Botoks

botoks istanbul

Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi botokstur.  Onlarca yıldır, milyonlarca kadının faydalandığı botox uygulaması hakkında her şey…

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Nasıl etki eder, ne işe yarar botoks? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Estetik dışında botoks hangi amaçlarla kullanılıyor?

Spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.

Botoks Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (0212) 241 03 64 no'lu telefondan kliniğimizi arayarak botoks fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hemen Doktorunuza Sorun

91 Sıkça Sorulan Sorular
B***
Geçtiğimiz günlerde hamile olduğumu öğrendim. Meğer farkında olmadan hamileyken botoks ve dolgu enjeksiyonu yaptırmışım. Çok korkuyorum. Bu işlemler bebeğime herhangi bir zarar vermiş midir?
Annelerin hamilelik sırasında botoks ve dolgu enjeksiyonları yaptırmasını tavsiye etmesem de, cilde enjekte edilen bu maddelerin emilerek bebeğe zarar verecek boyutta dolaşıma karışacaklarına ihtimal vermiyorum.
H***
Merhaba iyi akşamlar. Ben burun botoksu yaptırmak istiyorum. Burnumun seklinden çok da rahatsız değilim ama gülünce burun kanatlarımın genişlemesi ve burun ucumun düşmesi beni çok rahatsız ediyor. Uygulamadan sonra şişlik ya da herhangi bir yan etki olur mu ve işlemin etkisi ne kadar sürer? Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar Hilal Hanım. Yüzünüzde sizi rahatsız eden bu durum, doğru noktalara yapılacak minik dozlarda botoks enjeksiyonu ile hafifletilebilir. Botoks enjeksiyonunun etkisi 5-6 ay kadardır. Bu sürenin sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
G***
Alt baldırım çok kalın. Botox yaptırmak istiyorum ön görüşme nasıl olur? Ortalama fiyat nedir?
Merhabalar Gülay Hanım, botoks yapmak alt baldırınızın daha ince görünmesini sağlamaz. Yani botoks enjeksiyonu sizin sorununuza uygun bir tedavi değildir.
L***
Yanak kenarındaki çizgiye botoks uygulanır mı?
Merhabalar Lütfiye Hanım. Yanak kenarındaki çizgiye botoks uygulaması yapılmaz. Bu çizginin oluşmasına neden olan kasları botoksla gevşetirseniz ne gülebilir, ne de rahatça konuşabilirsiniz. Bu çizgileri hafifletmek için hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları kullanılabilir. Ancak bu bölgeye çok fazla dolgu enjekte edilirse
M***
Merhaba hocam. 31 yaşındayım. Alnımdaki çizgilerden kurtulmak istiyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Merhabalar Mahmut Bey. Alındaki mimik çizgilerinde altın standart botoks enjeksiyonlarıdır. Botoks bu bölgedeki kasların aktivasyonunu azaltarak kırışıklıların önemli ölçüde hafiflemesini sağlar. Ancak etkinin devamlılığını istiyorsanız 5-6 ay sonra işlemin tekrarlanması gerekir.
H***
Merhaba iyi akşamlar. Ben burun botoksu yaptırmak istiyorum. Burnumun seklinden çok da rahatsız değilim ama gülünce burun kanatlarımın genişlemesi ve burun ucumun düşmesi beni çok rahatsız ediyor. Uygulamadan sonra şişlik ya da herhangi bir yan etki olur mu ve işlemin etkisi ne kadar sürer? Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar Hilal Hanım. Yüzünüzde sizi rahatsız eden bu durum, doğru noktalara yapılacak minik dozlarda botoks enjeksiyonu ile hafifletilebilir. Botoks enjeksiyonunun etkisi 5-6 ay kadardır. Bu sürenin sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
E***
Merhaba dişlerimi sıktığım için botox yapıldı çeneme. Fakat uygulamayı yapan doktor sağ kaşımın havada olduğunu söyledi. Az bir şey aşağıya indireceğim dedi ve bir noktaya az bir botox yaptı. Kaşım aşağıya düştü, göz kapağım da düştü sonra. Tekrar gittim, çünkü suratım yamuk gibi duruyordu kaşımdan dolayı. Bu sefer kaşıma ip astı, fakat o da düzelmedi hala aynı ifade var. İp yapıldıktan sonra 4 gün geçti. Şimdi tekrar gideceğim. İnsan içine çıkamıyorum. Düzeltilebilir mi acaba bu kaşımın düşüklüğü?
Bazen enjeksiyonun yanlış bir noktaya yapılması, iğnenin bir sinire denk gelmesi ya da kasa gereğinden fazla botoks enjekte edilmesi böyle yan etkilere neden olabilir. Doğru yerlere yapılacak botoks enjeksiyonu ile kaşın aşağı düşmesine neden olan kas yukarı kaldırılabilir. Bu işlemin sizin durumunuzda etkili olup olmayacağını doktorunuza danışabilirsiniz. Herhangi bir müdahale yapılmasa bile iki - üç ay sonra, botoksun etkisi azalmaya başladıkça kaşınız da yukarı doğru kalkmaya başlayacaktır.
C***
Hocam merhaba. Çene bölgeme ve kaş altıma botoks uygulaması yaptırdım.10 gün sonunda göz kapağımda ve yüzümde aşırı bir şişme oldu. Göz kapağım düştü, kaldıramıyorum. Yüzümün sol tarafını asla oynatamıyorum. Bunun için ne yapabilirim? Doktorumdan destek göremiyorum. Bu botoks etkisini çabuk geçmesi bu şişliğin inmesi için ne yapılabilir? Gözüm beni çok zorluyor.
Bahsettiğiniz yan etkiler çok aşırı. FDA onaylı olmayan kaçak formüllerin kullanılması yüzde şişliğe neden olabilir. Botoksta yanlış noktalara yapılan enjeksiyon ya da formülün gereğinden fazla enjekte edilmesi nedeniyle gözkapağında düşme de görülebilir. Ancak gözünüzün tamamen kapanmış olması, yüzünüzün bir tarafını oynatamamanız ve üstüne üstlük bir de şişlik olması akla uygulanan formülün niteliği ve işlemi yapan doktor hakkında şüphe uyandırıyor. Böyle bir durumda doktorunuzdan destek görmemeniz de çok düşündürücü. Bence şu an yapılacak tek şey yüzünüze ne enjekte edildiyse onun etkisinin geçmeye başlamasını beklemek bu da en az birkaç hafta sürecektir.
B***
Doktor bey benim sorunum alın kırışıklıkları ve kaş arası kırışıklıklarım bunlardan çok rahatsızım botoks çok pahalı benim için ve etkisi çok kısa. Bu dolgu botokstan daha etkili ve uzun süreli bir şey mi? Bir de çok pahalı mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler, saygılar.
Merhabalar Bahar Hanım. Mimiklerin çok fazla olduğu bölgelere yapılan dolgu uygulamalarının ömrünün normalden daha kısa olduğunu belirtmekte fayda var. Alın ve kaş arasındaki kırışıklıklarda altın standart botoks enjeksiyonudur. Alın ve kaş arasındaki çizgilere dolgu maddesi enjeksiyonunu ancak şu koşulda yapıyoruz: Çizgiler o kadar yerleşmiş oluyor ki botoks bunları hafifletmekte yeterli olmuyor. Bunlarda da botoks ve dolguyu kombine tedavi olarak bir arada yapıyoruz. Aksi halde enjekte edilen dolgu kısa sürede erir, bu yüzden botoksla bu bölgedeki kasların aktivasyonunu mutlaka hafifletmek gerekir. Birçok hastada ise sadece botoks enjeksiyonu yeterli oluyor. Sonuçta hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri de ucuz anti-aging araçlar değildir, eğer herhangi bir şey yaptıracaksanız doğru işlem yapılmazsa uzun vadede size daha maliyetli olacağını söyleyebilirim. Bir de botoksun alın bölgesinde ileride oluşacak çizgilerin de önüne geçtiği unutulmamalı.
D***
Merhabalar, botoks konuda pek bir bilgim yok aslında, daha fazla bilgi için yardımcı olabilirmisiniz?
Botoks uygulaması klinik ortamında yapılan bir işlemdir. Cilde uygulanan lokal anestezik kremden sonra ince iğnelerle enjeksiyon yapılır. İşlem süresi birkaç dakikadır. Sonrasında etki başlangıcı yaklaşık 24 saat, belirginleşmeye başlaması yaklaşık 72 saattir. Eğer gerekiyorsa 10 gün sonunda bir kontrol yapılarak küçük rötuşlar uygulanabilir. Doğal olmayan sonuçlardan da kaçınmak için botoks uygulamaları konunun uzmanları tarafından kişiye özel olarak planlanmalıdır.

OKUMAYA DEVAM EDİN