İki Kaş Arasındaki Çizgi Nasıl Yok Edilir

Bedri Örtülü soruyor
Merhabalar, 42 yaşındayım. Benim sorunum iki kaşımın arasında çizgi. Giderek derinleşiyor. Kafama çok taktım. Bu çizgiyi yok etmek mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Bedri Bey, Alındaki kırışıklıklar mimik hareketlerine bağlı olup zamanla derinleşebilir. Özellikle mimik kırışıklıkları yaşla ilgili değil, mimikler sırasında cildin hareketiyle oluşmaktadır. Alın kırışıklıkları için botoks uygulanabilir. Botoks bu bölgedeki kasların gevşetilmesinde ve dolayısıyla çizgilerin açılmasında oldukça etkilidir. Bazen çok genç birinin çok fazla kırışıklığı olduğunu görebiliriz. Bunun nedeni, mimiklerini çok kullanmasıdır. Bu bölge ayrıca güneş ışınlarına da en fazla maruz kalan bölge olduğu için kırışıklıklar çok daha çabuk ortaya çıkar. Alındaki kırışıklıklar, mimiklere bağlı olarak oluşur. Çizgiler cilt kurumaya ve elastikliğini kaybetmeye başladığında cilde yerleşir. Alın bölgesindeki çizgilerde etki gösteren botoks uygulamasıyla tek seansta kırışıklar ve yorgunluk ifadesinden kurtulmak mümkün. Kırışıklığa sebep olan kasların çalışmasını bloke ederek 3-6 ay boyunca etkisi devam eder. Enjeksiyondan sonraki ilk 2-3 gün içerisinde uygulanan bölgede herhangi bir değişiklik beklememek gerek. Çünkü ilaç etkisini ancak 2-3 gün sonra göstermeye başlar. 7-10 gün kadar sonra maksimum etki görülür. Tedavinin etki süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama 6 ay sürer. Tedaviden sonra 3-4 saate kadar o bölgede masaj yapmamak, spordan ve aşırı derece yere eğilmekten uzak durmak gerekir.
Gülsüm soruyor
Benim iki kaşımın ortasında geçmeyen bir çizgi var çok moralimi bozuyor. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülsüm Hanım. Kaş çatmaya bağlı olarak kaş arasında oluşan çizgilerde altın standart botokstur. Kaş aranıza yapılacak minik bir doz botoks enjeksiyonu ile bu sorunu çözmek mümkün. Etkisi 4-6 ay kadar devam eder. Bu süre sonunda yine yaptırmanız gerekir.
Semih soruyor
Merhabalar, 49 yaşındayım. Kaş arasında çizgi ve kırışıklıklar çok derinleşti. Botoks yaptırsam kesin sonuç alır mıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Kaş arasındaki kırışıklıklar mimik hareketlerine bağlı olarak zamanla derinleşirler. Botoks kaş arasındaki kasları gevşeterek çizgilerin açılmasını sağlar. Ancak eğer çizgiler çok derinse botoks tek başına yeterli olmayacaktır, dolgu maddesi enjeksiyonu ile çizgilerin içinin de doldurulması gerekebilir. Derinleşmiş çizgilerde bu iki tedavinin bir arada kullanılmasıyla pürüzsüz bir etki yaratmak mümkün olacaktır.  
Osman soruyor
38 yaşında bir erkeğim. Kaş arasındaki çizgilerim nasıl gider, bir tedavi önerir misiniz. Ancak herhangi bir işlem yaptırdığımın anlaşılmasını kesinlikle istemiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Kaş arasındaki çizgilerde botoks altın standarttır. Bu bölgedeki mimik kaslarının gevşemesini sağlayan tedavinin etkisi 6-8 ay kadar devam eder. İşlem yaptırdığınızın anlaşılmasını istemediğinizi belirtmişsiniz. Zaten işinin, ehli konusunda deneyimli bir uzmanın yaptığı uygulama anlaşılmaz. Daha iyi, daha dinç görünürsünüz ama kimse bunun arkasında kozmetik bir işlem olduğunu algılamaz.
Hemen Doktorunuza Sorun