. Etkili bir leke tedavisi için en doğru yaklaşım lazer teknolojilerinden destek almaktır. Lekelerde başarıyla uyguladığım sistemlerden biri Icon Lazerdir. ClearLift ve ScarletS’de olumlu sonuçlar aldığım teknolojiler arasındadır. Hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınıza karar verebilmek için mutlaka konsültasyon yapılması gerekir.
Mehmet
Merhabalar, Yüzümdeki güneş lekelerinden kurtulmak istiyorum, IconLaser nasıl etki eder? Teşekküerler.
Cildin hem alt, hem üst tabakasında kontrollü bir ısı hasarı yaratan Icon lazer sistemi; cilt yüzeyindeki leke ve ton eşitsizliklerini tedavi ediyor. Alt deride kolajen üretimini tetikleyerek cildi gençleştiren yöntem, lekelerin yanı sıra ince çizgileri azaltarak kırışıklıkları hafifletiyor.