Botoks Kaç Yaşında Yapılır

Elif Çalan soruyor
Merhabalar, Yaşım 27 botoks yaptırmam doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım, Botoks enjeksiyonu yaptırmak için gayet normal bir yaş. Çok genç hastalara etkili bir cilt bakımı ya da leke tedavisi dışında fazla estetik uygulama yapmayı hiçbir zaman tercih etmem. Ancak botoks söz konusu olduğunda 20 yaşında bile uygulama yaptığım genç hastalar oluyor. Yapı olarak alnını çok kırıştıran bir hastaya minik dozlarda botoks enjeksiyonu yapmak onu 30’lu yaşlarında oluşacak çizgilerden korumak için en etkili yöntemdir.
Şule Taşcı soruyor
Merhabalar, ben 25 yaşındayım 3 yıl önce kaşlarımın arasında bi çizgi oluştu, son dönemde oldukça belirgin olmaya başladı. Fazla derin olmayan çizgilerimde oluşmaya başladı botoks yaptırmak istiyorum, yaşım için erkenmi acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şule Hanım; Aslında bu tamamen ihtiyaca göre belirlenir. 20 yaşında istemsiz olarak kaşlarının çok çatan bir hastaya botoks uygulayabiliriz. 30’lu yaşlardan sonra ince kırışıklık görülmesinde başlandığında botoks başlana bilir. Erken dönemde başlanılan botoks uygulaması var olan kırışıkların açılmasını ve uygulandığı alandaki kasların kullanılmadığı için botoksun koruyucu etkisi de olur.
Eda Çakırçelen soruyor
Merhabalar Mustafa Bey, ben 23 yaşındayım genetik olarak yüzümün üst kısmında kırışıklarım var. Annemin de çok genç yaşlarında kırışıklıkları oluşmuştu. Özellikle alnımda ve göz çevremde beni rahatsız eden çizgiler var. Botoks kaç yaşında yaptırılır merak ediyorum, yaşım için erken mi? Bir de dolgu yaptırmak istesem, 23 yaş erken bir yaş mı sizce?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eda Hanım, Botoks ve hyalüronik asit dolgularla, göz çevresi ve alın gibi kırışmaya daha eğilimli olan bölgelerde çizgi oluşumunun önüne geçilebiliyor. Bu uygulamalar için belli bir yaştan söz etmek mümkün değildir, çünkü bu kişiden kişiye değişir. Çok mimikli bir alnınız varsa ve kaşlarınızı da çok çatıyorsanız 23 yaşında fazla aktif olan alın kaslarınızı botoksla gevşetmek akılcı bir anti-aging stratejidir. Erken önlem almak geç kalmaktan çok daha iyidir. Böylece ileride oluşacak çizgilerin de önüne geçilmiş olacaktır. İnce çizgilerin yerleşmeye başladığını görerek botoks kullanmaya başlayan 20’li yaşlarda pek çok hastam var.
Hemen Doktorunuza Sorun