Kimyasal Peeling

peel

Kimyasal peeling donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak için uygulanan, cildin çeşitli katmanlarının kontrollü ve yüzeysel bir şekilde soyulmasına dayalı bir yöntemdir. Kimyasal peeling ayrıca ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisi, yüzeysel kırışıklıkların, akne ve izlerinin giderilmesi için de kullanılır.

Kimyasal peeling deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek, görünüşünü iyileştirmek için cildin yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan bazı solüsyonların uygulamasıdır. Peeling uygulaması cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak ve derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma sürecini başlatıp; kollajen sentezlenmesini uyararak  daha genç ve sağlıklı homojen bir derinin ortaya çıkmasını sağlanabilir. Kimyasal peeling uygulaması sonucunda cildin üst kısmındaki hasarlı tabaka soyulur, hasar görmemiş canlı tabaka ortaya çıkar.

Burada amaç pürüzlü üst cilt tabakasını kaybedip daha sağlıklı, pürüzsüz, parlak, lekelerin kaybolduğu ve daha nemli bir cilt elde etmektir. Kimyasal peeling için  en çok glikolik, laktik ve meyve asitlerini içeren "Alfa Hidroksi Asitleri (AHA)" tercih edilmektedir.  AHA, meyvelerden ve diğer besinlerden elde edilen doğal asitlerdir ve yüzeysel peeling maddesi olarak kullanılır. TCA (trikloroasetik asit) ile orta derinlikte, Fenol (karbolik asit) ile daha derin peeling yapılır, bu tedavi metodları daha farklıdır..

Peeling işlemi ile;

• Gözaltı ve ağız çevresindeki ince kırışıklıklar

• Güneş ışınlarının ve kalıtsal faktörlerin neden olduğu yaşlılık belirtileri, kırışıklıklar

• Sivilce ve izleri

• Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol ilaçlarının ve gebeliğin neden olduğu lekelerin tedavisinde de oldukça etkili bir yöntemdir.

Cilt gençleştirmede esas deri altında yalancı bir yanık uyarısı oluşturmaktır. Bu gerçek bir yanık değildir sadece deri altındaki onarım mekanizmalarını harekete geçirmek için bir uyarandır. Bu uyaranla deri altında onarım mekanizması tetiklenir ve deriyi daha genç ve diri tutan  kollojen ve elastik liflerin yapımı tetiklenir. Böylece ciltte bir dirileşme ve gençleşme; üst derinin hafif soyulmalasıyla da  daha homojen, pürüzsüz, canlı parlak bir cilt oluşur.  Uygulama yüz dışında boyun ve ellerede yapılabilir.

Kimyasal Peeling İşlemi

Peeling işlemi son derece kısa süren bir işlemdir. Deri yağlarından arındırıldıktan sonra seçilen peeling solüsyonuna ve uygulamanın derinliğine bağlı olmak üzere yüzde bekletilen solüsyon nötralize edilir ve işlem sonrası iyileştirici, yatıştırıcı bir krem ve güneş koruyucu uygulanarak işlem sonlandırılır.

Cilt tipine ve ciltteki problemlerin cinsine göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 haftada bir 2-4 seans önerilmektedir. Burada kullanılan kimyasal peeling'in dozu, içeriğinin etkinliği de önemlidir. Seans sayısı cildin ihtiyacına göre arttırılabilir

İşlem sonrası normal günlük yaşama hemen dönülebilir. İşlem sonrası doktorun önerdiği tedaviler ve güneş koruyucularla tedavi tamamlanır.  Peeling yöntemi deneyimli hekimler tarafından yapıldığında son derece efektif ve başarılı sonuçlar vermektedir.

Leke tedavisinde karmaşık bir tedavidir ama ilk seçenek lazerliler yerine her zaman soyucu peelingler olmalıdır. Çünkü lazerle çok derin soymaya çalıştığınızda bu seferde ciltten açık renk leke bırakma riskiniz yükseliyor. Yavaş dıştan içe kontrollü soymak çok daha mantıklı.

Hemen Doktorunuza Sorun

Hasta Yorumları

Kimyasal Peeling Sonrası Morarma
Ayşen Kocaman soruyor
Merhabalar, 10 gün önce kimyasal peeling yaptım bazı bölgelerde morumsu lekeler var, sanki geçmeyecek gibi görünüyor. Acaba elimle soyduğumdan mı old... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşen Hanım. Bu tarz uygulamalardan sonra yüzde oluşan kabuklanmaları ya da soyulan deriyi kaldırmak, koparmak kesinlikle doğru değil. Cilt tamamen iyileştiğinde zaten o kabuğu, deriyi atacaktır. Hassasken ciltle oynamak lekelenmelere nede... Daha Fazla
Yüzdeki Deriyi Soyma
Müge Sunar soruyor
Kimyasal peelingle yüzde soyulmalar oluyor ve gelen yeni deri eskisine gore daha ince oluyor bu zararlı değil mi? Sonuçta cilt incelmiş olmuyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Müge Hanım. Aksine peeling tedavisi cildin kalitesinin de, kalınlığının da artmasını sağlayan bir işlemdir. Sadece işlem sonrasında cilt bir süreliğine daha hassas olur -ki bu cildin yapılanma sürecidir. Cilt hücreleri daha aktif bir şeki... Daha Fazla
Kimyasal Peeling Sonrası Cilt Ne Zaman Soyulur
Ayfer Akkanat soruyor
Kimyasal peeling cilt yenilemek istiyorum, cildimin soyulacağı okudum. Çalıştığım için nasıl süreç yaşayacağımı merak ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayfer Hanım. Sizi işten uzaklaştırmayacak, sosyal yaşamınıza hemen geri dönebileceğiniz peeling tedavilerini tercih edebilirsiniz. Cildin en üst katmanları nazikçe soyan AHA meyve asitleri ile yapılan tedaviler, cildi canlandırmak, tazelem... Daha Fazla
Kimyasal Peeling Ne Zaman Yapılmalı
Sevinç Varol soruyor
Kimyasal peeling hangi mevsime uygundur. Yüzümde hafif lekeler var, peeling tedavisi bunları yok etmeye de yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sevinç Hanım. Kimyasal peeling cildin üst katmanlarının nazikçe soyma işlemidir. Cildin ihtiyacına göre daha agresif peeling tedavileri de yapılabilir, ancak genel eğilim hastayı sosyal yaşamından uzaklaştırmayacak yumuşak işlemlerden yana... Daha Fazla
Peeling Nasıl Yapılır
Cansu Eylem soruyor
Cildimin görünümünü düzeltmek için peeling işlemi yaptırmak istiyorum. İşlem uzun süren bir işlem mi, nasıl gerçekleşiyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Cansu Hanım. Peeling tedavisi yaklaşık 15-20 dakika kadar süren kısa bir işlemdir. Öncelikle cilt temizlenir, ardından yüze peeling solüsyonu sürülür. Sürülen formül, içeriğine ve gücüne bağlı olarak en fazla birkaç dakika ciltte bırakıldı... Daha Fazla
Kimyasal Peeling Sonrası Kızarıklık
Tomris Filiz soruyor
İşlem sonrasında beni nelerin beklediği hakkında bilgi verir misiniz. Güneş yanığı gibi kızaracak mıyım bunu çok merak ediyorum?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tomris Hanım. Peeling tedavisinde amaç cildi nazikçe soymaktır. Bir-iki hafta aralıklarla en az dört seans uygulanır. Cilt alıştıkça kullanılan solüsyonun konsantrasyonu da giderek artırılır. Eskiden daha agresif peeling tedavileri popüler... Daha Fazla

OKUMAYA DEVAM EDİN