Estetik Yüz Dolgusu

İlerleyen yaşın etkisi ve genetik özellikler, çevresel faktörlere birlikte cilt altındaki elastin ve kolajen miktarı azalması sonucu cilt giderek sıkılığın, hacmini kaybetmeye başlar. Cilte meydana gelen derin veya ince çizgiler, kırışıklıklar, yaşla beraber kaybolan hacmi kaybı gibi deformasyonların düzeltmesini sağlayan dermal dolgular maddeleri hızlı bir şekilde ciltte kaybolan hacmi geri verilmesini, kırışıklıkların içinin anında dolmasını, yüzdeki çöküklük, ince çizgilerin ve kırışıkları gidererek da daha pürüzsüz, ışığı daha kusursuz bir biçimde yansıtan bir ten yaratmak mümkündür.

Dolgu uygulaması
Yer çekimi, güneş hasarı ve yaşla birlikte ortaya çıkan, çizgileri düzeltmek ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan bir kozmetik işlemdir. Uygulaması son derece kolay, lokal anestezik kremler ile kısa sürede yapılabilmektedir.

Kullanılan dolgu maddeleri?
Yağ dokusu, kollajen, hyaluronik asit, hidroksiapatit, hidrofilik polisilamid en çok kullanılan dolgu maddeleridir. Bunlar genellikle 1 ml steril özel enjektörlerde hazır olarak bulunmaktadır. En sık kullanılan dolgu hyaluronik asittir. Bu maddenin alerji riski oldukça azdır ve hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir. Kullanımı kolay ve geri döndürebilmesi açısından hem hastayı hem de doktoru koruyan bir dolgu maddesidir.

Dolgu malzemesinde dikkat edilmesi gerekenler?
Kullanılacak dolgu maddesinin son kullanım tarihine dikkat edilmelidir. Dolgu maddesinin kutusunun sizin yanınızda açılması ve hazırlanması gerekmektedir. Mutlaka bu konuda tecrübeli bir hekim tarafından, düşündüğünüz bölgenin dolgu için uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Bir uygulamada tüm dolgunun kullanılmamalı, bir kaç aşamada ilerleme sağlanmalıdır. Doktorunuzdan ayrılırken kullanılan dolgunun seri numarası ve kutudaki bandrolü alarak ayrılmanız sonraki kontrolleriniz için doğru olacaktır.

Dolgu uygulamalarının amacı?
Yaş ilerledikçe, düzenli yaptığımız mimik hareketleri ile kırışıklıklar oluşur. Dolgu uygulaması ile bu kırışıklıklar yok edilebilir. Bu bölgelerde oluşan kollajen kaybı ve kollajenin esnekliğini yitirmesi ile oluşan kırışıklığın yerine dolgu maddeleri yerleştirilir. Yüzün şekillendirilmesinde; burun düzeltme, çene büyütme, elmacık kemiği oluşturma, alın genişletme gibi uygulamalar da yapılabilir. Cerrahi bir uygulama olmaksızın yüz ovali tekrar şekillendirilip, hacim kaybı olan bölgeler tekrar hacimlendirilebilir. Vücut uygulamaları; ellere yoğunluk kazandırma, göğüs dolgunlaştırma ve dikleştirme yapılabilir. Yüz ve vücutta bulunan sivilce izleri, yara izlerinin düzeltilmesinde kullanılabilmektedir. Yüz, boyun, dekolte ve ellere, su tutabilen dolgular ile nemlendirme yapılarak, daha parlak ve genç bir cilt görünümü sağlanabilmektedir.

Uygulama hangi bölgelere yapılır?
En sık yüz bölgesine yapılmaktadır. Yüzde bulunan tüm kırışıklıklara uygulanabilir. Burunda yapılan operasyonlar kemerli bölgeyi düzeltme, burun kaldırma ve şekillendirme olarak sıralanabilir Kenar belirginleştirme, kalınlaştırma ve dudak kenarlarının düzeltilmesi ise dudak bölgesinde en sık uygulanan noktalardır. Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, çenenin büyütülmesi ve çene kıvrımının açılması, gözaltı çukurlarının yok edilmesi, yüz ovalinin tekrar oluşturulması sıklıkla uygulanan alanlardır. Boyun kırışıklıkları ve dekolte gençleştirme de yine dolgu uygulaması ile düzeltilebilir. Kulak memesinde oluşan yırtıklar ya da kulak deliğindeki asimetriler de dolgu uygulaması ile giderilebilir. Botox uygulaması düşünmeyen kişilerde dolgu uygulaması ile kaş kaldırılabilir ve şakaklar tekrar hacimlendirilebilir. Ellerin hacimlendirilmesi, el ve ayak bileklerinin şekillendirilmesi, diz ve dirsek alanlarının yapılandırılmasında da dolgu uygulaması yapılabilir. Ayrıca sivilceden sonra oluşan çukurlar ve yara izleri de dolgu ile düzleştirilebilir.

Dolgu uygulamasında yan etkisi?
Çok nadir de olsa dolgu maddesine karşı allerji gelişebilir. Bu durumda kızarma ve şişme görülür. Ayrıca yanlış uygulamalara bağlı istenmeyen görüntüler; asimetri, aşırı dolgunlaşma ve basıya bağlı lenf ödem (kızarıklık olmadan şişme), aşırı dolgu uygulamasına bağlı damar basısı ile doku kaybı görülebilir.

Yan etkilerin tedavi mümkün mü?
Deneyimli ve uzman hekimlerce yapılan dolgu uygulamalarda yan etki kontrolü mümkündür. Yanlış uygulamalarda, asimetri ve aşın dolgunlaşmada hyalurinaz ile anında eriterek geri döndürülebilir. Lenf ödem geliştiğinde hyalurinaz ve bası tekniği uygulaması ile geri dönüş mümkündür. Doku kaybı geliştiğinde ise o bölgenin tekrar yapılandırılması gerekir.

Dikkat etmesi gerekenler?
Bu konuda uzman ve tecrübeli hekimlerce uygulama yapılmalıdır. Uygulama yeri ve şartlan hijyenik olmalıdır. Uygulanacak bölgeye uygun dolgu seçilmelidir. Gözaltı gibi hassas bir bölgeye kaim dolgu, elmacık kemiği gibi sert bir bölgeye yumuşak dolgu seçilmemelidir ve bu konuda karar tecrübeli hekimlere bırakılmalıdır. Damar basısı ve lenf ödem olmaması için dolgu küçük miktarlarda ve 2-3 aşamada uygulanmalıdır. Hasta her uygulamadan sonra kontrollere gitmeli ve hekim tarafından takip edilmelidir.

Pahalı bir uygulama mı?
Dolgu uygulaması her bütçe için karşılanabilir ücret aralığındadır. Uygulanacak bölgenin genişliğine göre miktar ayarlanabilmektedir.

Yapılan bu dolgu uygulamasının ömrü ne kadardır?
Dolgu uygulamasının ömrü 6 ay ile 24 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine ve yoğunluğuna göre değişmektedir.

Hemen Doktorunuza Sorun