Botoks

botoks istanbul

Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi botokstur.  Onlarca yıldır, milyonlarca kadının faydalandığı botox uygulaması hakkında her şey…

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Nasıl etki eder, ne işe yarar botoks? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Estetik dışında botoks hangi amaçlarla kullanılıyor?

Spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.

Botoks Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (0212) 241 03 64 no'lu telefondan kliniğimizi arayarak botoks fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hemen Doktorunuza Sorun

103 Sıkça Sorulan Sorular
C***
Selam. Benim yüzümde sol taraf sağ taraftan şişkin. Yüzümün bir tarafı yukarı kayıyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Görmeden bir şey söylemek zor ama yüzdeki asimetri problemini dolgu maddesi ve/veya botoks enjeksiyonu ile hafifletmek mümkün. Tabii bunların etkisinin 5-6 ay sürdüğünü ve etkinin devamlılığını istiyorsanız, düzenli olarak yaptırmanız gerektiğini belirtmekte fayda var.
H***
Merhaba. 23 yaşındayım. Sağ kaşım sol kaşıma göre daha düşük ve bu sebeple sağ gözüm de sol gözüme göre daha küçük gözüküyor. Ayrıca çene kemiğimdeki sağa doğru yamukluk yüzünden dışarıdan bakıldığında da yüzüm asimetrik duruyor. Botoxla bunların giderilmesi ya da en azından azaltılması ihtimali var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hazal Hanım. Sağ kaşınızı botoks enjeksiyonu iler yukarı kaldırmak mümkün. Tabii kaşınız yukarı kalkınca gözünüz de daha büyük görünecektir. Bu müdahale ile sorun ya belirgin bir şekilde hafifleyecek ya da tamamen düzelecektir. Ancak botoksun etkisi geçici olduğu için bu işlemin 5-6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Çenenizdeki asimetriye gelince bunun botoksla düzelmesi mümkün değil, çünkü bunun kaslardan ziyade kemik yapısından meydana geldiğini düşünüyorum. Çene bölgesinde de hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yapılarak daha simetrik bir görünüm yaratılabilir.
D***
Yüzüme botoks yaptırdıktan 20 gün sonra yüzümü kazayla çarptım ve kanadı. Herhangi bir sorun teşkil eder mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merak etmeyin yüzünüzü çarpmış olmanız yapılan işlemi olumsuz etkilemez, herhangi bir sorun yaratmaz.
H***
Merhaba. 23 yaşındayım. Sağ kaşım sol kaşıma göre daha düşük ve bu sebeple sağ gözüm de sol gözüme göre daha küçük gözüküyor. Ayrıca çene kemiğimdeki sağa doğru yamukluk yüzünden dışarıdan bakıldığında da yüzüm asimetrik duruyor. Botoxla bunların giderilmesi ya da en azından azaltılması ihtimali var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Sağ kaşınızı botoks enjeksiyonu iler yukarı kaldırmak mümkün. Tabii kaşınız yukarı kalkınca gözünüz de daha büyük görünecektir. Bu müdahale ile sorun ya belirgin bir şekilde hafifleyecek ya da tamamen düzelecektir. Ancak botoksun etkisi geçici olduğu için bu işlemin 5-6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Çenenizdeki asimetriye gelince bunun botoksla düzelmesi mümkün değil, çünkü bunun kaslardan ziyade kemik yapısından meydana geldiğini düşünüyorum. Çene bölgesinde de hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yapılarak daha simetrik bir görünüm yaratılabilir.
N***
Merhaba hocam ,35 yaşındayım kaşlarımın arasın tren yoluna benzer kırışıklık meydana geldi. Bu çizgilerimi bu işlemle tamamen yok edebilir miyiz? Kaşlarımı istemsiz çatıyorum bu işlemden sonra tekrar çizgiler oluşur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Kaş arasındaki çizgilerde altın standart botoks enjeksiyonlarıdır. Çünkü bu çizgiler bu bölgedeki kasların çok aktif olmasından kaynaklanır. Botoksla geçici bir süre için kasları gevşettiğinizde çizgiler de yumuşar. Tabii çizgiler çok derinleşmiş ve yerleşmişse botoks yaptıktan sonra içlerini bir miktar dolgu maddesi enjeksiyonu ile doldurmak da gerekebilir. Ancak bu işlemlerin etkisinin kalıcı olmasını istiyorsanız altı ayda bir tekrarlamanız gerekir.
A***
Merhaba ben bir ay önce botox yaptırdım ama gül hastalığım varmış cildimde yeni öğrendim sivilce ilacı verdi doktorum. Kullansam bir sakıncası olur mu acaba? Cildi kurutan bir ilaç. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Botoks mimik kaslarına enjekte edilir ki kasların aktivitesi azalsın. Kaslar daha az kasılınca çizgiler, kırışıklıklar da geçici olarak hafifler, hatta yok olur. Botoks kasa enjekte edildiği için yüzünüze sürdüğünüz herhangi bir ilaç ya da kremden etkilenmez.
Z***
Hocam merhaba, benim 17 yaşında bir oğlum var. Ellerinde damlama şeklinde terleme var, ayakları da terliyor. Radyo frekans yöntemi muayene ve tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar avuç içleri ve ayaklardaki aşırı terlemede lazer sistemleri değil botoks enjeksiyonu kullanılır. Bu enjeksiyonların etkisi 5-6 ay sürdüğü için, bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
S***
Botoks ve dolgu işlemleri yaptırmak istiyorum. Adresinizi ve fiyat listenizi rica etsem…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Suzan Hanım. Adresimiz internet sitemizde yer almaktadır. Kliniğimizi ararsanız size fiyat bilgisi konusunda yardımcı olacaklardır.
M***
Merhabalar. El ve ayak terlemesi için botoks fiyatlarını ve uygulama sürecini öğrenebilir miyim? SGK ile ilgili bir ilişkisi var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Metin Bey. Kliniğimizde terlemeye karşı botoks tedavisi yapılmıyor, botoks işlemini kırışıklıklar ve ince çizgilerin görünümünü hafifletmek için uyguluyoruz. Tedavinin SGK kapsamına girip girmediği konusunda bir fikrim yok.
Ş***
Merhabalar alın çizgileri ve sivilce izleri mevcut alın bölgesinde. Bunlar için kalıcı bir tedaviniz var mıdır? Kalıcı bir çözüm ücreti nedir bilgilendirirseniz sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Alın bölgesindeki çizgilerde en etkili tedavi botoks enjeksiyonlarıdır. Bu bölgedeki mimik kaslarının aktivitesini azaltarak kırışıkların belirginliğini azaltır, hatta yok ederler. Ancak bu geçici bir tedavidir ve etkinin devamlılığı için 5-6 ayda işlemin tekrarlanması gerekir. Sivilce izlerinde ScarletS ya da Icon lazer tedavisi uygulanabilir. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Her iki sistemde cildin derin tabakalarındaki kolajen üretimini tetikleyerek, sivilce izlerinin belirginliğinin önemli ölçüde azalmasını sağlarlar. Bu işlemin etkisi ise kalıcıdır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ama kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.

OKUMAYA DEVAM EDİN