Çökük Yanaklar Nasıl Dolgunlaşır?

Sefa Demir soruyor
Merhabalar; Yanaklarımda iç kısma doğru çökme var. Yüzümün zayıf olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Yanaklarıma nasıl dolgunlaşır, dolgu yaptırsam fayda sağlar mı, ilerleyen zamanlarda herhangi bir sıkıntı olur mu acaba? Mesela herhangi bir darbede bir sorun yaratır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sefa Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüzünüze hacim vermek ve çöküklüğü yok etmek mümkündür. Bu enjeksiyonlar son derece güvenlidir ve herhangi bir yan etkileri yoktur. Yüzünüze herhangi bir darbe almanız enjekte edilmiş olan dolguyu kesinlikle etkilemez. Bu dolgu maddelerinin en iyi yanı da zaman içinde eriyerek yok olmalarıdır. Kalıcılıkları 5-6 ay kadardır
Zafer Babaoğlu soruyor
Merhaba hocam sağ yanağımda ani kilo kaybından dolayı kas çökmesi oldu. Buna kalıcı bir tedaviniz var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zafer Bey. Bu kas çökmesinden ziyade yanaklardaki yağ dokusunun kaybından dolayı meydana gelen bir değişimdir. Pek çok kişide yüzde asimetri vardır. Mesela uyurken yüzünüzün hep aynı yanına doğru uyumak, yemek yerken ağzınızın hep aynı tarafıyla çiğnemek gibi birçok farklı neden yüzünden yüzde asimetri oluşabilir. Bazen de yapısal bir durumdur. İşte bu nedenlere bağlı olarak yüzünüzün sağ tarafındaki hacim kaybı daha belirgin olmalı. Simetriyi yeniden yakalamak için uygulanabilecek iki tedavi vardır. Bunlardan ilki yüzünüzün hacim verilmesi gereken yerine hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte etmektir. Bu kalıcı bir tedavi değildir. Enjekte edilen madde zaman içinde eriyerek yok olur ve 6-8 kadar sonra işlemin tekrarlanması gerekir. Diğer bir yöntem ise cerrahi bir müdahaledir ve bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır. Bu işlemde vücudun herhangi bir yerinden alınan yağ dokusu yüze enjekte edilir. Ancak bu yağ dokusunun da bir kısmı eridiği için yüzde yine asimetrik bir görünüm yaratabilir, çünkü işlem sırasında enjekte edilen yağın tam olarak ne kadarının kalıcı olacağı tam kestirilemeyebilir. Size hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini tavsiye ediyorum. Yüzdeki değişim işlem yapılırken tam olarak görüldüğü için, yüzde simetriyi yakalayacak miktar ayarlanabilir. Sakın kalıcı dolgu yaptırmayın. Bunlar eski nesil dolgu maddeleridir ve pek çok riskleri olduğu için terk edilmişlerdir.
Hemen Doktorunuza Sorun