Leke Tedavileri

Leke problemini doğru bir cilt bakım rutini ile önleyebilir, leke tedavisinde etkinliği kanıtlanmış sistemlerle daha pürüzsüz ve aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

Günümüzde en çok şikâyet edilen cilt sorunlarından biri de lekelerdir. Nedeni ister güneş, ister yaşlılık, hamilelik, hormon tedavisi ya da doğum kontrol hapları olsun, cilt lekeleri oldukça yaygın ve rahatsız edici bir sorundur. Düşünülenin aksine leke problemi sadece beyaz tenlilerde görülmez. Koyu tenliler de risk altındadır. Ozon tabakasının giderek hasar görmesi hepimizin ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kalması anlamına geliyor. Bu durum da güneş lekelerini en çok rastlanan estetik problemlerden haline getiriyor. Açıktan koyu kahverengiye kadar değişen tüm cilt tonlarında rastlanan ve ilerleyen yaşla birlikte daha sık karşılaşılan leke problemi, cildin güneşe en çok maruz kalan bölgelerinde meydana gelir. Leke tedavisinin en önemli adımı sorunun kaynağına inmektir. Cildin daha çok melanin cilde kahverengi rengini veren madde üretmesine, yani hiperpigmentasyon problemine neyin neden olduğunu bilmek, tedavinin başarısında son derece önemlidir.

Güneş lekesi (melazma) nedir?
Tıp dilinde melazma olarak adlandırılan güneş lekeleri genelde 20'li yaşlardan başlayarak ortaya çıkar ve kadınlarda daha fazla görülüyor. Lekelenmeler sıklıkla iki taraflı, yani yüzün iki yanında ve simetrik bir şekilde oluşur. Güneşlenme -özellikle de güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda korunmasız güneşlenme- sonrasında alın, yanak, burun ve dudak üstlerinde beliren kahverengi lekelerin başlıca nedenlerinden biri kadınlık hormonu östrojendir. Özellikle hamilelik, hormon tedavisi ya da doğum kontrol haplarının sorunu tetiklemesinin ardında yükselen östrojen hormonu seviyesi yatar. Lekelerin rengi genelde yaz aylarında koyulaşıp, kış aylarında daha açık, silik bir görünüm alsa da, tüm yıl boyunca aynı koyulukta da kalabilir.

Leke tedavisinin başarısını belirleyen faktörlerden biri de lekelerin derin mi yoksa yüzeysel mi olduklarıdır. Cildin üst katmanlarında oluşan, yani yüzeysel lekelerin tedavisi daha kolay, cildin alt katmanlarındaki lekelerin ise nispeten daha zordur. Genelde derin ve yüzeysel lekelenmeler bir arada bulunur. Bu arada esmer ve buğday tenlilerin, beyaz tenlilere kıyasla lekelenmeye eğiliminin daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Neden oluyor?
Aslında güneş lekesi oluşan yerde cildin her yerindekiyle aynı sayıda renk hücresi bulunuyor. Tek fark bu bölgelerde renk hücrelerinin daha çok çalışması ve renk üretimi daha fazla olduğu için koyu renkli lekelerin meydana gelmesi. Melazmanın stresle ilişkili olabileceği yolunda bazı bulgular var. Stres esnasında salgılanan hormonların renk hücrelerini tetiklediği düşünülüyor. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere leke oluşumunu tetikleyen başlıca faktörlerden biri hormonal etkenler. Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanmak, hormon tedavisi görmek lekelenmeye zemin hazırlıyor.

Leke en çok nerede oluşur?
Cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeler başta olmak üzere, yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun her bölgesinde görülebilir. Güneş ve kimyasallarla en fazla temas eden bölgeler olması nedeniyle eller, yüz, boyun ve dekolte leke probleminden en çok etkilenen yerlerdir.

Güneş lekesini önlemek için ne yapmak gerekir?
Güneş lekesi şikâyeti olanların düzenli olarak yaz, kış güneş koruyucu kullanmaları gerekir. Koruyucunun en az 30 faktörlü olması ve gün içinde 4 saatte bir tazelemeyi ihmal etmemeleri de çok önemli. Ayrıca güneş kremi sürseler bile çok fazla direkt güneşe maruz kalmamaları, gölgede durmaya özen göstermeleri, şapka, gözlük kullanmaları gerekir. Güneş koruma faktörü olan fondöten veya pudra kullanabilirler. Böylece hem lekeler kamufle edilmiş hem de tedavi desteklenmiş olur.

*Her mevsim koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalı.
*Güneş ya da solaryumla bronzlaşmaya çalışırken ciltte kontrolsüz olarak yanıklar oluşmamasına dikkat edilmeli.
*Güneşe çıkmadan önce ya da güneşlenirken ıslak mendiller, tüy sarartıcı krem, deodorant, parfüm ve bronzlaştırıcı ürün kullanmayın. Bu ürünler ciltte tedavisi güç lekelenmelere neden olurlar.
*Özellikle yüz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi cildin ince olduğu bölgelere uygulanan ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling gibi işlemlerin sonrasında cildinizi güneşten korumaya dikkat edin.
*Sivilce ve akne izlerine gelişi güzel uygulanan tedaviler lekelere davetiye çıkarır.
*Hamilelik döneminde güneşten korunmak son derece önemlidir. Hormonal değişimlerin güneşle etkileşimi lekelerin oluşumu için mükemmel bir zemin hazırlar.
* Cildin hassas bölgelerini yüz, dekolte ve eller- düzenli olarak nemlendirmek hem lekelenmeyi önler hem de o bölgelerin yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Güneş lekeleri nasıl tedavi edilir?

*Tedavi öncesi lekenin derinliğinin tespit edilmesi çok önemlidir. Lekenin oluşumu ne kadar yeniyse tedaviye o kadar iyi yanıt verir. Leke ne kadar eskiyse tedavi süresi de o ölçüde uzar.
*Lekenin meydana geliş nedeni mutlaka araştırılmalı ve leke problemini tetikleyen faktör ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde ya tedaviden yanıt almak zorlaşır ya da tedaviyle birlikte leke hafiflese de bir süre sonra yeniden belirir.
*Ciltte oluşan, yanık, kızarıklık, kaşıntı ya da pullanma gibi akut problemler varken leke tedavisi yapılmaz. Önce bu sorunlar tedavi edilmeli, cilt iyice yatışınca leke tedavisine başlanmalıdır.
*Leke tedavisi süresince en az SPF 30 faktörlü güneş koruyucu kullanmaya özen gösterilmesi son derece önemlidir.
* Leke tedavisinde lazer sistemleri, kimyasal peeling ve mezoterapi gibi farklı tedaviler tek başlarına veya bir arada kullanılabilir. Tedavi protokolü, leke kremleri ve ağızdan alınan antioksidan takviyelerle desteklenebilir.

Mezoterapi
Mezoterapi, deri altına ince iğnelerle C vitamini, glutation, transexamic asit, somon ekstresi gibi leke açıcı ve antioksidan etkili maddelerden oluşan bir formülün enjekte edilmesidir. Uygulamanın lazer ya da kimyasal peeling gibi tedavilerle desteklenmesi ile daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Kimyasal peeling
Kozmetik tedavilerde kullanılan çok farklı kimyasal peeling uygulamaları vardır. Cildin üst katmanını nazikçe soyan kimyasal peeling işlemi, pigment üreten hücrelerin pigment sentezini baskılar, kolajen sentezini artırarak hücre yenilenmesini tetikler. Seans aralığı kullanılan ürüne göre 7 ile 20 gün arasında; seans sayısı ise yine tedaviye ve cildin vereceği reaksiyona göre 2 ile 6 seans arasında değişir. Hasta, işlemden hemen sonra sosyal hayatına geri dönebilir. Düzenli uygulanan seanslar sadece lekelerin değil, ince çizgi ve kırışıklıkların, sivilce izlerinin görünümünün de hafiflemesini sağlar.

LAZERLE LEKE TEDAVİLERİ

Lazerle leke tedavisinde, ya renk pigmentlerine etki eden ya da cildi soyarak yenileyen lazerler kullanılıyor. Birinci grubun etki mekanizması cildin alt katmanlarındaki pigmentlere atış yaparak, bunlara zarar vermek üzere tasarlanmıştır. Çevre dokulara zarar vermedikleri için ciltte herhangi bir hasar yaratmaz, hastayı sosyal yaşamından kopartmadan etki ederler.

ICON LAZER
Icon lazer sisteminin leke tedavisinde ayrıcalıklı bir yere sahip olmasının ardında Skintel Melanin Reader denen bir teknoloji yatıyor. Icon lazere özel olan bu yenilik sayesinde hastanın melanin yoğunluğunu ölçmek mümkün oluyor. Böylece cilde uygulanması gereken enerji seviyesi, hangi noktalara ve derinliğe atış yapılması gerektiği tam olarak belirlenebiliyor. Bunun en önemli avantajı da leke tedavisinin yan etkilerinin tamamen ortadan kalkması. Yani Icon lazer, hem yeni lekelerin oluşmasına neden olmuyor hem de var olanları silmekte son derece etkili. Lekelerin durumuna göre 3-4 hafta aralıklarla uygulanacak 5-6 seans yeterli oluyor.

CLEARLIFT
Cilt altına foto akustik şoklar göndererek, uygulama yapılan bölgede kontrollü bir ısı hasarı yaratan ClearLift, önemli avantajlara sahip olan teknoloji. Öncelikle, dekolte gibi en hassas bölgelere bile uygulanabilecek kadar nazik ama bir o kadar da etkili bir sistem. İşlemin son derece konforlu olması da bir diğer önemli avantaj. Fazla melanin üreterek leke oluşumuna neden olan hücreleri yok ederek, lekelerle savaşan ClearLift tedavisinden sonuç almak için bir ay arayla uygulanan 5-6 seans öneriliyor.

SCARLET
Leke tedavisinde uygulanan sistemlerden biri de Scarlet’tir. Bu tedaviyi diğer lazer teknolojilerinden ayıran başlıca özellik, cilt altına verilen enerjinin mikro-iğnelerle iletilmesidir. Sistem radyo frekans dalgaları ile etki ederek cildin alt katmanlarına ısı enerjisi gönderir. Lekelerin derinliğine göre cilde yerleştirilen mikro-iğneler, tedaviden optimum etki almayı mümkün kılar. Genelde 3 hafta arayla uygulanan 3-4 seanslık bir tedavi protokolü uygulanır.

BABY FACE BEAUTY
Baby Face Beauty, ciltte ısı kanalları açan lazer teknolojisi ile etkinliği kanıtlanmış anti-aging maddeleri bir arada kullanan yenilikçi bir sistemdir. İşlem sırasında önce lazer kullanılarak ciltte mikro-kanallar yaratılır, ardından da cilt yüzeyine ciltteki probleme yönelik serum uygulanır. Böylece leke tedavisinde etkinliği kanıtlanış C vitamini, resveratrol gibi maddeler cildin alt katmanlarına kadar ulaşmış olur. Bu etkinin üstüne, lazerin tetiklediği cildin kendini onarma mekanizmaları da devreye girerek tedaviden optimum sonuçlar alınmasını sağlar. Lekelerin durumuna göre, 1-2 hafta arayla 3-5 seanslık bir tedavi uygulanır.

Hemen Doktorunuza Sorun

35 Sıkça Sorulan Sorular
B***
Merhaba. Yaşım 32. Yüzümde ne kullansam sivilce yapıyor ve ben bunları sıkıyorum. Hemen kahverengi lekeye dönüşüyorlar. Lazer leke tedavisi olmak istiyorum. Yalnız benim cildimin güneşe mi kremlere mi alerjisi var test edebilir miyiz? Çünkü en basiti güneş görmeyen göbek bölgemde iğneli epilasyon yaptırdım 1 seans. Normalde 1 haftada geçen iğne izi bende 1 ayı geçti hala duruyor. Cildimde izler çok geç gidiyor, başkasında 1 haftada giden izler bende senelerce kalıyor. Ne yapmamız gerekiyor hocam yardım edin. Öğrenciyim fiyat alıp hemen tedaviye başlamak istiyorum.
Merhabalar Büşra Hanım. Böyle bir test yok, zaten böyle bir teste de gerek yok. Anlattıklarınız ve cildiniz bize ihtiyaç duyduğumuz doneleri zaten veriyor. Demek ki hassas, lekelenmeye yatkın bir cilt tipiniz var. Öncelikle kullandığınız kremleri özenle seçmeniz ve eczanelerde satılan dermokozmetik ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Bir dermatoloğa başvurarak cildinizde sivilcelenmeye neden olmayacak ürünler tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Böyle ciltlerde güneş korumada son derece önemlidir. Yüzünüzdeki sivilceyi sıktınız diyelim, burada oluşan travma bir de güneşe maruz kalırsa oluşan lekeler hem daha koyu renkte olur hem de tedavisi daha zor olur. Seçtiğiniz güneş kremi de yine cildinizin yapısına uygun bir ürün olmalı. Tabii yüzünüzle fazla oynamamanız, sivilcelerinizi kendi haline bırakmanız gerekiyor. Aksi halde lekelenmeyi önleyemezsiniz. Tedavi olup var olan lekeleri geçirseniz bile siz sivilcelerinizi sıktıkça yenilerinin oluşması kaçınılmazdır. Icon lazer sistemi lekelerde başarıyla uyguladığımız bir teknolojidir. Sizin de fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Bu teknolojiyi PHFormula gibi yeni nesil bir peeling sistemi ile desteklemek alınan sonucun başarısını artıracaktır.
C***
Cildimde minik güneş lekeleri var. Minik delikler var. Sıfır bir cilt yaratmak için birçok kremi kullandım ama istediğim sonuca ulaşamıyorum.
Merhabalar Ceyda Hanım. Bu tür sorunları kremlerle çözmek maalesef mümkün değil, ancak ileri teknoloji sistemlerle etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.
D***
Merhabalar Hocam. Benim bıyık bölgemde hamilelikten önce minik, düğme kadar leke vardı. Hamilelik esnasında tiroid değerlerim yükseldi. Tedavi gördüm, fakat doğumdan sonra lekeler bıyık bölgeme yayıldı ve geçmedi. Aynı zamanda polikistik overliyim. Doğumumun üstünden 2 yıl geçti ve ben TCA uygulaması yaptım. İlk seansta lekem %70 yok oldu. Benim şimdi sormak istediğim bu lekelerin pigmentini nasıl en aza indirip yeniden koyulaşmamasına kesin olarak çözüm bulabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Damla Hanım. Maalesef lekelerin yeniden oluşmasını kesin olarak önlemek diye bir şeyden bahsetmek gerçekçi olmaz. Tabii ki bu konuda alabileceğiniz önlemler var. Mesela düzenli olarak yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Bulutlu havalarda bile güneş koruyucunuzu birkaç saatte bir tazelemeniz de çok önemli. Pek çok kişi koruyucuyu sadece sabah uyguluyor ve tüm gün boyunca güneşin zararlı ışınlarından korunduklarını zannediyorlar. Hâlbuki üç saat sonunda koruyucunun etkisi tamamen geçer. Güneşli günlerde ve plajda ise sadece koruyucu sürmekle yetinmeyip bir de kenarlı bir şapka kullanmanızı öneriyorum. Tüm bunlara dikkat etseniz bile hormonlarınızdaki bir dengesizlik bile lekelerin oluşumunu tetiklemek için yeterli olabilir. Şunu da belirtmekte fayda var: TCA peeling tedavisinin pigment üretimini artırmak gibi bir etkisi de olabilir. Lekenin görünümü ilk başlarda açılıp sonra daha koyu bir şekilde geri dönebilir. Eğer böyle bir etki gözlemlerseniz, TCA peeling yerine leke tedavisi için daha güvenli bir çözüm sunan ileri teknoloji bir lazer sisteminden faydalanmanızı tavsiye ediyorum. Mesela Icon lazerde lekelere uygulanması gereken enerjinin belirlenmesini sağlayan bir sistem var. Ciltteki melanin dağılımını ölçerek, hedefe yönelik bir tedavi olanağı sağlar. Ancak şunu da unutmayın: En güvenli ve en etkili tedavide bile ‘lekeleriniz gitti bir daha da geri gelmeyecek’ demek mümkün değildir.
B***
Merhabalar Mustafa bey, yüzümde sivilce izlerinden şikayetçiyim gitmediğim doktor gitmediğim güzellik merkezi kalmadı. Özel hastaneler, devlet hastaneler, tv de çıkan güzellik uzmanları… Her yere gittim. Ama sonuç bulamadım artık kafayı yiyeceğim umutlarım hep boşa çıkıyor. Ne paralar harcadım, neler neler yaptım ama olmadı. Çare bulamadım. Kullandıklarım hep ya tüylenme yaptı ya da gözeneklerimi açtı yani hep bir yan etki oldu. Bu yüzden istediğim sonucu elde edemedim… Lazerle ilgili de ben çok korkuyorum açıkçası çünkü internette çok olumsuz kötü şeyler yazmışlar bununla ilgili. Lazer yaptıranlar yüzü kızarıp soyulup evden çıkamayanlar, yüzünün altındaki dokuyu eritiyormuş. Yani yüzü inceltiyormuş bunlardan bahsettiler. Bu yüzden korkuyorum. Lütfen yardım edin artık son umudum sizsiniz. Bana ne gibi işlem uygulanır ve kesin sonuç alır mıyım benim için çok önemli? Benim cildim yağlıya dönük karma bir cildim var.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar sivilce izleri derken, eskiden var olan sivilcelerin ciltte yarattığı çukurluklardan bahsediyorsunuz sanırım. Öncelikle bu tür izleri hafifletmek için en etkili ve en güvenli yöntem lazer sistemleridir. Pek çok şey denediğinizi yazmışsınız ama işe yaramadıklarını söylüyorsunuz. Öncelikle eski nesil lazer sistemleri cildi derin bir şekilde soyarak etki ediyorlardı ve ciltte lekelenmeden geç iyileşmeye kadar pek çok yan etkileri vardı. Artık cilt üzerinde daha yumuşak ama etkili lazer sistemleri kullanılıyor. Tabii eski sistemleri hala kullanan güzellik merkezleri var, daha da kötüsü bu sistemler gerekli uzmanlığa sahip olmayan kişiler tarafından kullanılabiliyorlar. Sözün özü; doğru doktor ve doğru teknoloji bir araya geldiğinde korkulacak hiçbir şey yok. Akne izlerini hafifletmek için Icon lazer ve ScarletS gibi teknolojileri başarıyla uyguluyorum. Bu tedavilerin etkinliği kanıtlanmış olsa da kesin sonuçtan bahsetmek doğru olmaz. Bazı hastalarda izler tamamen geçebiliyor, bazılarında ise çok hafifliyor ve belirsiz bir görünüm alıyor. Sizin için hangi tedavinin daha uygun olacağı ancak muayene sonrasında belirlenecektir. Bazı hastalarda en iyi sonuçları kombine tedavilerle alıyoruz.
D***
Merhaba hocam size bir sorum olacaktı benim yüzümde sivilcelerden kalma izler var. İlaç kullanmaktan da çekiniyorum buna yönelik bir tedavi yönteminiz var mı? Bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar sivilce izlerinde uyguladığımız farklı teknolojiler var. Icon lazer, ScarletS, Emerge gibi… Bazı durumlarda –eğer lekeler yüzeyselse, yani cildin üst katmanlarındaysa- PHFormula gibi cildi nazikçe soyan peeling sistemleri bile lekelerin görünümünü belirgin ölçüde hafifletmek için yeterlidir. Hangi sistemin sizin için daha uygun olduğu ücretsiz olan konsültasyon sonrasında netleşecektir. Size önerim lekelerin daha da koyulaşmaması için düzenli olarak güneş koruyucu kullanmanız.
V***
Mailimden ulaşın lütfen. Ben siyah lekeleri ve beyaz lekeleri tamamen yok edip bir daha gelmemesini istiyorum siz tedavi ediyor musunuz? Ücret nedir? Öneriniz nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Leke tedavisinde başarılı sonuçlar alıyoruz. “Ancak gitsinler bir daha gelmesinler” diyorsunuz ki maalesef hiçbir aklı başında doktor size böyle vaatte bulunamaz. Leke tedavileri zor tedavilerdir ve en başarılı tedaviyi yaptırsanız bile siz güneşten etkin bir şekilde korunmazsanız lekeler geri döner. Sizin için hangi tedavinin ya da tedavi kombinasyonunun uygun olduğu ancak muayene sonrasında netleşebilir muayene ücretsizdir.
G***
Merhaba doktor bey ben 3 hafta önce bir klinikte alnımdaki bir leke için mezolifting uygulaması yaptırdım lekenin bulunduğu yerdeki cildim soyuldu ve daha geniş, oldukça koyu bir morarma oluştu. Kremler kullansam da geçmedi acaba yanlış bir uygulama mı oldu ne zaman kurtulabilirim bu lekeden? Tekrar bir işlem mi yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gözde Hanım. Mezolifting leke tedavisinde destekleyici bir uygulama olarak yapılabilir. Böyle bir sorunla bana başvuran bir hastada yapacağım ilk tedavi mezolifting olmaz. Leke tedavisinde öncelik Icon lazer gibi sistemlerdir. Mezolifting işlemi de bu hedefe odaklı tedaviyi desteklemek için yapılabilir tabii mezolifting formülünün içine lekeleri hafifletmeye yönelik renk açıcı ajanlar konulmalı. Bu arada mezolifting işleminin ciltte soyulma gibi bir etkisi olması beklenmedik bir durum. Çünkü işlem sırasında formül cilt altına enjekte edilir. Sadece enjeksiyon yapılan yerlerde minik iğne izlerinin yarattığı geçici bir kızarıklık oluşur. Sizin bahsettiğiniz durum bazı lazer sistemlerinin etki mekanizmasını andırıyor. Öncelikle uygulamayı yaptırdığınız yere yapılan işlemin tam olarak ne olduğunu, mezolifting ise formülün içine bu tür bir yan etkiye yol açabilecek bir madde konup konmadığını sorun. Yaptırdığınız işlem her ne ise lekenin durumunu kötüleştirdiği ortada. Şimdilik yapmanız gereken ilk ve en önemli şey cildinizi güneşten korumak. Bulutlu günlerde bile SPF faktörlü bir krem kullanın. Yeni bir tedavi yaptırmadan en az iki-üç ay bekleyin.
N***
Merhaba hocam 13 yıl önce bacağımdan ameliyat oldum ve bacağımda iz kaldı. Bunun tamamen yok edilemeyeceğini biliyorum ama Palomar lazer ile görüntüsünün azalması mümkün mü? Bu yöntemle tedavi edilebilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nurdane Hanım. Emerge, yani Palomar lazer bizim de kliniğimizde kullandığımız bir teknolojidir. Cilt altında ısı kanalları açarak cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikleyen sistem genelde 3-6 seans olarak uygulanır. Skar tedavisinde Icon lazer, Palomar, Baby Face ya da ScarletS gibi sistemlerini uyguluyoruz. Bu sistemlerin hangisinin sizin için en uygun olduğu muayene sonrasında netleşse de, Palomar teknolojisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Ancak her koşulda bacağınızdaki ameliyat izini güneşten korumaya özen göstermenizi, yaz aylarında güneş koruyucu sürmenizi tavsiye ediyorum.
Z***
Merhabalar yaklaşık iki yıl önce bir trafik kazası geçirdim. Yüzümde parçalanmalar oldu. Sol gözümün kemiğinde kırık var ve gözüm biraz içe çökmüş durumda ve estetik ameliyat oldum, ama hala yüzümde izler var. Bu kemiği tekrardan kırıp eski haline getirmek ve bu izleri yok etmek mümkün müdür acaba? Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeki Bey. Kemiği kırarak yüzü yeniden şekillendirmek estetik bir cerrahın bir işidir. Lütfen dersinizi iyi çalışarak, bu tür yüz rekonstrüksiyonu ameliyatlarında uzmanlaşmış bir estetik cerrah seçin. Yara izlerine gelince bunlar tamamen geçmeyebilir ancak önemli ölçüde hafiflemelerini sağlayacak teknolojilere sahibiz tabii konsültasyon yapmadan net bir şey söylemek doğru olmaz. Yara izlerini hafifletmede Icon lazer, ScarletS gibi sistemlerden olumlu sonuçlar alıyoruz. Hangisinin sizin için en uygun teknoloji olduğu ancak muayene sonrasında netleşebilir. Tabii önceliği cerrahi müdahaleye vermeniz daha doğru olur, iyileşme sürecinin ardından yara izlerine yönelik bir tedaviye başlanabilir.
A***
Merhaba sağ yanağımda leke var. Geçen hafta bir tedavi uyguladılar ve bir etki görmedim. Açılır dediler ama açılma görmedim. Bu leke için bir öneriniz var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle lekeniz için uygulanan tedavinin ne olduğunu belirtmemişsiniz. Kliniğimizde leke tedavisinde uyguladığımız farklı teknolojiler var. Bunların hangisinin size daha uygun olduğu lekenin yüzeysel mi yoksa cildin daha alt tabakalarında olup olmadığına göre belirleniyor. Yüzeysel lekelerde PhFormula ve HydraFacial gibi cilt bakım sistemlerini kullanmak yeterli olabilir. Daha derin tabakalardaki lekelerde ise Icon lazer, Baby Face ya da ScarletS gibi farklı teknolojiler uygulanabiliyor. Leke tedavisinde belirgin bir sonuç almak için bir süre geçmesi gerekir ancak yukarıda da belirttiğim gibi hangi işlemi yaptırdığınızı bilmediğim için herhangi bir yorum yapmak doğru olmaz. Tabii burada önemli olan sadece uygulanan tedavi değil, bu tedavinin lekenizin durumuna uygun olup olmadığıdır da.