Bölgesel Fazlalıklardan Kurtulmak

Yeni nesil teknolojiler sayesinde bölgesel fazlalıklardan kurtulmak, daha çekici bir siluete kavuşmak artık mümkün.

Diyet ve egzersize rağmen bir türlü forma girmeyen karın bölgeniz, kalça ve basenlerinizdeki çıkıntılar… Maalesef söz konusu bölgesel fazlalıklar olduğunda kontrol sizde değil genetik kodlamanızadır. Kilo verseniz, hatta birkaç beden incelseniz bile hayalinizdeki o biçimli vücutla aranızda durmaya devam ederler. Çok değil bundan birkaç sene öncesine kadar bölgesel fazlalıklardan kurtulmanın tek yolu liposuction yaptırmaktı. Sonuçlar etkiliydi ama ameliyat sonrası uzun süre devam eden şişlikler, morluklar, haftalarca giyilmesi gereken korselerle meşakkatli bir iyileşme süreci söz konusuydu. Cerrahi olmayan uygulamalar ise beklentileri karşılamakta yetersiz kalıyordu, yağ dokusunu invazif olmayan yöntemlerle yok etmek tüm kadınların paylaştığı ortak bir hayalden öteye geçemiyordu.

Bugün ise bölgesel fazlalıklardan kurtulmak, biçimli bir siluete kavuşmak için etkili teknolojiler mevcut. Etkinlikleri klinik çalışmalarla kanıtlanmış yeni nesil vücut şekillendirme sistemleri, cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden yağ dokusuna etki ediyor. Üstelik tedavinin hemen ardından sosyal yaşamınıza geri dönebiliyorsunuz. Bu teknolojilerin en önemli artılarından biri de çevre dokulara herhangi bir zarar vermeden sadece yağ hücrelerini yok etmek üzere tasarlanmış sistemler olmaları. Dilerseniz yeni nesil vücut şekillendirme sistemleri içinde uzmanlık alanları bölgesel fazlalıklar olan iki teknolojiye Zeltiq CoolSculpting ve SculpSure’a sizin için neler yapabileceklerine yakından bakalım.

Zeltiq Coolscupting: Dondurucu Etki
Yağ dokusunu dondurarak yok etmek üzere tasarlanmış olan Zeltiq CoolSculpting teknolojisi Harvard’lı bilim insanları tarafından 2010 yılında geliştirildi. Sistemin çıkış noktası arkasında basit ama son derece etkili bir mekanizma: Yağ hücreleri soğuğa maruz kaldıklarında hücre bütünlüklerini kaybediyor ve parçalanıyorlardı. Çevre dokular, yani kas ve sinirler ise soğuğa karşı yağ hücreleri gibi hassas olmadığı için zarar görmüyorlardı. Klinik çalışmalar tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun %20 ile %40 oranında azaldığını gösteriyor.

Tedavi için uygun adaylar: Zeltiq Coolsculpting teknolojisinin bir zayıflama yöntemi olmadığı unutulmamalı. Bu teknolojiden ideal kilosuna yakın olan ama bölgesel fazlalıklardan şikayetçi olan, daha biçimi bir siluete sahip olmak isteyen herkes faydalanabilir. Karın, basen ve bacaklarda başarıyla uygulanan Zeltiq Coolsculpting, yeni aplikatörü sayesinde diz içi, kol gibi daha küçük alanlara da müdahale etme imkânı sağlıyor.

İşlem sırasında: İşlemin uygulanacağı bölge ya da bölgeler doktorunuz tarafından belirlenir. CoolSculpting sisteminin başlığı bu bölgeleri hafifçe bir vakumlar. Yağ dokusunun fazla olduğu bölgenin aplikatör içine çekilmesiyle soğutma işlemi de başlar. Bu kontrollü soğutma işlemi yaklaşık bir saat kadar sürer. Konforlu bir işlemdir, cilt soğuğa alışıncaya kadar hafif bir rahatsızlık hissi olması normaldir. Tedavi sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Bunlar da en birkaç saat, en fazla bir gün içinde tamamen yok olur.

Tedavinin etkileri: İşlemden iki-üç hafta sonra tedavinin olumlu etkilerini gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Soğuk yüzünden yapısı bozulan yağ hücrelerinin metabolize olarak vücuttan atılması ile uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusu küçülmeye başlar. Ancak işlemin optimum sonuçları 2-4 ay arasında görülür. Tedavinin etkileri kalıcıdır.

Seans sayısı: Zeltiq Coolscupting uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun %20 ile %40 oranında azalmasını sağlar. Seans sayısı uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun fazlalığına göre belirlenir. Pek çok hastada tek bir seans yeterli olurken, daha fazla incelme isteyen hastalarda aynı bölgeye iki seans daha yapılabilir.

SculpSure Teknolojisi: Isının Gücü
SculpSure dirençli bölgesel fazlalıkları hedef alan yeni bir teknolojidir. FDA onaylı sistem silueti biçimlendirmek ve belli yerlerde biriken yağ dokusunu yok etmekte etkili bir çözüm sunuyor. Yağ dokusunu dondurarak etki eden Zeltiq CoolSculpting teknolojisinin aksine SculpSure bölgesel fazlalıkları yok etmek için lazer gücünden faydalanıyor. Cilt yüzeyine zarar vermeden yağ dokusuna lazer enerjisi göndererek, hedeflenen yağ dokusunun ısısını 45-47 derecelere kadar çıkararak etki ediyor. Isı, yağ hücrelerinin ölmelerine ve metabolize olarak vücuttan atılmalarına yol açan bir mekanizmayı tetikliyor. Lazer cilt altındaki yağ dokuyu popcorn gibi parçalıyor.

Tedavi için uygun adaylar: SculpSure bir zayıflama değil vücut şekillendirme sistemidir. İdeal kilosuna yakın olan, ama vücudundaki bölgesel fazlalıklardan şikayetçi olan herkes SculpSure’dan faydalanabilir. Sistem, diz içi, bacak içleri, kalça, basen ve karın gibi siluetin estetik görünümünü bozan tüm lokal fazlalıklar için tasarlanmıştır.

İşlem sırasında: Sistem, lazer enerjisi ile yağ dokusunun ısısını 25 dakika boyunca 45-47 dereceye çıkarır. Cilt yüzeyine herhangi bir hasar vermeden yağ dokusunu hedef alan tedavi sırasında hasta uygulama yapılan bölgede tolere edilebilir bir yanma hissi duyar. Ara ara devreye giren soğutucu başlık sayesinde tedavinin nispeten daha konforlu geçmesi sağlanır.

Tedavinin etkileri: İşlemden hemen sonra sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede hafif bir kızarıklık oluşması normaldir, birkaç saat içinde tamamen geçer. Isı nedeniyle parçalanan yağ hücreleri lenf sistemi yoluyla vücuttan atılır. Atılım süreci tedaviden 2-3 hafta sonra başlar ve 6 haftaya kadar devam eder.

Seans sayısı: Klinik çalışmalar tek bir seansta yağ dokusunun % 25’inin yok olduğunu göstermektedir. Eğer yağ dokusu çok fazlaysa 6 hafta aralıklarla 1-2 seans daha yapılabilir. İşlemin etkisi kalıcıdır.

Sizin İçin Hangi Teknoloji Daha Uygun?
• SculpSure ve CoolScupting yağ hücresinin bütünlüğünü bozarak, zarının parçalanmasına ve yok olmasına neden olarak etki eden sistemlerdir. Yağ hücresinin metabolize olarak vücuttan atılması ile birlikte bölgesel fazlalıklar küçülür, siluet daha biçimli bir görünüm alır.
• Cilt dokusunda yaşlılık belirtileri varsa, gevşeme, ince kırışıklıklar söz konusu ise hasta SculpSure teknolojisi için daha uygun bir aday olabilir. Çünkü SculpSure cilt altındaki ısıtma etkisiyle cildin kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek, cildin dokusunda sıkılaşma, iyileşme gibi etkiler sağlayabilir.
• Kimi hastalarda cildin fazla gergin olması Zeltiq CoolScupting sistemindeki vakumlama aparatının etkin bir şekilde çalışmasını zorlaştırabilir. Bu da hastayı SculpSure için daha uygun bir aday yapabilir.
• Bölgesel fazlalığınızın formu da sizin için hangi tedavinin daha uygun olacağını belirleyen faktörler arasındadır. Yağ dokusu bombe yapan, yani daha çıkık bir formda olan hastalar CoolSculpting tedavisi için daha uygun bir aday olabilir.
• Eğer ince bir yağ dokusuna sahipseniz ve bölgesel fazlalığınız daha homojen bir forma sahipse CoolSculpting sisteminin vakumlama aparatı yağ dokusunu kavramakta zorlanacağı için SculpSure tedavisinden daha iyi sonuç alabilirsiniz.
• Dış kalçadaki çıkıntılar formları gereği CoolSculpting tedavisi için daha uygundur.
• Özellikle 40 yaşın üstündeki kadınlarda, soruna genelde elastikiyet kaybı da eşlik ettiği için, kollarındaki bölgesel yağlanmalarda SculpSure tedavisi için daha uygun bir adaydırlar.
• Hangi teknolojiden optimum fayda sağlayacağınız doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Hemen Doktorunuza Sorun