Bölgesel İncelmede En Etkili Yöntemler

Bölgesel fazlalıklardan kurtulmak, daha biçimli bir siluete kavuşmak için geliştirilmiş teknolojiler bugün artık vaat etmekle kalmıyor, vaatlerini gerçekleştiriyor da.

Kilo vermenin hayalinizdeki vücuda kavuşmaya yeterli olmadığını çok iyi biliyorsunuz. Tüm diyet ve egzersiz programlarına dirençli bölgesel fazlalıklarda zayıflamanın etkili olmadığı bilimsel bir gerçek. Tartı üstünde eksilen kilolara rağmen kalça, basen ya da karnınızdaki çıkıntılar hala orada. Her şeyden önce siz zayıflarken orantınız değişmez. Keşke zihin gücünüzle basenlerinizdeki yağ hücrelerine hükmedebilseniz ama maalesef bu mümkün değil. Vücut sizin dileklerinize göre değil kendi genetiğindeki protokole uygun bir şekilde zayıflamaya programlanmıştır.

Eskiden orantılı bir vücudun tek yolu cerrahi müdahalelerdi. Ancak güzelleşmenin bu cephesinin vücutta oluşan çukurluklar, deformasyon riski ve uzun süren bir iyileşme süreci gibi olumsuzluklarla el ele yürüdüğünü hatırlatmakta fayda var. Neyse ki yeni teknolojiler sayesinde artık bıçak altına yatmadan bölgesel fazlalıklardan kurtulmak, hatta daha sıkı ve selülitsiz bir siluete kavuşmak mümkün. Tabii tam da bu noktada söz konusu sistemlerin bir zayıflama metodu olmadığının altını çizmek gerekiyor. En iyi sonuçlar için önce ideal kilonuza mümkün olduğunca yaklaşıp sonra bunlardan faydalanmalısınız.

Yeni nesil vücut şekillendirme sistemleri arasında en çarpıcı olanlardan biri hiç kuşkusuz CoolSculpting teknolojisidir. Vücut şekillendirmek, bölgesel fazlalıklardan kurtulmak için CoolSculpting hem son derece etkili hem de son derece konforlu bir sistemdir. Tedavi VelaShape ile kombine edildiğinde alınan sonuçların başarı oranı da artıyor. Bu sistemleri ve her ikisin ardındaki teknolojiye daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Yağ Hücrelerini Dondurarak Yok Etmek

2010 yılında Harvard’da geliştirilen Zeltiq CoolScupting’in çıkış noktası yağ hücrelerinin düşük ısılarda öldüğünün anlaşılması. Bu buluşun arkasında ise bir bilim insanının fazla miktarlarda buz dondurma yiyen çocukların avurtlarında çukurluk oluştuğunu fark etmesi yatıyor. Sistemin yedi senedir tüm dünyada pek çok hasta üstünde başarıyla uygulanması tedavinin işe yaradığının en iyi kanıtı. İşlem sırasında vücuttaki bölgesel fazlalıklar bir başlığın içine alınarak içine alınarak soğutulur. Bu bölgedeki yağ hücreleri soğuğun etkisiyle parçalanmaya başlar, diğer dokular ise soğuğa karşı daha dirençli oldukları için işlemden etkilenmezler. Klinik çalışmalar işlem yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin yaklaşık üçte ikisinin tamamen öldüğünü gösteriyor. Tam sonuçları almak için ise parçalanmış yağ hücrelerinin metabolize olarak doğal yollardan vücuttan atılması için birkaç hafta geçmesi gerekiyor.

Zeltiq teknolojisi için, “Zamanın testinden geçen ve etkinliği kanıtlanmış bu sistem ilk tasarlandığında başlığın tasarımı yüzünden sadece karın ve basen gibi geniş bölgelere uygulanabiliyordu.” “Daha sonra geliştirilen aplikatör sayesinde ise bugün artık diz içi, kol gibi daha küçük bölgelere de müdahale etme imkanı sunuyor. Hatta teknolojiden faydalanabilmek için bölgesel fazlalığınızın hangi aşamada olduğu da önem taşıyordu. Diyelim ki basen bölgenizde bir yağlanma var ama yağlı doku fazla çıkık değilse dondurucu aplikatör içine alınamıyor, yani uygulama yapılamıyordu. Soruna müdahale edilebilmesi için lokal fazlalığın gerçek anlamda belirgin olması gerekiyordu. Bugün artık tüm bu kısıtlamalar kalktı ve Zeltiq Coolsculpting teknolojisi vücuttaki tüm yağ fazlalıklarında kullanılabilen bir tedavi olanağı sunuyor.”

Maksimum Etki Maksimum Konfor
Biraz önce belirtildiği gibi tedavinin etkilerini görmek için bir süre geçmesi gerekiyor. Bu da zarı dondurucu soğuğun etkisiyle parçalanan yağ hücresinin muhteviyatının vücuttan atılması için gereken süre. Peki, uygulama yapılan hasta bu süreçte vücudunda ne gibi değişiklikler gözlemliyor? Öncelikle işlem son derece konforlu bir işlem. Öyle ki hastalara tedavi öncesinde anestezik bir krem bile uygulanmasına ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç verilmesine bile gerek duyulmuyor. Tedaviden hemen sonra sosyal yaşamınıza geri dönebiliyorsunuz. İşlem yapılan bölgede hafif bir ödem ve kızarıklık görülse de tüm bu etkiler birkaç saat, en fazla bir gün içinde tamamen yok oluyor. Tedaviden üç-dört hafta sonra uygulama yapılan bölgenin düzleşmeye, yağ dokusunun incelmeye başladığını gözlemliyorsunuz, bu etkinin nihai halini alması ise iki-üç sürüyor.

Zeltiq CoolSculpting sistemi, estetik cerrahideki karşılığı ile kıyasladığında son derece önemli avantajlara sahip olduğu görülüyor. Cerrahide bölgesel fazlalıklardan kurtulmanın tek yolu liposuction adlı yöntemdir ve hasta için emboli, sinir sıkışması ve enfeksiyon gibi ciddi riskler taşır. Ameliyat sonrası haftalar boyu korse kullanmak, işlem yapılan bölgede oluşan ciddi ödem ve morluklar da cabası. Zeltiq CoolScupting teknolojisinde ise şişlik ya da diğer dokularda travma gibi yan etkiler yaşanmaz. Ayrıca liposuction ameliyatının başarısının cerrahın deneyimine ve başarısına bağlı olduğunu unutmayın. Eğer karşınıza işinin ehli olmayan bir cerrah çıkarsa vücutta ciddi deformasyonlar görülme riski vardır. Tüm bunlar göz önüne alındığında Zeltiq CoolSculpting teknolojisinin bölgesel fazlalıklarda ve vücut biçimlendirmede bizlere son derece güçlü bir silah sunduğu aşikar.

Optimum Sonuç için Kombine Tedaviler
Bölgesel incelme söz konusu olduğunda kombine tedavilerin çok daha etkili olduğunu belirtmekte fayda var.  Dr.Mustafa Karataş “Kliniğimde gerek gördüğüm hastalarda Zeltiq teknolojisini VelaShape 3 sistemi ile birlikte ile uyguluyorum. Bu kombinasyon ile alınan sonuçları optimum seviyeye taşımak mümkün oluyor ve hastalarım sonuçtan son derece memnun kalıyorlar,” diyor.

VelaShape V3 sisteminin en önemli özelliği pek çok farklı teknolojiyi bir arada kullanması. “Kızıl ötesi ışınlar, bi-polar radyo frekans ve vakum teknolojileri sayesinde yağ hücreleri ve yağ hücrelerinin çevrelerini saran bağ dokusu ve altındaki kolajen lifleri derinlemesine ısıtılıyor. Bu da sadece incelme, portakal kabuğu görünümünde hafifleme değil cildin kalitesinin ve sıkılığının da artmasını sağlıyor. “Dolaşım hızlanıyor, lenfatik drenaj ve artıyor, cilt hücreleri daha fazla kolajen üretmeye başlıyor. Sonuç: Daha sıkı bir cilt, daha ince bir siluet, selülit görünümünde belirgin bir düzelme ve cildin kalitesinde gözle görülür bir artış.” Önemli bir not: Bu işlemler hiçbir zaman bir zayıflama yöntemi olarak görülmemeli. Hasta, herhangi bir vücut şekillendirme programına başlamadan önce mutlaka ideal kilosuna inmelidir.

Hemen Doktorunuza Sorun