SculpSure Yaptıran Bir Kadının Güncesi

Karın bölgesindeki fazlalıktan şikâyetçi olan genç bir anne yeni bir teknolojiyi denemeye karar veriyor. Uzmanlığı bölgesel yağları eritmek olan SculpSure lazer sistemini ve siluetiniz için yapabileceklerini onun ağzından dinliyoruz

Anne olmak harika bir his. Ama hayatta her güzel şeyin bir bedeli vardır ve tabii ki annelik söz konusu olduğunda da bu kural geçerli: Bebek sahibi olmak karnımı ilelebet değiştirdi. Hamileliğimin üstünden sekiz yıl geçmesine, tüm fazla kilolarımı vermeme rağmen karnımın alt kısmındaki fazla yağlar bir türlü gitmiyor. Tabii bu bölgede cildimin elastikiyetini kaybetmiş olması da karnımın daha da kötü görünmesine neden oluyor. Sanki vücudumun diğer yerleriyle karın bölgem arasında 10-15 yıl fark varmış gibi.

Spor ve Diyete Rağmen…
Bu arada aradan geçen sekiz yıl boyunca hamilelik öncesi karnıma yeniden kavuşmak için denemediğim hiçbir şeyin olmadığını da belirtmek istiyorum. Hatta spor salonuna bile yazıldım ve en önemlisi de gittim. Orada geçirdiğim zamanın çoğunu karın egzersizlerine ayırdım. Sizin anlayacağınız karnımı forma sokmakta etkili olabileceğini düşündüğüm her şeyi yapmaya hazırdım karın germe ameliyatı hariç her şey! Yakın arkadaşlarımdan biri karnını gerdirdi, operasyon sırasında karın bölgesine liposuction da yapıldı. Ameliyattan sonraki bir hafta küçük çocuğuna bakmakta hayli zorlandığını çok iyi hatırlıyorum. Ağrısı vardı. Uzun süre korse giymek zorunda kaldı.

Ve maalesef karnı istediği gibi olmadı. Karnının alt kısmında bir çıkıntı kalmıştı. Liposuction ameliyatlarında yağın homojen bir şekilde alınamaması böyle sonuçlar doğurabiliyormuş. Öyle çok belirgin bir şey değildi, ancak dikkatli bakınca ve bazı ışıklarda fark ediliyordu. Ama çektikleri düşünülürse hayal kırıklığına uğradığını söyleyebilirim.

Yağ Hücreleri ve Isı Enerjisi
Bundan birkaç ay önce bölgesel fazlalıklarla savaşmak üzere tasarlanmış en yeni teknolojiyi denemeye karar verdim: SculpSure. Dr. Mustafa Karataş, karın bölgemi inceledikten sonra bazı hastalarda tek bir seansın yeterli olduğunu ama benim ikinci bir seansa ihtiyaç duyabileceğimi söyledi. “Bu lazer sisteminin elastikiyetini kaybetmiş cildi sıkılaştırmak gibi bir yan etkisi de var. Karın bölgenizdeki derideki gevşemeyi bir miktar toparlamakta da faydası olacaktır.” Aslında muayene sırasında sistemin tam olarak nasıl çalıştığını merak bile etmediğimi itiraf etmeliyim. Gördüğüm öncesi ve sonrası fotoğrafları o kadar etkileyici gelmişti ki, hemen denemek istediğimi söyledim ve ilk seans için randevu aldım.
Ve büyük gün. SculpSure uygulaması için klinikteyim. Karın bölgemdeki yağ dokusunu içine alan ve bir kemeri andıran dikdörtgen plastik aparatlar karnıma yerleştiriliyor. Uygulamaya sırasında bu yeni teknoloji hakkında daha detaylı bilgi sahibi oluyorum. “Yağ dokusunu hedef alan bu lazer sistemi cilt altına ısı enerjisi gönderiyor. Bu enerji cilde, damarlara ve kas dokusuna hiçbir zarar veremeden sadece yağ hücrelerine etki ediyor. Hedef yağ dokusunun ısısını 45-47 derecelere kadar çıkarmak. Yüksek ısıya dayanamayan yağ hücreleri parçalanacak ve 2-3 ay içinde vücuttan tamamen atılacaklar. Dayanabileceğinizin noktaya kadar ısıyı yükselteceğiz, karnınızdaki yanma hissi iyice rahatsız edici olmaya başladığında sistemin soğutucu mekanizması devreye girecek.”

Tedaviye Dair İzlenimler
25 dakika süreceğini öğrendiğim işlem başlıyor. İlk birkaç dakika karın bölgemde hafif bir ılıklık dışında bir şey hissetmiyorum. Lazer sisteminin ısı ayarı yükseldikçe ılıklık sıcaklığa dönüşüyor. Biraz sonra karın bölgemde, aparatların yerleştirildiği yerde krampı andıran bir his duymaya başlıyorum. Ama sıcak bir kramp. Neyse ki bu his rahatsızlık vermeye başladığında sistemin soğutucu mekanizması devreye giriyor. Birkaç saniyelik serin moladan sonra sıcaklık hissi yeniden başlıyor. Neyse ki bir süre sonra hem vücudunuz bu sıcaklığa alışmaya başlıyor hem de rahatsızlık hissi iyice arttığında soğutucunun devreye gireceğini bilmek insanı rahatlatıyor. 25 dakika sonra işlem sona eriyor. Doktorum beni uyarıyor: “Ertesi gün karın bölgenizde şişlik olması normaldir. 10-15 gün boyunca her gün günde üç defa karnınıza hafif bir masaj yapmayı ihmal etmeyin. Sadece birkaç dakika yeterli, bu lenf drenajına yardımcı olacak, ısının etkisiyle parçalanan yağ hücrelerinin vücuttan atılmasını kolaşlaştıracaktır.”

Karnımda hafif bir kızarıklık ve bir parça hassasiyet dışında kendimi gayet iyi hissediyorum. Ertesi gün karın bölgemdeki kızarıklık geçiyor ama şişlik bir önceki günden daha belirgin. Ama herhangi bir rahatsızlık hissi duymuyorum, hatta sabah spora bile gittim. Ödem yaklaşık iki hafta boyunca devam etti, bunun normal olduğunu bildiğim için içim rahat. Düzenli olarak karnıma masaj yapıyorum.

Önce ve Sonra
İlk seanstan üç hafta sonra ikinci seans için kliniğe gittim. Bu arada karın bölgemde tedavinin etkilerini görmeye başladığımı da belirtmem lazım. Özellikle de şişlik tamamen geçtikten sonra. Aslında işlemin nihai sonucunun ancak iki-üç sonra ortaya çıkacağını biliyorum ama olumlu etkilerini bu kadar erken görmeye başlamaktan çok hoşnuttum. Ama karnımın tedavi öncesinden ne kadar farklı olduğunu ancak ikinci seans öncesinde klinikte çekilen fotoğrafı görünce anladım. İki fotoğraf yan yana durduğunda tedavinin gerçekten işe yaradığını fark etmek tedaviye güle oynaya girmeme yetti.

Ve son durum: İkinci seansın üstünden üç hafta geçti. Tedavinin tam etkisini görmem için bir altı hafta daha beklemem gerekiyor. Ama aynaya baktığımda karnım daha düz, eskiden pörsümüş gibi görünen cildim daha sıkı görünüyor. Pantolonlarımın içinde de eskisine kıyasla çok daha rahatım. Altı hafta sonra kliniğe kontrole gittiğimde yine fotoğrafım çekilecek. Zaman bir an önce geçsin istiyorum!

Hemen Doktorunuza Sorun