Dolgu Uygulamaları

Yüzünüzden yılları silmek, dolgun dudaklara kavuşmak ya da daha çekici görünmek için dolgu uygulamalarından faydalanabilirsiniz güvenli, çabuk ve pratik…

Medikal estetik alanında en çok başvurulan yöntemlerden birisi de hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılan uygulamalardır. Anti-aging endüstrisinin en popüler araçlarından biri olan dolgu enjeksiyonlarının yüzdeki ince çizgilerin, kırışıklıkların giderilmesinden dudak dolgunlaştırmaya, elmacık kemiklerini belirginleştirmekten yüzde lift etkisi yaratmaya kadar pek çok kullanım alanı var.

Dolgu  uygulaması nedir? 
Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu, güneş hasarı ve yaşla birlikte meydana gelen ince çizgileri, derin kırışıklıkları doldurmak ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan kozmetik bir işlemdir. Kalıcılığı 4-6 ay olan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri, etkili ve sonucunu hemen görebileceğiniz bir anti-aging tedavidir. Sadece 10-15 dakika süren işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür. İyileşme süreci yoktur, hemen sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Peki, bu işlemde kullanılan hyalüronik asidin özelliği nedir?  
Hyalüronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin en önemli özelliği doğal olarak vücutta bulunması, bu yüzden de uygulama yapılan kişide alerjik bir reaksiyona neden olma riskinin olmamasıdır. Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir.

Dolgu Nerelerde Kullanılır?

Nazolabial çizgiler (burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler)
Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
Dudak üstündeki ince çizgiler
Derin sivilce ve yara izleri 
Dudak dolgunlaştırma
Gözaltlarındaki çöküklüğü doldurmak
Daha net bir çene hattı yaratmak
Elmacık kemiği ve yanak belirginleştirme
Yüze yaşla beraber kaybolan hacmi geri kazandırmak yüzde lift etkisi yaratmak

Dudak dolgusu: Zaman içinde dudaklar incelmeye, şeklini ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Dudakları tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak, dudak konturunu belirginleştirmek, dudaklardaki asimetriyi düzeltmek için hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılabilir. 

Burun ve ağız çevresindeki oluklar: Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına doğru inen çizgi ve oluklar yağ dokusunun yer değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar. Yüze yorgun ve yaşlı bir ifade veren bu çizgileri yumuşatmanın en etkili yolu hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır.

Yanaklar, şakaklar ve alt çene: Yaşla birlikte bu bölgelerdeki yağ dokusu azalmaya, yüzde bir hacim kaybı oluşmaya başlar ki bu süreç de sarkma, cildin incelmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Hyalüronik asit bazlı dolgular, alt çeneyi belirginleştirmek, yanak ve şakaklara yeniden hacim vermek, yüze genç bir ifade kazandırmakta son derece başarılıdır.

Gözaltı torbaları: Gözaltı torbaları, alt göz kapağı hizasından başlar ve yanaklara doğru genişler. Torbalanmanın yarattığı şişkinliği kamufle etmenin en etkin yolu yanak üstlerine yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu dokunuş, yanaklardan gözaltlarına doğru düz bir satıh yaratarak, yüze dinlemiş, taze bir görünüm verir.

Daha dengeli bir çene: Yaş ilerledikçe çene de küçülür, adeta geri çekilir. Bazı kişilerde ise çene yapısal olarak küçük ve geridedir. Her iki durumda da dolgu maddeleri ile çene hattı daha güçlü, daha belirgin bir hale getirilebilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri sert görünümlü çene hattını yumuşatmak, daha orantılı bir çene yaratmakta da son derece başarılıdır.  

Daha kalkık kaşlar: Sarkık gözkapakları ya da düşük kaşlar sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterir.  Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile kaşları yukarı doğru kaldırmak, bakışlara daha dinamik, genç bir ifade vermek mümkün. Kaş bölgesine yapılan dolgu enjeksiyonları sadece dakikalar içinde yüzünüzden yılların izlerini silebilir.

Dolgu uygulamaları ile aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dolgu uygulaması ne kadar sürer? 
Uygulama 15-30 dakika arası sürebilir. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde tamamen geçerler.  

Uygulama sonrasında herhangi bir yan etki söz konusu mu?
Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin en önemli özelliği alerjik bir reaksiyona neden olmamalarıdır. Bunun nedeni, bu maddenin vücutta zaten doğal olarak bulunmasıdır.

Sonuçların etkisi ne kadar sürer?
Geçici dolguların etkisi uygulamasının 6 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine, yoğunluğuna ve nereye enjekte edildiğine göre değişir.  

Dolgu ile botoks birlikte uygulanabilir mi? 
Evet, özellikle iki kaş arasında derin çizgilerde dolgu enjeksiyonlarının botoks ile kombine edilmesi hem dolgunun kalıcılığını artırır hem de çok daha başarılı sonuçlar yaratır.

Dolgu uygulamasının fiyatı nedir?

Fiyat, uygulanacak bölgeye ve enjekte edilecek doza göre değişir.

Hemen Doktorunuza Sorun

59 Yorum
İpek
Merhabalar ben yanak ve dudak dolgusunun yaklaşık fiyatını öğrenebilir miyim
Merhabalar İpek Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. Ancak şunu da belirtmekte fayda var, söz konusu dudak dolgusu olduğu ortalama bir fiyat verilebilir belki ama yanak dolgusu için aynı şey geçerli değil. Çünkü yanak dolgusundaki fiyatlandırma kişiden kişiye önemli farklılıklar gösterebilir. Çünkü, yüzü çok çökük olan birinin yanağına önemli miktarda dolgu maddesi enjekte edilirken, bazı kişilerde çok az dolgu maddesiyle yüzde istenen görünüm elde edilir.
Musa
Hocam yüzüm simetrik değil bir taraf çökük gibi duruyor toplam maliyet ne kadar olur acaba. 21 yaşındayım.
Merhabalar Musa Bey. Yüzde simetrik bir görünüm yaratmak için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanıyoruz. Vücutta zaten doğal olarak bulunan bu maddenin en önemli özelliği su moleküllerini kendine çekerek enjekte edildiği bölgede hacim yaratmasıdır. Yüzünüzdeki çökük bölgeleri dolgu maddesi enjekte ederek dengeli bir ifade yaratılabilir. Ancak bu tedaviyi 8-12 ayda bir tekrarlamanız gerekir. Yüzünüze sakın kalıcı dolgu maddesi enjekte ettirmeyin, bunlar ciddi estetik sorunlar yaratabilirler. Fiyat bilgisi için yüzünüze ne kadar dolgu maddesi enjekte edilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekir ki bu da ancak muayene sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir.
Mustafa
Merhabalar, Asimetrik yüz için doğal bir çözüm var mıdır? Çözümler nelerdir? Burun ve diş ile ilişkisi nedir. Cevap verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar.
Merhabalar Mustafa Bey yüzdeki asimetri problemlerinde hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarından son derece başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu dolgular sayesinde yüzün iki yanını eşit bir görünüme kavuşturmak, en azından aradaki farkı minimize etmek mümkün. Ancak bunun kalıcı bir çözüm olmadığı unutulmamalı, etkinin devamlılığı için 8-10 ayda bir işlemin tekrarlanması gerekir. Burun ve diş ilişkisi ile ilgisi derken tam olarak ne sorduğunuzu anlayamadım. Ancak yüzdeki denge önemli. Yüze dolgu yaparken bu dengenin göz önüne alınması gerekir.
Gülay
Ben 30 yaşındayım. Sağ tarafımda diş eksikliğinden dolayı hafif bir sarkma hissediyorum, gülme çizgisinde. Sol tarafa göre daha derin. Ekstra bir dolgunluk olmadan sadece sağ taraf sol tarafa eşitlenebilir mi, yani ben daha genç görünmek istemiyorum, sadece eğer diş eksikliği olmasaydı sağ tarafım nasıl olacaktı ise (yani sol taraf gibi) öyle olsun istiyorum..
Merhabalar Gülay Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüzde simetrik bir görünüm yaratmak mümkündür. Dişler yüz yapısını destekleyen dokulardan biridir. Doğal olarak eksik olan yerlerde yüzünüz daha çökük görünecektir. Bu bölgeye hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte ederek sorun çözülebilir. Ancak sorunun kaynağı neyse onu çözmek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır –yani eksik dişinizi yaptırmak. Ayrıca eksik dişinizi yaptırdığınızda bu kalıcı bir çözüm olacaktır. Eğer problemi dolguyla çözmeye çalışırsanız, 8-9 ay sonra enjekte edilen dolgu maddesi tamamen eridiğinde işlemi tekrarlamanız gerekecektir.
Ayşe
Merhaba doktor bey benim alt çene ve üst çenem geride özellikle alt çene açım dar. Burnumun altta kalan kısmın uzunluğu yüzüne göre kısa kalıyor ve kulak altından başlayan kısmın biraz kare olmasını istiyorum cerrahi müdahale olmadan bu durumların değişmesi mümkün mü acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım, konsültasyon yapmadan herhangi bir şey söylemem zor. Ancak alt çeneye yapılacak dolgu enjeksiyonu ile çeneyi biraz daha öne almak, daha güçlü bir çene hattı yaratmak mümkün. Ancak çenenizin üst kısmına bu da dudaklarınız ve dudaklarınızın üstündeki bölgeyi kapsıyor dolgu yapıp yapılamayacağını söyleyebilmek için sizi görmem gerekir. Bu bölgeye dolgu yapmak yüzünüze hiç yakışmayan kötü bir görünüm yaratabilir. Çene hattınızın daha köşeli olmasını istediğinizi söylemişsiniz, bu etkiyi de yine dolgu enjeksiyonu ile yaratmak mümkün. Tabii bu dokunuşların tüm yüzünüzle uyumlu olup olmayacağını da iyi tespit etmek lazım.
Elsa
Hocam, daha önce 2 tüp Juvaderm yaptırdım. 3 ay zor dayandı. Paraya acıdım verdiğim. Aradığımda kabul etmediler tabii. Ayrıca sadece bıyık bölgem şişti. Hiç memnun kalmadım. Üstelik Nişantaşı’nda bir adamın özel kliniğiydi. Juvaderm’in eğitmeni olduğunu iddia etti ama bence dudağıma uygulanan madde bile farklıydı. Şimdi devamlı gidebileceğim bir klinik arıyorum ama sürekli yüksek miktar vermek istemiyorum, bir öneride bulunabilir misiniz? Çok teşekkür ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Juvaderm başarılı bir dolgu maddesidir, ancak her zaman söylediğim gibi formülün nasıl ve nereye uygulandığı, yani uygulama tekniği en az kullanılan madde kadar önemlidir. Teknik, dolgu maddesinin kalıcılığından, işlemden nasıl bir sonuç aldığınıza kadar pek çok şeyi etkiler. FDA tarafından onay almış, güvenliği kanıtlanmış dolgu maddelerinin fiyatları üç aşağı beş yukarı aynıdır.
Murat
Merhaba hocam. 2 yaşında geçirdiğim ameliyat sonrası sol elmacık kemiğim gelişme göstermedi ve büyüdükçe iki kemik arasındaki fark belirginleşti epey. Şu an 31 yaşındayım ve bu durumdan rahatsızım yardımlarınızı rica ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Murat Bey. Elmacık kemiklerinizde simetrik bir görünüm yaratmak için en etkili ve pratik yöntem hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Sonuçlarını işlem biter bitmez görebilirsiniz. Ancak bu dolgu maddelerinin etkisi 7-8 ay kadar devam eder. Eğer alınan sonucun devamlığını isterseniz bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir. Bu işlemi yaptırmadan önce yüz rekonstrüksiyonu konusunda uzmanlaşmış bir estetik cerraha danışmanız iyi olabilir. Estetik ameliyatla yüz kemiklerinizde simetri yaratmak mümkün olabilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri güvenli ve pratik bir çözüm olsa da, sonucun kalıcı olmaması, işlemin her 7-8 ayda bir tekrarlanması gerekmesi nedeniyle, kalıcı olan yüz rekonstrüksiyonu seçeneğini tercih edebilirsiniz. Tabii bunun da ciddi bir ameliyat olabileceği, iyileşme sürecine ihtiyaç duyulması gerekeceği unutulmamalı. Gördüğünüz gibi her iki yöntemin de artıları ve eksileri var
Ramazan
Merhaba 18 yaşındayım hocam. Yüzüm yaşımdan büyük gösteriyor, ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Genç yaşta olduğundan daha büyük görünenlerin sorunu genelde çok zayıf olmaları ve buna bağlı olarak yüzlerinde fazla yağ dokusu olmamasıdır. Bu da, yüze çökük, yorgun bir ifade verir. Yüze yapılacak dolgu maddesi enjeksiyonu ile bu sorun çözülebilir. Ancak dolgu maddelerinin etkisinin 7-8 ay kadar sürdüğünü belirtmekte fayda var. Etkinin devamlılığı isteniyorsa, bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
Ali
Bir tüpte tüm yüze yetecek dolgu var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ali Bey. Bu uygulama yapılacak yüzün durumuna göre değişir. Eğer yüzde hafif bir çökme varsa, yanaklara ya da elmacık kemiklerine az miktarda dolgu yapılarak yüze şekil verilebiliyorsa bir tüp yeterli olabilir. Ancak çökme ileri boyutlardaysa bu miktar yeterli olmayacaktır.
Şükran
Benim çene yapım uzun yanaklarım çok çökük 5 seans PRP yaptırdım hiç faydası olmadı. Neden? Bir de çok su içiyorum onun da etkisi olur mu? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şükran Hanım. Ben kliniğimde PRP uygulaması yapmıyorum, ancak bu tedavinin yüze hacim vermek için değil cildi tazelemek, canlandırmak için yapıldığını söyleyebilirim. Yani PRP size uygun bir tedavi değil. Yüze hacim vermek, yüze daha dolgun bir görünüm vermek için yapılabilecek iki tedavi var. Bunlardan ilki cerrahi bir müdahale olan yağ enjeksiyonudur. Vücudun bir yerinden alınan yağ dokusu yüze enjekte edilir. İkincisi ise yüze hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte edilmesidir. Bu işlemin etkisi 7-8 ay kadar devam eder. Su içmeye devam edin, yaptırdığınız işlemle su içmenin herhangi bir etkileşimi olamaz.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Doktorun Son Cevapladığı Sorular