Bölgesel Zayıflamada Göbek Tedavisi

zeltiq"Zayıflıyorum ama şu göbeğimden bir türlü kurtulamıyorum" cümlesi pek çok kadının ortak sorununu arılatır. Diyetle, sporla verilemeyen bölgesel fazlalıklar, bir sihirli değneğin deyip yok olmasını bekler durur. Öte yandan estetik tıp bilimi de her gün bir yenilik ve teknolojiyle karşımıza çıkarak muzdarip olduğumuz göbek çözüm sunuyor.

Şimdilerde Amerika'da kullanılan Zeltiq bir diğer adıyla CoolSculpling, farklı bir anlayışla bölgesel fazlalıklarla mücadele ediyor. Yağları ısıtarak değil, dondurarak yok etme iddiasıyla ezberleri bozan Zeltiq, Harvard Üniversitesi'nde geliştirilen, Massachusetts Hastanesi'nde denenen, FDA onayı olan, diyet ve spor gibi hiçbir şeye bağlı olmayan bir yağ kırma yöntemi olarak tarif ediliyor. Sistemin farkı ise yağ hücrelerini dondurarak ortadan kaldırıyor olması.

Bölgesel zayıflamada göbek seansında uygulanan alanda, yağ hücrelerinin sıcaklığı sıfır dereceye kadar düşürülüyor. Kristalize olan yağ hücreleri, istenilen bölgeden uzaklaştırılıyor. Cerrahisiz bir yöntem dondurucu sıcaklıkta yağ hücreleri cilt ya da kaslara zarar vermeden yok ediliyor. Tedavi, cerrahisiz olarak yağ hücrelerinin dondurularak o bölgeden atılmasını sağlıyor.

Zeltiq diye adlandırılan alet aslında coolseulpting yani dondurarak şekil verme, özel jel pedle korunan cilt vakumlu bir kapsülün içine çekiliyor. Uygulama boyunca sistem, iki kat cilt arasında kalan yağ hücrelerini dondurma işlemini yapıyor. Karataş'ın verdiği bilgiye göre; sistem uygulanırken hasta, ilk üç-dört dakika sadece vakumun etkisiyle bir sızlama hissediyor. Fizyolojik olarak cilt altı yağ dokusunu artı dört ile eksi dört arasında değişen ısılarda soğutmak, donma etkisi yaratıyor. Donma etkisi yağ hücrelerinde programlanmış hücre ölümünü başlatıyor, işlem sonrası jel pedlerle korunan ciltte hafif bir kızarma dışında bir iz kalmıyor.  45-60 dakikalık bir uygulama gerekiyor ve tek bir seans olarak uygulanıyor. Kişi 14. gün, uygulanan bölgedeki küçülmeyi gözlemeye başlayabiliyor. İkinci ve üçüncü aylarda ise net etki gözlemlenebiliyor. Bu bölgedeki yüzde 50-40 oranında yağ hücresi donarak ölüyor ve karaciğer ile lenf yoluyla vücuttan atılıyor. Aynı bölgeye tekrar uygulama yapmak için ise altı-sekiz ay geçmesi gerekiyor. Hiçbir cerrahi müdahale olmaksızın cildin altındaki yağ hücrelerine ulaşılıyor. Şekil verme ve bir türlü gitmeyen bölgelerin rötuşlanması açısından etkileyici bir sistem. Zeltiq, her bölge için sadece tek seans uygulanıyor. Uygulama sırasında ve sonrasında kişi bir ağrı hissetmiyor ve morluk oluşmuyor. Tek hissedilen ise soğukluk oluyor.

bölgesel zayıflamada göbekVShape, özellikle vücudunuzdaki lokal fazlalıklarla savaşan yeni bir yöntem. Sistem, vücuttaki yağ hücrelerini hedef alan, parçalayan ve dışarı atan soğuk ultrason ve radyo frekans teknolojilerini bir araya getiriyor. VShape uygulaması, kademeli bozukluğa ve yayılmaya yol açan yağ hücresi zarlarını diğer hücre çeşitlerini etkilemeden titizlikle kesen akustik kesme dalgası ile başlıyor.

Bunun yanında Unipolar radyo frekansı özelliği, cildi sıkılaştırmaya ve yapısını düzeltmeye yardımcı oluyor. VShape karın ve kalçayı kapsayan vücudun tüm bölümlerinde kullanılabiliyor. Bu yeni sistemle yüksek frekansla verilen özel ultrasound yani akustik ses dalgaları, çalışılan bölgedeki yağ hücrelerinde çözülme ve dokuda incelme şeklinde kendini gösteriyor. Çalışma sistemi deride bulunan kolajen dokuyu güçlendirmeyi hedefliyor, cilt altı bağ dokunun yüksek ısı ile uyarılması sonucu iyileşme süreci yeniden başlıyor.  Uygulamanın önemli özelliklerinin, uygulama esnasında ve sonrasında hastanın acı ya da ağrı duymaması, hiçbir şekilde güneş ışınlarından etkilenmemesi, vücutta istenmeyen lekeler ve morlukların oluşmaması olduğunu söylüyor. VShape ile yağ hücrelerinde lizis yani parçalanma başlıyor ve serbest yağ asitlerine dönüşerek sizin tarafınızdan harcanabilir hale geliyor.

Tek bölge için 10 gün aralıklarla beş seans uygulama yapılabiliyor. Bu uygulamada radyo frekans sisteminin devreye girmesi önemli bir etken. Radyo frekans ile cilt ve cilt altının yüksek ısıya çıkması hedefleniyor. Çünkü cildimiz belirli bir yaştan sonra ancak belli uyarıcılar ile onarım mekanizmalarını çalıştırabiliyor. Radyo dalgaları ciltte kolajen ve elastin sentezini arttırıp sıkılığı sağlıyor.

Hemen Doktorunuza Sorun