Çatlak Tedavisi

çatlak tedavisi istanbulBu güne kadar tedavisi en zor estetik sorunlardan biri olan çatlaklarınızı silmeye hazır mısınız? "Göğüs dekoltenizin, bacaklarınızın, kim bilir belki de karın bölgenizin çekiciliğine gölge düşüren bu izlerden kurtulmak artık mümkün!" Ve huzurunuzda yepyeni bir teknoloji,  vücudunuzda tılsımlı bir dokunuş…

Bu konuda pozitif çözümler sunan Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, günümüze kadar çatlak tedavisine yaklaşımın, hep cilde mikro hasar verilmesi ve cildin kendini toparlaması üzerine olduğu üzerinde durarak bu tip yöntemlerin, halen mevcut olup çatlağın görüntüsünü sadece yüzde 15-25 gibi bir seviyede tedavi edebildiğini söylüyor. Oysaki çatlakların, sadece dış̧ yüzeyde olan sorunlar olmadığının da önemle altını çiziyor. Cildin bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Çatlakların oluşumunun en önemli sebebi hormonal değişikliklere dayanıyor. Tabii ki mekanik etkiler (yer çekimi, kilo alıp verme vs.) zaten hali hazırda hormonal değişiklikler sonucunda oluşan çatlakların biraz daha derinleşmesine ve büyümesine vesile olur. Güncel çalışmalar, çatlakların aslında atrofi (Hücrelerin beslenememesi durumunda küçülmesi; yani doku kaybı) olduğunu kanıtlamış. Sonuçta, hücre bazında bir sıkıntı varsa, fraksiyonel lazer, dermabrazyon gibi sistemlerle cildi soymak ya da mikro iğneleme sistemleriyle enerji vermenin yeterli olmadığını belirterek şimdiye kadar alınan yetersiz sonuçlarınsa, bunu zaten kanıtladığını söylüyor. Bir başka önemli nokta ise ciltte oluşan çatlakların renklenememesi, bronzlaşamaması... Bu tarz cilde zarar vererek yapılan uygulamalarda çatlağın yeterince tedavi edilememesi dışında bir de cildin renklenmesine ve bronzlaşmasına hiçbir katkı sağlanamaması. Bu da ayna karşısında ve günlük hayatında çatlaklarından psikolojik olarak rahatsız olan hastalara pek de yardımcı değildir.

Çatlağı tedavi eden tek sistem: Biodermogenesi

Toplamda 14 senelik çalışma ve araştırmalar sonunda ilk defa cilde zarar vermeden çatlağı tedavi eden bir sistem geliştirilmiş. İtalya’da üretilen bu Biodermogenesi adlı  sistemle çatlağı ortalama yüzde 85 oranında iyileştirmek artık mümkün. Buradaki yüzde 85 rakamının yanlış̧ anlaşılmamasını önemle belirtiyor ve ekliyor: “Yüzde 15 gibi bir başarısızlık kesinlikle söz konusu değildir. Bu rakam, çatlağın doldurulmasıyla alakalıdır. Yani her çatlakta iyileşme kesinlikle vardır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Tamamen Bio-uyumlu manyetik alan ile birlikte bazı spesifik amino asit bazlı serumlar cilde yedirilmesi suretiyle hiçbir acı hissetmeden, hayat standartlarınıza hiçbir kısıtlama getirmeden çatlaklarınızdan kurtulmak artık mümkün.” Biodermogenesi ciltte rejenerasyon yapıyor, kan dolaşımını normalize ediyor, oksijen seviyesini normal düzeylere çıkarıyor, lenfatik mikro sirkülasyonu en uygun hale getiriyor. Bunu Biodermogenesi ile yaparken derinin fizyolojik yapısına saygı duyarak, deriye hiçbir hasar vermeden onun normal biyolojik fonksiyonlarını geri kazandırıyor. Daha ne olsun!.. Tedavi sırasında güneşe çıkabilir, solaryuma gidebilir, çatlaklarınızı bronzlaştırıp sağlıklı derinizle aynı renk ve bronzluk seviyesine getirebilirsiniz.

Sistem nasıl gerçekleşiyor?
Dr. Mustafa Karataş kendi kliniğinde uyguladığı bu sistemi şöyle anlatıyor: “Hücrenin istediği besin olan sodyum ve potasyumu, bio uyumlu manyetik alan terapisiyle pozitif ve negatif enerjiyle hücreye sodyum ve potasyum pompalıyoruz. Pozitif akımla hücre içine pompalanan sodyum ve potasyum hücrenin ihtiyacı olan besini sağlıyor. Daha sonra negatif akımla hücre içindeki toksinleri dışarı çıkararak detoksifiye (toksinlerden arınma) gerçekleşir. Böylelikle hücre gerekli besini alarak normal seviyesine dönmeye başlar. Seanslar ilerledikçe çatlaklar renklenme özelliğini kazanmaya başlar.”

İtalyan innovasyon ödülü alan bu sistem, artık Pisa Üniversitesi’nde, Barcelona Üniversitesi’nde medikal estetik alanındaki master programlarında ders olarak verilmeye başlanmış̧... Etkinliği bağımsız araştırmalar, akademik çalışmalar ve bilimsel yayınlar tarafından belgelendirilmiş̧ olan çatlak tedavi yöntemi Biodermogenesi kalıcı ve ciddi sonuçlar elde etmeyi garantileyen ve çok sayıda biyopsi ve ultrason taraması aracılığıyla belgelendirilmiş̧ olan tek çözüm. Biodermogenesi çatlak tedavisi yöntemi Bi-One adı verilen sistem ile uygulanıyor.

Pisa Üniversitesi Dermatoloji Fakültesi'nin sürdürdüğü bir araştırma çatlakların, Biodermogenesi'den önce önerilen diğer uygulamalardan tamamen üstün olarak yüzde 80 üzeri gibi benzersiz bir oranda kaybolduğunu kanıtlamıştır. Araştırma, ayrıca Biodermogenesi’yle elde edilen sonuçların, uygulamadan dört-beş̧ yıl sonra bile aynen sürdüğünü ortaya koymuş̧ ve bu metodun yalnızca estetik bir sonuç elde etmekle kalmayıp, çatlakları gerçek anlamda yok ettiğini de doğrulamıştır.
Seanslar ilerledikçe üst derimizde renk üreten melanosit hücrelerinin normal renk üretme yeteneğini yeniden kazanmasıyla çatlakların renklenmesi sağlanır.

Etkinliği klinik çalışmalarla ve biopsi örnekleri, ultrasonografik sonuçlarla destekli olan Biodermogenesi yöntemi ile deri çatlaklarının tedavisi ağrısız, deride olumsuz değişikliklere sebep olmayan, günlük hayatı etkilemeyen ve renklenmenin de sağlanabildiği deri çatlak tedavisinde çığır açan bir tedavi tekniğidir.

Çatlak tedavisine Seans Sayısı ve Aralığı

Çatlak tedavisine başlamadan evvel hasta ve doktor tarafından seans sayısını belirlemek için özel bir form doldurulur. Bunun neticesinde bir puanlama ortaya çıkar ve tedavinin kaç seanstan oluşacağı belirlenir. Genel olarak, 10 yıla kadar olan çatlaklarda 20-25 seans uygulanırken, 10 yıl ve üzeri olan çatlaklarda 30 seanslık bir tedavi programı uygulanmaktadır.

Seanslar haftada minimum 2 seans, maksimum 3 seans olarak uygulanır. Buradaki önemli kıstas, 48 saatte bir seans uygulanabilir. Daha sık yapmanın hiçbir ekstra faydası yoktur.

Hemen Doktorunuza Sorun

17 Yorum
Filiz
15 yıl önce doğumda çok kilo aldım karnında çatlak ve sarkma var bu yöntem Benim için de faydalı olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Filiz Hanım. Biodermogenesi ve Icon lazer gibi sistemlerle çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Tedavi sonunda çatlaklar daha belirsiz bir hal alıyorlar. Tedavi, karın bölgenizdeki sarkma için tek seanslık Thermage Body uygulaması ile desteklenebilir. Ancak eğer karnınızdaki sarkma ve elastikiyet kaybı çok fazlaysa Thermage bir miktar iyileşme sağlasa da daha etkili sonuçlar ancak karın germe ameliyatı ile elde edilebilir.
Esra
Hocam merhaba ben hem çatlak tedavisi yaptırmak istiyorum hem de lazerle epilasyon yaptırmak istiyorum ikisini ayni anda yaptırabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra Hanım. Böyle tedavilerde seanslar arasında bir hafta olmasını öneriyorum. Ancak çatlak tedavinizi Biodermogenesi sistemi ile yaptığımızı düşünün. Haftada iki defa uygulanan bir tedavi bu. İster istemez lazer epilasyonla çakışacaktır. Bu yüzden önce epilasyon tedavinizi tamamlayıp ardından çatlak tedavisine geçmeniz ya da tam tersi- daha doğru olacaktır.
Gözde
Merhaba 20 yaşındayım. Doğum yapacağım fakat bacak içlerimden kalçama kadar uzanan mor çatlaklar oluştu hamilelik sonlarına doğru. Bunlar geçer mi? Kaç seans sürer? Ve emzirirken yaptırabilir miyim
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gözde Hanım. Çatlak tedavisinde en etkili sistemler Biodermogenesi ve Icon lazerdir. Bu teknolojiler çatlakların görünümünde belirgin bir iyileşme, o bölgede daha pürüzsüz bir cilt yaratmada önemli bir fayda sağlıyor. Klinik araştırmalar bu tedavilerle çatlakların görümünde %80’lere varan bir iyileşme elde edildiğini gösteriyor. Unutmayın amaç tamamen yok olmalarından ziyade çatlakların renklerinin ve dokularının hafiflemesi, belirsizleşmesidir. Bu daha gerçekçi bir beklentidir. Bu tedavilerin emzirirken yapılmalarında herhangi bir sakınca yoktur.
Yıldız
Sayın hocam ben 3 yıl önce cushing rahatsızlığı geçirdim. Hormonal olarak vücudumda mır striya olarak başlayan çatlaklar oluştu daha sonra beyazladı ama ciddi bacak, bel, karın, göğüs kısımlarında derin çatlaklar var. Tedavisi mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yıldız Hanım. Öncelikle tedavinizin tamamlanmış olması gerekiyor. Aksi halde biz ne kadar çatlakların hafiflemesine yönelik bir tedavi uygularsak uygulayalım çatlaklar yeniden ortaya çıkar. Çünkü var olan çatlakların oluşma nedeni de zaten bu hormonal dengesizliktir. Çatlak tedavisinde Bioedermogenesi ve Icon lazer gibi sistemleri kullanıyoruz. Bunlar çatlakların görünümlerini önemli oranda hafifleten, başarı oranları %80’leri bulan tedavilerdir. Yani çatlakların rengi açılır, belirginlikleri azalır, cilt yüzeyi daha pürüzsüz bir dokuya kavuşur.
Ezgi
32 yaşındayım, 165 boyundayım ve 53 kiloyum. Kilolu olmamama rağmen özellikle kalça, üst bacak ve alt bacağımın arka kısmında yoğun şekilde çatlaklarım var. Ergenlik döneminde oluşmaya başlamıştı ancak son yıllarda da arttığını fark ettim. Bu durum beni gerçekten rahatsız ediyor. Yediklerime ne kadar dikkat etsem ve spor yapsam da gözle görülür bir değişiklik olacağını çok sanmıyorum. Operasyon gerektirdiğini düşünüyorum ancak açıkçası operasyonun da harcayacağım zamana ve paraya değip değmeyeceğinden emin değilim. Yönlendirebilirseniz sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ezgi Hanım. Öncelikle çatlak ameliyatı dendiğinde aklınıza ne geliyor bilmiyorum ama çatlakları yok etmek için estetik ameliyat ancak bir şekilde olabilir, o da sorunlu derinin tamamen çıkarılması. Öncelikle bu çok az insana uygulanabilecek bir işlemdir, çünkü o bölgedeki deriniz gerçekten çok sarkmış olmalı ki, kesilip çıkarılabilsin. Pek tercih edilen bir ameliyat da değildir. Şahsen ben henüz böyle bir ameliyat yaptıran birini ne duydum ne de gördüm. Çünkü o deri bir şekilde alırsa ne olur? Çatlaklar gider yerine korkunç kesiler, ameliyat izleri kalır. Size çatlakların görünümünde %80’lere varan bir iyileşme sağlayan Biodermogenesi ya da Icon lazer gibi sistemleri öneriyorum. İnternet sitemizde bu sistemlerle ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.
Ayşe
İyi günler hocam çatlak tedavisi için sizinle görüşmek istiyorum bununla ilgili bir yazınızı okudum. Esmer tenliyim, ne kadar oranda geçer ve tedavi ücretini sormak istiyorum. Bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Ten renginizin esmer olması çatlakların görünümünün daha belirgin olması anlamına geliyor, ama bu tedavinin başarı oranını etkilemez. Çatlak tedavisinde başarıyla uygulanan sistemler Biodermogenesi ve Icon lazerdir. Hangi tedaviden fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşecektir, fiyat bilgisi de yine bu muayene sonrasında verilir. Muayene ücretsizdir.
Elif
Çatlak tedavisi fiyatı nedir ve kesin sonuç sağlar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Çatlak tedavisinde kullandığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. FDA onaylı bu sistemler üzerine yapılan klinik araştırmalar, çatlakların % 80’e kadar hafiflediğini gösteriyor. Yani çatlakların rengi açılıyor, belirginlikleri azalıyor, o bölgedeki cilt daha pürüzsüz bir görünüm alıyor. Hemen hiçbir tedavide kesin sonuçlardan söz etmek doğru değildir. Zaten özellikle çatlaklar söz konusu olduğunda çatlakları tamamen silmek diye bir şey yoktur. Ama hastalarımda gözlemlediğim sonuçlara bakarsak bundan 15 sene önce çatlak tedavisinde hayal bile edemeyeceğimiz kadar başarılı olduklarını söyleyebilirim. Burada fiyat bilgisi vermek mümkün değil. Ücretsiz olan konsültasyon sonrasında hem hangi tedavinin sizin için daha uygun olduğu netleşecektir hem de fiyat bilgisi verilecektir.
Ayla
Merhaba, çatlak Tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. Benim problemim bir bana özgü geliyor. Kalçamda, bacaklarımda, yani oluşabilecek her yerde çatlaklarım var. 28 yaşındayım ve hiç mor, kırmızı renkte çatlağım olmadı. Bir bakıyorum sedef renkli çatlak meydana gelmiş, tuhaf ama sanki bir anda ortaya çıkıyorlar. Ciddi olarak bunun kaynağını öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, öncelikle sedef rengi çatlakların kırmızı ve mor renkte olanlara kıyasla tedaviye daha iyi yanıt verdiğini, daha az seansla daha etkili sonuçlar almamıza olanak sağlayan bir faktör olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü bu, çatlakların nispeten daha yeni oluşmuş olduklarını ve cildin derin tabakalarına inmediklerine delalet eder.
Melis
Merhaba. Ben 17 yaşındayım göbeğimin alt kısımlarında çatlaklar oluştu yemek yediğim zaman mor oluyor, yemediğim zaman beyaz. Bunlar için krem gibi çözüm yolu yok mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melis Hanım. Maalesef çatlaklar derinin alt tabakalarında oluştuğu için, ne çatlakların oluşumunu önlemede ne de bir kez oluştuktan sonra tedavi etmede kremler hiçbir işe yaramıyor. Bioedermogenesi ve Icon lazer gibi cildin yeniden yapılanmasını sağlayan sistemler çatlakların görünümünü hafifletmekte en etkin tedavilerdir.
Melda
Merhaba çatlaklar için biodermogenesi tedavisi düşünüyorum fakat bir kaç sorum var. Biodermogenesi tedavisinden sonra çatlaklar yeniden oluşur mu ve bir seans fiyatı olarak tüm çatlak bölgelerini mi bahsediyorsunuz. İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melda Hanım. Tedavi edilen çatlaklar yeniden oluşmazlar. Ancak kilo alımı ya da hormonal nedenlere bağlı olarak aynı bölgede yeni çatlaklar oluşabilir. Bu konuda klinik bir çalışma olmasa da Biodermogenesi tedavisi ile o bölgede derinin direncini artırdığımız için yeni oluşacak çatlaklara karşı da cilt daha dirençli bir hale gelebilir. Seans ücreti uygulama yapılan bölge sayısına göre belirlenir. Mesela karın ve basenlerde çatlak varsa bu iki bölge olarak ele alınır.