Botoks

botoks

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?
Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.
Botoks nasıl etki eder, ne işe yarar? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Botoks hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Botoks yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor? 
Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?
Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Botoks estetik dışında hangi amaçlarla kullanılıyor? 
Botoks, spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.  

Hemen Doktorunuza Sorun

Hasta Yorumları
İki Kaş Arasındaki Çizgi Nasıl Yok Edilir
Bedri Örtülü soruyor
Merhabalar, 42 yaşındayım. Benim sorunum iki kaşımın arasında çizgi. Giderek derinleşiyor. Kafama çok taktım. Bu çizgiyi yok etmek mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Bedri Bey, Alındaki kırışıklıklar mimik hareketlerine bağlı olup zamanla derinleşebilir. Özellikle mimik kırışıklıkları yaşla ilgili değil, mimikler sırasında cildin hareketiyle oluşmaktadır. Alın kırışıklıkları için botoks uygulanabilir. ... Daha Fazla
Yüz ameliyatı Sonrası Botoks
Leyla Özcan soruyor
Merhabalar, Ben dolgu ameliyatı yaptırdım. 4 ay oldu yaptıralı şimdi botoks yaptırabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Leyla Hanım. Dolgu enjeksiyonu mu yaptırdınız yoksa yağ dolgusu mu? İlki ameliyat değildir ikincisinde ise vücuttan alınan yağ yüze enjekte edilerek yüzde hacim yaratılır. Her iki durumda da, botoks yaptırabilirsiniz. Zaten dolgu maddesi e... Daha Fazla
Botoks Kaç Yaşında Yapılır
Elif Çalan soruyor
Merhabalar, Yaşım 27 botoks yaptırmam doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım, Botoks enjeksiyonu yaptırmak için gayet normal bir yaş. Çok genç hastalara etkili bir cilt bakımı ya da leke tedavisi dışında fazla estetik uygulama yapmayı hiçbir zaman tercih etmem. Ancak botoks söz konusu olduğunda 20 yaşınd... Daha Fazla
Alın Bölgesi Kırışıklık Botoks Fiyatı
Dilara Bilgili soruyor
Merhabalar, 21 yaşındayım. Alın bölgemde gözle görülür bir kırışıklık yok fakat kaşlarımı kaldırdığımda oluşan görüntü beni rahatsız ediyor. Fiyat bil... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilara Hanım. Bu fazla mimikli bir alnınız olduğunu gösteriyor. Minik bir doz botoks enjeksiyonu ile alın kaslarınız biraz gevşetilir, mimikler hafifletilirse ileride oluşacak kırışıklıkların da önüne geçmiş olursunuz. Botoksun kalıcılığı ... Daha Fazla
Botoksun Etkisi Süresi Ne Kadar Sürer
Cevdet Dere soruyor
Merhabalar, Botoks uygulamasından 4 ay sonra tekrar eskisi gibi çizgilerimiz ortaya çıkıyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Cevdet Bey, Botoks tedavisi uygulama yapılan bölgedeki kasları geçici olarak paralize ederek etki eder. Tedavinin etkisi 4-6 ay kadardır. Ancak şu unutulmamalıdır, fazla hareketli mimik kasları yüzünden oluşan kırışıklık ve çizgilerin bu s... Daha Fazla
Mimik Çizgileri ve Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi
Elif Güzel soruyor
Merhaba ben 28 yaşındayım fakat gözaltımda mimik çizgileri var ve hafif göz kapağı düşüklüğüm var. Bir de ağız çevresinde çizgilerim oluşacak gibi gör... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Organik iplerle yüz germe yüzdeki sarkıklıkları toparlamak, yüzde yaşla birlikte meydana gelen şekil değişikliğine karşı uygulanan bir yöntemdir. Ne sizin yaşınız ne de bahsettiğiniz sorunlar için uygun bir yöntem değildir. Bah... Daha Fazla
 • Yaş Otuz Beş…

  Yaş Otuz Beş… Ve en keyifli yıllarınız henüz başlamadı bile! Eskiden yolun yarısı olarak algılanan bu yaş, artık kadının en çekici, en güzel zamanları olarak görülüyor.

 • Gençlik Pınarı: Kolajen ve Elastin

  Gençlik Pınarı: Kolajen ve Elastin Yaş alırken bile canlı ve genç görünümlü bir cilde sahip olmanın sırrı kolajen ve elastin liflerinde saklı.

 • Göz Çevresine Botoks

  Göz Çevresine Botoks Gözlerin yaşlanma süreci oldukça karmaşıktır. İlk olarak çizgi ve kırışıklıklar başlar, sonraki yıllarda ise sarkan deri ve yitirilen hacim ile gözler yaşlanıyor.

 • Yüz Dolgusu ile Gençleşirken Doğal Görünün!

  Yüz Dolgusu ile Gençleşirken Doğal Görünün! Çizgileri, kırışıklıkları anında siliveren, hatta yaşla beraber kaybolan hacmi yüze geri veren dolgu maddeleri altın çağını yaşıyor.

 • Zamansız Bir Yüze Sahip Olmak...

  Zamansız Bir Yüze Sahip Olmak... Anti-aging dünyası yüzünüzden yılları silmek konusunda harikalar yaratsa da, işin püf noktası doğaldan uzaklaşmamak.

 • Kusursuz Bir Profil İçin

  Kusursuz Bir Profil İçin Çekici görünmenin sırrını açıklıyoruz: Profilinizi yaratan tüm unsurların bir ahenk, bir denge içinde olması. Alın, burun, dudak, çene ve boynunuz arasında mükemmel oranı...

 • 40'lı yaşlar... Yorgun görünmek için çok gençsiniz.

  40'lı yaşlar... Yorgun görünmek için çok gençsiniz. Hayatımıza kattığımız çoğu şeyin artık çok daha zararlı olduğunu bildiğimiz bir çağda yaşarken, yüz gençleştirme konusunda daha az dolguyla harika sonuçlar elde edildiğin...

 • Gençleş Ama Abartma!

  Gençleş Ama Abartma! Anti-aging dünyası yüzünüzden yılları silmek konusunda artık harikalar yaratıyor olsa da, bu son teknoloji silahlar yanlış ellerde hiç de umulmayan, dahası istenmeyen so...

 • Yüzde Yaşlanmaya Karşı Dolgu ve Botoks

  Yüzde Yaşlanmaya Karşı Dolgu ve Botoks İlerleyen yaş, genetik özellikler, sigara ve alkol, yorgunluk, stres, çevresel faktörlerle birlikte cildimizdeki yaşlanma süreci durmaksızın ilerler

 • Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir

  Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir Botoks, göz çevresi çizgilerinde giderilmesin en popüler estetik girişimlerin başında geliyor. Göz kaslarının fazla çalışan bölümünün çalışmasını engelleyerek, kırışıklı...

 • Botoks Nerelere Yapılır?

  Botoks Nerelere Yapılır? Botox'un en çok kullanıldığı ve iyi sonuç alındığı bölgeler alın, kaş arası ve göz çevresini içeren yüzün üst bölümleri.

 • Botoks ve Dolgu ile Anında Güzellik

  Botoks ve Dolgu ile Anında Güzellik Güzellik sektöründe kendine sağlam bir yer edinen ve artık bir anti-aging krem kadar sık rastlanan dolgu ve botoks enjeksiyonlarının.

 • Gençlik Aşısı Dolgu & Botoks

  Gençlik Aşısı Dolgu & Botoks Tıptaki gelişmeler sonucu yaşam süremizin giderek artması, kendimizi daha sağlıklı ve güzel gösterme isteği. Bugün en büyük savaş, botoks ve dolgu maddeleri ile kırışıklı...

 • Botox Fiyatı

  Botox Fiyatı Botox alın ve göz çevresi yanında, boyundaki çizgilerde enjeksiyon yöntemi ile kullanılması sonucu çizgilerin açılmasında geçici iyileşme sağlar.

 • Daha İdeal Kaşlara Kaş Kaldırma Yöntemi İle Ulaşın

  Daha İdeal Kaşlara Kaş Kaldırma Yöntemi İle Ulaşın Gözler yüzün ana odak noktalarıdır. Göz çevresinde başarıyla uygulanan ve kişide yılların izlerini yok etmek için hedeflenen pek çok tedavinin nedeni de budur. 

 • Kaş Kaldırma Botox

  Kaş Kaldırma Botox  Kaş kaldırma için botox mutlaka akla gelir. Kaş kaldırma ve şekillendirme botox göz çevresine istenilen görüntüyü sağlamada sıklıkla başvurulan medikal bir yöntemdir.

 • Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Botoks

  Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Botoks Göz çevresi cildi çok incedir ve kırışmaya çok erken dönemde başlar. Göz çevresi kırışıklıkları, göz çevresinde bulunan kas dokusunun aktif çalışmasıyla oluşuyor.

 • Kaz Ayakları İçin Botox

  Kaz Ayakları İçin Botox Botoks, günümüzde genç görünmek uğruna en çok tercih edilen estetik uygulamalardan biri. Sadece yüzümüzdeki kırışıklıkları azaltmaya yarıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. 

 • Kaş Arası Botoks

  Kaş Arası Botoks Kaş çatma çizgileri kişiyi  gergin ve stresli gösterir. Bu çizgilerden kurtulmanın yolu botox’la mümkündür. Çok derin kırışıklarda botox ve dolgu uygulamaları beraber kul...

 • Botoks ile Kaz Ayaklarınızdaki Çizgileri Düzeltin

  Botoks ile Kaz Ayaklarınızdaki Çizgileri Düzeltin Yıllardır kullanılan botoks, uzun zamandır özellikle kadınların tercih ettikleri yöntemlerin başında geliyor. Botox  ile kaz ayaklarınızdaki çizgileri düzeltebilir, oluşm...

 • Botox ile Kırışıklık Tedavisi

  Botox ile Kırışıklık Tedavisi İdeal bir kozmetik işlemin amacı mükemmel bir sonuca ulaşmak ve hastada en az yan etki oluşturmak olmalıdır. Ayrıca istenmeyen bir etki gelişebilme olasılığına karşı, eld...

 • Botoxun Kullanım Alanları

  Botoxun Kullanım Alanları Botoksun kullanım alanları alın ve göz kenarındaki çizgileri giderebilen en iyi yöntemlerden biridir. Botoks bir maskeleme yöntemidir, anti - aging yöntemi değildir. 

 • Boyun ve Dekoltede Botox Uygulaması

  Boyun ve Dekoltede Botox Uygulaması Boyun ve etrafındaki cilt ve dokular hassas yapıdadır; incelme, sarkma ve belirgin kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini göstermeye duyarlıdır. 

 • Alın Kırışıklıkları

  Alın Kırışıklıkları Alın bölgesindeki kırışıklık tedavisinde en etkili yöntem botox (botoks) uygulamalarıdır. Alın bölgesindeki kırışıklar botoks tedavisine son derece iyi cevap vermektedir.

 • Botoksla Daha Güzel Bakın

  Botoksla Daha Güzel Bakın Göz estetiğiyle, göz çevresine, göz kapağına ve gözaltı torbalarına uygulanan estetik ile yüzünüzü eski canlılığına kavuşturmak ve gözlerinizin güzelliğini ortaya çıkarab...

 • Dudak Çizgileri

  Dudak Çizgileri Dudak üstünde kırışıklıklar, özellikle sigara içme, mimik hareketine bağlı derin kırışıklıklar, çizgilenmeler ortaya çıkar bu bölgede en etkili yöntemlerden botox (botoks...

 • Botox Boyun Kırışıklığı

  Botox Boyun Kırışıklığı Boyundaki dikey bantlar, özellikle gırtlak bölgesinin iki yanında oluşur ve botox geçici olarak kasılmaya neden olan kasları güçsüzleştirerek genç görünümlü bir boyun sağ...

 • Botox Etki Süresi

  Botox Etki Süresi Estetik uygulamalarından Botoks yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

 • Koltuk Altı Botox

  Koltuk Altı Botox Botox koltuk altı, el, ayak, gibi bölgelerde aşın terlemede sık kullanılıyor. Kullanılan teknik, daha değişik. Kaslarla burada ilgilenmiyoruz, ter bezlerine gelen aşırı u...

 • Hiperhidroz (Terleme) Tedavisi

  Hiperhidroz (Terleme) Tedavisi Terleme vücudun en önemli ısı kaybetme yollarından biridir. Botox uygulaması oldukça pratiktir. Aşırı terlemesi olan bölgeye ince uçlu insülin enjektörü ile botox ilacı e...

 • El Ayak Botox

  El Ayak Botox Hiperhidrozis; yani aşırı terlemede de botox kullanımı oldukça yaygın. El, ayak ve koltuk altı gibi özel bölgelerde gözlenen aşırı terlemeyi azaltmak için kullanılabiliyo...

 • Burun Ucu Kaldırma

  Burun Ucu Kaldırma  Botoks burun ucu kaldırılma’sına 1-2 mm sağlamaktadır. Botoks uygulamasından sonra  2 hafta içinde burun ucudaki düşüklüğünün ortadan kalktığı izlenir.

 • Botoksdan Ne Beklenmeli?

  Botoksdan Ne Beklenmeli? Botoks işlemi acı vermez, çok ince uçlu bir iğneyle bir seri enjeksiyon deliği açılır. Morarmalar konusunda eğer şanssızsanız, iğnenin ucu hafif kırmızı nokta izleri bıra...

 • Botox ile Kırışıklıkları Durdurun

  Botox ile Kırışıklıkları Durdurun Botoks kırışıklarına ve çizgilerine neden olan kasılmaları minimuma indirerek, dört aya kadar çizgisiz bir yüzünüz olmasını sağlıyor.

 • Botoks Nasıl Etki Eder?

  Botoks Nasıl Etki Eder? Istenen kas grubu bölgesine enjekte edilir hareketleri kısıtlanır. Sinirin uçlarına madde yerleşir asetil kolinin tutularak kaslara geçmesini engeller ve kas hareketini b...

 • Botoks Nasıl Yapılır?

  Botoks Nasıl Yapılır? Botoks uygulanan bölgedeki kaslardaki kas bağlantıları ve sinir bloke olur bu sebeple kasılmalar önlenmiş olur. Sinir uçlarında salgılanan asetikolin adında bir maddenin ...

 • Botoks Nedir?

  Botoks Nedir? Alın ve göz çevresi yanında, boyundaki çizgilerde enjeksiyon yöntemi ile kullanılması sonucu çizgilerin açılmasında geçici iyileşme sağlar.