40'lı yaşlar... Yorgun görünmek için çok gençsiniz.

Hayatımıza kattığımız çoğu şeyin artık çok daha zararlı olduğunu bildiğimiz bir çağda yaşarken, yüz gençleştirme konusunda daha az dolguyla harika sonuçlar elde edildiğini bilmek oldukça sevindirici...

Eskiden sadece belirli bir kesimin faydalandığı estetik, artık herkesin ilgi alanı; çünkü tecrübe ve birikimle artan iyi yaşam koşullarına rağmen eskiyen bir yüz ve beden tam bir tezat oluşturuyor. Kadın olsun, erkek olsun; 50 yaş, sağlıklı, olgun ve dinamik bir yaş olarak görülüyor artık… İnsanın en verimli, birikiminin en yüksek olduğu zamanlar 45 yaş ve sonrası. Bu yüzden nüfus cüzdanınızda ne yazdığı değil, karşınızdakine ne düşündürdüğünüz önemli. Dolayısıyla yaşsız güzellik sadece çizgisiz görünmek değil, artık zinde görünümün doğru olduğu anlaşıldı. İnsanların estetikle gözünü rahatsız etmemeyi, yani yüzünüze ve vücudunuza ne yaptırdığınızın bilinmemesi tercih edilir oldu.

Daha az işlem daha fazla güzellik parola yastık yüz olmamak
Hayatımıza kattığımız çoğu şeyin artık çok daha zararlı olduğunu bildiğimiz bir çağda yaşarken, yüz gençleştirme konusunda daha az dolguyla harika sonuçlar elde edildiğini bilmek de oldukça sevindirici... Yıllar önce, estetik trendlerinden nasibini alanların yüzleri, şiddetli rüzgara maruz kalmış gibi görünüyordu. Bu durum, aslında deriyi çok germekten kaynaklıyordu. Şimdiyse ameliyat olmadan sıkılaşmak mümkün: dolgu enjeksiyonlarıyla doğallığın vurgulandığı cilt gençleştirme de yeni bir çağa giriliyor. Öyle ki daha az dolguyla; yüzün ortasına çok fazla dolgu yerleştirilmesi sonucunda oluşan yastık yüz (pillow face) dediğimiz istenmeyen görünümden de kurtulmak çok kolay hale geldi.

Çizgilerinizi Kovalamayın...
Hyaluronic asit dolguları devrim yaptı; çünkü yaşlanan yüzümüzü tedavi etmenin yolu bu... O, bizim yaşla birlikte kaybettiğimiz volümü, tekrar kazanmamızı sağladığı gibi aynı zamanda da ince çizgileri azaltıp, cilt dokusunu ilerletiyor. Ancak şu da bir gerçek ki estetikteki en büyük günahlardan biri, ciltteki çizgileri kovalamaktır. Bazı doktorlar ve hastalar, dolgu maddesi ile yanakları daha dolgun hale getirerek hastada daha genç ve canlı bir görünüm elde etmek isterken, dolgu maddesini oldukça fazla kullanarak aşırıya kaçıyorlar. Dolgu ve enjeksiyonlar hastaların bir özelliğinde ufak değişiklikler yapmak istendiğinde ya da koruyucu olarak kullanıldığında işe yarıyor. Çok fazla dolgu kullanıldığında yüzün dengesi bozuluyor. Doğal, yaşa uygun bir görünüm elde etmek için bazı çizgi ve kırışıklıkların görünmesine izin vermek gerekir. Çok işlem görmesi gerekmeyen genç yüzleri, genç görünümü korumak için ne kadar doldurursanız, o kadar yüze tam olarak oturmayan bir görünüm elde edersiniz. 35 yaşında bir kadının donmuş bir alnı, aşırı kalkık kaşları, fazla hacimli yanak ve göz altları olması doğal bir görüntü değildir. Aşırı işlem gören genç hastalar sonunda kendilerinin daha yaşlı ve şekli bozulmuş versiyonlarına benziyorlar...

Bu değişimleri genelde yaşlanma sürecine müdahale etme çabasında aşırıya kaçılmış daha yaşlı kadınlarla ilişkilendiririz. Aşırı işlem gören genç hastalar sonunda kendilerinin daha yaşlı ve şekli bozulmuş versiyonlarına benziyorlar. Son yılların mucizesi dolguyu çoklu olarak kullanmak, gerçekten büyük beceri işidir. Kanaat önderi olan doktorların 10 yıl önce başlattığı likit face lift trendi hala başarısını koruyor; yalnız dozunda ve teknoloji ile birleştiğinde ameliyatsız yüz gençleştirme tamam oluyor. Elmacık kemiklerinin üzerinde çok fazla dolgu yapılması, yüzüne gereğinden fazla hacim vermiş olması yani büyük elma yanaklar yüze gereğinden fazla hacim verir, bu da yüzün orta kısmının gerilmiş ve yaşlanmış gözükmesine sebep olur.

Çok enjekte her zaman iyi sonuç vermez
Hastalar ve doktorlar için biraz daha fazla, hatta daha daha fazla dolgu istemek tabii ki mümkün, özellikle de sonuçlar çok iyi olduğu zaman... Ancak özellikle hastanın doyumsuz olmaması ve doktorun da gerektiği şekilde hareket etmesi gerekiyor.Hastalar, burada da bir çizgi var, onu da kaldır; şurada da bir çizgi var onu da kaldır diyerek daha fazla dolgu enjektesi istediklerinde, işte o zaman doktorlar da yastık yüz canavarları yaratmaya başlıyorlar. Artık güzellik dünyası da doktorlar da bunu fark etti. Biz doktorlar daima çok dikkatli olmak zorundayız. Bu işte dengeyi çok iyi yakalamalıyız. Bu yüzden bizim için önemli olan ‘daha az’ sloganıdır. Yüze çok fazla hacim verilmesinin, yüz konturunu köşeli hâle getirir, bunun da yüzü olduğundan daha yaşlı gösterir. Sonuçta, yaşa uygun görünmeyen anormal bir dolgunluk ortaya çıkar. Yüz, kalp şeklinden dikdörtgen ya da kare şekline döner ki bu normalde yaşlanma başlamadan görülmez, eklenen fazla hacim kişinin görünümünü yıllarca yaşlandırır.

Ne kadar dolgu ya da botoks yeterli?
Bu tedavilerin amacı, asla kişinin dış görünüşünü değiştirmek değildir. Kişinin genetik olarak bir görünüşü vardır zaten. Tedavinin amacı saati geri çevirmektir, zamanın götürdüklerini restore etmektir. Birçok hasta, farklı görünmek yerine, daha genç görünmek ister. Bu, tedavi esnasında daima akılda tutulmalıdır, aşırıya kaçmadan tedavi uygulanmalıdır; aksi taktirde hastalar başka biri gibi görünebilirler.
Bazen sadece dolgular yeterli olmuyor, diğer problemleri çözmek için kombinasyon tedaviler tercih edilebiliyor. İyi bir estetik sonuç için, göz kapağı düşüklüğü, sarkık cilt çene altı yağ dokunun artması ve sarkması yüz ovalinin bozulması boyun cildinin incelip dalgalanması ve hindi boyun deformitesi gibi sorunlarından çare bulması gerekli işte burda devreye techno beauty denilen dev bir alet parkı devreye giriyor laserler, radyofrekans teknolojileri,cryolipliz, ultrasaund tedavileri ve onlarca sistem . Elbette doğru sistem doğru hasta ile hangi dönemde buluşturulmalı işte burda da en önemli nokta hekiminizin becerisi ve tüm yeni teknolojilerin nimetlerinden faydalanan bir merkez sahip olması. Doktorunuzla daima konuşun ve onunla irtibat halinde olun ve sizin için en iyi tedavinin ne olduğunu keşfedin.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Yaş Otuz Beş…

  Yaş Otuz Beş… Ve en keyifli yıllarınız henüz başlamadı bile! Eskiden yolun yarısı olarak algılanan bu yaş, artık kadının en çekici, en güzel zamanları olarak görülüyor.

 • 40’lı Yaşlarda Anti-Aging

  40’lı Yaşlarda Anti-Aging Eğer 30’lu yaşlarınızda düzenli olarak botoks yaptırdıysanız 40’larınıza minimum kırışıklıkla girme şansına sahip oldunuz.

 • Cilt Bakımında Püf Noktalar

  Cilt Bakımında Püf Noktalar Cildinizin gençliğini korumak için sadece yazın değil, kışın ortasında bile güneş koruyucu kullanmanız son derece önemli.

 • Dolgularla Çizgilerin Giderilmesi ve Yüze Hacim Kazandırmak

  Dolgularla Çizgilerin Giderilmesi ve Yüze Hacim Kazandırmak Medikal estetik alanında en çok başvurulan yöntemlerden biri hyalüronik asit içerikli dolgulardır. İnce çizgilerin giderilmesinde ve yüze hacim kazandırmak için yıllardır...

 • Yüzde En Büyük Sorun Hacim Kaybı

  Yüzde En Büyük Sorun Hacim Kaybı Dr. Mustafa Karataş daha çekici bir çehre yaratmanın sırrının simetride yattığını söylüyor ve yaşlanma belirtilerine karşı en etkili teknikleri anlatıyor.

 • Yeni Yılda Daha Genç Bir Yüz

  Yeni Yılda Daha Genç Bir Yüz Bir yılı daha geride bırakırken şimdi aynanın karşına geçip yılların yüzümüzde bıraktığı izlere bakma zamanı! Herkesin yeni yıldan beklentisi ise farklı..