Dolgu Uygulamaları

Yüzünüzden yılları silmek, dolgun dudaklara kavuşmak ya da daha çekici görünmek için dolgu uygulamalarından faydalanabilirsiniz güvenli, çabuk ve pratik…

Medikal estetik alanında en çok başvurulan yöntemlerden birisi de hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılan uygulamalardır. Anti-aging endüstrisinin en popüler araçlarından biri olan dolgu enjeksiyonlarının yüzdeki ince çizgilerin, kırışıklıkların giderilmesinden dudak dolgunlaştırmaya, elmacık kemiklerini belirginleştirmekten yüzde lift etkisi yaratmaya kadar pek çok kullanım alanı var.

Dolgu  uygulaması nedir? 
Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu, güneş hasarı ve yaşla birlikte meydana gelen ince çizgileri, derin kırışıklıkları doldurmak ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan kozmetik bir işlemdir. Kalıcılığı 4-6 ay olan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri, etkili ve sonucunu hemen görebileceğiniz bir anti-aging tedavidir. Sadece 10-15 dakika süren işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür. İyileşme süreci yoktur, hemen sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Peki, bu işlemde kullanılan hyalüronik asidin özelliği nedir?  
Hyalüronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin en önemli özelliği doğal olarak vücutta bulunması, bu yüzden de uygulama yapılan kişide alerjik bir reaksiyona neden olma riskinin olmamasıdır. Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir.

Dolgu Nerelerde Kullanılır?

Nazolabial çizgiler (burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler)
Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
Dudak üstündeki ince çizgiler
Derin sivilce ve yara izleri 
Dudak dolgunlaştırma
Gözaltlarındaki çöküklüğü doldurmak
Daha net bir çene hattı yaratmak
Elmacık kemiği ve yanak belirginleştirme
Yüze yaşla beraber kaybolan hacmi geri kazandırmak yüzde lift etkisi yaratmak

Dudak dolgusu: Zaman içinde dudaklar incelmeye, şeklini ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Dudakları tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak, dudak konturunu belirginleştirmek, dudaklardaki asimetriyi düzeltmek için hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılabilir. 

Burun ve ağız çevresindeki oluklar: Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına doğru inen çizgi ve oluklar yağ dokusunun yer değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar. Yüze yorgun ve yaşlı bir ifade veren bu çizgileri yumuşatmanın en etkili yolu hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır.

Yanaklar, şakaklar ve alt çene: Yaşla birlikte bu bölgelerdeki yağ dokusu azalmaya, yüzde bir hacim kaybı oluşmaya başlar ki bu süreç de sarkma, cildin incelmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Hyalüronik asit bazlı dolgular, alt çeneyi belirginleştirmek, yanak ve şakaklara yeniden hacim vermek, yüze genç bir ifade kazandırmakta son derece başarılıdır.

Gözaltı torbaları: Gözaltı torbaları, alt göz kapağı hizasından başlar ve yanaklara doğru genişler. Torbalanmanın yarattığı şişkinliği kamufle etmenin en etkin yolu yanak üstlerine yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu dokunuş, yanaklardan gözaltlarına doğru düz bir satıh yaratarak, yüze dinlemiş, taze bir görünüm verir.

Daha dengeli bir çene: Yaş ilerledikçe çene de küçülür, adeta geri çekilir. Bazı kişilerde ise çene yapısal olarak küçük ve geridedir. Her iki durumda da dolgu maddeleri ile çene hattı daha güçlü, daha belirgin bir hale getirilebilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri sert görünümlü çene hattını yumuşatmak, daha orantılı bir çene yaratmakta da son derece başarılıdır.  

Daha kalkık kaşlar: Sarkık gözkapakları ya da düşük kaşlar sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterir.  Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile kaşları yukarı doğru kaldırmak, bakışlara daha dinamik, genç bir ifade vermek mümkün. Kaş bölgesine yapılan dolgu enjeksiyonları sadece dakikalar içinde yüzünüzden yılların izlerini silebilir.

Dolgu uygulamaları ile aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dolgu uygulaması ne kadar sürer? 
Uygulama 15-30 dakika arası sürebilir. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde tamamen geçerler.  

Uygulama sonrasında herhangi bir yan etki söz konusu mu?
Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin en önemli özelliği alerjik bir reaksiyona neden olmamalarıdır. Bunun nedeni, bu maddenin vücutta zaten doğal olarak bulunmasıdır.

Sonuçların etkisi ne kadar sürer?
Geçici dolguların etkisi uygulamasının 6 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine, yoğunluğuna ve nereye enjekte edildiğine göre değişir.  

Dolgu ile botoks birlikte uygulanabilir mi? 
Evet, özellikle iki kaş arasında derin çizgilerde dolgu enjeksiyonlarının botoks ile kombine edilmesi hem dolgunun kalıcılığını artırır hem de çok daha başarılı sonuçlar yaratır.

Dolgu uygulamasının fiyatı nedir?

Fiyat, uygulanacak bölgeye ve enjekte edilecek doza göre değişir.

Hemen Doktorunuza Sorun

17 Yorum
Burçu
Merhabalar. Toplamda 1cc (juvaderm ultra 4 )nazobial cizgilere ve çizginin üzerindeki yanak kısmına yapıldı. Yanak kısmına yapılan dolgudan memnun kalmadım ve yüzüm şiş ve olduğundan daha yaşlı göründü. Yanak kısmına dolgu eritici enzim enjekte ettirmek istiyorum. Bu işlem kendi dokumun da erimesine yol açar mı? Kendi yanağım da erir diye korkuyorum. Bu madde sadece dolgu maddesine mi etki ediyor
Dr. Mustafa Karataş
Gerçekten de yüze gereğinden fazla dolgu maddesi etmek kişiyi daha yaşlı gösterir. Dolgu maddeleri yaşa bağlı hacim kaybı için, yüz özelliklerini dengelemek için idealdir. Ama eğer yüzünüzdeki hacim kaybından daha fazlası yerine konursa doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Yaşınızı yazmamışsınız. Maalesef bu maddelerin yüzünde hiç hacim kaybı olmayan hastalara bile enjekte edildiğini görüyorum. Böylece genç hastaların yüzüne ekstra hacim ekleniyor. Bu da yüzü, doğal bir dolgunluk vermek yerine göstermek şişman ve şişkin gösteriyor. Hatta yanaklardaki aşırı dolgu yüze bir gerginlik, sertlik ve daha erkeksi bir görünüm bile verebiliyor. Merak etmeyin, hatalı dolgu uygulamalarını eritmek için kullandığımız hyalüronidaz adlı enzimin hiçbir yan etkisi yoktur ve yüz dokunuzu eritmesi diye bir şey söz konusu değildir. Bu madde sadece dolgu maddesinin içindeki aktif içeriği, yani hyalüronik asidi eritir.
Meryem
Merhaba doktor bey. Benim yüzüm oval, ben bundan rahatsız oluyorum. Yüz hatlarımı kare yapmak için benim yapabileceğim şeyler ne olabilir ? Buna uygun bir operasyon var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Meryem Hanım. Oval yüz istenen, arzu edilen ve estetik bir norm olarak kabul edilen bir yüz şeklidir. Pek çok hastam yüz şekillerini daha oval yaptırmak için bana başvururlar. Gerçekten de oval yüz şekli gençlikle, feminenlikle özdeşleştirilir. Kare bir yüz istediğinizi söylemişsiniz ki bu istenmeyen bir özelliktir, çünkü köşeli ve kare yüz şekli erkeksi, sert bir ifade verir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüze şekil vermek, asitmetri problemini düzeltmek, yüzde denge yaratmak mümkün. Ama önce sizi görmek ve canınızı sıkan sorunu teşhis etmek gerekir. Bunun oval yüzden ziyade başka bir sorun olduğunu düşünüyorum. Hastalar bazen bir problem olduğunu fark eder ama problemin neden kaynaklandığını tespit edemezler.
Leman
42 yaşındayım. Eskiden dolgun yanaklarım vardı, ama artık dümdüz görünüyorlar. Bir arkadaşım kalıcı bir çözüm istiyorsan implant koydurabilirsin yanaklarına, dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Yüze implant yerleştirilmesi benim tavsiye etmediğim bir cerrahi müdahaledir. Unutmayın yüzünüz yıllarla birlikte değişecektir. Yüze yerleştirilmiş implant bu değişime ayak uyduramadığı için bir süre sonra çok kötü görünmeye başlayacaktır. Bir sorun da bu implantlerin zaman içinde yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru yer değiştirmeleridir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri zaman içinde eriyerek yok oldukları çok daha iyi bir seçenektir hem de cerrahi müdahale gerektirmezler. Klinikte sadece 10-15 dakika içinde yapılan basit bir işlemdir. Bu dolgu maddelerini enjekte ederek yanakları belirginleştirmek aynı zamanda yüzde bir lift etkisi de yaratır. Ancak uygulamayı işinin ehli bir uzmanın yapması çok önemli, çünkü dozu kaçırdığınızda yanaklarınız şişmiş, hatta kilo almış gibi görünürsünüz.
Gülnur
29 yaşındayım ve burnumdan hiç memnun değilim. Burnum kemerli ve büyük görünüyor. Ama bir erkek olarak burun estetiği yaptırmak istemiyorum. Hem belli olur diye korkuyorum hem de hokka gibi bir burun yaparlarsa diye endişe ediyorum. Bir arkadaşım dolgu enjeksiyonu ile burnun düzeltilebildiğini söyledi. Doğru mu bu gerçekten? Bende de işe yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Her Bölgeye Bir Botoks Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıyla minik dokunuşlar yaparak daha estetik bir burun yaratmak mümkün. Bu maddelerin kalıcılığı 8-12 aydır, yani işlemin sonuçlarından memnun kalırsanız, bu süre sonunda işlemin tekrar yapılması gerekir. Kemerli burunlarda genelde kemerin alt ve üst kısmına bir miktar dolgu yaparak burnu daha biçimli göstermek mümkün oluyor. Birçok kişi, geri dönüşü olmayan cerrahi müdahaleler yerine bu tarz minik dokunuşları tercih ediyor.
Deniz
42 yaşındayım. Eskiden dolgun yanaklarım vardı, ama artık dümdüz görünüyorlar. Bir arkadaşım kalıcı bir çözüm istiyorsan implant koydurabilirsin yanaklarına, dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Yüze implant yerleştirilmesi benim tavsiye etmediğim bir cerrahi müdahaledir. Unutmayın yüzünüz yıllarla birlikte değişecektir. Yüze yerleştirilmiş implant bu değişime ayak uyduramadığı için bir süre sonra çok kötü görünmeye başlayacaktır. Bir sorun da bu implantlerin zaman içinde yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru yer değiştirmeleridir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri zaman içinde eriyerek yok oldukları çok daha iyi bir seçenektir –hem de cerrahi müdahale gerektirmezler. Klinikte sadece 10-15 dakika içinde yapılan basit bir işlemdir. Bu dolgu maddelerini enjekte ederek yanakları belirginleştirmek aynı zamanda yüzde bir lift etkisi de yaratır. Ancak uygulamayı işinin ehli bir uzmanın yapması çok önemli, çünkü dozu kaçırdığınızda yanaklarınız şişmiş, hatta kilo almış gibi görünürsünüz.
Ayşe
Yanak dolgusunun fiyatı ne kadar ve bu dolgunun etkisi ne kadar zaman sürer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Fiyat bilgisi ancak ücretsiz olan muayene sonrasında verilebilir. Dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-8 arasında değişmektedir. Bu süre sonunda tabii eğer etkinin devamlılığını istiyorsanız- işlemi tekrarlamanız gerekir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar bu dolguları düzenli olarak yaptırdığınızda kalıcılıklarının da uzadığını gösteriyor.
Nursıma
Ben 22 yasındayım ve 10 kilo kadar verdim. Zayıflayınca da yüzümde kas kaybı oldu ve yüzüm eski dolgunluğunu kaybetti. Elmacık kemiği ve çene ucu dolgusu ile bu sorun çözülebilir mi? Yüzümde orantısızlıklar var. Fotoğraf çektiremiyorum. Dolgu yaptırırsam bunlar da düzelir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nursima Hanım. Zayıflama ve yaşla beraber yüzdeki yağ dokusu erir, yüz hacmini ve dolgunluğunu kaybeder. Kaybolan hacmi geri koymada en etkili tedavi dolgu maddeleridir. Yüzünüzde hangi bölgelerde çöküklük olduğunu, nerelere dolgu enjekte edilmesi gerektiğini ancak muayene sonrasında görebilirim. Eğer yüzünüzde asimetri problemi varsa, bu da dolgu enjeksiyonu ile düzeltilebilir. Hyalüronik asit bazlı (su moleküllerini kendine çekerek hacim veren ve vücutta da doğal olarak bulunan bir madde) dolgular yüzde orantılı, dengeli bir görünüm yaratmada altın standarttır.
Taner
Merhaba Mustafa Bey. Burun çizgilerine 3 ay önce dolgu yapıldı. Sağ tarafta topaklanma sol tarafta çizgi şeklinde belirginlik var. Bu uygulama hatasını nasıl düzeltebiliriz. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Hyaluronidaz adlı bir madde var. Bu aslında bir enzim ve dolgu yapılan yere enjekte edildiğinde hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eritiyor. Böylece hastayı mutsuz eden uygulamaları silmemize olanak sağlıyor. Doktorunuzdan bu uygulama hakkında bilgi almanızı öneriyorum.
Burcu
Merhaba. Ben elmacık kemiği dolgusu yaptırmak istiyorum. Aklıma takılan soru; dolgu yapıldıktan hemen sonra iyileşme süreci ne kadar sürüyor? dolgudan hemen sonra gözle görülür bir yara vs. olur mu? Bir de elmacık kemiği dolgusu fiyatı ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burcu Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri son derece güvenlidir ve herhangi bir iyileşme sürecine ihtiyaç olmaz. Uygulamadan hemen sonra gündelik yaşamınıza geri dönebilirsiniz.
Burak
Hocam ben 26 yaşındayım. Yüz kısmında yanağımın biri diğerinden az gelişmiş durumda. Hastaneye gittim ve doktor karın bölümünden alınacak kök hücreyle yağ enjekte edip sorunu gidereceğini söyledi. Fakat ben böyle bir tedavi yaptırmak istemedim. Dolgu ile ne yapabilir, ne kadar kalıcı olur, işe yarar mı yüzümde şişkinlik olur mu ve ne kadar bir süre zarfında iyileşirim. Lütfen bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler...
Dr. Mustafa Karataş
Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yüzünüzde simetri ve daha estetik bir görünümü yaratmak mümkün. İşlem sadece 10-15 dakika sürer ve sonrasında sosyal hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz. Yani bu iyileşme süreci gerektirmeyen bir işlemdir. Sonrasında hafif bir ödem oluşabilir, bu da 1-2 gün içinde tamamen geçecektir. Halüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 6-8 ay kadardır, sonrasında etkisinin devamlılığını istiyorsanız tekrar işlem yaptırmanız gerekir. Sakın genelde hiçbir uzmanlığı olmayan kişiler tarafından uygulanan kalıcı dolgu yaptırmaya kalkışmayın. Kalıcı dolgular yüzde son derece ciddi ve kalıcı deformasyonlara neden olur.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Doktorun Son Cevapladığı Sorular