Anti-Aging Kremlerdeki Süper Güçler

Yeni nesil kremlerin içinde yaşlanma etkilerini yavaşlatan, hatta geri döndüren aktif maddeler var. Peki, etkinlikleri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış süper güçler hangileri?

Güçlü Bir Antioksidan Olarak C Vitamini

Ne işe yarar? C vitaminin antioksidan gücü sadece sağlığınızı korumakta değil cildinizi korumakta da son derece etkilidir. C vitamini, üzüm çekirdeği özü, idebenone gibi antioksidanlar, hücresel yaşlanmanın baş sorumlusu olan serbest radikalleri mıknatıs gibi kendilerine çekerler ve onlara yapışarak serbest radikallerin zararsız bileşimlere dönüşmelerini sağlarlar. Ve bunların içinde en etkili olan antioksidanlardan biri C vitaminidir. C vitamininin serbest radikal hasarına karşı hücreleri koruyucu gücünü fark eden anti-aging endüstrisi bu gücü cildi yaşlanmanın etkilerine karşı kullanmaya başladı. Böylece hayatımıza C vitamini içeren yeni formüller, serumlar ve kremler girdi. C vitaminiyle ilgili en önemli sorunlardan biri kolayca okside olması, yani etkinliğini çabucak yitirmesiydi. Bilim insanları bu sorunu ışık almayan ambalajlar, daha dayanıklı C vitamini formları yaratarak çözdüler. Yeni nesil formüller cildin C vitamininden maksimum bir şekilde faydalanabileceği şekilde tasarlandı. Dilerseniz C vitaminin ciltteki etkilerine bir bakalım.
• Çevresel faktörlere karşı cilt hücrelerini koruma altına alır. Bu da cildin yaşlanmanın etkilerine karşı daha dirençli olması anlamına geliyor.
• Güneşin cilt üstündeki olumsuz etkilerini önlemek istiyorsanız kullandığınız serum ve kremlerin içinde C vitamini bulunmasına özen gösterin. Güneş lekelerini önlemekte en etkili içeriklerden biri olduğu biliniyor.
• Bu güçlü antioksidan sadece lekeleri önlemekle kalmıyor aynı zamanda var olan lekelerin görünümünü de hafifletiyor. Pek çok leke açıcı kremin içinde C vitamini olması boşuna değil.
• C vitamini cilde parlaklık ve canlı bir renk vermekte çok başarılıdır.

Bilmeniz gerekenler: Bu etkili gücü cilt bakım rutininize eklemek son derece akılcı bir anti-aging stratejidir. Cildi yaşlanma belirtilerine karşı dirençli kılan, çevresel faktörlere karşı koruma altına alan bir maddeden 20 yaşında da 50 yaşında da fayda sağlarsınız. Ancak C vitamini içeren krem ya da serum seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri tercihinizi arkasında ciddi bilimsel araştırmalar olan markalardan yana yapmanız ve aktif içerikler açısından çok daha güçlü formüller kullanan dermo-kozmetik ürünleri seçmeniz. Unutmayın karşınızda hassas ve çabuk bozulan bir madde var, onun etkinliğini koruması, cilde nüfuz edebilmesi ancak ileri teknoloji ürünlerle mümkün. Anti-aging formüllerinde C vitaminini çok sık kullanan Obagi (Obagi C Theraphy Night Cream gibi) ve iS Clinical (iS Clinical C & Serum gibi) markalarını deneyebilirsiniz.

Gözaltı Morluklarına Karşı K Vitamini 

Ne işe yarar? Gözaltlarınız yumruk yemişsiniz gibi görünüyorsa, sebep hemosiderin sızıntısıdır ve sorunu gidermek için en etkili madde K vitaminidir. Kan damarlarını büzerek, damarlardan geçen kan miktarını yeniden dengeleyerek gözaltı morluklarının hafiflemesini sağlayan K vitaminin cildi sıkılaştırarak ince çizgilerin görünümünü hafiflettiğini gösteren bilimsel araştırmalar olduğunu da belirtmekte fayda var.
Bilmeniz gerekenler: K vitamininin cilde nüfuz etmesi zordur. Bu nedenle, retinol içeren bir ürünle beraber kullanmak daha etkili sonuçlar verebilir.

Retinol İle Etkili Anti-Aging

Ne işe yarar? Bir A vitamini türevi olan retinol, anti-aging dünyasının en popüler en favori maddelerinden biridir. Karşınızda hem cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırdığı, kolajen stimülasyonunu artırdığı sayısız araştırmayla kanıtlanmış bir yıldız var. Maharetlerine bir bakalım mı?
• Retinol ve türevleri ciltteki güneş hasarını geri döndüren en etkili maddelerden biri. Bu onarım DNA boyutunda gerçekleşiyor. Yani güneş altında geçirilen saatlerle bozulan cilt hücrelerini yeniden yapılandırıyor.
• Cilt hücrelerinin daha fazla kolajen ve elastin üretmesini sağlayarak, ince kırışıklar ve çizgilerin görünümünü hafifletiyor.
• Retinol ve türevleri gözenekleri küçültmek ve cilt kalitesini artırmakta da son derece etkili.
• Cildi sıkılaştırıyor.
• Akne tedavisinde de başarıyla kullanılan retinol, akne problemini kontrol altına alırken, kolajen üretimini tetikleme etkisiyle akne izlerinin görünümünün de hafiflemesini sağlıyor.

Bilmeniz gerekenler: Retinol içeren formüller, ince bir ağzı veya pompası olan alüminyum tüplerde bulunmalıdır, aksi takdirde güneş ışığı ve oksijen nedeniyle bozulurlar. Bu yüzden satın aldığınız ürünün ambalajının formülün havayla temas etmesini önleyecek bir formda olması son derece önemli. Anti-aging etkisi seneler önce anlaşılmış olsa da, retinol ve türevleri ile ilgili en önemli sorun, cildi fazla tahriş etmeleriydi. Hatta pek çok kadın işe yaradığını bile bile cildi tolere etmediği için retinollü kremleri kullanamıyordu. Yeni nesil ürünlerde ise bu sorun minimuma indirildi. IS Clinical Firming Complex hem ileri teknoloji retinol molekülü hem de aktif maddelerin bozulmasını önleyen ambalajı ile yeni nesil anti-aging serumlara başarılı bir örnek.

Dikkat dikkat: A vitamini, retinol ve retinol türevlerinin güneşe hassasiyeti artırdığını unutmayın. Eğer cilt bakım rutininizde bu etkili içeriğe yer vermek istiyorsanız, etkili bir güneş koruma rutini geliştirmeniz gerektiğini sakın unutmayın.

Yoğun Nem Kaynağı Hyalüronik Asit

Ne işe yarar? Hyalüronik asit moleküler ağırlığının yaklaşık 1000 katı su molekülünü tutma özelliğine sahip bir bileşik. ‘Asit’ kelimesi sizi yanıltmasın karşınızdaki doğal olarak vücutta bulunan bir madde var. Eklemlerin sorunsuz çalışmasını sağlayan, cildi nemli tutan hyalüronik asit aynı zamanda son 30 yılın önemli anti-aging keşiflerinden biri olan yeni nesil dolguların da aktif maddesi. Su moleküllerini kendisine bağlayarak yüze, dudaklara hacim vermekte kullanılan hyalüronik asit sadece dolgu maddelerinin içinde değil krem ve serumlarda da yerini buluyor. Hyalüronik asit içeren bir krem ya da serum cildinizin gençliğini ve sağlığını korumak akılcı bir seçimdir. Çünkü…
• Nemli bir cilt yaşlanmanın tüm etkilerine karşı daha dirençlidir.
• Yoğun nem daha uzun yıllar kırışıksız bir cilde sahip olmanın en önemli garantisidir.
• Neme doymuş bir cilt daha taze, daha canlı görünür.
• Yoğun nem cilde kadifemsi ve pürüzsüz bir dokuya sahip olur.

Bilmeniz gerekenler: Her zaman olduğu gibi tercihinizi dermo-kozmetik markalardan yana yapmanızı öneriyorum. Hyalüronik asit içeren serum ya da kreminizin içinde cildi serbest radikallere karşı koruma altına alan antioksidanların bulunması cilt bakım rutininizin etkinliğini artıracaktır.

Dikkat dikkat: Hyalogy Forlle’d markası, hyalüronik asit dışında büyüme faktörleri, inci proteini, vitamin ve minerallerden oluşan etkili anti-aging ürünlerden oluşuyor. Markanın ön plana çıkan en önemli özelliği ise kullanılan hyalüronik asidin normalden çok daha küçük bir moleküler yapıda tasarlanmış olması. Bu mikro-moleküler formdaki hyalüronik asit hem cilde çok daha kolay nüfuz ediyor hem de cildin alt katmanlarına kadar ulaşan bir nemlendirici etkiye sahip.

Meyve Asitleri İle Pürüzsüz Bir Cilt

Ne işe yarar? Eğer cilt bakım kreminizin içinde glikolik asit ya da alfa hidroksi asit varsa, canlı ve taze bir cilde giden yolda emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir. Meyve asitleri grubuna giren bu maddeler karşınıza farklı isimlerle çıkabilir, ama hepsinin de en önemli ortak özelliği cildi mekanik olmayan bir şekilde ölü hücrelerden arındırmalarıdır. Kleopatra’nın tarihe geçmiş güzellik sırlarından biri de üzümleri ezerek yüzüne maske olarak uygulamasaydı. Üzümün içinde meyve asitleri bulunduğu düşünülürse bu güzellik sırrının insanlık tarihi kadar eski olduğu anlaşılıyor. Ciltteki donuk ve cansız görünüme karşı anti-aging dünyasının en etkili güçlerinden biri olan meyve asitlerinin (AHA olarak da karşınıza çıkabilirler) faydalarına bir göz atalım mı?
• Cilt hücreleri üç haftada bir yenilenir. Cilt yüzeyinde biriken ölü derilerin atılarak yerlerini yeni hücrelere vermesinden oluşan bir döngüdür bu. Siz yaş aldıkça bu döngüde yavaşlamaya başlar. Cildin en üst katmanında biriken ölü deriler ise cilde donuk, cansız bir görünüm verin. AHA’lar bu süreci hızlandırarak cilde canlı, taze bir görünüm verirler.
• AHA’lar cildin yenilenme sürecini tetikleyerek cildi uyarırlar, bu uyarı aynı egzersizin kaslara yaptığı etki gibidir. Siz cildi uyardıkça cilt güçlenir, daha genç bir cilt gibi davranmaya başlar.
• Pürüzsüz ve kadifemsi bir cildin sırrı AHA içeren formüllerden geçer.
• Cildin üst tabakasında biriken ölü deriyi nazikçe soyarak sivilce ve akne problemini kontrol altına alırlar.
• AHA’lar ince çizgilerin, kahverengi lekelerin ve gözeneklerin görünümünü hafifletmekte de etkilidir.

Bilmeniz gerekenler: Profesyonel bakımlarda son derece önemli bir yeri olan ve kliniklerde yüksek konsantrasyonlarda uygulanan meyve asitlerinden cilt bakım rutininizde de faydalanmanızı öneriyorum. Cilt gençleştirme, akne ve leke tedavilerinde kullanılan PH Formula sisteminin temelini yeni nesil AHA’lar oluşturuyor. Kişinin problemlerine yönelik formüllerle profesyonel çözümler sunan PhFormula sisteminin en önemli özelliği klinik bakımlarını evde kullanılan cilt bakım ürünleriyle desteklemesi.

Dikkat dikkat: Cilt bakım rutininiz meyve asitleri içeriyorsa, güneş korumasına maksimum özen göstermelisiniz. Ölü derinin atılmasıyla cilt güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı daha hassas bir hale gelir.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Anti-Aging’de RevLite Dönemi

  Anti-Aging’de RevLite Dönemi Anti-aging teknolojiler cilt kalitesini artırarak yaşlanmayla hücresel boyutta savaşıyor. Bunlardan biri de ciltteki farklı sorunlara etki eden yeni nesil bir sistem olan...

 • Optimum Güç, Maksimum Fayda: Revlite

  Optimum Güç, Maksimum Fayda: Revlite Yeni jenerasyon bir Q-switched lazer teknolojisi olan Revlite farklı güç ayarları ve çok yönlü kullanım alanları ile ön plana çıkıyor. 

 • Güzel Bir Cildin Sırrı Environ

  Güzel Bir Cildin Sırrı Environ Kozmetikler, cilt sağlığına önem veren herkesin vazgeçilmezi. Fakat hangi ürün, hangi içerik ve ne kadar süreyle?

 • Gelecek Zaman Ve Antı-Agıng

  Gelecek Zaman Ve Antı-Agıng Gençliği geri kazandıran ve çığır açan teknolojilerle anti-aging kavramına bilimsel bir yaklaşım...

 • Anti-Aging Püf Noktası

  Anti-Aging Püf Noktası Dr. Mustafa Karataş anti-aging konusunda bilmemiz gerekenleri ve yanlış bildiklerimizi anlatıyor... 

 • Daha Genç Görünmenin Sırları

  Daha Genç Görünmenin Sırları Herkesin yaş alma hızı, genetiğine, seçimlerine (kötü ya da iyi beslenip beslenmediği, sigara içip içmediği, korunmasız olarak güneşe maruz kalıp kalmadığına) ve çevresel...

 • Dolgu Maddelerinin İlginç Kullanım Alanları

  Dolgu Maddelerinin İlginç Kullanım Alanları Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarının, dudakları dolgunlaştırmaktan kırışıklıkları doldurmaya, yüze yaşla beraber kaybolan hacmini geri vermeye kadar pek çok fark...

 • Işık Dolgusu ile Daha Genç Bakışlar

  Işık Dolgusu ile Daha Genç Bakışlar Gözaltlarındaki morluk ve çökmelere karşı geliştirilmiş olan Işık Dolgusu ile tek bir seansta daha genç, daha dinamik bakışlara kavuşmak, yüzünüzden yılları silmek mümkün...

 • Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler Anti-aging dünyasının en çok istenen ve en çok uygulanan kırışıklık karşıtı uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler, doğru bilinen yanlışlar ve merak ettikleriniz…

 • Anti-Aging Dünyasının Yıldızı Botoks

  Anti-Aging Dünyasının Yıldızı Botoks Yıllara karşı en etkili savunma aracınız botoks, aynı zamanda endüstrinin en güvenli anti-aging uygulamalarından biri. Peki, botoksu bu kadar özel kılan nedir ve gelecekt...