Botoks

botoks

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Botoks nasıl etki eder, ne işe yarar? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Botoks hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Botoks yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Botoks estetik dışında hangi amaçlarla kullanılıyor?

Botoks, spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.  

Hemen Doktorunuza Sorun

Hasta Yorumları

Botoks Nedir Nasıl Yapılır
Gökçe Özgideren soruyor
Merhabalar, Botoks yaptırmak istiyorum ama yan etkilerden korkuyorum. Bana işlem hakkında bilgi verebilir misiniz? Nedir ve nasıl yapılır merak ediyor... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gökçe Hanım, Son yıllarda oldukça yaygınlaşan Botox olarak bilinen Botulinum toksin, bir bakteriden elde edilen ve uzun yıllardan beri güvenle kullanılan bir ilaç olarak tanımlanabilir.  Botulinum toksinin tıpta kullanımı ilk kez kas spazm... Daha Fazla
Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Geçer?
Barış Çağır soruyor
Merhabalar, Yaşım 24. göz çevremde kazayakları yani kırışıklıklarım var. Mezolifting tedavisi olmamda bir engel var m? Bu tedavinin bir yan etkisi var... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Mezolifting işlemi, cilt altına hyalüronik asit, vitaminler, mineral ve amino-asitlerden oluşan bir formülün mikro-enjeksiyon yöntemiyle verilmesidir. Son derece güvenli işlemdir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Mezolifting cilt kalitesin... Daha Fazla
Alın Kırışıklığı Giderme
Handan Çelen soruyor
Merhabalar, 48 yaşındayım. Alnımdaki kırışıklıkları yok etmek için ne yapmalıyım.
Dr. Mustafa Karataş
Merhbalar Handan Hanım, Size botoks enjeksiyonlarını öneriyorum. Botoks sinirlere gelen hareket uyarılarının kaslara iletilmesini önleyerek işlev gören bir toksindir. Yıllardır kullanılıyor, özellikle kadınların uzun zamandır tercih ettikleri yönteml... Daha Fazla
Botoks mu Yaptırmalı, Dolgu mu?
Aycan Sevdalı soruyor
Merhabalar, ben 35 yaşındayım yaklaşık yüzümde sanırsam hyalüronik asit azaldığı için çizgilerim oluşmaya başladı. Yüzümün belirli bölgelerinde daha ... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aycan Hanım, Hyalüronik asit, cilt yapısında yoğun olarak bulunan maddedir. Cildin nem dengesinin sağlanması ve elastikiyetini korumada önemli rol oynar. Çevresel etkenler ve yaş almayla cilt nem dengesini yitirir, kırışıklık ve sarkmalar ... Daha Fazla
Botoksun Yan Etkileri
Ceren Sürec soruyor
Merhabalar, Yaşım 27 botoks yaptırmam istiyorum, merak ettiğim bir konu var? Uygulamın yan etkileri varmı acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ceran Hanım; Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen doğal, saflaştırılmış bir proteindir. Botoksun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlıdır. Yanlış uygulamalarda yan etki değil ama, istenmeyen s... Daha Fazla
Botoks Yazın Yapılırmı?
Merve Bilge soruyor
Merhabalar. Ben komple yüzme botoks yaptırmak istiyorum. Kaş ortası, alın bölgesi, kaz ayakları dilinen bölgelere, etkisi ne kadar sürer yazın yaptırm... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Botoks uygulamaları doğru ve yeterli şekilde yapıldığında size istediğiniz görünümü verebilir. Botoksun içindeki nörotoksinler uygulandığı kaslara etki ederek bu çizgilerin birkaç ay boyunca kaybolmasını sağlayabiliyor. Etkisi 1-2 gün içerisinde başl... Daha Fazla

OKUMAYA DEVAM EDİN