Hiperhidroz (Terleme) Tedavisi

hiperhidrozisTerleme vücudun en önemli ısı kaybetme yollarından biridir. Normal bir insan günde 4-5 kez terler. Lokal yada genel olarak aşırı terleyen kişiler vücut sıcaklıklarını kontrol altında tutabilmek için gerekenden fazla ter üretirler.

Lokal terleme: ayaklarda, ellerde, koltuk altında ve yüzde görülen terleme şeklidir ve daha çok stres kaynaklıdır. 

Hiperhidroz oluşumunda; ter bezlerinin aşırı çalışması, genetik faktörler, stres, fazla kilo, uyarıcı ilaçlar, menopoz, tiroit bezinin aşırı çalışması, diyabet gibi pek çok sağlık problemi etkilidir. Ayrıca sinir sisteminin aşırı çalışması ile doğru orantılı olarak terleme artar. Bununla birlikte egzersiz, sıcak veya soğuk hava, stres, kafeinli içecekler, baharatlı gıdalar gibi etkenler de terlemeyi arttırır. Hiperhidroz hastaları fazla miktarda ter ürettikleri için el, ayak, göğüs ve koltuk altları sürekli nemlidir. Bu durum da günlük faaliyetlerini olumsuz yönde etkiler.

Hiperhidroz tedavisinde en etkili yöntem botox uygulamasıdır. Genellikle hastalar koltuk altı aşırı terlemesinden şikâyet ederler. Özellikle de yaz aylarında bu tür şikâyetler çok daha fazla oluyor.

 Botox uygulaması oldukça pratiktir. Aşırı terlemesi olan bölgeye ince uçlu insülin enjektörü ile botox ilacı enjekte edilir. İşlem son derece basittir ve işlemden 2 ile 10 gün sonra etkiler görülür. Koltuk altı terlemesi yüzde 80 oranında azalır. Hastalarda yanlış anlaşılan bir olgu da botoksun tüm vücutta terlemeyi azalttığına yöneliktir ki, bu yanlış bir bilgidir.

Botoks sadece uygulanan alanda terlemeyi azaltır. Aşırı el-ayak terlemesinde de seçilecek akıllıca metotlardan birisidir. Ancak el ve ayak terlemesi için yapılan botoks uygulamasının etki süresi biraz daha kısadır. Kısa süreli bir uygulama olup 8-10 ay etkilidir.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler Anti-aging dünyasının en çok istenen ve en çok uygulanan kırışıklık karşıtı uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler, doğru bilinen yanlışlar ve merak ettikleriniz…

 • Anti-Aging Dünyasının Yıldızı Botoks

  Anti-Aging Dünyasının Yıldızı Botoks Yıllara karşı en etkili savunma aracınız botoks, aynı zamanda endüstrinin en güvenli anti-aging uygulamalarından biri. Peki, botoksu bu kadar özel kılan nedir ve gelecekt...

 • Gözlerdeki Yaşlanma İzlerini Silin

  Gözlerdeki Yaşlanma İzlerini Silin Minik dokunuşlarla göz çevrenizde taze, pürüzsüz bir etki yaratmak mümkün. Dr. Mustafa Karataş, sizi olduğunuzdan yaşlı ve yorgun gösteren ince çizgilere, morluklara ve e...

 • Yaş Otuz Beş…

  Yaş Otuz Beş… Ve en keyifli yıllarınız henüz başlamadı bile! Eskiden yolun yarısı olarak algılanan bu yaş, artık kadının en çekici, en güzel zamanları olarak görülüyor.

 • Gençlik Pınarı: Kolajen ve Elastin

  Gençlik Pınarı: Kolajen ve Elastin Yaş alırken bile canlı ve genç görünümlü bir cilde sahip olmanın sırrı kolajen ve elastin liflerinde saklı.

 • Göz Çevresine Botoks

  Göz Çevresine Botoks Gözlerin yaşlanma süreci oldukça karmaşıktır. İlk olarak çizgi ve kırışıklıklar başlar, sonraki yıllarda ise sarkan deri ve yitirilen hacim ile gözler yaşlanıyor.