Çatlak Tedavisi

çatlak tedavisi istanbulBu güne kadar tedavisi en zor estetik sorunlardan biri olan çatlaklarınızı silmeye hazır mısınız? "Göğüs dekoltenizin, bacaklarınızın, kim bilir belki de karın bölgenizin çekiciliğine gölge düşüren bu izlerden kurtulmak artık mümkün!" Ve huzurunuzda yepyeni bir teknoloji,  vücudunuzda tılsımlı bir dokunuş…

Bu konuda pozitif çözümler sunan Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, günümüze kadar çatlak tedavisine yaklaşımın, hep cilde mikro hasar verilmesi ve cildin kendini toparlaması üzerine olduğu üzerinde durarak bu tip yöntemlerin, halen mevcut olup çatlağın görüntüsünü sadece yüzde 15-25 gibi bir seviyede tedavi edebildiğini söylüyor. Oysaki çatlakların, sadece dış̧ yüzeyde olan sorunlar olmadığının da önemle altını çiziyor. Cildin bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Çatlakların oluşumunun en önemli sebebi hormonal değişikliklere dayanıyor. Tabii ki mekanik etkiler (yer çekimi, kilo alıp verme vs.) zaten hali hazırda hormonal değişiklikler sonucunda oluşan çatlakların biraz daha derinleşmesine ve büyümesine vesile olur. Güncel çalışmalar, çatlakların aslında atrofi (Hücrelerin beslenememesi durumunda küçülmesi; yani doku kaybı) olduğunu kanıtlamış. Sonuçta, hücre bazında bir sıkıntı varsa, fraksiyonel lazer, dermabrazyon gibi sistemlerle cildi soymak ya da mikro iğneleme sistemleriyle enerji vermenin yeterli olmadığını belirterek şimdiye kadar alınan yetersiz sonuçlarınsa, bunu zaten kanıtladığını söylüyor. Bir başka önemli nokta ise ciltte oluşan çatlakların renklenememesi, bronzlaşamaması... Bu tarz cilde zarar vererek yapılan uygulamalarda çatlağın yeterince tedavi edilememesi dışında bir de cildin renklenmesine ve bronzlaşmasına hiçbir katkı sağlanamaması. Bu da ayna karşısında ve günlük hayatında çatlaklarından psikolojik olarak rahatsız olan hastalara pek de yardımcı değildir.

Çatlağı tedavi eden tek sistem: Biodermogenesi

Toplamda 14 senelik çalışma ve araştırmalar sonunda ilk defa cilde zarar vermeden çatlağı tedavi eden bir sistem geliştirilmiş. İtalya’da üretilen bu Biodermogenesi adlı  sistemle çatlağı ortalama yüzde 85 oranında iyileştirmek artık mümkün. Buradaki yüzde 85 rakamının yanlış̧ anlaşılmamasını önemle belirtiyor ve ekliyor: “Yüzde 15 gibi bir başarısızlık kesinlikle söz konusu değildir. Bu rakam, çatlağın doldurulmasıyla alakalıdır. Yani her çatlakta iyileşme kesinlikle vardır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Tamamen Bio-uyumlu manyetik alan ile birlikte bazı spesifik amino asit bazlı serumlar cilde yedirilmesi suretiyle hiçbir acı hissetmeden, hayat standartlarınıza hiçbir kısıtlama getirmeden çatlaklarınızdan kurtulmak artık mümkün.” Biodermogenesi ciltte rejenerasyon yapıyor, kan dolaşımını normalize ediyor, oksijen seviyesini normal düzeylere çıkarıyor, lenfatik mikro sirkülasyonu en uygun hale getiriyor. Bunu Biodermogenesi ile yaparken derinin fizyolojik yapısına saygı duyarak, deriye hiçbir hasar vermeden onun normal biyolojik fonksiyonlarını geri kazandırıyor. Daha ne olsun!.. Tedavi sırasında güneşe çıkabilir, solaryuma gidebilir, çatlaklarınızı bronzlaştırıp sağlıklı derinizle aynı renk ve bronzluk seviyesine getirebilirsiniz.

Sistem nasıl gerçekleşiyor?
Dr. Mustafa Karataş kendi kliniğinde uyguladığı bu sistemi şöyle anlatıyor: “Hücrenin istediği besin olan sodyum ve potasyumu, bio uyumlu manyetik alan terapisiyle pozitif ve negatif enerjiyle hücreye sodyum ve potasyum pompalıyoruz. Pozitif akımla hücre içine pompalanan sodyum ve potasyum hücrenin ihtiyacı olan besini sağlıyor. Daha sonra negatif akımla hücre içindeki toksinleri dışarı çıkararak detoksifiye (toksinlerden arınma) gerçekleşir. Böylelikle hücre gerekli besini alarak normal seviyesine dönmeye başlar. Seanslar ilerledikçe çatlaklar renklenme özelliğini kazanmaya başlar.”

İtalyan innovasyon ödülü alan bu sistem, artık Pisa Üniversitesi’nde, Barcelona Üniversitesi’nde medikal estetik alanındaki master programlarında ders olarak verilmeye başlanmış̧... Etkinliği bağımsız araştırmalar, akademik çalışmalar ve bilimsel yayınlar tarafından belgelendirilmiş̧ olan çatlak tedavi yöntemi Biodermogenesi kalıcı ve ciddi sonuçlar elde etmeyi garantileyen ve çok sayıda biyopsi ve ultrason taraması aracılığıyla belgelendirilmiş̧ olan tek çözüm. Biodermogenesi çatlak tedavisi yöntemi Bi-One adı verilen sistem ile uygulanıyor.

Pisa Üniversitesi Dermatoloji Fakültesi'nin sürdürdüğü bir araştırma çatlakların, Biodermogenesi'den önce önerilen diğer uygulamalardan tamamen üstün olarak yüzde 80 üzeri gibi benzersiz bir oranda kaybolduğunu kanıtlamıştır. Araştırma, ayrıca Biodermogenesi’yle elde edilen sonuçların, uygulamadan dört-beş̧ yıl sonra bile aynen sürdüğünü ortaya koymuş̧ ve bu metodun yalnızca estetik bir sonuç elde etmekle kalmayıp, çatlakları gerçek anlamda yok ettiğini de doğrulamıştır.
Seanslar ilerledikçe üst derimizde renk üreten melanosit hücrelerinin normal renk üretme yeteneğini yeniden kazanmasıyla çatlakların renklenmesi sağlanır.

Etkinliği klinik çalışmalarla ve biopsi örnekleri, ultrasonografik sonuçlarla destekli olan Biodermogenesi yöntemi ile deri çatlaklarının tedavisi ağrısız, deride olumsuz değişikliklere sebep olmayan, günlük hayatı etkilemeyen ve renklenmenin de sağlanabildiği deri çatlak tedavisinde çığır açan bir tedavi tekniğidir.

Çatlak tedavisine Seans Sayısı ve Aralığı

Çatlak tedavisine başlamadan evvel hasta ve doktor tarafından seans sayısını belirlemek için özel bir form doldurulur. Bunun neticesinde bir puanlama ortaya çıkar ve tedavinin kaç seanstan oluşacağı belirlenir. Genel olarak, 10 yıla kadar olan çatlaklarda 20-25 seans uygulanırken, 10 yıl ve üzeri olan çatlaklarda 30 seanslık bir tedavi programı uygulanmaktadır.

Seanslar haftada minimum 2 seans, maksimum 3 seans olarak uygulanır. Buradaki önemli kıstas, 48 saatte bir seans uygulanabilir. Daha sık yapmanın hiçbir ekstra faydası yoktur.

Hemen Doktorunuza Sorun

46 Sıkça Sorulan Sorular
S***
Hocam benim bacaklarımda çatlaklarım var kimyasal peeling dediğimiz tedaviyle giderilebilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sena Hanım. Maalesef kimyasal peeling çatlakların görünümünü hafifletmek konusunda etkili bir yöntem değil. Neden? Çünkü kimyasal peeling tedavisi cilt yüzeyini soyarak, cildin daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlayan bir işlemdir yani yüzeysel bir tedavidir. Çatlaklar ise cildin alt tabakalarında oluşur. Çatlakları hafifletmekte etkili iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
D***
Merhaba, çatlak tedavisi hakkında bilgi alabilir miyim? 16 yıl önce sezaryenle doğum yaptım. İki yıldır pilates yapıyorum sıkılaşmama rağmen çatlaklarım ve hafif bir bıngıllık var... Tedaviniz benim için çözüm olur mu? Ücreti ne kadar? Teşekkür ederim...
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Eğer karın bölgenizdeki çatlaklara eşlik eden bir sıkılık kaybı da varsa, Icon lazer teknolojisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Bu sistem hem çatlak tedavisinde kullanılıyor hem de uygulama yapılan bölgedeki cildin sıkılaşmasını sağlıyor. Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.
L***
Merhaba ben 20 yaşındayım vücudumun her yerinde çatlaklar var 3 senedir ilaç kullanıyorum. Kilo aldım ve zayıflayamıyorum ne yapmam gerek?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Leyla Hanım. Çatlak tedavilerinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Biodermogenesi ve Icon lazer çatlakların görünümünü hafifleten, belirginliklerini önemli ölçüde azaltan tedavilerdir. Kilo verme konusunda ise, eğer yağlanmanın toplandığı bazı yerler varsa, oralara Zeltiq Coolsculpting gibi bölgesel zayıflama yöntemleri uygulanabilir. Bu tedaviler birer zayıflama yöntemi olmasa da, en azından yağlanmanın fazla olduğu yerlerde gösterdiği etki hastada zayıflama konusunda motivasyon yaratabiliyor.
E***
İyi günler doktor bey benim yaşım 32, 3 yıl önce doğum yaptım ve karın bölgemde çatlaklar oluştu çok derin değil bunun için kaç seans görmem gerekir. Elif
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Biodermogenesi sistemi 20-30 seans olarak uygulanıyor. Icon lazer ise 5-6 seans.
S***
Merhabalar benim basenlerimde ve bel yanlarımda çatlaklar var büyük ve pembe ile mor arası renkteler. Benim bacaklarım çok ağrıyor acaba çatlaktan mı kesin tedavisi var mı çatlağın.
Dr. Mustafa Karataş
Çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sistemler var - Biodermogenesi ve Icon lazer gibi. Bu teknolojilerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Ancak çatlaklar söz konusu olduğunda kesin tedaviden söz etmek mümkün değil, ancak çatlakların görünümü önemli bir ölçüde hafifletilebilir ve daha az belirgin, daha az dikkat çekici bir hale gelebilirler.
T***
Merhaba striort çatlak tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz olumlu sonuç alınabilir mi acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Bu, benim çatlak tedavisinde kullandığım bir sistem değil bu yüzden etkinliği konusunda herhangi bir yorum yapamayacağım.
E***
Kalçamda, bacak arkamda ve baldırlarımda çatlaklar var Biodermogenesi tedavisini kaç seans kullanmalıyım? Fiyatı ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, çatlakların durumuna göre 20-30 seans arasında değişir. Detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz
D***
Merhaba ben fraksiyonel lazer tedavisi uygulatıyorum ama çatlaklarım 3 senelik ve yırtıkların içi boş sizce bu franksiyonel lazer işe yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Damla Hanım. Öncelikle cilde fraksiyonel olarak ısı enerjisi veren pek çok lazer sistemi var, çatlak tedaviniz için bunlardan hangisinin uygulandığını belirtmemişsiniz. Ancak size şunu söyleyebilirim: Cildin alt katmanlarındaki kolajen ve elastin üretimini artıran tüm sistemler çatlakların görünümünde bir nebze de olsa iyileşme sağlayabilir. Kliniğimizde çatlak tedavisi için kullandığım Biodermogenesi ve Icon lazerin, çatlak tedavisindeki etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Bu arada Icon lazerin yeni nesil bir fraksiyonel lazer teknolojisi olduğunu da belirtmek istiyorum… Sonuçta yaptırdığınız tedavinin faydasını görebilirsiniz ama çatlakları hafiflettiği kanıtlanmış bir sistemi tercih etmek daha doğru bir stratejidir.
Z***
Merhaba Mustafa Bey. Basen bölgemde 15 senelik çatlaklar mevcut. Ergenlik döneminde oluşan bu çatlaklar hala beyaz renkteler. Açıkçası Biodermogenesi tedavisini yaptırmayı istemiştim ama İstanbul’da oturmuyorum. Ankara’da Icon tedavisine başladım . İlk seansımı yeni oldum. Sizce Icon’dan lazerle yaş ve cilt etkeni düşünülerek olumlu sonuç alınabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Icon lazer benim de çatlak tedavisinde uyguladığım ve olumlu sonuçlar aldığım bir sistemdir. Özel teknolojiler sayesinde cilt altına daha yüksek enerji iletilmesini sağlayan Icon teknolojisi, cildin kendini iyileştirme mekanizmaları tetikleyerek etki eder. Daha fazla kolajen ve elastin üretimi ile cilt yeniden yapılanır ve çatlakların görünümü hafiflemeye başlar. Ama tek bir seansta sonuçları göremezsiniz, hatta tüm seanslar bittikten ve tedavi tamamlandıktan sonra bile ciltteki bu yenide yapılanma devam eder. Gerçekçi beklentilere sahip olursanız çatlak tedavisinde amaç çatlakların tamamen yok olması değil belirginliklerinin azalması, uygulama yapılan bölgede cildin daha pürüzsüz görünmesidir- tedavinin sonuçlarından memnun kalacağınızı düşünüyorum.
D***
Merhaba. Çatlaklar İçin bahsettiğiniz tedavinin fiyatını öğrenebilir miyim?
Merhabalar Damla Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.