Botoks

botoks istanbul

Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi botokstur.  Onlarca yıldır, milyonlarca kadının faydalandığı botox uygulaması hakkında her şey…

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Nasıl etki eder, ne işe yarar botoks? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Estetik dışında botoks hangi amaçlarla kullanılıyor?

Spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.

Botoks Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (0212) 241 03 64 no'lu telefondan kliniğimizi arayarak botoks fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hemen Doktorunuza Sorun

72 Yorum
Meral
Merhaba, Botoks uygulamasını bıraktıktan sonra ciltte herhangi bir bozulma oluyor mu? Kast ettiğim şey; mesela göz çevremde 2 adet hafif bir kırışıklık var gülmeyle çıkan ben bunun derinleşmesini engellemek için botoks yaptırdım varsayalım. 4 yıl sonra botoksu bıraktığımda o iki kırışıklık aynı şekilde mi beliriyor yoksa botoks kullanmasaydım 4 yıl sonra alacak şeklinde mi beliriyor. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Merhabalar Meral Hanım. Dört sene düzenli olarak botoks yaptırdınız diyelim. Şimdi var olan o iki kırışıklık yeniden belirecektir hem de bu süre boyunca o çizgilere neden olan mimiklerinizi fazla kullanmadığınız için derinleşmeden, daha belirgin bir hal almadan. Yani o dört sene boyunca botoks yaptırdığınız bölgelerdeki yaşlanma sürecini önemli ölçüde yavaşlatmış, hatta askıya almış oluyorsunuz.
Tuğba
Merhaba.2 ay önce anneme 3 bölgeye botox uygulaması yapıldı. Alnında kaşının üstünde dikey çizgi kaldı. Sanki yarılmış, dikiş atılmış ve izi kalmış gibi. Botox yatay çizgilerde etkili, dikey çizgilerde etkisiz mi, bilgi verebilir misiniz?
Merhabalar. Botoks alın bölgesindeki tüm çizgiler ve kırışıklıklarda etkilidir. Annenizin üstünde daha öncesinde var olmayan bir iz meydana geldiyse, enjeksiyonun yapıldığı yerlerle ilgili bir sorun olmalı. Botoks etkisi kanıtlanmış bir uygulamadır, ancak mutlaka işinin ehli, botoks konusunda deneyimli uzmanlar tarafından uygulanması son derece önemlidir. Botoksun etkisi hafiflemeye başladıkça annenizin alnında oluşan bu iz de geçecektir.
Olcay
28 yaşındayım. Gözaltlarım mor ve kaz ayaklarım başladı. Botoks yaptırsam nasıl olur? Erken midir? Bir defa yaptırırsam hep yaptırmam gerekir mi?
Göz çevresi yaşlanma belirtilerinden ilk etkilenen yerlerden biridir ve 20’li yaşlarla birlikte çizgiler görülmeye başlayabilir. Botoks için uygun bir yaşta olduğunuzu söyleyebilirim. Bu işlem sadece varolan kırışıklıkları silmekte değil aynı zamanda ileride oluşacak olanları önlemekte de etkilidir. Eğer botoksun etkisinin devamlığını istiyorsanız işlemi 5-8 ayda bir tekrarlamanız gerekir. Ancak bu bir defa yaptırdığınızda devamlı yaptırmanız gerektiği olarak algılanmamalı. Dilerseniz tek bir kez deneyip sonra bir daha yaptırmayabilirsiniz, bunun herhangi olumsuz bir etkisi yoktur hatta aksine faydası vardır. Sonuçta altı ay boyunca gözlerinizi kısmaya bağlı kolajen liflerinin kırılma, çizgi oluşma sürecini askıya almış olursunuz.
Yelda
Selam Mustafa hoca benim yüz kısmı ince olduğu için yüzümün dolgun göstermesi için botox yapılabilir mi. Daha dolgun bir yüze kavuşmak için ne yapmalıyım?
Merhabalar. Botoks yüze hacim vermek için kullanılmaz. Botoksun etki mekanizması, özellikle yüzün üst bölgesinde bulunan kasların aktivitesini geçici bir süreliğine azaltarak, mimik çizgilerini, kırışıklıklarını hafifletmek üzerine kuruludur. Yüze hacim, dolgunluk vermek için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılır. Bunlar çöküklüğün olduğu bölgelere ya da daha belirgin olması istenen yerlere enjekte edilerek etki ederler. Kalıcılıkları 8-10 ay arasındadır.
Serna
Merhabalar, Kazayağı ve alın bölgesi botoks uygulamasına yönelik ücretinizi öğrenmek istiyorum.
Merhabalar Serna Hanım. Öncelikle bazı hastalarda çok fazla alın mimiği olduğu için, yani bu bölgedeki kaslar güçlü olduğu için daha fazla noktaya daha fazla botoks enjekte etmek gerekir. Yani ücretlendirme hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Ancak ortalama bir fiyat almak için kliniğimizi arayabilirsiniz, size yardımcı olacaklardır.
Yelda
Merhabalar, Birkaç konuda fiyat bilgisi almayı rica ediyorum, umarım bu iletişim ile sizlere ulaşabilirim. Kol altı terleme botoksu; gözaltı ışık dolgusu; göz çevresi botoksu… Bu işlemler için fiyat bilgilerinizi almaktan memnun olacağım. Teşekkürler.
Merhabalar Yelda Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Murat
Hocam göz çevremde alın bölgesinde kırışıklıklar var ve işlem yaptırmak istiyorum. Botoks için bilgi ve randevu almak için iletişim telefonu alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Murat Bey. Kliniğimize (0212) 241 03 64 numaradan ulaşabilirsiniz.
Mervem
Merhaba Mustafa Bey, burun ucumda gülerken bir düşüklük oluyor sanki, elimle burnumun ucunu çok hafif çok olumlu görünüyor. Botoks oluyormuş sanırım, bana çok pahalıya patlar mı? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, botokstan fayda sağlayıp sağlayamayacağınız ancak muayene ile mümkün olabilir. Muayene ücretsizdir ve sonrasında fiyat bilgisi de verilecektir.
Figen
Merhabalar kaş kaldırma bir de elmacık kemiğinin dolgusunun fiyatlarını öğrenmek istiyorum ve iyileşme süreci ne kadar bir zaman, yan etkileri var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Figen Hanım. Kaş kaldırma ya botoks işlemi ile yapılabilir doğru yerlere yapılacak enjeksiyonlarla kaş yukarı doğru kalkar ya da organik iplerle kaşlar yukarı doğru asılır. Bu işlemler ve yanaklara yapılacak dolgu enjeksiyonları sonrasında sosyal hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz. Bunlar hiçbir yan etkisi olmayan, iyileşme süreci gerektirmeyen işlemlerdir.
Okay
Hocam yüzüm, alnım, şakaklarım gözlerimin altı oldukça kırışık cildim çok gevşek bu durum beni rahatsız ediyor 50 yaşındayım ama daha yaşlı duruyorum. Ne yapılabilir? Ne yapabiliriz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Alın bölgesine botoks enjeksiyonu yapılabilir. Bu etkisini anında görebileceğiniz bir işlemdir. Ancak çizgiler çok derinse dolgu enjeksiyonu da yapılması gerekebilir. Göz çevresinde de minik dozlarda botoksun olumlu bir etkisi oluyor, ancak cildin sıkılığını artırmak için Emerge lazer gibi bir sistemden yararlanmak gerekebilir. Işık dolgusu da göz çevresin

OKUMAYA DEVAM EDİN