Yüz Dolgusu Hangi Bölgelere Yapılır?

Yüz dolguları, kırışıklıkları yumuşatmak, ciltteki elastikiyet ve hacim kaybını azaltmak, istenmeyen şekil bozuklularını düzeltmek, cilde kaybettiği nemi vermek için uygulanabilir.

Hyalüronik asit dolgu enjeksiyon maddelerinin sundukları hızlı iyileşme ve çabuk etki avantajları sayesinde günümüzün en çok rağbet gören yaşlanma karşıtı tedavidir. Hyalüronik asit dolgular (vücudunuzdaki) suyu çekerek çizgi ve kırışıklıklarınızı dolgunlaştırır ve cildi daha genç göstermek için kullanılır. Hyalüronik Asit (kısaca HA) bir glukozaminoglukandır (GAG). Doğal olarak ciltte ve diğer dokularda bulunur. Tüm yaşayan organizmalarda bulunur ve vücut dokularının hücreleri arasındaki boşluklarının (ekstrasellüler boşluk) önemli bir bileşenidir. Cilt dokusunda, kolajen ve elastin lifleri arasındaki boşlukları doldurur.

Nasıl etki ederler?
Hyalüronik asit dolgusu, vücudumuzda doğal olarak var olan hyalüronik aside çok benzeyen jel formundadır. "Hyalüronik asit dolgular hacim kazandırılmasında idealdir. "Hidrofilik özelliği ile suyu çekerek çizgi ve kırışıklıkları giderirler, kollejeni gibi olan alerjik reaksiyonları tetikleyen piyasaya ilk sürülen dolgulardaki gibi bir reaksiyon görülmesi çok zordur. Dolgu maddesini uygulamasından önce acı hissetmenize engellenmesi için bölgeye topikal bir uyuşturucu krem uygular ve 20-30 dakika kadar bekletir.

Ne amaçla hyalüronik asit enjeksiyonu uygulanır?
Yüz dolguları, kırışıklıkları yumuşatmak, ciltteki elastikiyet ve hacim kaybını azaltmak, istenmeyen şekil bozuklularını düzeltmek, cilde kaybettiği nemi vermek için uygulanabilir.

Dolguların süresi ne kadardır?
Geçici dolguların süresi eskiden 3-4 ay sürerdi ancak çalışmalarla, artık bir yıllık kalıcılığı FDA onaylı olan dolgular bulunmaktadır. Hatta hareketsiz bölgelerde bu etki daha da uzun sürmektedir.

Yüz dolguları hangi bölgelere yapılır?
Çöküntü, doku kaybı olan yüz ve vücuttaki her bölgeye yapılabilir. Kişi bir bütün olarak değerlendirilir ve öneriler ona göre yapılmalıdır. Dudak, şakak, yanak, çene düzeltmek, burun şekillendirme, yüz şekillendirme, asimetriyi düzeltme, kaş arası derinliğini doldurmak amacıyla dolgu uygulanabilir. Dolgu maddelerini ayrıca cilt altına uygulanan daha az yoğun formları tüm cilt altına verilerek daha diri, parlak bir görünüm oluşturulur.
Kazayağı; Göz çevresinin etrafındaki cilt çok incedir. Zamanla kas hareketine bağlı olarak oluşan ince çizgiler göz kenarında başlayıp yayılarak, kazayağı şeklinde genişler. Göz çevrenizdeki ince çizgilere botoks veya hyalüronik asit dolguları enjekte edilerek bu çizgilerin görünümleri en aza indirilmesi sağlanır.
Düşük Kaşlar; Çok fazla yapılan kaş hareketi kaşların düşmesine ve yüzün daha yorgun görünmesine sağlar. Kaş kemiği boyunca enjekte edilen botoks, kaşın eski konumuna gelmesine yardımcı olurken, kaşların üst kısmına dolgu enjekte edildiğinde kaşlarınız yukarı kalkar ve daha genç bir görünüm elde edersiniz.
Gözaltı Torbası Ve Çöküklüğü; Gözaltı torbası, burun köprüsünün altından, alt göz kapağının hizasından başlayarak yanaklara doğru genişler. Siyah halkalar ve gözaltı boşlukları dolgularla geçici olarak kamufle ederken, gözaltı torbalarının da daha az göze batmasını sağlayacaktır.
Yanaklar, Şakaklar Ve Alt Çene; Yaşı ilerledikçe yağ dokusu bu bölgelerde azalmaya sonucunda incelme ve sarkma başlar. Hyaluronik asit dolgularla kolajen yapılandırıcılar bu bölgelerde dolgusu yapmak kaybolan görüntüyü geri kazanır.
Ağız Çevresinde Oluklar; Burun altın kısmından başlayarak dudak çevresine doğru genişleyen çizgi veya oluklar yağ dokusunun yön değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar ve hyaluronik asit dolgu ile doldurulabilir.
Düzgün Bir Burun; Burnunuza enjekte edilecek dolgu burun üzerinde bulunan girinti ve çıkıntıları dakikalar içerisinde düzeltir. Dolgu çıkıntının altına ve üstüne enjekte edilirse burun düzleşir ve göze daha küçük görünür.
Dudaklarınızı Eşitler; Çoğumuzun üst dudağı daha incedir ve dudakların her tarafına uygulama yapılması gerekir, üst dudağa 2/3 oranında uygulama yapılmalıdır.

Hemen Doktorunuza Sorun