Dudak Dolgusu

dudak dolgusu istanbul

Dudak dolgusu ile daha çekici dudaklara kavuşabilir, yüzünüze gençliğin dokunuşunu katabilirsiniz. Hylaüronik asit bazlı dolgularla ince dudaklara hacim ve nem vermek mümkün.

Daha çekici dudaklar yaratmanın, yüze daha genç bir görünüm vermenin en pratik yolu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Dolgu uygulamaları, hem yapısal olarak ince dudaklara daha dolgun bir görünüm vermekte hem de yıllarla birlikte incelen dudaklara eski hacimlerini geri kazandırmakta en etkili yöntemdir.

Dudak dolgularında kullanılan teknikler de zaman içinde gelişerek, daha doğal uygulamaları mümkün kılmaktadır. Mesela dudak kalbini küçük bir dokunuşla belirginleştirerek dudaklarda kontur oluşturmak giderek popülerleşen estetik bir yeniliktir dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi denir.

Hyalüronik asit bazlı dolguları su moleküllerini bağlayarak etki ederler. Bu özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika süren, basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik etkili bir krem uygulanır. Dudaklara çok ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 ay kadardır. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Dudak dolgusu yaptırırken abartılı bir görünümden kaçınılması, doğallıktan ödün verilmemesi gerektiğini unutmayın. En iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.

Dudak dolgusu hakkında aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dudak dolgusu nedir?
Su çekme kapasitesi yüksek olan ve vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asit bazlı dolgu maddelerinin, enjeksiyonla dudak bölgesine uygulanmasına dudak dolgusu denir. Anatomik olarak üst dudak alt dudağın 1-2 mm kadar önünde, alt dudak ise üst dudağa göre biraz daha kalındır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile bu oranı zahmetsiz ve güvenli bir biçimde yaratmak mümkündür. Dudaklarınız zaten dolgunsa ayrıca hacim katmak gereksizdir. Amaç sahip olduğunuz bu hacmi korumak olmalı. Yaşla beraber dudaklar incelmeye, dolgunluklarını kaybetmeye başlar. Dudaklardaki incelmenin nedenlerinden biri östrojen kaybıdır, az miktarda dolgu maddesi enjeksiyonu ile dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin bir görünüm yaratılabilir, onlara yıllarla beraber kaybettikleri hacim geri verilebilir.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?
Dudak dolgunlaştırma
Dudak şekillendirme
Dudak konturunu belirginleştirme
Dudaklardaki asimetriler
Dudak kenarındaki sarkmalarda
Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar çok hassas olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Anestezik kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. İşlem yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hızlı ve kolay bir uygulamadır. 

Dudak dolgusunun etkisi ne zaman görülür?
İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, değişiklik hemen fark edilir.

Sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?
Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekir. Dolgu yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi önerilir.

Dudak dolgusu sonrası ödem  ve şişlik  olur mu?
Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişlik oluşabilir, iğne giriş yerlerinde morarma meydana gelebilir. Ancak 2-3 gün içinde tamamen yok olurlar.

Dudak dolgusu kalıcı mı?
Dudağa hacim vermek, biçimlendirmek için kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgu maddesi 4-6 ay içinde vücut tarafından emilerek yok olur. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?
Hyalüronik asit bazlı dudak dolguları son derece güvenli uygulamalardır. İşlem sonrasında hafif bir şişlik, kızarıklık ya da morarma gibi etkiler görülebilir, ancak bunların hepsi en çok birkaç gün içinde tamamen geçer. Hyalüronik asit vücutta zaten doğal olarak bulunan bir madde olduğundan işlemin herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Dudak dolgusu için en uygun adaylar…

Dudakları yapısal olarak ince olan, yaşla birlikte dudaklarındaki hacmi kaybeden, dudaklarında simetri problemi olan, daha biçimli dudaklara sahip olmak isteyen herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır. Dolgun ve biçimli dudaklar çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç, daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir.

Dudak dolgusu sonrası dudaklar yapay görünür mü?
İşlem deneyimli bir estetik uzman tarafından, doğru teknikle yapılırsa son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Fazla şiş ve yapay görünen dudak dolguları dudağa gereğinden fazla dolgu maddesi enjekte edilmesinden ya da dolgu maddesinin yanlış bir noktaya enjekte edilmesinden kaynaklanır. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler. Bu noktada uygulamayı yapacak doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?
Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudaklara uygulanan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 aydır ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir. 

Hemen Doktorunuza Sorun

5 Yorum
Havva
Selam doktor bey, ben yaptırdığım dolgunun fazlalığından pişman oldum ve şimdi eritmek ve yeniden daha az kararında bir dolgu yaptırmak istiyorum. Acaba eritme maddesinden kaç gün sonra yeniden dolgu yaptırabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Havva Hanım. Benim tavsiyem yapılan dolgunun etkisinin bir miktar geçmesini beklemeniz. Sonuçta hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 8-12 ay kadardır. Tabii ki dolgu bir anda yok olmaz, bu süreç içinde yavaş yavaş erir. Bunu önermemin nedeni, sonuçta yeniden dolgu yaptıracaksanız, şu an var olan dolgunun bir miktarının erimesi ile de istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Tabii dolgu uygulaması yüzde asimetri yarattıysa, bazı yerlerde topaklanmalar oluştuysa o başka. Ama böyle bir sorundan bahsetmemişsiniz.
Dilan
Merhabalar ben 21 yaşındayım ve yüzümde dudağımın orantısızlığından kaynaklı yamukluk var ve dudağımı yaptırmak istiyorum. Bu orantısızlık düzelir mi acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilan Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile sorunu tamamen çözmek mümkün olacaktır. Dolgu enjeksiyonları, yüz ve dudaklardaki asimetri problemini çözmekte bize son derece etkili ve başarılı bir tedavi olanağı sağlıyor. Bu maddelerin kalıcılığı 8-12 ay kadardır. Sonuçtan hoşnut kalırsanız, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
Hazal
Merhabalar, Yanlış uygulanan dudak dolgumu tamamen indirip tekrar yeniden daha doğal bir dolgu istiyorum. Bununla ilgili sizden geri dönüş bekliyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hazal Hanım. Hyaluronidaz adlı bir madde ile hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları ile yapılan ve hastayı mutsuz eden işlemleri geri döndürmek mümkün. Dudaklarınıza bu enjeksiyon yapıldıktan sonra, önce dudaklarınızın tamamen normal hallerine dönmelerini bekledikten sonra –bu da birkaç hafta sürebilir- dudağınıza tekrar dolgu yaptırabilirsiniz. Birkaç hafta beklemenizi tavsiye etmemin bir nedeni, eritme işlemi de enjeksiyonla yapıldığı için bunun da yarattığı bir miktar ödem olabilir. Bunun tamamen geçmesi gerekir ki doktorunuzun ne kadar dolgu yapılması gerektiğini görebilsin.
Betül
Merhabalar. benim üst dudağım hiç yok denilecek kadar küçük. Bir çözüm bulmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Betül Hanım. Üst dudağınıza enjekte edilecek minik bir doz hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi ile dudaklara hacim kazandırmak mümkün. Ancak işinin ehli bir uzman seçmeye özen gösterin, çünkü çok ince dudaklarda dolgunun dozunun bir parça kaçırmak ya da dolguyu yanlış noktalara enjekte etmek estetik olmayan sonuçlar doğurabilir.
Dilek
Merhaba Dolgu yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler kısmında yazanlar bana çok yetersiz geldi. Mesela dudaklarını yalayan, dişleriyle ısıran biri olarak bunlar yasak mıdır? Öpüşmek mesela o hiç bir yerde yazmıyor Ne kadar süre yasak?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra sadece o gün dudaklarınızı ısırmamanızı, öpüşmemenizi tavsiye edebilirim. Bunları da ekstra bir önlem alarak alıyoruz ve sadece işlem yapılan gün dikkat etmenizi öneriyoruz. Sonuçta ince iğneler de kullanılsa, dudaklarda hafif morarmalar olabilir, hem onların iyileşmesine fırsat vermek hem de dolgunun iyice oturmasını sağlamak amacıyla… Dudaklarınızı yalamanızda herhangi bir sakınca yok.