Göz Çevresinde Yenilenme

Çizgileri, kırışıklıkları kolayca yumuşatan, hatta yaşla beraber kaybolan hacmi üst yüze  geri veren dolgu maddeleri altın çağını yaşıyor. Dakikalar içinde yılları geri döndüren  bu etkili antı-agıng silahlarından Vycross teknolojisini biraz daha yakından tanıyalım.

Gülüyor, ağlıyor, esniyoruz. Düşünceli  olduğumuzda kaşlarımızı çatıyor, şaşırdığımızda kaşlarımızı hayretle kaldırıyor, okurken gözlerimizi kısıyoruz. Her gülümseme, mutsuzluk ya da hayret ifadesi cildimizde bir iz bırakıyor. Bu mimik yoğunluğuna, nemsizlik, genetik, yer çekimi, rüzgâr ve güneş ışığı yanında bir de yılları ekleyince yaşlanmak kaçınılmaz oluyor.  Özellikle ilk belirtiyi veren üst yüzdeki kırışıklık ve çizgilerin bir yaşanmışlık hatta deneyim göstergesi olduğuna inanmak istesek de, aslında hepimiz daha az çizgi ve daha az kırışıklığa sahip olmak istiyoruz.

Sizin Dolgunuz Hangisi?

Bugünün anti-aging dünyasında uzmanların aralarından seçebileceği en az on iki çeşit dolgu maddesi mevcut. Ve farklı özelliklere sahip olan farklı dolgu maddeleri geliştirilmeye devam ediyor. Peki, bu kadar farklı seçenek varken hangisini seçmelisiniz? Bu seçimi doktorunuzla beraber yapmanız gerekiyor. Dr. Mustafa Karataş, “Bütün dolgu maddeleri aynı değil. Ben farklı bölgelere, aynı aileye mensup ama farklı incelikteki dolgu maddeleri uygulamayı tercih ediyorum. Mesela, göz çevresinde başarıyla uygulanan ve kişide anında ışıltı yaratabilen Vycross teknolojisi ile üretilen hyalüronik asit dolgular vazgeçilmez” diyor ve uyarıyor: “Başlıca hedefin doğal bir görünüm yaratmak olduğunu ve gerekirse her zaman bir parça daha dolgu enjekte edilebileceğini sakın unutmayın.”

Yenilenen Bakışlar

Yüzümüzün en özen gerektiren bölümlerinden biri hiç kuşkusuz gözler. Gözler, yüzünüzdeki ifadeye önemli bir katkı sağlıyor. Aynı zamanda bir kişinin ruhsal durumu hakkında karar vermek veya yaşını tahmin etmek için baktığımız ilk yer. “Ruhun penceresi” ve “kalbin aynası” olarak bilinen göz çevresi yüz estetiğinde ve yeniden canlandırma tedavisinde son derece önemli bir alan. Çünkü gözlerin çevresindeki hassas cilt, diğer bölgelere oranla daha hızlı yaşlanıyor. Bu nedenle, göz çevresi yorgunluğun ve yaşlanmanın ilk bulgularının gelişmesine daha yatkın bir bölge. İnce çizgiler, doğal göz kırpma hareketi gibi tekrarlayan mekanik etkiler sonucunda meydana geliyor. Bazen genetik faktörler, bazen fazla güneşte kalmak veya bakım hataları göz çevresindeki sorunları da beraberinde getiriyor. Dr. Karataş, göz çevresine uygulanacak tedavinin nasıl olması gerektiğini şu sözlerle anlatıyor: “Bu bölgeye uygulanacak tedavi; kişinin kendisine ait benzersiz özelliklerinin, etnik kökeninin ve kişisel tedavi hedeflerinin bir yansıması olmalı. Dolayısıyla göz çevresinin yeniden canlandırılması kişinin bireysel özelliklerine ve anatomisine göre düzenlenen bir tedavi planı ile başlamalı. Hastalarda güzel bir periorbital alana ulaşmak için periorbital anatominin derinlemesine anlaşılması gerekiyor. Her hastanın özellikleri farklı olduğundan, ilk konsültasyonda bu bölge detaylı olarak değerlendirilmeli.”

Dr. Karataş şöyle devam ediyor: “Göz çevresi yüzün üst ve orta bölümlerine ait alanları içeriyor ve kaşlar, üst göz kapakları, gözaltı ve kaş arası bunlara dâhil. Bunun dışında, alnın görünümü de göz çevresi bölgesini etkileyebiliyor. Yüzün orta bölümünün üst kısmı da göz çevresi bölümüne dâhil edilmeli, zira yüzün orta bölümü/yanak hacmi kusurları düzeltildiğinde alt göz kapağını destekleyici ve kaldırıcı bir rolü var.” Gözler yüzün odak noktası ve yaşlanmanın belirtilerinin fark edildiği ilk bölge. Göz çukurunun etrafındaki cilt son derece ince, kolajen ve elastin içeriği az ve cilt altı yağı az veya hiç yok. Tüm bu özellikler bu alanı  özellikle yaşlanmanın etkilerine duyarlı kılıyor. Cilt esnekliğinin kaybı da göz kapağının sarkmasına ve doğal gözkapağı kıvrımının kaybına katkıda bulunuyor. Dr. Karataş göz çevresinde yaşlanmaya neden olan belli başlı faktörleri sıralıyor: “Göz çevresindeki cildin ekstrensek yaşlanması başlıca düzensiz pigmentasyona, esneklik kaybına, kırışıklığa ve cildin kıvrılmasına neden olan ultraviyole ışınlarının kronik zararından kaynaklanıyor. Sigara içmek de kırışıklık riskini artırıyor. Diyetin de cildin yaşlanmasına etkisi olabiliyor.”

Göz Çevresi İçin Hylalüronik Asit 

Moleküler ağırlığının binlerce katı su molekülünü kendine çeken hyalüronik asitdoğal olarak da vücutta bulunan bir madde. Formülünde hyalüronik asit bulunan dolgu maddeleri ise anti-aging dünyasının yıldızları! Dr. Mustafa Karataş, “Üst yüzdeki kırışıkların, ince çizgilerin içini doldurmak ve yüzdeki hacim kaybını yerine koymak için en fazla bu dolgu maddeleri kullanılıyor,” diyor ve ekliyor:

“Hyalüronik asit genç, elastik bir cildin olmazsa olmazıdır. Bu madde yaşla beraber azalır ve çizgiler, kırışıklıklar belirmeye başlar. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri hem ince çizgiler hem de derin kırışıklıklarda kullanılabiliyor. Hiçbir yan etkileri yok ve etkileri 18 aya kadar uzanıyor.” Dr. Karataş, göz çevresi dışında burun kenarlarından ağız kenarlarına uzanan bölgede, dudak çevresindeki ince çizgiler ve orta yüz hacminde VYCROSS tercih ettiğini söylüyor. “Hem sonuçlar çok doğal oluyor hem de yaptığım işlemlerde ortaya çıkan etkinin neredeyse 18 ay dayandığını gözlemliyorum. Ayrıca aynı bölgeye yaptığım daha sonraki uygulamalarda ilkinden daha az ürünün yeterli olduğunu görüyorum.”

Vycross Teknoloji

Botulinum Toksin uygulamaları ve VYCROSS teknolojisine sahip dolgu koleksiyonu gibi minimal invaziv tedavilerin gelişimi, hastaların çoğunda cerrahi girişim ihtiyacını gereksiz kılıyor. VYCROSS teknolojisine sahip dolgu koleksiyonu, formülasyonuna bağlı olarak, gözlerin etrafındaki cildi yeniden canlandırmak ve kaldırmak için kullanılıyor, böylece gözde tam bir yeniden canlanma sağlıyor. Yeni bilimsel teknoloji sayesinde, son derece pürüzsüz bir jel yaratıldı. Bu da Vycross teknolojisi ile üretilen ürünlerin cilt altına kolayca girerek doğal bir görünüm ve his oluşmasına yardım ettiği anlamına geliyor.

Bu tedavinin iyileşme süresi kısa ve hasta çok kısa bir sürede sosyal hayatına geri dönebiliyor. Uygulanan ürüne göre farklılık göstermekle birlikte sonuçların 18 aya kadar sürdüğü kanıtlanmış bulunuyor. Uygulama alanları; gözaltında yorgun görünümün sebebi gözaltı çukurları, göz çevresinin yer çekimiyle

aşağıya düşmesine sebep olan orta yüz hacimlendirme, daha dinç ifade veren kaş altı bölgesi. Bütünsel, bireyselleştirilmiş ve kademeli bir yaklaşımla, bu tedaviler daha genç görünen bir yüz ve doğal bir görünümle sonuçlanabilir. Bu yaklaşım hastanın ihtiyaçlarına, isteklerine ve yüzünün özelliklerine göre düzenlenen bütünsel yeniden canlandırmaya olanak sağlıyor. En iyi tedavi kombinasyonunu her hastanın kendi özellikleri ve ihtiyaç alanlarına ek olarak hacim kaybı, yüzey düzensizlikleri, tonusu ve yapısı gibi faktörler belirleyecektir.

Hemen Doktorunuza Sorun