Dudak Dolgusu

dudak dolgusu istanbul

Dudak dolgusu ile daha çekici dudaklara kavuşabilir, yüzünüze gençliğin dokunuşunu katabilirsiniz. Hylaüronik asit bazlı dolgularla ince dudaklara hacim ve nem vermek mümkün.

Daha çekici dudaklar yaratmanın, yüze daha genç bir görünüm vermenin en pratik yolu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Dolgu uygulamaları, hem yapısal olarak ince dudaklara daha dolgun bir görünüm vermekte hem de yıllarla birlikte incelen dudaklara eski hacimlerini geri kazandırmakta en etkili yöntemdir.

Dudak dolgularında kullanılan teknikler de zaman içinde gelişerek, daha doğal uygulamaları mümkün kılmaktadır. Mesela dudak kalbini küçük bir dokunuşla belirginleştirerek dudaklarda kontur oluşturmak giderek popülerleşen estetik bir yeniliktir dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi denir.

Hyalüronik asit bazlı dolguları su moleküllerini bağlayarak etki ederler. Bu özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika süren, basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik etkili bir krem uygulanır. Dudaklara çok ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 ay kadardır. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Dudak dolgusu yaptırırken abartılı bir görünümden kaçınılması, doğallıktan ödün verilmemesi gerektiğini unutmayın. En iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.

Dudak dolgusu hakkında aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dudak dolgusu nedir?
Su çekme kapasitesi yüksek olan ve vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asit bazlı dolgu maddelerinin, enjeksiyonla dudak bölgesine uygulanmasına dudak dolgusu denir. Anatomik olarak üst dudak alt dudağın 1-2 mm kadar önünde, alt dudak ise üst dudağa göre biraz daha kalındır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile bu oranı zahmetsiz ve güvenli bir biçimde yaratmak mümkündür. Dudaklarınız zaten dolgunsa ayrıca hacim katmak gereksizdir. Amaç sahip olduğunuz bu hacmi korumak olmalı. Yaşla beraber dudaklar incelmeye, dolgunluklarını kaybetmeye başlar. Dudaklardaki incelmenin nedenlerinden biri östrojen kaybıdır, az miktarda dolgu maddesi enjeksiyonu ile dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin bir görünüm yaratılabilir, onlara yıllarla beraber kaybettikleri hacim geri verilebilir.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?
Dudak dolgunlaştırma
Dudak şekillendirme
Dudak konturunu belirginleştirme
Dudaklardaki asimetriler
Dudak kenarındaki sarkmalarda
Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar çok hassas olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Anestezik kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. İşlem yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hızlı ve kolay bir uygulamadır. 

Dudak dolgusunun etkisi ne zaman görülür?
İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, değişiklik hemen fark edilir.

Sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?
Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekir. Dolgu yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi önerilir.

Dudak dolgusu sonrası ödem  ve şişlik  olur mu?
Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişlik oluşabilir, iğne giriş yerlerinde morarma meydana gelebilir. Ancak 2-3 gün içinde tamamen yok olurlar.

Dudak dolgusu kalıcı mı?
Dudağa hacim vermek, biçimlendirmek için kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgu maddesi 4-6 ay içinde vücut tarafından emilerek yok olur. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?
Hyalüronik asit bazlı dudak dolguları son derece güvenli uygulamalardır. İşlem sonrasında hafif bir şişlik, kızarıklık ya da morarma gibi etkiler görülebilir, ancak bunların hepsi en çok birkaç gün içinde tamamen geçer. Hyalüronik asit vücutta zaten doğal olarak bulunan bir madde olduğundan işlemin herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Dudak dolgusu için en uygun adaylar…

Dudakları yapısal olarak ince olan, yaşla birlikte dudaklarındaki hacmi kaybeden, dudaklarında simetri problemi olan, daha biçimli dudaklara sahip olmak isteyen herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır. Dolgun ve biçimli dudaklar çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç, daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir.

Dudak dolgusu sonrası dudaklar yapay görünür mü?
İşlem deneyimli bir estetik uzman tarafından, doğru teknikle yapılırsa son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Fazla şiş ve yapay görünen dudak dolguları dudağa gereğinden fazla dolgu maddesi enjekte edilmesinden ya da dolgu maddesinin yanlış bir noktaya enjekte edilmesinden kaynaklanır. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler. Bu noktada uygulamayı yapacak doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?
Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudaklara uygulanan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 aydır ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir. 

Hemen Doktorunuza Sorun

16 Yorum
Ceylan
Merhaba dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ama geldiğimde yüzümün ihtiyacı olan başka işlem var ise botoks gibi onun için de bilgi veriyor musunuz? Hatta karar verirsek hemen uygulayabiliyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eda Hanım, hastalarımdan böyle bir talep geldiğinde onlara yüzlerinin ihtiyacı olan işlemler, hangi tedavilerden fayda sağlayabilecekleri konusunda bilgi veriyorum. Eğer önerdiğim tedaviler hasta için de uygunsa ve kendisine yaptığımız başka bir işlemle aynı gün içinde uygulanabilecek bir tedaviyse neden olmasın?
Fatma
Dudak dolgusu hakkında bilgi istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatma Hanım. Dudak dolgusu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılır. Vücutta doğal olarak bulunan bu maddenin özelliği su moleküllerini tutmasıdır. Söz konusu özellik sayesinde enjekte edildiği yere hacim verir. Dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama 6 ay kadardır, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
Gizem
Hocam merhaba… Bugün dudak dolgusu yapıldı. Teosyal kiss kullanılan dolgunun markası. Fakat 2 tüp uygulandı tek seferde. Çok şişme oldu dudaklarımda bu normal midir? Kaç güne bu aşırı şişlik iner hocam?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gizem Hanım. Dudak dolgusu sonrası dudaklarda şişlik ve ödem olması normaldir. Bunlar giderek inecek ve bir hafta sonra dudaklarınız son halini alacaktır. Bazı kişilerde bu süre on günü de bulabilir. Dudaklarınıza iki tüp dolgu maddesi enjekte edildiğini söylemişsiniz, dudaklarınızın doğal halini inceliğini ve şeklini bilmediğim için bu konuda bir yorum yapmam mümkün değil. Ancak bir doktor olarak her zaman minik dokunuşlarla ilerleme taraftarıyımdır. Hasta kontrole geldiğinde gerekirse bir miktar daha enjekte edilebilir.
Kevser
Ben bir hafta önce dudak yanlarıma dolgu yaptırdım yüzüm şişti gözaltlarım apse yaptı normal midir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kevser Hanım. Dudak yanlarınıza dolgu yaptırdığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda sadece enjeksiyon yapılan bölgede şişlik görülmesi gerekiyordu. Günümüzde kullanılan dolgular hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Son derece güvenlidirler ve alerjik reaksiyona neden olmazlar. Anlattıklarınız alerjik bir reaksiyonu işaret ediyor. Öncelikle doktorunuza başvurarak kullanılan dolgu maddesinin tam olarak ne olduğunu öğrenin.
Fatma
Benim üst dudağım ince idi. Oraya E vitamini enjekte edildi. İlk günler iyi gibiydi. Fakat ikinci ayındayım. Şimdi dudakta daha bir büyüme oldu. Bir de enjekte edilen E vitamini yerleri sert. Bu ne zaman geçer? Ne yapmam lazım? Bildiğiniz E vitamini kapsülü ile yapıldı.
Merhabalar Fatma Hanım. Dudaklara dudak dolgusu niyetine E vitamini enjekte edildiğini ilk defa duyuyorum. Her şeyden önce bunun son derece yanlış bir uygulama olduğunu söylemek istiyorum. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri yıllarca süren araştırmalar sonucunda geliştirilmiş, etkinlikleri, güvenli olup olmadıkları test edilmiş anti-aging formüllerdir. E vitamini takviyesi olarak yapılmış bir kapsülü içebilir, en fazla kırıp cildinize sürebilirsiniz. Ama cilt altına verilmek üzeri tasarlanmamış bir maddeyi dudaklara enjekte etmek son derece saçma bir şey! Bunu size her kim yaptıysa lütfen ondan uzak durun, daha da iyisi ilgili mecralara şikâyette bulunun. Size dudaklarınızdaki şişliğin ineceğini, sertliklerin geçeceğini söylemek isterdim ancak böyle bir uygulamayla daha önce hiç karşılaşmadığım için sonuçlarının ne olacağına dair de herhangi bir fikre sahip değilim.
Seda
Merhaba, ben dün Teosyal dudak dolgusu yaptırdım. Yaptırdığım anda bir sorun yoktu. Ama 3-4saat sonra aşırı şişti dudağım. Bu ödem midir? Geçer mi? Dudak dolgusu bir enzimle eritilebiliyormuş, eritmek mantıklı mı?
Merhabalar Seda Hanım. Teosyal benim de kullandığım, güvenli bir dolgu maddesidir. Dudak hassas bir bölge olduğu için işlem sonrası dudaklarda şişlik ve ödem olması son derece normaldir. Yaptıralı henüz bir gün olduğunu söylüyorsunuz. Birkaç gün daha verin şişliğin inmesi için. İşlem yapıldığında dudaklarınızın gayet iyi göründüğünü, sonradan şiştiğini söylüyorsunuz. Bu da yapılan uygulamada bir sorun olmadığını gösteriyor. Eğer dudaklarınıza gereğinden daha fazla dolu maddesi enjekte edilseydi, bu eritilebilirdi. Ancak dediğim gibi işlem sonrasında dudaklarınız iyi görünüyorduysa buna gerek olmayacaktır.
Gözde
Merhabalar ben hyaluronidaz enjeksiyon yaptırmak istiyorum. Dudak dolgusu yaptırdım ve memnun kalmadım çok yapay duruyor beklediğimden çok fazla şişti üstünden 1 ay geçti yine de yapılabilir mi? Birde ortama ücret ne kadar cvp verirseniz sevinirim. Teşekkürler
Hyalüronik asit dolguları bu durumu tersine döndürülebilir, yani sonuçtan memnun kalmadıysanız hyaluronidaz bir çözelti durumu düzeltebilir. İşlem üzerisinden geçen zaman dolgunun oturması açısından yeterlidir, yapılmasıdında bir sacıkça yoktur.
Tuğba
Dudak dolgunlaştırıcı hakkında bilgi almak istiyorum
Dr. Mustafa Karataş
Tuğba Hanım, Dolgu uygulamaları, yapısal olarak ince dudaklara hacim vermek ya da zamanla birlikte incelen dudakları gençlik yıllarındaki dolgunluklarını geri kazandırmak için yapılır. Doğru teknikle doğru noktalara yapılan minik bir dokunuşla daha çekici bir görünüm yaratmak mümkün oluyor. Dudaklarda hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılıyor. Bu maddenin özelliği su moleküllerini bağlayarak etki etmesidir. Etki mekanizmaları nedeniyle sadece dudaklara hacim vermekle kalmaz aynı zamanda kurumaya son derece eğilimli olan dudaklara nem de verirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika sürer. Son derece basit bir uygulamadır. İşlem öncesinde dudaklara anestezik bir krem uygulanır. Dudaklara ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 ay kadar devam eder. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Dudak dolgusu yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey doğallıktır. Fazla abartılı, fazla hacimli dudaklar estetik olmayan bir görünüm yaratır. Unutmayın; en iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.
Çiğdem
Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Yaşımdan dolayı elastikiyet kaybı var dudaklarımda ve biraz da dolgun olsun istiyorum. Fiyat bilgisi alabilir miyim? Bir de üst gözkapağı estetiği ne kadar zamanda iyileşir ve fiyat alabilir miyim? Meme protezi fiyatı da almak istiyorum. Bir de benim vücudum her şeye tepki verebiliyor alerjik olarak. Dolguda ve protezde sorun yaşar mıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Çiğdem Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile dudaklarınıza hacim verilebilir, bu işlem dudaklarınızın daha gergin ve daha nemli görünmesini de sağlayacaktır. Gözkapağı estetiği benim uzmanlık alanıma girmiyor. Bunun için estetik cerraha başvurmanız gerekiyor. Ancak botoks enjeksiyonunun gözkapağını yukarı doğru kaldırmada ve lift etkisi yaratmada çok başarılı olduğunu söyleyebilirim öyle ki bugün pek çok estetik cerrah ameliyat yerine botoks enjeksiyonu ile gözkapağını kaldırmayı tercih ediyor. Tabii bu ancak hafif düşmelerde geçerli. Meme protezi de yapmıyorum. Bunun için de bir estetik cerraha başvurmanız gerekiyor. Alerjik bir bünyeniz olduğunu belirtmişsiniz, dolgu maddeleri ve botoksun alerjik reaksiyon riski olmadığını söyleyebilirim.
Semra
Merhabalar, Kalıcı dudak dolgusu için fiyat alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Semra Hanım. Kalıcı dolgu uygulaması yapmıyorum, aklı başında hiçbir doktorun da bu uygulamayı yapacağını düşünmüyorum. Kalıcı dolgu istenmeyen sonuçlar doğuran, son derece ciddi komplikasyonları olan bir uygulamadır. Sakın yaptırmaya kalkmayın, yapacağını söyleyenlerden de uzaklaşın. Kliniğimde hyalüronik asit bazlı geçici dolgular kullanmaktayım. Bunların kalıcılığı 8-12 ay kadardır, eğer sonuçtan memnun kaldıysanız etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.