Botoks

botoks istanbul

Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi botokstur.  Onlarca yıldır, milyonlarca kadının faydalandığı botox uygulaması hakkında her şey…

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Botoks nasıl etki eder, ne işe yarar? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Botoks hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Botoks yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Botoks estetik dışında hangi amaçlarla kullanılıyor?

Botoks, spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

27 Yorum
Mehtap
Gözlerimin altında çizgiler var. Deride de sanki pörsüme varmış gibi, özellikle gülümsediğimde ortaya çıkıyor. Botoks yaptırsam düzelir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Botoks ve Emerge lazer ile oluşturalacak bir kombine tedavi protokolünden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Emerge hassas göz çevresine uygulanabilen bir sistemdir ve bu bölgedeki cildin sıkılığını, kalitesini artırır. Cilt altında ısı kanalları açarak etki eden Emerge lazer cilt yüzeyine zarar vermese de, işlem sonrasında göz çevrenizde kızarıklık ve ödem görülebilir. Bunlar da birkaç gün içinde geçer. Genelde bir hafta arayla 3-6 seans uygulanır. Bu tedaviyi botoks enjeksiyonu ile kombine ettiğinizde ise optimum sonuçlar alabilirsiniz.
Nurhan
Henüz 22 yaşında olmama rağmen hep yorgun ve depresif görünüyorum, Sorun kaşlarımın çok düşük olması. Yapı olarak böyleyim, annemin de kaş yapısı benim gibi. Botoksun bu sorunu çözeceğini duydum. Doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Bu problemi çözmek için kaş ucuna yapılacak minik bir doz botoks enjeksiyonu yeterli. Kaş ucunuzun açısı değişerek bir milim dahi yukarı doğru kalktığında yüzünüzdeki yorgun, üzgün ifade gidecektir. Bu dokunuşun bir diğer artısı da gözleriniz daha açık, daha büyük görünecektir. Ancak kaşın orta kısmının biraz fazla yukarı kalkmasının bile bakışlara şaşkın, suni bir ifade vereceğini unutmayın. Yani, işinin ehli, bu uygulamayı defalarca yapmış bir uzman seçmeye özen gösterin.
Gözde
Merhaba, 42 yaşındayım. Seneler önce bir defa botoks yaptırmıştım. Hiç memnun kalmadım. Bütün çizgilerim, kırışıklıklarım gitmişti ama çok kötü görünüyordum. Nasıl anlatayım bilemedim ama ben bana benzemiyordum sanki. Bakışlarım değişti, alnım genişledi. O kadar mutsuz oldum ki bir daha yaptırmadım. Ama şimdi de kırışıklıklarım giderek derinleşiyor. Tam anlamıyla iki arada bir derede kaldım. Bana ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gözde hanım, Botoks, yüz kaslarını geçici olarak paralize ederek, kasın hareketini kısıtlayarak çizgileri azaltır. Ama bunu aşırı yaptığınızda sorunlar çıkmaya başlar. Alındaki bütün kasların paralize olması yüzün katı ve sert görünümünü arttırıp kaşların düşmesine sebep olarak ifadenizin değişmesine neden olur hem de hiç estetik olmayan bir şekilde. Mesela alına biraz fazla botoks yapın kaşlar düşer ya da düşen kaşları kaldırmak isterken kaşları fazla kaldırabilirsiniz. Diyeceğim şudur ki: Botokstan korkmayın yanlış ellere düşmekten korkun. Eğer konusunda deneyimli, işinin ehli bir uzmana başvurursanız sonuçlardan memnun kalacağınıza eminim: Yani, yine siz gibi görüneceksiniz ama daha dinamik, daha az çizgisiz bir siz.
Diçle
Hocam, Gözaltlarımda çok belirgin bir elastikiyet kaybı var. Senelerdir hep en iyi kremleri kullanıyorum ama yine de bir fark göremiyorum. Gözaltlarımın eski gerginliğini kazanması için ne yapabilirim. Bu problem yüzünden sanırım, güldüğümde gözaltlarım da çok kırışıyor. Bir arkadaşım botoks yaptırırsan gerginleşir cilt dedi. Bu doğru mu? Botoksla istediğim gibi sıkılaşırlar mı? Bu arada yaşım 36.
Dr. Mustafa Karataş
Botoks gözaltındaki cildin elastikiyetini artırmak konusunda hiçbir işe yaramaz. Elastikiyet kaybını hedef almak için Emerge lazer gibi gözaltlarındaki ince deriye bile uygulanabilen bir sistemden faydalanmanız gerekir. Bu tedavi cildin daha fazla kolajen ve elastin üreterek sıkılaşmasını sağlayacaktır. Gözaltındaki ince çizgilerin görünümü de hafifleyecektir. Ancak tedaviyi gözaltına bir miktar botoks enjeksiyonu ile desteklemenizi öneriyorum. Bu bölgeye mikro-enjeksiyon yöntemiyle minik dozlarda botoks yapılırsa gülümsediğinizde beliren çizgiler silinecektir.
Atilla
Merhabalar Mustafa bey, Botoks yaptırmak istiyorum. Ama korkuyorum. Botulinum toksini ne kadar güvenli?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Karşımızda 1980’li yıllarda tedavi amaçlı geliştirilmiş bir işlem var. Yüz felci ve şaşılık gibi problemlerde kullanılan bu tedavi, kırışıklıklar üzerinde de etkili olduğunun anlaşılması ile kozmetik endüstrisinde kullanılmaya başlamıştır. Güvenirliği FDA tarafından da onaylanmış olan botoks, bugüne kadar tüm dünyada milyonlarca hasta üstünde uygulanmış ve herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Tek dikkat etmeniz gereken kaçak olarak üretilmiş, FDA onayına sahip olmayan sahte ürünlerden kaçınmaktır.
Sevcan
Merhabalar Mustafa bey, Göz çevreme botoks yaptırmayı düşünüyorum. Düzenli olarak yaptırmazsam olumsuz bir etki görür müyüm? Çevremden bir defa başladın mı bir daha bırakmamalısın diye bir şey duydum.
Dr. Mustafa Karataş
Botoksu bir süre yaptırıp sonra bıraksanız bile herhangi bir olumsuzluk yaşamazsınız. En azından, çizgilerin derinleşmesine neden olan faktörleri bir süreliğine de olsa devre dışı bırakmış olursunuz. Kâr kârdır. Unutmayın hiç yaptırmasanız çizgileriniz daha belirgin olacaktı.
Ela
Merhabalar. Henüz 21 yaşındayım cildimle ilgili herhangi bir sorunum yok. Ama çene hattım çok sert, erkek gibi köşeli görünüyor. Dolgu yaptırsam bu sorunu çözer mi? Gerçekten çok mutsuzum, aynaya bakmak bile istemiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Botoks enjeksiyonu ile yüze erkeksi bir görünüm veren kasların gevşemesini sağlamak ve yumuşatmak mümkün. Böylece daha yumuşak, daha kadınsı bir çehre yaratabiliyoruz. Bazen yanak bölgesine bir parça dolgu yapmak yüze oval bir form vermemize yardımcı oluyor. Ancak hangi tedavinin sizde daha başarılı sonuçlar yaratacağını anlamak ancak muayene sonrasında belli olacaktır.
Gül
İlk gençlik yıllarımda çok fazla güneşlenmiştim hem de hiç güneş koruyucu kullanmadan! Sanıyorum bu yüzden göz kenarlarımda kırışıklıklar var. Özellikle güldüğümde çok belirgin oluyorlar. Yaşım henüz 26 olduğu için botoks yaptırmam için çok erken, bana tavsiye edebileceğiniz bir krem ya da bir tedavi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Siz de pek çok kişide gözlemlediğim bir yanlışa düşüyorsunuz: Sorunu ilk oluştuğunda kontrol almak, hatta daha oluşmadan önlemek gerekir. Çünkü sorun ilerledikten sonra tedavi de zorlaşır. Alnı kasları çok güçlü, alınları çok mimikli diye botoks enjeksiyonu yaptıran 20’li yaşlarının başında pek çok hastam var. Bu doğru bir anti-aging strateji. Aksi halde otuzlu yaşlarınıza girerken kırışıklıklar derinleşecek, bunları silmesi zorlaşacaktır. Göz kenarındaki kırışıklıklarda altın standart botoks enjeksiyonlarıdır ve bu tedaviye bir an önce başlamanızı ve 6-8 ayda bir tekrarlamanızı tavsiye ediyorum.
Elçin
Merhaba doktor bey, 5 ay önce doğum yaptım, doğum öncesinde botoks yaptırmıştım. Yine botoks yaptırmak istiyorum. Emzirme döneminde botoks uygulaması yapılır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Botoks enjeksiyonu kan dolaşımına veya süte geçen bir madde olmadığı için emzirme döneminde zararlı bir etkisi görülmüyor. Botoks işleminin emzirme döneminde yapılmasında bir sakınca olmasa da, doğum yaptıktan sonra 4 ay beklemelerini ve botoks işleminin yapıldıktan sonra 24 saat boyunca bebeklerini emzirmemelerini öneriyorum.
Eşref
Merhaba hocam, Ben 27 yaşındayım bir bayım yüzümde kırışıklıklar oluştu beni rahatsız etmeye başladı. Botoks tedavisi ne zaman başlamak gerekir?
Dr. Mustafa Karataş
Eğer cildinizde çizgilenmeler, kırışıklıklar gözle görünür hal aldıysa, başlamayı düşünme zamanınız gelmiş demektir.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Doktorun Son Cevapladığı Sorular