Dudak Dolgusu

Daha çekici dudaklar yaratmanın, yüze daha genç bir görünüm vermenin en pratik yolu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir.

Dolgu uygulamaları, hem yapısal olarak ince dudaklara daha dolgun bir görünüm vermekte hem de yıllarla birlikte incelen dudaklara eski hacimlerini geri kazandırmakta en etkili yöntemdir.

Dudak dolgularında kullanılan teknikler de zaman içinde gelişerek, daha doğal uygulamaları mümkün kılmaktadır. Mesela dudak kalbini küçük bir dokunuşla belirginleştirerek dudaklarda kontur oluşturmak giderek popülerleşen estetik bir yeniliktir dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi denir.

Hyalüronik asit bazlı dolguları su moleküllerini bağlayarak etki ederler. Bu özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika süren, basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik etkili bir krem uygulanır. Dudaklara çok ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 ay kadardır. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Dudak dolgusu yaptırırken abartılı bir görünümden kaçınılması, doğallıktan ödün verilmemesi gerektiğini unutmayın. En iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.

Dudak dolgusu hakkında aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dudak dolgusu nedir?
Su çekme kapasitesi yüksek olan ve vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asit bazlı dolgu maddelerinin, enjeksiyonla dudak bölgesine uygulanmasına dudak dolgusu denir. Anatomik olarak üst dudak alt dudağın 1-2 mm kadar önünde, alt dudak ise üst dudağa göre biraz daha kalındır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile bu oranı zahmetsiz ve güvenli bir biçimde yaratmak mümkündür. Dudaklarınız zaten dolgunsa ayrıca hacim katmak gereksizdir. Amaç sahip olduğunuz bu hacmi korumak olmalı. Yaşla beraber dudaklar incelmeye, dolgunluklarını kaybetmeye başlar. Dudaklardaki incelmenin nedenlerinden biri östrojen kaybıdır, az miktarda dolgu maddesi enjeksiyonu ile dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin bir görünüm yaratılabilir, onlara yıllarla beraber kaybettikleri hacim geri verilebilir.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?
Dudak dolgunlaştırma
Dudak şekillendirme
Dudak konturunu belirginleştirme
Dudaklardaki asimetriler
Dudak kenarındaki sarkmalarda
Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar çok hassas olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Anestezik kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. İşlem yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hızlı ve kolay bir uygulamadır. 

Dudak dolgusunun etkisi ne zaman görülür?
İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, değişiklik hemen fark edilir.

Sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?
Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekir. Dolgu yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi önerilir.

Dudak dolgusu sonrası ödem  ve şişlik  olur mu?
Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişlik oluşabilir, iğne giriş yerlerinde morarma meydana gelebilir. Ancak 2-3 gün içinde tamamen yok olurlar.

Dudak dolgusu kalıcı mı?
Dudağa hacim vermek, biçimlendirmek için kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgu maddesi 4-6 ay içinde vücut tarafından emilerek yok olur. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?
Hyalüronik asit bazlı dudak dolguları son derece güvenli uygulamalardır. İşlem sonrasında hafif bir şişlik, kızarıklık ya da morarma gibi etkiler görülebilir, ancak bunların hepsi en çok birkaç gün içinde tamamen geçer. Hyalüronik asit vücutta zaten doğal olarak bulunan bir madde olduğundan işlemin herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Dudak dolgusu için en uygun adaylar…

Dudakları yapısal olarak ince olan, yaşla birlikte dudaklarındaki hacmi kaybeden, dudaklarında simetri problemi olan, daha biçimli dudaklara sahip olmak isteyen herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır. Dolgun ve biçimli dudaklar çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç, daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir.

Dudak dolgusu sonrası dudaklar yapay görünür mü?
İşlem deneyimli bir estetik uzman tarafından, doğru teknikle yapılırsa son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Fazla şiş ve yapay görünen dudak dolguları dudağa gereğinden fazla dolgu maddesi enjekte edilmesinden ya da dolgu maddesinin yanlış bir noktaya enjekte edilmesinden kaynaklanır. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler. Bu noktada uygulamayı yapacak doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?
Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudaklara uygulanan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 aydır ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir. 

Hemen Doktorunuza Sorun

Hasta Yorumları

Dudak Dolgum Hemen Eridi
Dilek Yuksel soruyor
Merhaba ben 14 gün önce dudak dolgu yaptırdım. Ödem gidince dudaklarımdaki dolgu eridi sanki. Şimdi dudaklarım hiç dolgu yok, eskisi gibi görünüyor. ... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım, Bazen dudaklar dolgunlaşsa bile hastalar bu farkı anlayamayabiliyor. En doğrusu işlem öncesinde çekilmiş bir fotoğrafınızla yeni çekilmiş bir fotoğrafınızı karşılaştırmak. Tabii beklentileriniz de çok önemli. Çok belirgin duda... Daha Fazla
Dudak Dolgusu Fiyatları
Sinem Tuncyürek soruyor
Dudaklarım çok ince. Abartılı olmayan doğal bir kalınlık istiyorum. Yan etki, alerji gibi şeylerden korkuyorum açıkçası. Bir de fiyatları hakkında bil... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sinem Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri yani geçici dolgular son derece güvenlidir ve herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Sadece enjeksiyona bağlı olan, ödem ve morluk görülebilir. Bunlar da birkaç gün içinde tamamen geçe... Daha Fazla
Dudak Dolgusu Nasıl Yok Edilir
Aysel Taşçı soruyor
Merhabalar, Ablam dudak dolgusu yaptırdı, fakat 4 seneyi geçti erimedi. Bunun için bir ameliyat mı gerekiyor yoksa hyaluronidaz ile eritilebilir mi
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aysel Hanım. Hyaluronidaz enjeksiyonu ile hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri eritebilir. Bu sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Tabii ancak ve ancak enjekte edilen dolgu maddesi hyalüronik asit bazlıysa bu mümkün olabilir. Maalesef bazen ... Daha Fazla
Emzirirken Dudak Dolgusu
Asiye Acam soruyor
Merhabalar, Merhabalar. Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Bu dolgu emzirenlerde sıkıntı yaratır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Asiye Hanım. Emziren hanımların dudak dolgusu yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur. Dudak dolgusunun içinde hyalüronik asit vardır. Bu madde zaten doğal olarak vücutta bulunan bir maddedir. Cilde nem veren, eklemlerin kayganlığını sağ... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş Muayene Ücreti
Esin Kılıç soruyor
Merhabalar. Dudak dolgusu için gelmek istiyorum ilk muayene ücretli mi acaba ? Gelip nasıl olucağı hakkında bilgi edinmek istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esin Hanım; Tüm muayene görüşmelerimiz ücretsizdir. Klinik numarasından arasınız muayene için randevu alabilir ve geldiğiniz gün dudak dolgusu işlemini yaptıra bilirsiniz.
Dudak Dolgusu Sonrası Ödem
Özlem Şekerci soruyor
Merhabalar, 5 gün önce hyalüronik dudak dolgusu yaptırdım, ama hiç memnun değilim. Abartılı geldi bana. Acaba hala şişlik olduğu için mi böyle görünüy... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Büyük ihtimalle dudaklarınız ödem yüzünden böyle görünüyor. Dolgu enjeksiyonu sonrası dudaklarda ödem ve şişlik olması normaldir. Çoğu kişide şişlik 5. günle birlikte hafiflemiş olur, ama bazı kişilerde bu daha uzun sürebilir.... Daha Fazla

OKUMAYA DEVAM EDİN