Dolgu Uygulamaları

Yüzünüzden yılları silmek, dolgun dudaklara kavuşmak ya da daha çekici görünmek için dolgu uygulamalarından faydalanabilirsiniz güvenli, çabuk ve pratik…

Medikal estetik alanında en çok başvurulan yöntemlerden birisi de hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılan uygulamalardır. Anti-aging endüstrisinin en popüler araçlarından biri olan dolgu enjeksiyonlarının yüzdeki ince çizgilerin, kırışıklıkların giderilmesinden dudak dolgunlaştırmaya, elmacık kemiklerini belirginleştirmekten yüzde lift etkisi yaratmaya kadar pek çok kullanım alanı var.

Dolgu  uygulaması nedir? 
Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu, güneş hasarı ve yaşla birlikte meydana gelen ince çizgileri, derin kırışıklıkları doldurmak ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan kozmetik bir işlemdir. Kalıcılığı 4-6 ay olan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri, etkili ve sonucunu hemen görebileceğiniz bir anti-aging tedavidir. Sadece 10-15 dakika süren işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür. İyileşme süreci yoktur, hemen sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Peki, bu işlemde kullanılan hyalüronik asidin özelliği nedir?  
Hyalüronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin en önemli özelliği doğal olarak vücutta bulunması, bu yüzden de uygulama yapılan kişide alerjik bir reaksiyona neden olma riskinin olmamasıdır. Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir.

Dolgu Nerelerde Kullanılır?

Nazolabial çizgiler (burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler)
Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
Dudak üstündeki ince çizgiler
Derin sivilce ve yara izleri 
Dudak dolgunlaştırma
Gözaltlarındaki çöküklüğü doldurmak
Daha net bir çene hattı yaratmak
Elmacık kemiği ve yanak belirginleştirme
Yüze yaşla beraber kaybolan hacmi geri kazandırmak yüzde lift etkisi yaratmak

Dudak dolgusu: Zaman içinde dudaklar incelmeye, şeklini ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Dudakları tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak, dudak konturunu belirginleştirmek, dudaklardaki asimetriyi düzeltmek için hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılabilir. 

Burun ve ağız çevresindeki oluklar: Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına doğru inen çizgi ve oluklar yağ dokusunun yer değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar. Yüze yorgun ve yaşlı bir ifade veren bu çizgileri yumuşatmanın en etkili yolu hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır.

Yanaklar, şakaklar ve alt çene: Yaşla birlikte bu bölgelerdeki yağ dokusu azalmaya, yüzde bir hacim kaybı oluşmaya başlar ki bu süreç de sarkma, cildin incelmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Hyalüronik asit bazlı dolgular, alt çeneyi belirginleştirmek, yanak ve şakaklara yeniden hacim vermek, yüze genç bir ifade kazandırmakta son derece başarılıdır.

Gözaltı torbaları: Gözaltı torbaları, alt göz kapağı hizasından başlar ve yanaklara doğru genişler. Torbalanmanın yarattığı şişkinliği kamufle etmenin en etkin yolu yanak üstlerine yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu dokunuş, yanaklardan gözaltlarına doğru düz bir satıh yaratarak, yüze dinlemiş, taze bir görünüm verir.

Daha dengeli bir çene: Yaş ilerledikçe çene de küçülür, adeta geri çekilir. Bazı kişilerde ise çene yapısal olarak küçük ve geridedir. Her iki durumda da dolgu maddeleri ile çene hattı daha güçlü, daha belirgin bir hale getirilebilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri sert görünümlü çene hattını yumuşatmak, daha orantılı bir çene yaratmakta da son derece başarılıdır.  

Daha kalkık kaşlar: Sarkık gözkapakları ya da düşük kaşlar sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterir.  Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile kaşları yukarı doğru kaldırmak, bakışlara daha dinamik, genç bir ifade vermek mümkün. Kaş bölgesine yapılan dolgu enjeksiyonları sadece dakikalar içinde yüzünüzden yılların izlerini silebilir.

Dolgu uygulamaları ile aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dolgu uygulaması ne kadar sürer? 
Uygulama 15-30 dakika arası sürebilir. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde tamamen geçerler.  

Uygulama sonrasında herhangi bir yan etki söz konusu mu?
Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin en önemli özelliği alerjik bir reaksiyona neden olmamalarıdır. Bunun nedeni, bu maddenin vücutta zaten doğal olarak bulunmasıdır.

Sonuçların etkisi ne kadar sürer?
Geçici dolguların etkisi uygulamasının 6 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine, yoğunluğuna ve nereye enjekte edildiğine göre değişir.  

Dolgu ile botoks birlikte uygulanabilir mi? 
Evet, özellikle iki kaş arasında derin çizgilerde dolgu enjeksiyonlarının botoks ile kombine edilmesi hem dolgunun kalıcılığını artırır hem de çok daha başarılı sonuçlar yaratır.

Dolgu uygulamasının fiyatı nedir?

Fiyat, uygulanacak bölgeye ve enjekte edilecek doza göre değişir.

Hemen Doktorunuza Sorun

69 Sıkça Sorulan Sorular
E***
Merhaba. Benim danışmak istediğim konu yüz simetrisi ile ilgili. Şu an 29 yaşındayım. 10 yaşımda geçirdiğim bir kaza sonucu yüz simetrim bozuldu. 1. kattan kafamın üstüne düştüm alnım şiddetli darbe aldı. Şu an alnımda ufak bir iz var sadece. Ancak hasarı, yüzümün sol tarafı aldığı için bu durum yüz simetrimi bozdu. Yüzümün solundaki uzuvlarım, kaş, göz daha aşağıda duruyor. Çene ve yanakta da sağ taraf ile eşitsizlik var. Özetle günlük yaşantımda dikkatli bakılmadığı sürece belli olmuyor. Fotoğraflarda da çoğunlukla sıkıntı yaşamıyorum. Ancak başkaları fark etmese bile ben biliyorum ve beni rahatsız ediyor bakınca direk görüyorum. Bu konuda yardım ve desteğinize ihtiyaç duyuyor geri dönüşünüzü sabırsızlıkla bekliyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esin Hanım. Yüzünüzün sol tarafındaki göz ve kaşınızın daha aşağıda durmasından şikâyetçisiniz. Görmeden herhangi bir şey söylemek gerçekten çok zor. Asimetri problemlerinde kullandığımız belli araçlar var. Nedir bunlar? Öncelikle dolgu maddeleri, ikinci olarak da botoks enjeksiyonları. Dolgu maddelerinin sizin durumunuzda işe yarayacağını düşünmüyorum. Belki botoks enjeksiyonları ile kaşı bir parça yukarı kaldırmak mümkün olabilir. Bu, kaşla beraber gözün de bir nebze yukarı kalkmasını sağlayabilir. Ancak yine de yüzünüzün diğer yanıyla simetrik bir görünüm yaratmak mümkün olmayabilir. Tüm bunlar ancak muayene sonrasında netleşebilir, botoks enjeksiyonundan fayda sağlayıp sağlamayacağınız bu şekilde tespit edilebilir. Çünkü fotoğraflarda en ufak kusurlar bile görünür. Bu arada gündelik yaşamda hiç göze batmayan, fark bile edilmeyen simetri sorunlarının fotoğraflarda belli olduğunu belirtmek istiyorum. Sizin söylediğiniz gibi eğer fotoğraflarda bile belli olmayan bir durumsa bu, tahminen sizi bu rahatsız etmeye değecek bir asimetri bile söz konusu olmayabilir.
Ö***
Merhabalar ben bugün burun ucuna dolgu yaptırdım ve hemen beğenmediğimi eritmesini söyledim erittirdim. Ne kadar süre içerisinde eski halime dönerim lütfen cevap verin lütfen?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Hyalüronik asit bazlı dolgu maddesini eritmek için yapılan enjeksiyon hemen etkisini göstermeye başlar ancak nihai sonucu bir-iki gün içinde alırsınız.
A***
Gözaltı torbası ve çene bölgesine dolgu için fiyat alabilir miyim
Dr. Mustafa Karataş
Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size bilgi vereceklerdir. Gözaltına ışık dolgusu yapılır, çene bölgesine ise bu bölgeye uygun bir hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte edilir. Özellikle çenenizin durumu, yani ne kadar dolgu enjekte edilmesi gerektiği belirlenmeden bir fiyat vermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.
Z***
Merhabalar. Benim yüzüm biraz asimetrik duruyor. Bunu fotoğraflarda fark ettim. Acaba çaresi bulunur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Züleyha Hanım. Yüzdeki asimetrileri düzeltmek için elimizde çok başarılı bir malzeme var: Hyalüronik asit bazlı dolgular. Bu dolguların özelliği su moleküllerini kendilerini bağlayarak enjekte edildikleri yere hacim vermeleridir. Tabii yüzünüzdeki asimetriye tam olarak nasıl müdahale edileceği, nerelere enjeksiyon yapılacağı, hangi dolgu malzemesinin kullanılacağı ancak konsültasyon sonrasında netleşecektir. Bazı durumlarda sorun yüzün bir tarafındaki kasların daha aktif olmasından kaynaklanır, durum böyleyse botoks enjeksiyonu ile yüzde bir denge yaratılabilir. Dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-7 aydır. Etkinin devamlılığı için sonrasında işlemin tekrarlanması gerekir.
S***
Merhabalar. Üst dudak ve burun arasındaki alanda oluk çizgisi oluşturulabilir mi? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Serra Hanım. Üst dudağın doğru noktalarına yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu ile üst dudağın bir parça yukarı doğru kıvrılması sağlanabilir. Böylece burun ve dudak arasındaki bölgede bir oluk yaratılabilir. Ancak dudağınızın formunun böyle bir müdahaleye uygun olması önemli, aksi halde suni bir görünüm meydana gelebilir. Tabii işlemi yapacak doktorun da bu konudaki deneyimi de çok önemli. Amaç hangi müdahale yapılırsa yapılsın doğal bir görünüm elde edilmesidir
H***
Merhaba. Çene dolgusu yaptırmak istiyorum 22 yaşındayım yaşım uygun mudur?
Merhabalar Hasan Bey. Gerideki çene hattını belirginleştirmek için dolgu yaptırabilirsiniz, bu dolgular kalıcı olmadığı için 22 yaşında da uygulanabilir.
C***
Merhabalar. Sdm diyeti uyguluyorum, ketojenik bir diyet. Gözaltı ışık dolgusu, nazolabial dolgu ve botoks yaptırmak istiyorum. Herhangi bir zararı, alerjik reaksiyon durumu olur acaba?
Merhabalar Cansu Hanım. Bu tedavilerin hiçbiri ciltte herhangi bir reaksiyona neden olmaz. Gözaltı ışık dolgusu ve yüze yapılan dolguların aktif maddesi hyalüronik asittir ve bu madde vücutta zaten doğal olarak bulunur. Botoksun da alerjik bir etkisi yoktur. Gözaltı ışık dolgusu sonrası gözaltlarınızda kızarıklık, ödem görülebilir ve bu normaldir. Ancak bunun nedeni enjekte edilen formülün alerjik reaksiyona neden olması değil enjeksiyon yapılan bölgenin gözaltının çok hassas ve ince bir deriye sahip olmasıdır. Son olarak; yaptığınız rejimle yaptırmayı düşündüğünüz işlemlerin herhangi bir etkileşime girmesi söz konusu değildir.
S***
Hızlı kilo verdiğim için yüzümde çökme oldu. Bu yüzden de dolgu işlemi düşünüyorum.
Merhabalar dolgu enjeksiyonları kilo kaybına bağlı kaybedilen yüz hacmini geri koymak için en sık başvurulan yöntemdir diğer bir seçenek ise cerrahi bir yöntem olan yağ enjeksiyonudur. Dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-8 ay kadardır. Sonrasında işlemin tekrarlanması gerekiyor.
M***
Merhaba hocam. Ben yanaklarıma dolgu yaptırmak istiyorum. Acaba olur mu?
Merhabalar. Tabii ki yapılabilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları erkek hastaların da sık sık başvurduğu bir uygulamadır.
T***
Merhabalar hocam, sayfanıza bayıldım. Ben Ankara’da ikamet ediyorum, burada herhangi bir kliniğiniz daha var mıdır acaba? Ziyaretinize gelip birkaç işlem için danışmak istiyorum. Bir de zararsız, ameliyatsız meme büyütme ile ilgili herhangi bir işlem var mıdır, sayfanızda göğüsle ilgili yöntemlere rastlayamadım. Şimdiden teşekkürler, iyi günler.
Merhabalar Tuğçe Hanım. Sadece İstanbul’da hizmet vermekteyiz, başka herhangi bir şubemiz yok. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeler göğüslere hacim vermek için tasarlanmamıştır, ancak bu dolgu maddelerini göğüs büyütmek için kullanan doktorlar olabilir. Dünyada bu uygulamayı deneyen ve aldıkları sonuçları yayınlarda paylaşan doktorlar olsa da, işlem genele yayılmamış, çok ilgi görmemiştir. Bunun en önemli nedeni gün geçtikçe daha başarılı, daha doğal sonuçlar almayı sağlayan göğüs büyütme ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlarda kullanılan yeni nesil meme protezleri de son derece güvenlidir. Yani meme büyütme söz konusu olduğunda cerrahi yöntemler güvenli ve kalıcı sonuçlar sağlarken, hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin etkisi 8-12 ay kadar devam eder, sonrasında işlemin düzenli olarak tekrarlanması gerekir. Ayrıca belli bir yaştan sonra kadınların düzenli olarak mammografi çektirmesi gerekir, memeye enjekte edilen dolgu maddesi bu görüntüleme yöntemiyle elde edilen sonuçlarda karışıklığa neden olabileceği endişesi de gündemde yani dolgu maddeleri meme kanseri teşhisini zorlaştırabilir, kanserin gözden kaçmasına neden olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bu uygulama henüz FDA onayı almadığı için ben de işleme sıcak bakmıyorum. Bir tedaviyi yapmak için hastam üzerinde yüzde yüz güvenli olduğunu bilmem gerekiyor. Tabii ileride bu alanda yeni gelişmeler olabilir, uygulama ile herhangi bir risk olmadığı kanıtlanabilir.

OKUMAYA DEVAM EDİN