Çatlak Tedavisi

çatlak tedavisi istanbulBu güne kadar tedavisi en zor estetik sorunlardan biri olan çatlaklarınızı silmeye hazır mısınız? "Göğüs dekoltenizin, bacaklarınızın, kim bilir belki de karın bölgenizin çekiciliğine gölge düşüren bu izlerden kurtulmak artık mümkün!" Ve huzurunuzda yepyeni bir teknoloji,  vücudunuzda tılsımlı bir dokunuş…

Bu konuda pozitif çözümler sunan Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, günümüze kadar çatlak tedavisine yaklaşımın, hep cilde mikro hasar verilmesi ve cildin kendini toparlaması üzerine olduğu üzerinde durarak bu tip yöntemlerin, halen mevcut olup çatlağın görüntüsünü sadece yüzde 15-25 gibi bir seviyede tedavi edebildiğini söylüyor. Oysaki çatlakların, sadece dış̧ yüzeyde olan sorunlar olmadığının da önemle altını çiziyor. Cildin bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Çatlakların oluşumunun en önemli sebebi hormonal değişikliklere dayanıyor. Tabii ki mekanik etkiler (yer çekimi, kilo alıp verme vs.) zaten hali hazırda hormonal değişiklikler sonucunda oluşan çatlakların biraz daha derinleşmesine ve büyümesine vesile olur. Güncel çalışmalar, çatlakların aslında atrofi (Hücrelerin beslenememesi durumunda küçülmesi; yani doku kaybı) olduğunu kanıtlamış. Sonuçta, hücre bazında bir sıkıntı varsa, fraksiyonel lazer, dermabrazyon gibi sistemlerle cildi soymak ya da mikro iğneleme sistemleriyle enerji vermenin yeterli olmadığını belirterek şimdiye kadar alınan yetersiz sonuçlarınsa, bunu zaten kanıtladığını söylüyor. Bir başka önemli nokta ise ciltte oluşan çatlakların renklenememesi, bronzlaşamaması... Bu tarz cilde zarar vererek yapılan uygulamalarda çatlağın yeterince tedavi edilememesi dışında bir de cildin renklenmesine ve bronzlaşmasına hiçbir katkı sağlanamaması. Bu da ayna karşısında ve günlük hayatında çatlaklarından psikolojik olarak rahatsız olan hastalara pek de yardımcı değildir.

Çatlağı tedavi eden tek sistem: Biodermogenesi

Toplamda 14 senelik çalışma ve araştırmalar sonunda ilk defa cilde zarar vermeden çatlağı tedavi eden bir sistem geliştirilmiş. İtalya’da üretilen bu Biodermogenesi adlı  sistemle çatlağı ortalama yüzde 85 oranında iyileştirmek artık mümkün. Buradaki yüzde 85 rakamının yanlış̧ anlaşılmamasını önemle belirtiyor ve ekliyor: “Yüzde 15 gibi bir başarısızlık kesinlikle söz konusu değildir. Bu rakam, çatlağın doldurulmasıyla alakalıdır. Yani her çatlakta iyileşme kesinlikle vardır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Tamamen Bio-uyumlu manyetik alan ile birlikte bazı spesifik amino asit bazlı serumlar cilde yedirilmesi suretiyle hiçbir acı hissetmeden, hayat standartlarınıza hiçbir kısıtlama getirmeden çatlaklarınızdan kurtulmak artık mümkün.” Biodermogenesi ciltte rejenerasyon yapıyor, kan dolaşımını normalize ediyor, oksijen seviyesini normal düzeylere çıkarıyor, lenfatik mikro sirkülasyonu en uygun hale getiriyor. Bunu Biodermogenesi ile yaparken derinin fizyolojik yapısına saygı duyarak, deriye hiçbir hasar vermeden onun normal biyolojik fonksiyonlarını geri kazandırıyor. Daha ne olsun!.. Tedavi sırasında güneşe çıkabilir, solaryuma gidebilir, çatlaklarınızı bronzlaştırıp sağlıklı derinizle aynı renk ve bronzluk seviyesine getirebilirsiniz.

Sistem nasıl gerçekleşiyor?
Dr. Mustafa Karataş kendi kliniğinde uyguladığı bu sistemi şöyle anlatıyor: “Hücrenin istediği besin olan sodyum ve potasyumu, bio uyumlu manyetik alan terapisiyle pozitif ve negatif enerjiyle hücreye sodyum ve potasyum pompalıyoruz. Pozitif akımla hücre içine pompalanan sodyum ve potasyum hücrenin ihtiyacı olan besini sağlıyor. Daha sonra negatif akımla hücre içindeki toksinleri dışarı çıkararak detoksifiye (toksinlerden arınma) gerçekleşir. Böylelikle hücre gerekli besini alarak normal seviyesine dönmeye başlar. Seanslar ilerledikçe çatlaklar renklenme özelliğini kazanmaya başlar.”

İtalyan innovasyon ödülü alan bu sistem, artık Pisa Üniversitesi’nde, Barcelona Üniversitesi’nde medikal estetik alanındaki master programlarında ders olarak verilmeye başlanmış̧... Etkinliği bağımsız araştırmalar, akademik çalışmalar ve bilimsel yayınlar tarafından belgelendirilmiş̧ olan çatlak tedavi yöntemi Biodermogenesi kalıcı ve ciddi sonuçlar elde etmeyi garantileyen ve çok sayıda biyopsi ve ultrason taraması aracılığıyla belgelendirilmiş̧ olan tek çözüm. Biodermogenesi çatlak tedavisi yöntemi Bi-One adı verilen sistem ile uygulanıyor.

Pisa Üniversitesi Dermatoloji Fakültesi'nin sürdürdüğü bir araştırma çatlakların, Biodermogenesi'den önce önerilen diğer uygulamalardan tamamen üstün olarak yüzde 80 üzeri gibi benzersiz bir oranda kaybolduğunu kanıtlamıştır. Araştırma, ayrıca Biodermogenesi’yle elde edilen sonuçların, uygulamadan dört-beş̧ yıl sonra bile aynen sürdüğünü ortaya koymuş̧ ve bu metodun yalnızca estetik bir sonuç elde etmekle kalmayıp, çatlakları gerçek anlamda yok ettiğini de doğrulamıştır.
Seanslar ilerledikçe üst derimizde renk üreten melanosit hücrelerinin normal renk üretme yeteneğini yeniden kazanmasıyla çatlakların renklenmesi sağlanır.

Etkinliği klinik çalışmalarla ve biopsi örnekleri, ultrasonografik sonuçlarla destekli olan Biodermogenesi yöntemi ile deri çatlaklarının tedavisi ağrısız, deride olumsuz değişikliklere sebep olmayan, günlük hayatı etkilemeyen ve renklenmenin de sağlanabildiği deri çatlak tedavisinde çığır açan bir tedavi tekniğidir.

Çatlak tedavisine Seans Sayısı ve Aralığı

Çatlak tedavisine başlamadan evvel hasta ve doktor tarafından seans sayısını belirlemek için özel bir form doldurulur. Bunun neticesinde bir puanlama ortaya çıkar ve tedavinin kaç seanstan oluşacağı belirlenir. Genel olarak, 10 yıla kadar olan çatlaklarda 20-25 seans uygulanırken, 10 yıl ve üzeri olan çatlaklarda 30 seanslık bir tedavi programı uygulanmaktadır.

Seanslar haftada minimum 2 seans, maksimum 3 seans olarak uygulanır. Buradaki önemli kıstas, 48 saatte bir seans uygulanabilir. Daha sık yapmanın hiçbir ekstra faydası yoktur.

Hemen Doktorunuza Sorun

35 Sıkça Sorulan Sorular
G***
Çatlak tedavisinde deneme seansı mümkün müdür? Aynı anda lazer epilasyon da yapmak sakıncalı mıdır?
Merhabalar Gülçin Hanım. Çatlak tedavileri, tedavi tamamlandıktan sonra bile cildin yapılanması devam ettiği için olumlu sonuçlarını zaman içinde görebileceğiniz tedavilerdir. Deneme seansı yapılmaz, zaten tek bir seans size tedavi süresince ve sonrasında alacağınız sonuçla ilgili bir fikir de vermez. Çatlak tedavisi ve lazer epilasyonun aynı zamanda yapılması doğru olmaz. Sonuçta etki derinlikleri farklı olsa da deri altına bir enerji veriliyor, olumsuz bir sonuçla karşılanması düşük bir ihtimal de olsa riske girmeye gerek yok.
T***
Diz arkasında üst bacağımda ve göğsümde çatlaklar var, şu anda diyet yapıyorum 15kg civarı fazlam var şimdi başlasam ileride zayıflamaya bağlı çatlaklar tekrar oluşur mu? Ve bu işlem acılı bir işlem mi?
Merhabalar Tuana Hanım. Zayıflama sürecinizin çatlaklar üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Ama eğer bana hamilelik öncesinde çatlak tedavisi yaptırmayı düşündüğünüzü söyleseydiniz, tedaviyi doğum sonrasına bırakmanızı söylerdim. Neden? Çünkü kilo almak çatlakların oluşumunu tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Ama sizin durumunuzda –yani zayıflarken ve 15 kilo daha vermek gibi bir hedefiniz varken- bu tedaviyi yaptırmanızda hiçbir sakınca yoktur. Yalnız şunu da belirtmek gerekir çatlakların oluşumu sadece kiloyla ilgili değildir. Kadınlık hormonlarındaki artış da bu sorunu tetikleyebilir. Yani tedavi sonrası bu tür bir değişim çatlak oluşumuna neden olabilir. Ancak bu genelde ergenlik dönemi ve hamilelikte oluşan bir değişimdir zaten çatlaklar da en çok bu zamanlarda ortaya çıkar. Tabii yine kilo alırsanız da bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Çatlak tedavisinde kullandığımız Icon lazer sistemi acılı bir işlem değildir.
H***
Merhaba hocam. Çatlaklarım 7 yıllık, derin ve beyazlar 20 ile 30 seans diyorsunuz. Seans ücreti öğrenebilir miyim?
Merhabalar Halide Hanım. Biz 7 sene önce oluşmuş olan çatlakları nispeten yeni çatlaklar olarak ele alıyoruz. Zaten beyaz olmaları da bunu gösteriyor. Çünkü çatlakların oluşmasının üstünden en az on sene kadar geçtikten sonra renkleri koyulaşmaya, morumsu bir ton almaya başlarlar. Bu süreç çatlakların derinin giderek daha alt katmanlarına inmeleriyle devam eder –ki artık tedavilere de daha zorlaşmıştır. Sizin durumunuzda eğer tedaviniz Biodermogenesi sistemi ile yapılırsa- 20 seansın yeterli olacağını düşünüyorum. Diğer bir seçenek ise Icon lazerdir. Bu sistemde genelde 5-6 seans uygulanır. Hangi tedavinin sizin için daha uygun olduğuna muayene sonrasında karar verilecektir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
B***
Merhabalar göğüs bölgesindeki çatlaklar için fiyat bilgisi rica ediyorum. Henüz beyaz renktedirler.
Merhabalar Burçin Hanım. Çatlaklarınızın beyaz renkte olması daha as seansa gerek duyacağınız anlamına geliyor. Çatlakların rengi koyulaştıkça tedavi de zorlaşır çünkü çatlaklar derinin daha alt katmanlarına inmiştir. Çatlak tedavisinde kullandığımız iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi sitemizde yer almaktadır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
D***
Merhaba. 22 yaşındayım. Bacağımın iç kısımlarında yan karın bölgemde ve kalçamda çatlaklarım var. Yaklaşık 3-4 yıldır varlar ani kilo değişiminden dolayı. Bunların en kolay ve çabuk nasıl tedavi edilebilir mi merak ediyorum. Aynı zamanda ücret öğrenmek istiyorum ve yan etkisi olur mu? Nasıl ve kim nerde ne şekilde tedavi ediyor biraz pimpirikliyim. İnanılmaz araştırma yaptım herkesle konuşuyorum net karar vermeden sizinle de konuşup teklif almak istiyorum.
Merhabalar çatlak tedavisinde başarıyla uyguladığımız sistemlerden biri Biodermogenesi diğeri ise Icon lazerdir. Her iki sistem ve etki mekanizmaları hakkında detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Bu sistemlerin herhangi bir yan etkisi yoktur ve tedavilerden hemen sonra sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Çatlaklarınızın henüz 3-4 sene önce oluşmuş olması bu tedavilerden daha çabuk ve etkili sonuçlar almanız açısından olumlu bir faktör. Ücret bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz, size yardımcı olacaklardır.
Ç***
Ergenliğe girerken göğsümde birçok çatlak meydana geldi kıyafet giyerken canımı sıkıyor beyaz renkliler ve yaklaşık 5 senedir varlar tedavisi mümkün müdür? Görünümü azaltmak mümkün müdür?
Merhabalar Çağla Hanım. Çatlak tedavisi yaptırmak için doğru bir zaman, çünkü hem çatlaklarınız oluşalı sadece 5 sene olmuş hem de renkleri henüz morumsa bir tona dönüşmemiş. Bu dönemde tedavi yaptırarak daha olumlu sonuçlar alırsınız. Zaman geçtikçe ve çatlakların rengi koyulaştıkça tedavi zorlaşır, seans sayısını artırmak gerekir. Çatlaklarda uyguladığımız etkisi kanıtlanmış iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
İ***
Ergenlik ve kilo alıp vermekten kaynaklanan cilt çatlaklarım var. Biodermogenesi tedavi yönteminiz hakkında bilgi ve fiyat almak istiyorum.
İnternet sitemizde Biodermogenesi sistemi hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse çatlaklar konusunda etkisi kanıtlanmış bir teknolojidir bu. Çatlakların görünümünü %80 oranında iyileştirme özelliğine sahiptir. Sistem cildi yeniden yapılandırarak, uygulama yapılan bölgedeki kan dolaşımını ve oksijen seviyesini artırır. Tedaviden sonra ciltteki kolajen ve elastin üretimi artarak cilt kendini onarmaya başlar. İşlem yaklaşık 30 dakika sürer ve konforlu bir tedavidir. Çatlakların durumuna göre 20 ya da 30 seans olarak uygulanır. Haftada iki seans yapılır. Dört mevsim uygulanan bir tedavi olması önemli bir avantajdır ve tedavi ilerledikçe çatlakların renginin açıldığını, o bölgenin daha pürüzsüz bir cilt dokusuna kavuştuğunu gözlemlersiniz.
P***
Merhabalar doktor bey. Benim bacağımda ve göğsümde küçük bir bölgede 15 yıllık çatlağım var. Rengi beyaz. Çok rahatsız ediyor beni. Bunun için ne yapabiliriz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Pınar Hanım. Çatlak tedavisinde etkili iki sistem var. Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerin etki mekanizmaları ile detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Öncelikle beyaz çatlakların tedavisinin daha kolay olduğunu belirtmek istiyorum. Genelde 15 yıl önce olmuşmuş çatlaklar derinin daha alt katmanlarına doğru iner ve renkleri morumsu bir ton olur. Ancak sizin çatlaklarınızın renginin henüz beyaz ya da sedefimsi bir renkte olması lehinize bir etken. Bu tedavilerde çatlakların tamamen yok olmasından ziyade belirginliklerinin azalması, o bölgedeki cildin daha pürüzsüz bir dokuya kavuşması hedeflenir. Bahsettiğim iki sistem de %80’lere varan başarılı sonuçlara sahiptir.
Y***
Benim göğsümde çatlaklarım var 15 sene önce oldu acaba kaç seansta geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yıldız Hanım. İnternet sitemizden çatlak tedavileri ve kaç seans uygulanması gerektiği detaylı olarak yer alıyor. Kısaca bilgi vermek gerekirse, 10 seneden daha eski çatlaklarda tedavi süresi biraz daha uzun oluyor. Biodermogenesi işleminde haftada iki defadan olmak üzere 30 seans, Icon lazerde ise 3 hafta aralıkla 5-6 seans öneriyoruz.
D***
Ben size çatlaklar için Biodergomenesi uyguluyor musunuz onu soracaktım. Bir de anladığım kadarıyla bir bölgenin tedavisi bittiğinde diğerine başlanabiliyormuş. Örneğin tek bacak bittikten sonra diğer bacağa mı yoksa bacaklar
Dr. Mustafa Karataş
Evet, Biodermogenesi çatlak tedavisinde kullandığım ve olumlu sonuçlar aldığım bir sistemdir. Farklı bölgelere tek bir seansta uygulama yapılabilir. Tabii seans süresi ikiye katlanır. Bu süre çok uzadığından genelde bir bölgeyi tamamlayıp sonra başka bir bölgeye geçiyoruz. Ama karar tamamen hastaya kalmış, yani eğer vakit ayırabiliyorsa neden iki bölge birden tedavi edilmesin? Ama bacak bölgesi derken bunu da tüm bacak gibi düşünmeyin. Mesela üst bacağın dış kısımları her iki bacağın da- bir bölge olarak ele alınır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız yardımcı olacaklardır.