Yaşlanmaya Savaş Açın!

Yaşlanmaya Savaş Açın!Her kadın daima genç ve güzel görünmeyi diler. Günümüzde yaşlanma belirtilerini minimuma indirmek hayal değil Dr. Mustafa Karataş'tan yaşlanma karşıtı rutininizi daha da etkili kılacak bilgiler ve ilginç stratejiler öğrendik. 


Son dönemlerde kadınlar olarak etkilerini en aza indirmek için neredeyse elimizden gelen her şeyi deniyoruz. Karataş, en etkili stratejilerinden biri olduğunu söylüyor 'Genç kalmak için stres faktörünü ve mümkün oldu mutlu olmaya çalışmalı. Hastalarıma her zaman gençliğin en önemli sırrının mutluluk ve iç huzur olduğunu söylüyorum. Yaşlanmayı hızlandıran çevresel faktörlerden uzak durmalısınız. Yani güneşten korunup, sigaradan uzak dursanız bile stresli bir yaşantınız varsa, kendinizi huzurlu ve mutlu hissetmiyorsanız yaşlanma sürecini hızlandırırsınız. Ve unutmayın, içten bir gülümseme kadar sizi anında daha genç gösteren hiçbir şey yok! 

Güneşten Korunun

Yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biri güneş; daha doğrusu güneş ışınlarının cilt üstündeki olumsuz etkileri. Dr. Mustafa Karataş, etkileri şu şekilde açıklıyor: "Radyasyonun en önemli l kaynağı olan bu ışınlar adeta kızgın bir soba ya da kocaman 'ğ1 bir ateş topu gibidir ve uzun süre güneşe maruz kalan cildin yaşlanmasını önemli ölçüde hızlandırırlar. Ciltteki kahverengi lekeler, zamansız oluşan çizgiler, derin kırışıklıklar ve elastikiyet kaybının hatta ve hatta cilt kanserinin nedeninin güneş olduğunu sakın unutmayın." Peki nasıl korunmalıyız? Dr. Karataş, güneşe çıkarken yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanmanızı öneriyor: "Koruyucunun güvenilir bir marka olduğundan emin olun ve kesinlikle geçen sene satın aldığınız koruyucuyu kullanmaya kalkmayın. Çünkü krem bir süre sonra etkinliğini kaybeder. Eğer plaja gidiyorsanız güneşin en tehlikeli olduğu saatlerde kumsalda olmamaya özen gösterin. Koruyucu krem sürmeniz, size saatlerce güneş altında kavrulma özgürlüğü vermez! Geniş kenarlı bir şapka takmak ve güneş gözlükleri kullanmak da sizi zamansız çizgilerden koruyacak." Yastık İzleri Amerikan Dermatoloji Derneği kırışıklıkların pek bilinmeyen bir nedenine dikkat çekiyor:

Yastık izleri. 
Yapılan araştırmalara göre, uyku sırasında yüzün saatlerce yastıkla temas etmesi, kırışıklıkların en önemli nedenlerinden biri. Dr. Mustafa Karataş, "özellikle bazı uyku pozisyonları yüzde uyku çizgileri denen çizgilerin meydana gelmesine neden oluyor. Birçoğunuz sabah uyanıp aynaya baktığınız zaman yanaklarınızda, gözlerinizin altında ya da kaş aralarınızda oluşan bu çizgilerle karşılaşmış olmalısınız. Neyse ki, bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış olan özel yastıklar uyku çizgilerinin oluşmasını önlemekte başarılı olabiliyor" diyor. 

Diyetlere Dikkat!

Bilinçsiz diyetler sadece sağlığınıza değil cildinize de zarar verir, özellikle kısa sürede çok kilo verdiren diyetlerin başlıca özelliği yüzde yarattıkları deformasyon. Dr. Mustafa Karataş; "Bu diyetler sırasında yüz, genç görünümü açısından son derece önemli olan dokuları kaybeder. Yüze formunu ve hacimli görümünü veren yağ dokusudur. Çabuk ve bazen de gerektiğinden çok kilo verdiğinizde bu yağ dokusunu kaybedersiniz. Daha çekici görünmek için yaptığınız diyet sizi, çökmüş bir yüz, yeterli beslenemediği için parlaklığını, sıkılığını kaybetmiş bir ciltle baş başa bırakır" şeklinde uyarıyor. 

Cep Telefonları

Yaşlandırır Cep telefonunun beyin üstündeki olumsuz etkileri bir süredir gündemde. Peki ya yaptığınız uzun telefon görüşmelerinin sizi yaşlandırdığını biliyor musunuz? Dr. Mustafa Karataş, "Yapılan araştırmalar cep telefonlarının karaciğer ve gözlerde sorunlara neden olurken ciltteki yaşlanma sürecini de hızlandırdığını gösteriyor, önceden cep telefonlarının zararsız olduğunu düşünürdük ama artık öyle olmadıklarını çok iyi biliyoruz. Bu yüzden de cep telefonlarının zararlarına karşı mutlaka ama mutlaka kulaklık kullanmaya özen gösterin" diyor. 

Yudumlayın Lütfen Dudak üstündeki kırışıklıkların tek sorumlusunun sigara olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dr. Mustafa Karataş; "Limonata ya da kolanızı pipetle içmenin dudaklarınızı çevreleyen ince çizgilerin oluşmasında en az sigara kadar etkili olduğunu unutmayın" diyor. Karataş, aynı nedenle ıslık çalmanızı da önermiyor ve uyarıyor: "Eğer pipet kullanma ya da ıslık çalma gibi alışkanlıklarınız varsa hemen vazgeçin aksi takdirde 40'lı yaşlarınızda dudak üstünüzdeki kırışıklıklar iyice fark edilir duruma gelecek!"

Aşırı Egzersize Hayır

Herkes egzersizin genç kalmak ve zinde, enerjik bir yaşam için ne kadar önemli olduğunu bilir. Ancak iyi olan bir şeyden ne kadar çok yaparsanız o kadar çok faydalanacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Anti- aging uzmanı Dr. Mustafa Karataş; "Aşırı egzersiz yaşlandırır," diyor ve ekliyor: "Çok egzersiz yapıyor ve kendinizi harika hissediyor olabilirsiniz ama bir noktada vücudunuzun çöküşünün kaçınılmaz olacağını sakın unutmayın. Hem bağışıklık sistemi sekteye uğrayacaktır hem de yüze genç bir görünüm veren yağ dokusu, hatta bazen yüzdeki kaslar bile aşırı egzersiz yüzünden erimeye başlayacak. Bu da çökük ve yorgun, yaşlı görünen bir yüz anlamına gelir. Buna dikkat edin."

Yağsız Olmaz

Düşük yağlı diyetlerle tanışmamız 1960'lı yılların başlarına rastlar. Seksenlere geldiğimizde ise yağsız beslenme adeta bir yaşam şekli haline geldi. Ancak sağlığı tehdit eden bu diyetlerin uzun vadede daha da çok kilo almaya neden olduğu artık çok iyi biliniyor. Bunun nedeni çok basit; yağı kestiğimiz ya da azalttığımız zaman karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye başlıyoruz, bu da zaman içinde kilo almamıza yol açıyor. Yağ oranı çok düşük bir beslenme düzeninin bir başka olumsuz etkisi de yaşlanma sürecini hızlandırması. Dr. Mustafa Karataş; "Hastalarıma diyetlerinde mutlaka zeytinyağı gibi sağlıklı yağlara, avokado, fındık gibi yine sağlıklı yağlar içeren besinlere yer vermelerini öneriyorum aksi halde, ciltleri çok daha erken yaşlanacak, bunun sonucu olarak da ince çizgi ve kırışıklıklar ortaya çıkacak, cilt elastikiyetini kaybedecektir. Sağlıklı yağlar içeren bir diyetin cildinizin gençliğini korumak açısından olmazsa olmaz olduğunu sakın unutmayın" diyor. 

Peki Ya Fırça Hijyeni? 

Yüzünüze değdirdiğinizin her şeyin temiz olmasına özen gösterdiğinizden eminiz. 
Peki ya makyaj fırçalarınız yeterince hijyenik mi? Güzel görünmek için kullandığınız bu fırçalar maalesef güzelliğinize gölge düşüren sivilcelerin kaynağı olabilir. Dr. Mustafa Karataş uyarıyor: "Makyaj fırçasının üstünde ölü deri hücreleri ve kir birikir. Bu da bakterilerin gelişmesi için ideal bir ortam anlamına gelir. Eğer fırçalarınızı düzenli olarak temizlemezseniz cildinizde sivilcelenmeler, döküntüler oluşması son derece normaldir" diyor. Karataş, makyaj fırçanızın sadece size ait olması gerektiğine de belirtiyor ve onu kimseye paylaşmamanız konusunda uyarıyor: "Makyaj fırçanızı haftada bir defa su ve sabunla yıkamak, üstünde bakteri oluşmasını önlemek için yeterli." 

Hemen Doktorunuza Sorun