Dolgu Uygulamaları

Yüzünüzden yılları silmek, dolgun dudaklara kavuşmak ya da daha çekici görünmek için dolgu uygulamalarından faydalanabilirsiniz güvenli, çabuk ve pratik…

Medikal estetik alanında en çok başvurulan yöntemlerden birisi de hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılan uygulamalardır. Anti-aging endüstrisinin en popüler araçlarından biri olan dolgu enjeksiyonlarının yüzdeki ince çizgilerin, kırışıklıkların giderilmesinden dudak dolgunlaştırmaya, elmacık kemiklerini belirginleştirmekten yüzde lift etkisi yaratmaya kadar pek çok kullanım alanı var.

Dolgu  uygulaması nedir? 
Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu, güneş hasarı ve yaşla birlikte meydana gelen ince çizgileri, derin kırışıklıkları doldurmak ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan kozmetik bir işlemdir. Kalıcılığı 4-6 ay olan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri, etkili ve sonucunu hemen görebileceğiniz bir anti-aging tedavidir. Sadece 10-15 dakika süren işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür. İyileşme süreci yoktur, hemen sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Peki, bu işlemde kullanılan hyalüronik asidin özelliği nedir?  
Hyalüronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin en önemli özelliği doğal olarak vücutta bulunması, bu yüzden de uygulama yapılan kişide alerjik bir reaksiyona neden olma riskinin olmamasıdır. Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir.

Dolgu Nerelerde Kullanılır?

Nazolabial çizgiler (burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler)
Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
Dudak üstündeki ince çizgiler
Derin sivilce ve yara izleri 
Dudak dolgunlaştırma
Gözaltlarındaki çöküklüğü doldurmak
Daha net bir çene hattı yaratmak
Elmacık kemiği ve yanak belirginleştirme
Yüze yaşla beraber kaybolan hacmi geri kazandırmak yüzde lift etkisi yaratmak

Dudak dolgusu: Zaman içinde dudaklar incelmeye, şeklini ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Dudakları tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak, dudak konturunu belirginleştirmek, dudaklardaki asimetriyi düzeltmek için hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılabilir. 

Burun ve ağız çevresindeki oluklar: Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına doğru inen çizgi ve oluklar yağ dokusunun yer değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar. Yüze yorgun ve yaşlı bir ifade veren bu çizgileri yumuşatmanın en etkili yolu hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır.

Yanaklar, şakaklar ve alt çene: Yaşla birlikte bu bölgelerdeki yağ dokusu azalmaya, yüzde bir hacim kaybı oluşmaya başlar ki bu süreç de sarkma, cildin incelmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Hyalüronik asit bazlı dolgular, alt çeneyi belirginleştirmek, yanak ve şakaklara yeniden hacim vermek, yüze genç bir ifade kazandırmakta son derece başarılıdır.

Gözaltı torbaları: Gözaltı torbaları, alt göz kapağı hizasından başlar ve yanaklara doğru genişler. Torbalanmanın yarattığı şişkinliği kamufle etmenin en etkin yolu yanak üstlerine yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu dokunuş, yanaklardan gözaltlarına doğru düz bir satıh yaratarak, yüze dinlemiş, taze bir görünüm verir.

Daha dengeli bir çene: Yaş ilerledikçe çene de küçülür, adeta geri çekilir. Bazı kişilerde ise çene yapısal olarak küçük ve geridedir. Her iki durumda da dolgu maddeleri ile çene hattı daha güçlü, daha belirgin bir hale getirilebilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri sert görünümlü çene hattını yumuşatmak, daha orantılı bir çene yaratmakta da son derece başarılıdır.  

Daha kalkık kaşlar: Sarkık gözkapakları ya da düşük kaşlar sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterir.  Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile kaşları yukarı doğru kaldırmak, bakışlara daha dinamik, genç bir ifade vermek mümkün. Kaş bölgesine yapılan dolgu enjeksiyonları sadece dakikalar içinde yüzünüzden yılların izlerini silebilir.

Dolgu uygulamaları ile aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dolgu uygulaması ne kadar sürer? 
Uygulama 15-30 dakika arası sürebilir. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde tamamen geçerler.  

Uygulama sonrasında herhangi bir yan etki söz konusu mu?
Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin en önemli özelliği alerjik bir reaksiyona neden olmamalarıdır. Bunun nedeni, bu maddenin vücutta zaten doğal olarak bulunmasıdır.

Sonuçların etkisi ne kadar sürer?
Geçici dolguların etkisi uygulamasının 6 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine, yoğunluğuna ve nereye enjekte edildiğine göre değişir.  

Dolgu ile botoks birlikte uygulanabilir mi? 
Evet, özellikle iki kaş arasında derin çizgilerde dolgu enjeksiyonlarının botoks ile kombine edilmesi hem dolgunun kalıcılığını artırır hem de çok daha başarılı sonuçlar yaratır.

Dolgu uygulamasının fiyatı nedir?

Fiyat, uygulanacak bölgeye ve enjekte edilecek doza göre değişir.

Hemen Doktorunuza Sorun

44 Yorum
Murat
Merhaba. Benim sorunum yüzümün zayıf görünmesi her zaman bıyıklarımla yaşamak zorunda kaldım. Bıyıklarımı kestiğim zaman çevremdeki insanların çok çirkin olduğumu söylemesinden çok rahatsız oluyorum ve tıraş olmaktan hep kaçıyorum komple yüzümü vücuttan alınacak yağla doldurmak istiyorum. Maliyeti ne kadar olur acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Murat Bey, vücuttan yağ alınarak yüze hacim vermek için yüze enjekte edilmesi cerrahi bir müdahaledir, bu konuda bilgi almak için bir estetik cerraha danışabilirsiniz. Diğer alternatifler ise yüze hacim veren dolgu maddeleri ve kök hücre tedavisidir. Bunlar cerrahi müdahaleler olmadıkları için klinikte yapılırlar. Dolgu enjeksiyonunun kalıcılığı 6-8 ay kadardır. Kök hücre tedavisinde kulak arkasından minik bir deri dokusu alınır ve içindeki kök hücreler laboratuvar ortamında çoğaltıldıktan sonra cilde enjekte edilir. Ciltte bir miktar hacim yaratan uygulamanın asıl etkisi cilt gençleştirmedir. Hangisinin sizin için daha uygun bir tedavi olduğu ücretsiz olan konsültasyon sonrasında netleşecektir.
Yasin
Yanaklarım çökük dolgu yapmak istiyorum. Zararı yan etkileri var mı? Kalıcılık süresi ne kadardır bir de fiyatı ne kadardır bilgi verir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin hiçbir zararı ve yan etkisi yoktur. Bu, zaten vücutta da doğal olarak bulunan bir madde olduğundan son derece güvenlidir. Kalıcılık süresi 6-8 ay kadardır. Fiyat bilgisi muayene sonrasında verilecektir- muayene ücretsizdir.
Eylem
Burun estetiği yaş kriteri var mı? Ortalama fiyat söyleyebilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eylem Hanım. Burun estetiği estetik cerrahinin alanına giriyor. Bu konuda bir estetik cerraha danışmalısınız. Ancak genel kural 18-19 yaşından önce, yani kişi gelişimini tam anlamıyla tamamlamadan böyle ameliyatları yapmamaktır. Bu arada hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile burundaki bazı kusurları hafifletmek de mümkün oluyor.
Tuba
Yanak dolgusundan sonra geçen bir süreden sonra tekrar yapılması gerekiyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tuba Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılıkları 6-8 ay kadardır. Yani, etkinin devamlılığını istiyorsanız bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
Gamze
Merhaba Mustafa Bey, 4 gün önce nazolabial dolgusu yaptırdım. İşlem Juvaderm Volume ile yapıldı. 32 yaşındayım işlem yapılan bölgede çizgi yoktu, sadece kilo verdiğim için yanaklarımın aşağı doğru çökmesinden üzgün bir ifade vardı. Dolgu yapıldıktan 2 gün sonra fındık büyüklüğünde yumrular elime geldi. Masaj yapacaksın elinle iyice sıkacaksın dediler. Daha önce size dudak dolgusu yaptırdığımda dolguyu yayma işlemini siz yapmıştınız. Biz dolguyu sıkmasını ve nereye yayılması gerektiğini nerden bilebiliriz? Şu an yanaklarım 5 kilo almış kadar şiş. Tüm yüzüm ağrıyor ve sert ödem. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gamze Hanım. Dolgu yapıldıktan sonra masajla, dolgu maddesinin homojen bir şekilde yayılması sağlanır. Bu da işlem sonrasında doktor tarafından yapılır. Bazı durumlarda doktor masaj yapsa da sonrasında hastaya da masaj yapması söylenebilir. Dolgu işlemi sonrasında yüzde bir miktar ödem olması normaldir ama ağrı olmaması gerekir. Doktorunuza tekrar danışmanızda fayda var.
Leyla
Merhaba, ben popoya dolgu enjeksiyon işleminin ücretini rica edebilir miyim? Birde ödeme şekliniz nasıldır? Teşekkürler...
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Leyla Hanım. Popoyu şekillendirmek için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeler kullanılıyor. Bu dolgu maddelerinin kalıcılığı 2-3 sene kadardır. Fiyat bilgisi ücretsiz olan konsültasyon sonrasında verilecektir. Ödeme detayları hakkında bilgi almak için lütfen kliniğimizi arayın, danışmanlarımız yardımcı olacaktır
Fırat
Hocam merhaba. Bu dinamik dolgu hakkındaki düşünceleriniz nedir? Başarı şansı nedir ve ayrıca siz uyguluyor musunuz? Ve hocam ben düzenli olarak Volbella gözaltı dolgusu yaptırıyorum çünkü gözaltlarım beni aşırı derecede rahatsız ediyor, morluklardan falan şikâyetçi değilim ben. Tek derdim çöküklüğün olması bu yüzden gözlerimin hemen altına yanak bölgeme Voluma uygulamasını da yaptırdım. Sizi de ziyaret etmek isterim. Hocam bir de sonuncu olarak marka ışık dolgusu mu yoksa Volbella mı gözaltı çöküklüğünde daha etkili?
Dr. Mustafa Karataş
Benim de uyguladığım Teosyel, dinamik dolgu olarak da bilinen bir dolgu maddesidir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinden daha farklı bir prensiple etki eder. Kalıcılık süresi de nispeten daha uzundur. Sonuçlarından memnun kaldığımı bir anti-aging malzeme olduğunu söyleyebilirim. Size gözaltı dolgusu olarak enjekte edilen Volbella aslında dudaklara dolgunluk vermek için geliştirilmiş bir dolgu maddesidir. Ben gözaltındaki çöküklüğü hafifletmek için sadece gözaltı bölgesi için tasarlanmış ışık dolgu kullanıyorum. Bu dolgu maddesinin antiaging özelliğinin de olması gibi bir artısı da var. Formülün içindeki vitamin, mineral ve aminoasitler gözaltındaki yaşlanma belirtilerini geri çevirirken ileride oluşacak olanlara karşı cildin direncini artırıyor.
Şahin
19 yaşındayım. Asimetrik bir yüzüm olmasından çok rahatsızım. Yüzümün sağ tarafı sol tarafımdan daha büyük ve çenem biraz sol tarafa kayıyor. Sağ tarafımın büyük olmasının kemik yapısından olduğunu düşünüyorum. Aynaya baktığımda çok belli değil ama resimlerde çok belli oluyor ve anormal duruyor. Küçük olan sol tarafımı tercih ettiğim için yağ transferi istemiyorum, sağ tarafımın küçültülmesini tercih ederim. Bu sizin alanınıza giriyor mu? Ne tür estetik tedaviniz var bunun için?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şahin Bey. Kemiğin küçültülmesi benim alanıma girmiyor ki bu da ciddi bir estetik müdahaledir ve öncelikle böyle bir operasyona değip değmeyeceğini tartmak gerekir. Bunun da cevabını en iyi bir estetik cerrah verebilir. Dolgu maddesi enjekte ederek yüzünüzde bir simetri yaratmak mümkün, ama bu ancak ince tarafı dolgun tarafa uyumlu olacak bir biçimde şekillendirerek mümkün olabilir ki bunu da tercih etmeyeceğinizi söylüyorsunuz
Ahsen
Hocam iyi günler yüzümde hacim kaybı var ve akneden kalan çukurluklar var. Dolgu yaptırmayı düşünüyorum fiyatını öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ahsen Hanım. Yüzdeki hacim kaybına karşı en etkili tedavi dolgu enjeksiyonlarıdır. Ancak akne izlerini yok etmek söz konusu olduğunda ScarletS ya da Icon lazer gibi sistemler ilk seçeneğiniz olmalı. Neden? Çünkü sadece bu sistemleri kullanarak akne izini belirsiz bir hale getirmek, hatta bazı durumlarda tamamen yok etmek mümkün oluyor. Söz konusu teknolojiler kolajen ve elastin üretimin artırarak akne izini adeta içten dışa doğru yapılandırırlar. Eğer gerekiyorsa tedavinin sonunda bir miktar da dolgu uygulanabilir. Bu yaklaşımın en önemli artısı şudur: Dolgu maddesinin etkisi yok olduğunda dolgu işlemini tekrarlamanız gerekirken lazer tedavisinde akne izi kalıcı olarak silinir ya da hafifler.
Arzu
Yaşıma göre çok daha büyük gösteriyorum. Yüzüm 25 yaşından daha büyük gösteriyor hocam. Lütfen bir çözüm yolu var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Arzu Hanım. Yüzünüzün olduğunuzdan daha yaşlı görünmesinin pek çok nedeni olabilir. Ama bunlar arasında en sık karşılaştığım zayıflık yüzünden yüzde çökük, yorgun bir görünüm oluşmasıdır. Eğer sorun buysa hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüze daha hacimli, dolgun bir görünüm verilebilir. Bazen de sorun gözaltındaki mor halkalar ve çöküklüktür. Bu da kişiyi yorgun ve yaşlı gösterin. Böyle durumlarda Işık Dolgusu denen ve sadece gözaltları için tasarlanmış bir dolgu maddesi kullanıyoruz.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Doktorun Son Cevapladığı Sorular