Ulthera Yaptıran Hastanın İzlenimleri

48 yaşındayım. İnsan her gün aynaya baktığında yüzündeki değişimi pek fark etmiyor ama fotoğraflar her şeyi anlatıyor. Çenemdeki birkaç sene önce var olmayan sarkma en sinir bozucu olanıydı. Her fotoğrafta gıdım ön plandaydı. Çene altımdaki sarkma yüzünden artık yüzümün şekli de değişmişti. Tabii ki değişen sadece yüzümün alt kısmı değildi, ama yaş almanın beni en rahatsız eden kısmının bu olduğunu söyleyebilirim. Ulthera sistemini denemeye karar verdim. Tabii ki önce internette araştırma yaptım. Ameliyatsız yüz germe olarak nitelendirilen fokus ultrasound enerjisi kullanılan bir sistemi bu. Ultrasonla, yani ses dalgalarıyla etki ediyor. Cilt üstünde herhangi bir tahribata neden olmadığı için gündelik yaşantınıza hemen dönüyorsunuz. Bu çok iyi, çünkü çalıştığım için bir süreliğine de olsa eve kapanmak gibi bir lüksüm yok. Bir başka iyi yanı da tek bir seansın yetmesi.

Tek endişem acı eşiğimin düşük olması. İşlemin yapılacağı gün muayenehaneye biraz erken gidiyorum, çünkü yüzüme anestezik krem sürülecek. Tüm yüzüme krem uygulandıktan sonra cildimin tam uyuşması için yarım saat kadar bekliyorum ve işlem başlıyor. Neyse ki, işlem tahminimden çok daha konforlu geçiyor. Doktorum Ultera’nın cildin alt katmanındaki hücreleri uyararak daha çok elastin ve kolajen üretmeleri sağladığını anlatıyor: “Bunlar cildin yapıtaşlarıdır ve yaşla birlikte azalırlar. Ciltte ne kadar çok ve ne kadar kaliteli elastin ve kolajen lifi varsa, cilt o kadar sıkı ve genç görünür.”

“Peki, tedavinin sonuçlarını ne zaman görürüm?” “İşlemden hemen sonra yüzünüzdeki değişimi fark edebilirsiniz, ama esas etkisini bir ay sonra görmeye başlayacaksınız. Çünkü cildin yeni kolajen ve elastin üretmeye başlaması için en az bir ay gerekli. Ancak tam sonuç almak için yaklaşık üç ay geçmesi gerekiyor.”

Acı eşiğimin düşük olduğunu söylemiştim. Ama biraz önce de belirttiğim gibi işlem tahminimden çok daha konforlu geçiyor. Yüzümün bazı bölgeleri daha hassas. O bölgelerde yanma ve çekilmeye benzer bir his oluyor. Ama dediğim gibi öyle dayanılamayacak bir şey değil. Gözaltlarıma ve kaşlarımın alt kısmına da atış yapılıyor. Yüzümün tek bir yarısı yaklaşık 20-25 dakikada tamamlanıyor. Uzandığım yerden doğrulup tam karşımda duran aynaya bakıyorum. Abarttığımı düşünebilirsiniz ama yüzümün iki yanı arasında en az yedi sene var! Yüzümün uygulama yapılan tarafındaki cilt bir beden küçülmüş gibi görünüyor. Öyle motive oluyorum ki, seansın geri kalanı çok daha rahat ve çabuk geçmiş gibi hissediyorum. İşlemin sonunda tüm yüzüm yukarı doğru çekilmiş gibi görünüyor. Cildim daha parlak, yanaklarım pembe pembe. Doktorum bu etkinin cildin işleme verdiği ilk tepki olduğunu, işlemin sonuçlarını bir ay sonra görmeye başlayacağımı. Üç ay sonunda ise cildimdeki iyileşmenin son halini alacağını söylüyor. Ulthera’nın yüzümdeki etkilerini size bildirmeye devam edeceğim. Bir ay sonra görüşmek üzere…

Hemen Doktorunuza Sorun