Botoks

botoks istanbul

Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi botokstur.  Onlarca yıldır, milyonlarca kadının faydalandığı botox uygulaması hakkında her şey…

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Nasıl etki eder, ne işe yarar botoks? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Estetik dışında botoks hangi amaçlarla kullanılıyor?

Spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.

Botoks Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (0212) 241 03 64 no'lu telefondan kliniğimizi arayarak botoks fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hemen Doktorunuza Sorun

57 Yorum
Erhan
Yasım 47 alın bölgesinde çizgileri ve göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarını yok etmek istiyorum. Konu hakkında sizlerle görüşmek için randevu talebim olacaktı…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Erhan Bey. Botoks enjeksiyonu alın ve göz kenarındaki çizgilerde en etkili tedavidir. Destekleyici tedavi olarak göz kenarlarındaki cildi yeniden yapılandırmak adına Emerge lazer de uygulanabilir. Randevu için lütfen internet sitemizde yer alan telefonu arayın, danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.
Hüseyin
Göz çevresi ve alın kırışıklığı giderme hakkında bilgi almak istiyorum. En yakın zamanda dönüş yapmanızı rica ederim. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hüseyin Bey. Göz çevresi ve alın kırışıklığını gidermede altın standart botoks enjeksiyonlarıdır. İşlemin etkisi 4-6 ay kadar devam eder, sonrasında etkinin devamlılığını istiyorsanız işlemi tekrar yaptırmanız gerekir. Göz çevresini Emerge lazer tedavisi ile destekleyerek sonuçların optimum seviyede olması sağlanabilir sistem bu bölgedeki hassas ve ince deriyi kolajen üretimini tetikleyerek yeniden yapılandırır.
Merve
Merhaba, kaş arası ve alın için botoks fiyatını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Merve Hanım. Maalesef fiyat bilgisi veremiyoruz. Ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında hem fiyat bilgisi verilecek hem de hangi tedavilerden optimum fayda sağlayacağınız netleşecektir
Hüseyin
İyi akşamlar alın, kaş ortası ve kazayağı botoks fiyatı ne kadar riski var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hüseyin Bey. Botoks 1980’li yıllardan beri kullanılan ve güvenirliği milyonlarca kişi üstünde uygulanarak defalarca kanıtlanmış, FDA onaylı bir tedavidir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Alın, kaş ortası ve göz kenarlarındaki kazayağı denen çizgilerde altın standarttır. Fiyat bilgisi ücretsiz olan konsültasyon sonrasında verilecektir.
Ayhan
Merhabalar Hocam. Hastalık nedeniyle yapılan botoks uygulamalarının etkisi geçtiğinde kaslarda istenilen bir zayıflama oluşur mu? Çünkü hastalık nedeniyle kas istenilenin aksine ters yönde çok güçlü olduğu sürekli yapılan botoks uygulamaların sonucu kas artık gevşemeye alışır mı ya da zayıflar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayhan Bey, tedavi olarak uygulanan botoks enjeksiyonlarında amaç çok fazla kasıldığı için tıbbi olarak sorun yaratan kası gevşetmektir. Size estetik amaçlı yaptığım uygulamalardan örnek vermek gerekirse, seneler boyu düzenli olarak botoks yaptıran hastalarda işlemin etkileri daha uzun sürmeye başlıyor. Önceleri 6 ayda bir botoks yaptırıyorsa bu süre 7-8 aylara çıkıyor. Bunun nedeni de kasın güçsüzleşmesinden ziyade kasın kasılmayı unutmaya başlamasıdır.
Zeynep
Merhaba, 23 yaşındayım sizden şu konuda bilgi almak istedim. Güldüğümde beni rahatsız eden ve fazlasıyla görünen diş etlerim ile ilgili dudak çevresine botoks uygulaması mı yapılmalı yoksa dudak dolgusu mu çok kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Tabii ki konsültasyon yapmadan net bir şey söylemek mümkün değil, ancak bahsettiğiniz her iki müdahalenin de sizin için neler yapabileceğine kısaca bir bakalım. Son yıllarda botoksun yenilikçi kullanım alanları yaygınlaşmaya başladı. Bunlardan biri de diş etlerinin daha az görünmesi için üst dudağa minik bir doz botoks yapmak. Böylece dudak kası bir parça gevşeyerek diş etlerinin daha az görünmesi sağlanabiliyor. Ama bu son derece nadir yapılan bir uygulamadır. Diyelim ki üst dudağınıza enjekte edilen botoksun dozu biraz kaçtı ki bu öyle uzak bir ihtimal değil dudak hattınız yayılır, genişler, hatta dudaklarınızı büzemediğiniz için su içmekte bile zorlanır hale gelirsiniz. Yani işlem, hem estetik hem de fonksiyonel olarak hiç de hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Üst dudağa yapılacak dolgu enjeksiyonu gülerken diş etlerinin görünmesini bir nebze azaltılabilir. Burada göz önüne alınması gereken en önemli şey, sizde estetik görünmeyecek bir dudak yaratmamaya özen göstermektir. Eğer işlemi yapacak doktor diş etlerini kamufle etmeye odaklanır ve size yakışmayacak derecede hacimli dudaklar yaratırsa, bu defa da başka bir estetik sorunla baş başa kalmış olursunuz.
Rukiye
Göz kenarım kırışıklıkları için botoks yaptırmanın sonuçları nasıl olur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Rukiye Hanım. Botoks göz kenarlarındaki, kazayağı denilen ince kırışıklarda son derece etkili bir tedavidir. Bu bölgedeki kasları geçici olarak gevşeterek, bu kasların istem dışı kasılmaları ile ortaya çıkan ince çizgileri yumuşatır. Etkisi 4-6 ay kadar devam eder, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir. Botoksun bir diğer olumlu etkisi de hem bu bölgede ileride oluşacak çizgilerle savaşması hem de var olanların derinleşmesini önlemesidir. Bazı hastalarda tedaviyi göz çevresindeki hassas derinin yeniden yapılanmasını sağlayan Emerge lazer sistemi ile desteklemek daha optimum sonuçlar almamıza olanak sağlıyor.
İlknur
Cevap alabileceğim umuduyla sormak isterim; Alın bölgesine 2. kez botox yaptırdım. İlk uygulamadan çok memnundum, aynı plastik cerrah 2. uygulamayı da yaptı. 3 hafta sonra göz kapağım düştü, ne olabileceğini anlamadım ve nöroloji/ göz bir sürü tetkik yaptırdım. Sonra botox olma ihtimalini düşünerek, uygulama yapan doktoruma durumu aktardım. İopidin damla kullanın dedi. Şu an kullanmaya başladım , ama bu ilaç göz tansiyonu için ve çok yan etkisi var. Göz kapağım biraz açıldı ama göz içi normalden daha büyük. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Yönlendirir misiniz lütfen?
Merhabalar İlknur Hanım. Nadir de olsa, botoks uygulaması sırasında enjeksiyonun sinire denk gelmesi gözkapağı düşüklüğüne yol açabiliyor. Hastalarımı her zaman deneyimli bir doktor seçmeleri konusunda uyarıyorum, böylece bu tür olumsuz sonuçlarla karşılaşma riski minimuma düşüyor. Doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulayın. Bu tür istenmeyen etkiler bir süre sonra hafifler, botoksun etkisi geçtikçe de tamamen yok olur.
Seher
Merhaba Doktor bey, Çene şeklimden rahatsızım, okuduğum kadarıyla çene şekillendirmek için botoks kullanılıyormuş? Bilgi verir misiniz.
Tabii. Çiğnemeye yardımcı olan masseter kaslara uyguladığımız botoks, yüz ovalini daha keskin bir hâle getiriyor. Bu kas küçülüyor ve gerginleşiyor. Böylece yüzün alt yarısı daha dar görünüyor. Ayrıca çeneye de dolgu uygulamalarıyla birlikte, V şekli sağlanmış oluyor.
Zerrin
Merhaba 1986 doğumluyum iki kaşımın ortasında derin bir çizgi var gidermek istiyorum. Botoks hakkında biraz bilgi öğrenebilir miyim? Bolu'dan sevgiler
Botoks sinirlere gelen hareket uyarılarının kaslara iletilmesini önleyerek işlev gören bir toksin. Yıllardır kullanılıyor, özellikle kadınların uzun zamandır tercih ettikleri yöntemlerin başında geliyor. Gençleşmek, yorgun ifadelerden kurtulmak, güzelleşmek ve bazı sağlık sorunlarında kullanılıyor. En iyi cevap veren bölge göz çevresi ve kaş arasındaki kırışıklıklar. Düşük kaşları kaldırmak için de başvuruluyor. Etkisi, uygulanan doza, tekniğe ve metabolizmaya göre değişiyor. Botoksun etkisi sona erdiğinde uygulama öncesi duruma geri dönülebiliyor. Uygulama alanında küçük şişlik ve morartılar oluşabiliyor. Ancak birkaç gün içinde kayboluyor. Nadiren göz kapağı ya da kaşlarda düşme gibi istenmeyen sonuçlar görülebiliyor. Bu durum da toksinin etkisi geçince ortadan kayboluyor. İşlem 10 dakika sürüyor. 4-6 ay arası kullanılabiliyor. İşin uzmanına yaptırmalısınız. Sağlıksız koşullarda uzman olmayan kişilere yaptırılan uygulamalar şekil bozukluklarına ve asimetriye yol açabiliyor. 

OKUMAYA DEVAM EDİN