Leke Tedavileri

Leke problemini doğru bir cilt bakım rutini ile önleyebilir, leke tedavisinde etkinliği kanıtlanmış sistemlerle daha pürüzsüz ve aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

Günümüzde en çok şikâyet edilen cilt sorunlarından biri de lekelerdir. Nedeni ister güneş, ister yaşlılık, hamilelik, hormon tedavisi ya da doğum kontrol hapları olsun, cilt lekeleri oldukça yaygın ve rahatsız edici bir sorundur. Düşünülenin aksine leke problemi sadece beyaz tenlilerde görülmez. Koyu tenliler de risk altındadır. Ozon tabakasının giderek hasar görmesi hepimizin ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kalması anlamına geliyor. Bu durum da güneş lekelerini en çok rastlanan estetik problemlerden haline getiriyor. Açıktan koyu kahverengiye kadar değişen tüm cilt tonlarında rastlanan ve ilerleyen yaşla birlikte daha sık karşılaşılan leke problemi, cildin güneşe en çok maruz kalan bölgelerinde meydana gelir. Leke tedavisinin en önemli adımı sorunun kaynağına inmektir. Cildin daha çok melanin cilde kahverengi rengini veren madde üretmesine, yani hiperpigmentasyon problemine neyin neden olduğunu bilmek, tedavinin başarısında son derece önemlidir.

Güneş lekesi (melazma) nedir?
Tıp dilinde melazma olarak adlandırılan güneş lekeleri genelde 20'li yaşlardan başlayarak ortaya çıkar ve kadınlarda daha fazla görülüyor. Lekelenmeler sıklıkla iki taraflı, yani yüzün iki yanında ve simetrik bir şekilde oluşur. Güneşlenme -özellikle de güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda korunmasız güneşlenme- sonrasında alın, yanak, burun ve dudak üstlerinde beliren kahverengi lekelerin başlıca nedenlerinden biri kadınlık hormonu östrojendir. Özellikle hamilelik, hormon tedavisi ya da doğum kontrol haplarının sorunu tetiklemesinin ardında yükselen östrojen hormonu seviyesi yatar. Lekelerin rengi genelde yaz aylarında koyulaşıp, kış aylarında daha açık, silik bir görünüm alsa da, tüm yıl boyunca aynı koyulukta da kalabilir.

Leke tedavisinin başarısını belirleyen faktörlerden biri de lekelerin derin mi yoksa yüzeysel mi olduklarıdır. Cildin üst katmanlarında oluşan, yani yüzeysel lekelerin tedavisi daha kolay, cildin alt katmanlarındaki lekelerin ise nispeten daha zordur. Genelde derin ve yüzeysel lekelenmeler bir arada bulunur. Bu arada esmer ve buğday tenlilerin, beyaz tenlilere kıyasla lekelenmeye eğiliminin daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Neden oluyor?
Aslında güneş lekesi oluşan yerde cildin her yerindekiyle aynı sayıda renk hücresi bulunuyor. Tek fark bu bölgelerde renk hücrelerinin daha çok çalışması ve renk üretimi daha fazla olduğu için koyu renkli lekelerin meydana gelmesi. Melazmanın stresle ilişkili olabileceği yolunda bazı bulgular var. Stres esnasında salgılanan hormonların renk hücrelerini tetiklediği düşünülüyor. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere leke oluşumunu tetikleyen başlıca faktörlerden biri hormonal etkenler. Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanmak, hormon tedavisi görmek lekelenmeye zemin hazırlıyor.

Leke en çok nerede oluşur?
Cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeler başta olmak üzere, yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun her bölgesinde görülebilir. Güneş ve kimyasallarla en fazla temas eden bölgeler olması nedeniyle eller, yüz, boyun ve dekolte leke probleminden en çok etkilenen yerlerdir.

Güneş lekesini önlemek için ne yapmak gerekir?
Güneş lekesi şikâyeti olanların düzenli olarak yaz, kış güneş koruyucu kullanmaları gerekir. Koruyucunun en az 30 faktörlü olması ve gün içinde 4 saatte bir tazelemeyi ihmal etmemeleri de çok önemli. Ayrıca güneş kremi sürseler bile çok fazla direkt güneşe maruz kalmamaları, gölgede durmaya özen göstermeleri, şapka, gözlük kullanmaları gerekir. Güneş koruma faktörü olan fondöten veya pudra kullanabilirler. Böylece hem lekeler kamufle edilmiş hem de tedavi desteklenmiş olur.

*Her mevsim koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalı.
*Güneş ya da solaryumla bronzlaşmaya çalışırken ciltte kontrolsüz olarak yanıklar oluşmamasına dikkat edilmeli.
*Güneşe çıkmadan önce ya da güneşlenirken ıslak mendiller, tüy sarartıcı krem, deodorant, parfüm ve bronzlaştırıcı ürün kullanmayın. Bu ürünler ciltte tedavisi güç lekelenmelere neden olurlar.
*Özellikle yüz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi cildin ince olduğu bölgelere uygulanan ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling gibi işlemlerin sonrasında cildinizi güneşten korumaya dikkat edin.
*Sivilce ve akne izlerine gelişi güzel uygulanan tedaviler lekelere davetiye çıkarır.
*Hamilelik döneminde güneşten korunmak son derece önemlidir. Hormonal değişimlerin güneşle etkileşimi lekelerin oluşumu için mükemmel bir zemin hazırlar.
* Cildin hassas bölgelerini yüz, dekolte ve eller- düzenli olarak nemlendirmek hem lekelenmeyi önler hem de o bölgelerin yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Güneş lekeleri nasıl tedavi edilir?

*Tedavi öncesi lekenin derinliğinin tespit edilmesi çok önemlidir. Lekenin oluşumu ne kadar yeniyse tedaviye o kadar iyi yanıt verir. Leke ne kadar eskiyse tedavi süresi de o ölçüde uzar.
*Lekenin meydana geliş nedeni mutlaka araştırılmalı ve leke problemini tetikleyen faktör ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde ya tedaviden yanıt almak zorlaşır ya da tedaviyle birlikte leke hafiflese de bir süre sonra yeniden belirir.
*Ciltte oluşan, yanık, kızarıklık, kaşıntı ya da pullanma gibi akut problemler varken leke tedavisi yapılmaz. Önce bu sorunlar tedavi edilmeli, cilt iyice yatışınca leke tedavisine başlanmalıdır.
*Leke tedavisi süresince en az SPF 30 faktörlü güneş koruyucu kullanmaya özen gösterilmesi son derece önemlidir.
* Leke tedavisinde lazer sistemleri, kimyasal peeling ve mezoterapi gibi farklı tedaviler tek başlarına veya bir arada kullanılabilir. Tedavi protokolü, leke kremleri ve ağızdan alınan antioksidan takviyelerle desteklenebilir.

Mezoterapi
Mezoterapi, deri altına ince iğnelerle C vitamini, glutation, transexamic asit, somon ekstresi gibi leke açıcı ve antioksidan etkili maddelerden oluşan bir formülün enjekte edilmesidir. Uygulamanın lazer ya da kimyasal peeling gibi tedavilerle desteklenmesi ile daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Kimyasal peeling
Kozmetik tedavilerde kullanılan çok farklı kimyasal peeling uygulamaları vardır. Cildin üst katmanını nazikçe soyan kimyasal peeling işlemi, pigment üreten hücrelerin pigment sentezini baskılar, kolajen sentezini artırarak hücre yenilenmesini tetikler. Seans aralığı kullanılan ürüne göre 7 ile 20 gün arasında; seans sayısı ise yine tedaviye ve cildin vereceği reaksiyona göre 2 ile 6 seans arasında değişir. Hasta, işlemden hemen sonra sosyal hayatına geri dönebilir. Düzenli uygulanan seanslar sadece lekelerin değil, ince çizgi ve kırışıklıkların, sivilce izlerinin görünümünün de hafiflemesini sağlar.

LAZERLE LEKE TEDAVİLERİ

Lazerle leke tedavisinde, ya renk pigmentlerine etki eden ya da cildi soyarak yenileyen lazerler kullanılıyor. Birinci grubun etki mekanizması cildin alt katmanlarındaki pigmentlere atış yaparak, bunlara zarar vermek üzere tasarlanmıştır. Çevre dokulara zarar vermedikleri için ciltte herhangi bir hasar yaratmaz, hastayı sosyal yaşamından kopartmadan etki ederler.

ICON LAZER
Icon lazer sisteminin leke tedavisinde ayrıcalıklı bir yere sahip olmasının ardında Skintel Melanin Reader denen bir teknoloji yatıyor. Icon lazere özel olan bu yenilik sayesinde hastanın melanin yoğunluğunu ölçmek mümkün oluyor. Böylece cilde uygulanması gereken enerji seviyesi, hangi noktalara ve derinliğe atış yapılması gerektiği tam olarak belirlenebiliyor. Bunun en önemli avantajı da leke tedavisinin yan etkilerinin tamamen ortadan kalkması. Yani Icon lazer, hem yeni lekelerin oluşmasına neden olmuyor hem de var olanları silmekte son derece etkili. Lekelerin durumuna göre 3-4 hafta aralıklarla uygulanacak 5-6 seans yeterli oluyor.

CLEARLIFT
Cilt altına foto akustik şoklar göndererek, uygulama yapılan bölgede kontrollü bir ısı hasarı yaratan ClearLift, önemli avantajlara sahip olan teknoloji. Öncelikle, dekolte gibi en hassas bölgelere bile uygulanabilecek kadar nazik ama bir o kadar da etkili bir sistem. İşlemin son derece konforlu olması da bir diğer önemli avantaj. Fazla melanin üreterek leke oluşumuna neden olan hücreleri yok ederek, lekelerle savaşan ClearLift tedavisinden sonuç almak için bir ay arayla uygulanan 5-6 seans öneriliyor.

SCARLET
Leke tedavisinde uygulanan sistemlerden biri de Scarlet’tir. Bu tedaviyi diğer lazer teknolojilerinden ayıran başlıca özellik, cilt altına verilen enerjinin mikro-iğnelerle iletilmesidir. Sistem radyo frekans dalgaları ile etki ederek cildin alt katmanlarına ısı enerjisi gönderir. Lekelerin derinliğine göre cilde yerleştirilen mikro-iğneler, tedaviden optimum etki almayı mümkün kılar. Genelde 3 hafta arayla uygulanan 3-4 seanslık bir tedavi protokolü uygulanır.

BABY FACE BEAUTY
Baby Face Beauty, ciltte ısı kanalları açan lazer teknolojisi ile etkinliği kanıtlanmış anti-aging maddeleri bir arada kullanan yenilikçi bir sistemdir. İşlem sırasında önce lazer kullanılarak ciltte mikro-kanallar yaratılır, ardından da cilt yüzeyine ciltteki probleme yönelik serum uygulanır. Böylece leke tedavisinde etkinliği kanıtlanış C vitamini, resveratrol gibi maddeler cildin alt katmanlarına kadar ulaşmış olur. Bu etkinin üstüne, lazerin tetiklediği cildin kendini onarma mekanizmaları da devreye girerek tedaviden optimum sonuçlar alınmasını sağlar. Lekelerin durumuna göre, 1-2 hafta arayla 3-5 seanslık bir tedavi uygulanır.

Hemen Doktorunuza Sorun

42 Sıkça Sorulan Sorular
M***
Merhaba. Benlerimi estetik cerrahi operasyonla aldırdım. Yüzümde çukurlar ve cilt renginden farklı mora yakın renkler oluştu. 1.5 yıl oldu. Icon lazerle ne kadar düzeltilebilir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Murat Bey. Icon lazer ciltteki kolajen üretimini tetikleyerek akne ve izlerinin ve skarların içeriden dışarıya doğru yapılanmasını sağlayan etkili bir sistemdir. Tabii ki izlerin tamamen yok olmasından ziyade hafiflemesini beklemek çok daha gerçekçi bir yaklaşımdır ama hastanın durumuna göre bu izlerin neredeyse tamamen iyileştiği de gözlenebilir. Icon lazer leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız bir sistemdir. Kısacası, Icon lazer şikayetçi olduğunuz tüm sorunlarda etkili olabilen bir teknoloji.
H***
Lazerle leke tedavisi yaptırmayı düşünüyorum, ama lekemin olduğu yerde sakal var. Tedavi yaptırdıktan sonra bir daha kıl çıkmaması gibi bir sorun olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Leke tedavisi için cilde uygulanan dalga boyu epilasyon için uygulanandan farklıdır, bu yüzden herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum tabii işlemin bu tedaviler konusunda deneyimli biri tarafından yapılması her zaman büyük önem taşıyor.
D***
Yüzünde melazma lekeleri var daha önce peeling yaptım yüzüm soyulunca lekeler geçti fakat bir hafta içinde daha koyu bir şekilde nüksetti. 27 yaşındayım. Sizce HydraFacial yaptırsam yararlı olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, leke tedavisinde cildi yüksek konsantrasyonlarda aktif madde içeren peeling işlemi ile soymak eskiden uygulanan ancak sonrasında olumsuz etkileri yüzünden gün geçtikçe uzaklaşılan bir leke tedavisi yöntemidir. Yani cildi agresif bir şekilde soyan tedavilerin lekelerin geri dönmelerine, hatta yenilerinin oluşmasına neden olduğu görülmüştür. Bu yüzden size tavsiyem Icon lazer gibi güvenli leke tedavisi yapmamızı sağlayan sistemden faydalanmanız. Bu teknoloji PhFormula gibi cildi yüzeysel olarak soyan nazik bir peeling sistemi ile desteklenebilir. Ama tüm bu tedavileri yaptırmak için sonbaharı bekleyin. Leke tedavisi yaz aylarında yapılmaz. Yazın da cildinizi güneşten korumaya özen gösterin.
T***
Hocam, bacaklarımda batık lekeleri var. Batık problemi geçti fakat lekeler korkunç durumda. Doktor iğneli epilasyon yaptır dedi. Ama çok pahalı. Evde lazer epilasyon aleti var ama uğraşacak vaktim yok. Bana krem ya da kür tarzı bir şey önerseniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Lekelerinizin artmaması, koyulaşmaması için bacaklarınızı güneşten korumaya, güneşe çıkarken güneş koruyucu sürmeye özen gösterin. Lazer tedavileri ya da bazı profesyonel cilt bakım sistemleri dışında lekelerin renginin hafiflemesini sağlayacak bir kür yoktur.
E***
Ben 28 yaşında bir erkeğim ve yüzümde kahverengi noktalar şeklinde lekeler ve kızarıklıklar var. Beyaz tenli olduğum için çok göze batıyor ve yaşlı gösteriyor. Ücretsiz muayene uygulamanız devam ediyor mu? Eğer ediyorsa randevusuz gelebilir miyim? Seans ücreti hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Hangi tedavilerin leke sorununuzda etkili olacağını belirlemek için yapılan konsültasyon ücretsizdir. Ancak randevu almak zorundasınız, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. Seans ücretini sormuşsunuz, hangi işlemin uygulanacağı netleşmeden böyle bir bilgi vermek mümkün değil. Sonuçta kliniğimizde leke tedavisinde kullandığımı pek çok lazer ve cilt bakım sistemi mevcut.
C***
Annemin yüzünde bulunan güneş lekelerinin çözümü hakkında bilgi almak istiyorum. Telefonum açık olmayacaktır o yüzden e-mail ile cevap gönderilmesini isterim.
Dr. Mustafa Karataş
İnternet sitemizde leke tedavileri hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. Bu tedaviler arasında Icon lazer, Revlite, gibi lazer sistemleri, PhFormula gibi cilt bakım sistemleri ve lazerle cilde sürülen formüllerin bir arada kullanıldığı Baby Face gibi pek çok seçenek var. Annenizin hangi tedaviden optimum fayda sağlayacağı ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Ancak yaz aylarında leke tedavisi yapılmadığını unutmayın, sonbahara kadar beklemeniz gerekiyor. Anneniz yaz aylarında cildini güneşten korumaya özen göstersin, güneş koruyucusunu birkaç saatte bir tazelesin, çok güneşli günlerde ve plajdayken şapka kullansın. Böylece sonbahara kadar lekeler daha da artmamış, koyulaşmamış olur.
Ö***
Merhabalar ben 3 hafta önce cildimdeki ufak çil ve benleri pilexir lazer ile aldırdım fakat kırmızı izler kaldı zamanla geçecek diyorlar ama neden geçmiyor medicasol bepanthol krem de kullandım ama izler duruyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Pek çok lazer sistemi ile ilgili en önemli risklerden biri nedir biliyor musunuz? Leke oluşumuna ve var olan lekelerin renklerinin koyulaşmasına neden olabilmeleridir. Yani, leke tedavisi yaptırırsınız, yan etki olarak lekeleriniz daha da koyulaşır. Tabii ki bu her hastada olmaz ama böyle bir risk vardır. Bazı yeni nesil lazer teknolojileri sayesinde artık daha güvenli leke tedavileri yapmak mümkün. Her şeyden önce size yapılan tedavinin zamanlamasının son derece yanlış olduğunu söyleyebilirim. Bahar ayları güneşin etkisinin kendini göstermeye başladığı zamanlardır, daha da kötüsü kısa süre sonra yaz gelecek. Güneş lekelenmeyi tetikleyen en önemli faktördür. Özellikle de yapılan tedavi yüzünden iyice hassaslaşan cildin güneşe maruz kalması tedavinin olumlu sonuçlarını yok eder, daha da kötü lekelere neden olabilir. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey cildinizi güneşten korumaya maksimum özen göstermeniz. Güneş koruyucunuzu günde birkaç defa tazeleyin ve güneşli gönlerde ekstra önlem olarak şapka kullanmaya çalışın. Eğer sonbaharda kırmızı izler geçmediyse ya da bunlar lekelere dönüştüyse yeniden bir tedavi yaptırmayı düşünebilirsiniz.
B***
Merhaba. Yaşım 32. Yüzümde ne kullansam sivilce yapıyor ve ben bunları sıkıyorum. Hemen kahverengi lekeye dönüşüyorlar. Lazer leke tedavisi olmak istiyorum. Yalnız benim cildimin güneşe mi kremlere mi alerjisi var test edebilir miyiz? Çünkü en basiti güneş görmeyen göbek bölgemde iğneli epilasyon yaptırdım 1 seans. Normalde 1 haftada geçen iğne izi bende 1 ayı geçti hala duruyor. Cildimde izler çok geç gidiyor, başkasında 1 haftada giden izler bende senelerce kalıyor. Ne yapmamız gerekiyor hocam yardım edin. Öğrenciyim fiyat alıp hemen tedaviye başlamak istiyorum.
Merhabalar Büşra Hanım. Böyle bir test yok, zaten böyle bir teste de gerek yok. Anlattıklarınız ve cildiniz bize ihtiyaç duyduğumuz doneleri zaten veriyor. Demek ki hassas, lekelenmeye yatkın bir cilt tipiniz var. Öncelikle kullandığınız kremleri özenle seçmeniz ve eczanelerde satılan dermokozmetik ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Bir dermatoloğa başvurarak cildinizde sivilcelenmeye neden olmayacak ürünler tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Böyle ciltlerde güneş korumada son derece önemlidir. Yüzünüzdeki sivilceyi sıktınız diyelim, burada oluşan travma bir de güneşe maruz kalırsa oluşan lekeler hem daha koyu renkte olur hem de tedavisi daha zor olur. Seçtiğiniz güneş kremi de yine cildinizin yapısına uygun bir ürün olmalı. Tabii yüzünüzle fazla oynamamanız, sivilcelerinizi kendi haline bırakmanız gerekiyor. Aksi halde lekelenmeyi önleyemezsiniz. Tedavi olup var olan lekeleri geçirseniz bile siz sivilcelerinizi sıktıkça yenilerinin oluşması kaçınılmazdır. Icon lazer sistemi lekelerde başarıyla uyguladığımız bir teknolojidir. Sizin de fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Bu teknolojiyi PHFormula gibi yeni nesil bir peeling sistemi ile desteklemek alınan sonucun başarısını artıracaktır.
C***
Cildimde minik güneş lekeleri var. Minik delikler var. Sıfır bir cilt yaratmak için birçok kremi kullandım ama istediğim sonuca ulaşamıyorum.
Merhabalar Ceyda Hanım. Bu tür sorunları kremlerle çözmek maalesef mümkün değil, ancak ileri teknoloji sistemlerle etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.
D***
Merhabalar Hocam. Benim bıyık bölgemde hamilelikten önce minik, düğme kadar leke vardı. Hamilelik esnasında tiroid değerlerim yükseldi. Tedavi gördüm, fakat doğumdan sonra lekeler bıyık bölgeme yayıldı ve geçmedi. Aynı zamanda polikistik overliyim. Doğumumun üstünden 2 yıl geçti ve ben TCA uygulaması yaptım. İlk seansta lekem %70 yok oldu. Benim şimdi sormak istediğim bu lekelerin pigmentini nasıl en aza indirip yeniden koyulaşmamasına kesin olarak çözüm bulabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Damla Hanım. Maalesef lekelerin yeniden oluşmasını kesin olarak önlemek diye bir şeyden bahsetmek gerçekçi olmaz. Tabii ki bu konuda alabileceğiniz önlemler var. Mesela düzenli olarak yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Bulutlu havalarda bile güneş koruyucunuzu birkaç saatte bir tazelemeniz de çok önemli. Pek çok kişi koruyucuyu sadece sabah uyguluyor ve tüm gün boyunca güneşin zararlı ışınlarından korunduklarını zannediyorlar. Hâlbuki üç saat sonunda koruyucunun etkisi tamamen geçer. Güneşli günlerde ve plajda ise sadece koruyucu sürmekle yetinmeyip bir de kenarlı bir şapka kullanmanızı öneriyorum. Tüm bunlara dikkat etseniz bile hormonlarınızdaki bir dengesizlik bile lekelerin oluşumunu tetiklemek için yeterli olabilir. Şunu da belirtmekte fayda var: TCA peeling tedavisinin pigment üretimini artırmak gibi bir etkisi de olabilir. Lekenin görünümü ilk başlarda açılıp sonra daha koyu bir şekilde geri dönebilir. Eğer böyle bir etki gözlemlerseniz, TCA peeling yerine leke tedavisi için daha güvenli bir çözüm sunan ileri teknoloji bir lazer sisteminden faydalanmanızı tavsiye ediyorum. Mesela Icon lazerde lekelere uygulanması gereken enerjinin belirlenmesini sağlayan bir sistem var. Ciltteki melanin dağılımını ölçerek, hedefe yönelik bir tedavi olanağı sağlar. Ancak şunu da unutmayın: En güvenli ve en etkili tedavide bile ‘lekeleriniz gitti bir daha da geri gelmeyecek’ demek mümkün değildir.