Gelecek Zaman Ve Antı-Agıng

Gençliği geri kazandıran ve çığır açan teknolojilerle anti-aging kavramına bilimsel bir yaklaşım...

Son yıllarda biyoteknoloji alanındaki gelişmeler insanlık tarihi boyunca hayal edilen "Gençlik iksiri" tedavileri için bir ümit ortaya çıkarmış gibi... Araştırmalara göre vücutta NAD+ molekül üretiminin azalmasıyla birlikte yaşlanma hızında artış oluyor. İçeriğinde B3 vitamini bulunan besin takviyelerinin ise, hücrelerin NAD + üretimini desteklediği yönünde görüşler var.

Çalışmalar DNA tamirinde rol oynayan bazı emzimlerin NAD, NADPH bağımlı olduğunu gösteriyor. Bu moleküllerin biyolojik birçok fonksiyonda kritik rolü olduğu ve vücuttaki hücre hasarının önlenmesinde etkili olduğuna dair kanıtlar ise giderek artıyor. İspanya’da bir grup bilim adamı tarafından, hücrelerin antioksidan kapasitelerini artırmak için, antioksidan reaksiyonlarda önemli bir role sahip olan NADPH seviyesini artırmaya yönelik bir çalışma yapılmış. Araştırmanın bulgularına göre NAD, NADPH artışı, doğal antioksidan savunmayı arttırmış, bu da hücreyi oksidatif hasardan koruyarak yaşlanma süreçlerini azaltmıştır. Sonuçta, NAD, NADPH seviyelerini artıran farmakolojik ajanlar veya besin takviyesinin yaşlanma sürecinin geciktirilmesinde etkili olması mümkün araçlardır. Vitamin B3 ve türevleri de, bu ajanlardan olup yaşlanma sürecini geciktirmesi mümkün ve gelecekte yapılacak yeni çalışmalar için de adaydır.

Hastalarım bana yaşlanmayı geciktirmek için hangi besin takviyelerini kullanmaları gerektiğini sık sık soruyorlar. Vücuttaki tüm fonksiyonları destekleyen omega-3 yağ asitleri ya da bazı antioksidan takviyeler almak akıllıca olabilir. Ancak onlara da söylediğim gibi, eğer kötü besleniyor, sigara içiyorsanız bu takviyeler vücuttaki hasarı geri döndürmeye yetmez. Yani olaya bütüncül yaklaşmak gerekir. Gençliğinizi korumak istiyorsanız alkolden, sigaradan, şekerden uzak durmalı sağlıklı yağlar açısından zengin, antioksidan gücü yüksek sebzeler, meyveler içeren bir diyete sahip olmalısınız.

Gen terapileri ile kat etmemiz gereken daha çok uzun bir yol olduğunu düşünüyorum. Mesela telomer boyunu uzatmaya yardımcı olan bir takviye geliştirildi. (Telomerler kromozomların en sonundaki minik DNA parçacıklarıdır. Telomerler yaş ilerledikçe giderek kısalıyor, bir noktada ise DNA kopyalanması ve hücre bölünmesi tamamen duruyor, bu noktada da yaşam sona eriyor.) Ama pek çok bilim insanının bu takviyenin etkinliği konusunda hayli kuşkucu olduğunu belirtmek istiyorum. 2017 yılında yapılan bir başka araştırmanın merkezinde ise dünyanın bilinen en güçlü antioksidanı olan Astaxanthin vardı. Bu araştırmanın bulgularına göre yüksek dozda Astaxanthin molekülü verilen farelerde uzun yaşamla ilişkilendirilen bir genin aktivasyonunu artıyordu. Ancak dediğim gibi gen terapisinde de daha kat edilmesi gereken uzun bir yol var. Bu arada yaşlanmayı yavaşlatmak için kontrol edebileceğimiz, değiştirebileceğimiz faktörler üzerine odaklanmamız daha doğru görünüyor. Nedir bunlar? Hareketli bir yaşam sürmek, doğru beslenmek ve sağlıklı yaşam seçimleri yapmak.

Hemen Doktorunuza Sorun