Dudak Dolgusu

dudak dolgusu istanbul

Dudak dolgusu ile daha çekici dudaklara kavuşabilir, yüzünüze gençliğin dokunuşunu katabilirsiniz. Hylaüronik asit bazlı dolgularla ince dudaklara hacim ve nem vermek mümkün.

Daha çekici dudaklar yaratmanın, yüze daha genç bir görünüm vermenin en pratik yolu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Dolgu uygulamaları, hem yapısal olarak ince dudaklara daha dolgun bir görünüm vermekte hem de yıllarla birlikte incelen dudaklara eski hacimlerini geri kazandırmakta en etkili yöntemdir.

Dudak dolgularında kullanılan teknikler de zaman içinde gelişerek, daha doğal uygulamaları mümkün kılmaktadır. Mesela dudak kalbini küçük bir dokunuşla belirginleştirerek dudaklarda kontur oluşturmak giderek popülerleşen estetik bir yeniliktir dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi denir.

Hyalüronik asit bazlı dolguları su moleküllerini bağlayarak etki ederler. Bu özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika süren, basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik etkili bir krem uygulanır. Dudaklara çok ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 ay kadardır. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Dudak dolgusu yaptırırken abartılı bir görünümden kaçınılması, doğallıktan ödün verilmemesi gerektiğini unutmayın. En iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.

Dudak dolgusu hakkında aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dudak dolgusu nedir?
Su çekme kapasitesi yüksek olan ve vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asit bazlı dolgu maddelerinin, enjeksiyonla dudak bölgesine uygulanmasına dudak dolgusu denir. Anatomik olarak üst dudak alt dudağın 1-2 mm kadar önünde, alt dudak ise üst dudağa göre biraz daha kalındır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile bu oranı zahmetsiz ve güvenli bir biçimde yaratmak mümkündür. Dudaklarınız zaten dolgunsa ayrıca hacim katmak gereksizdir. Amaç sahip olduğunuz bu hacmi korumak olmalı. Yaşla beraber dudaklar incelmeye, dolgunluklarını kaybetmeye başlar. Dudaklardaki incelmenin nedenlerinden biri östrojen kaybıdır, az miktarda dolgu maddesi enjeksiyonu ile dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin bir görünüm yaratılabilir, onlara yıllarla beraber kaybettikleri hacim geri verilebilir.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?
Dudak dolgunlaştırma
Dudak şekillendirme
Dudak konturunu belirginleştirme
Dudaklardaki asimetriler
Dudak kenarındaki sarkmalarda
Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar çok hassas olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Anestezik kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. İşlem yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hızlı ve kolay bir uygulamadır. 

Dudak dolgusunun etkisi ne zaman görülür?
İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, değişiklik hemen fark edilir.

Sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?
Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekir. Dolgu yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi önerilir.

Dudak dolgusu sonrası ödem  ve şişlik  olur mu?
Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişlik oluşabilir, iğne giriş yerlerinde morarma meydana gelebilir. Ancak 2-3 gün içinde tamamen yok olurlar.

Dudak dolgusu kalıcı mı?
Dudağa hacim vermek, biçimlendirmek için kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgu maddesi 4-6 ay içinde vücut tarafından emilerek yok olur. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?
Hyalüronik asit bazlı dudak dolguları son derece güvenli uygulamalardır. İşlem sonrasında hafif bir şişlik, kızarıklık ya da morarma gibi etkiler görülebilir, ancak bunların hepsi en çok birkaç gün içinde tamamen geçer. Hyalüronik asit vücutta zaten doğal olarak bulunan bir madde olduğundan işlemin herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Dudak dolgusu için en uygun adaylar…

Dudakları yapısal olarak ince olan, yaşla birlikte dudaklarındaki hacmi kaybeden, dudaklarında simetri problemi olan, daha biçimli dudaklara sahip olmak isteyen herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır. Dolgun ve biçimli dudaklar çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç, daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir.

Dudak dolgusu sonrası dudaklar yapay görünür mü?
İşlem deneyimli bir estetik uzman tarafından, doğru teknikle yapılırsa son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Fazla şiş ve yapay görünen dudak dolguları dudağa gereğinden fazla dolgu maddesi enjekte edilmesinden ya da dolgu maddesinin yanlış bir noktaya enjekte edilmesinden kaynaklanır. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler. Bu noktada uygulamayı yapacak doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?
Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudaklara uygulanan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 aydır ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir. 

Hemen Doktorunuza Sorun

22 Yorum
Ece
Dudak dolgusu için fiyat bilgisi alabilir miyim?
Merhabalar Ece Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Nurgül
Dudak dolgusu hakkında bilgi almak istiyorum.
Merhabalar Nurgül Hanım. Dudakları dolgunlaştırmak, yaşla beraber kaybedilen hacmi geri kazandırmak için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılır sakın silikon bazlı kalıcı dolguları tercih etmeyin, bu dolgular dönüşü olmayan ciddi estetik sorunlar yaratabilir. Vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asidin özelliği su moleküllerini bağlayarak enjekte edildiği bölgeye hacim vermesidir. Böylece dudaklar dolgunlaşır ve daha nemli bir dokuya kavuşurlar. İşlem sadece 10-15 dakika sürer ve basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik bir krem uygulanır. Dudaklara ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 6-8 ay kadardır. İşlem sonrasında gündelik yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Ancak işlemden sonra 2 saat kadar bir şey yiyip içmemeniz, dudaklarınıza ruj ya da parlatıcı sürmemeniz önerilir.
Dilek
Dudak Dolgusu fiyatı nedir? Rica etsem öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Seda
Merhabalar. Ben dudak dolgusu yaptırdım fakat ikinci uygulama düzelteceğim diye yapılıp daha kötü oldu. Bugün 20 saat oldu yapılalı. Ne yapmalıyız? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nur Hanım. İşlem yapılalı henüz 20 saat olmuş, şu noktada henüz işlemin nihai sonucunu almamış olduğunu söyleyebilirim. Dudak dolgusu dudaklarda şişme ve ödem yaratır. Bazı kişilerde şişliklerin tamamen geçmesi 7-10 günü bulabilir. Eğer aradan 15 gün geçtikten sonra da dudaklarınızdan memnun olmazsanız, doktorunuzdan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eriterek yok eden bir enjeksiyon yapmasını isteyebilirsiniz.
Sonya
Dudak dolgusu fiyatlarınızı ne kadar acaba? 1 tüp Juvederm ya da 2 tüp yaptırırsam ne kadar olacaktır? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sonya Hanım. Kliniğimizi ararsanız size ortalama bir fiyat vereceklerdir. Ancak bu uygulamanın fiyatı tüp başı belirlenmez. Bir dudağın ne kadar dolgu maddesine ihtiyaç duyacağı ancak muayene sırasında netleşir. Benim yaklaşımım çok minik dozlar enjekte etmek, böylece doğallığı korumaktır. Bir süre sonra eğer hasta dudağının bir miktar daha dolgu kaldırabileceğini düşünüyorsa, ben de yine doğallığı bozmadan bir miktar dolgu daha enjekte edilebileceği konusunda hemfikirsem bir miktar daha enjeksiyon yapılabilir. Bu arada dudağını çok fazla kalınlaştırmak isteyen ama bunun çok suni görüneceğini bildiğim için geri çevirdiğim hastalar da oluyor. Uzun lafın kısası dudaklarınıza dolgu maddesi enjeksiyonu yaptırmak istiyorsanız, minik dozlarla ilerlemenizi öneriyorum.
Buse
Hocam biraz alakasız olabilir ama ben dudak challenge yaptım şişe kapağıyla (Tupper) ve 1 gün oldu hala geçmedi morluk yok korkuyorum o yüzden size sormak istedim kaç güne geçer ya da geçecek mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Buse Hanım. Bu tarz uygulamalardan kaçınmanızı öneriyorum. Yüzünüze, dudaklarınıza yaptıracağınız tüm uygulamalarda önceliğiniz güvenlik ve klinik araştırmalarla kanıtlanmış etkiler olmalı. Kendi kendinize şişe kapağı kullanarak dudaklarınızı şişirmeye çalışmanız ne kadar mantıklı sizce?
Ceylan
Merhaba dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ama geldiğimde yüzümün ihtiyacı olan başka işlem var ise botoks gibi onun için de bilgi veriyor musunuz? Hatta karar verirsek hemen uygulayabiliyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eda Hanım, hastalarımdan böyle bir talep geldiğinde onlara yüzlerinin ihtiyacı olan işlemler, hangi tedavilerden fayda sağlayabilecekleri konusunda bilgi veriyorum. Eğer önerdiğim tedaviler hasta için de uygunsa ve kendisine yaptığımız başka bir işlemle aynı gün içinde uygulanabilecek bir tedaviyse neden olmasın?
Fatma
Dudak dolgusu hakkında bilgi istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatma Hanım. Dudak dolgusu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılır. Vücutta doğal olarak bulunan bu maddenin özelliği su moleküllerini tutmasıdır. Söz konusu özellik sayesinde enjekte edildiği yere hacim verir. Dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama 6 ay kadardır, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
Gizem
Hocam merhaba… Bugün dudak dolgusu yapıldı. Teosyal kiss kullanılan dolgunun markası. Fakat 2 tüp uygulandı tek seferde. Çok şişme oldu dudaklarımda bu normal midir? Kaç güne bu aşırı şişlik iner hocam?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gizem Hanım. Dudak dolgusu sonrası dudaklarda şişlik ve ödem olması normaldir. Bunlar giderek inecek ve bir hafta sonra dudaklarınız son halini alacaktır. Bazı kişilerde bu süre on günü de bulabilir. Dudaklarınıza iki tüp dolgu maddesi enjekte edildiğini söylemişsiniz, dudaklarınızın doğal halini inceliğini ve şeklini bilmediğim için bu konuda bir yorum yapmam mümkün değil. Ancak bir doktor olarak her zaman minik dokunuşlarla ilerleme taraftarıyımdır. Hasta kontrole geldiğinde gerekirse bir miktar daha enjekte edilebilir.
Kevser
Ben bir hafta önce dudak yanlarıma dolgu yaptırdım yüzüm şişti gözaltlarım apse yaptı normal midir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kevser Hanım. Dudak yanlarınıza dolgu yaptırdığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda sadece enjeksiyon yapılan bölgede şişlik görülmesi gerekiyordu. Günümüzde kullanılan dolgular hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Son derece güvenlidirler ve alerjik reaksiyona neden olmazlar. Anlattıklarınız alerjik bir reaksiyonu işaret ediyor. Öncelikle doktorunuza başvurarak kullanılan dolgu maddesinin tam olarak ne olduğunu öğrenin.