Anti-Aging Öneriler

20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınlara, gençliklerini daha uzun süre koruyabilmeleri için ne önerirsiniz?

Eğer kırışıklıklar konusunda endişeleniyorlarsa, botoks gibi işlemlere başvurabilirler. Bu yaşlardaki kadınlar bile, gözlerini çok fazla kısıyor veya alınlarını çok fazla kırıştırıyorlarsa botoks enjeksiyonu yaptırabilirler. Fazla aktif kasları botoksla gevşeterek, ileride oluşacak kırışıklıkların önü alınabilir. Hatta bu enjeksiyonlar bazı hastalarda kası yeniden eğitebiliyor. Eğer güneşleniyor ve sigara içiyorsanız, çok genç yaşlarda göz ve dudak çevrenizde ince çizgiler görmeye hazır olun. Sigara içmek hem cildi yaşlandırıyor hem de dudakların görünümünü bozuyor. Bu çizgileri hyalüronik asit enjeksiyonları ile doldurabilir veya asit peel yaptırabilirsiniz. Ama sigarayı bırakmalı ve göz çevresindeki kazayakları için güneş koruyucu kullanmaya başlamalısınız. Kahverengi güneş lekeleri bu yaşlarda bile olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olur. Profesyonel tedaviler, mesela glikolik veya salisilik asit peeling işlemleri, cilt renginizin daha homojen görünmesini sağlayacaktır. Ama en etkili ve en çabuk çözüm uzmanlık alanı leke tedavileri olan lazer sistemleridir.

Dolgu maddeleri ve botoks enjeksiyonları hakkında en çok rastlanan yanlış algılar nelerdir?
İnsanlar botoksun kırışıklık yok edici bir şey olduğunu düşünüyor, oysa asıl yaptığı şey kası gevşetmek. Söz konusu olan derin olmayan ve henüz yerleşmemiş kırışıklıklar ve ince çizgilerse, sadece kasları gevşeterek bunları hafifletmek, hatta geçici bir süre için silmek mümkün. Ama eğer derin ve yerleşmiş kırışıklıklar varsa, botokstan sonra dolgu maddesi enjeksiyonu da yapmak gerekiyor. Yani kombine bir tedavi protokolü uygulamak gerekiyor. Çoğunluk, dolgu maddeleri ile bütün sorunların çözülebileceğini düşünüyor ama bu doğru değil. Mesela gülümseme çizgilerine iki faktörün bileşimi neden olur: Alttaki kemiğin yoğunluğunu kaybederek küçülmesi ve sarkan dokular. Eğer sadece dolgu maddeleri kullanırsanız, o bölgeyi ağırlaştırarak iyice aşağı doğru çekmiş olursunuz. Doğru olan, iyi bir kombinasyon yapmaktır. Yani kaybolan dokuyu dolgu maddeleri ile geri koymak ve Thermage ya da Ulthera gibi cildin elastikiyetini artıran teknolojilerle sarkmış dokuyu eski yerine getirmektir.

Mükemmel bir işlemi nasıl tanımlarsınız?
Herhangi bir şeyin yapıldığını anlayamamak, o işlemin başarılı olması demektir. Bazı hastalarım bana gelip, “Hiç kimse anlamadı,” diye yakınıyorlar. Oysa amaç zaten ‘yapılmış görünmemek’ olmalı. Birçok insan doğal görünmek istiyor. Kendilerine, “Tatile mi çıktın? Hayatında yeni biri mi var?” gibi sorular sorulmasını istiyorlar ki doğrusu bu.

Size göre ‘işin dozunu kaçırmak’ nedir?
Gayet başarılı bir sonuç aldığımız anti-aging tedaviden sonra hasta “Şuramda bir kırışıklık vardı ve hala duruyor,” diyebilir. Suni, hiç de doğal olmayan yüzler işte böyle bir yaklaşımın sonucunda doğuyor. Burada uzmana düşen görev hastayı dinlemek değil ona “Bu kadar yeter, artık durmalısın” diyerek, sorumluluk sahibi davranmayı bilmektir.

Kadınların, ciltlerinin gençliğini korumak söz konusu olduğunda yaptıkları en büyük beslenme yanlışı ne?
Kendilerine yapabilecekleri en büyük kötülük, diyetlerinde yeterince protein olmamasıdır. Bu yaşlanmayı hızlandıran en önemli etkenlerden biridir. Eğer protein almazsınız, vücudunuz proteini kaslarınızdan alır. Her öğün protein almak zorundasınız. Protein almadığınızda yüzünüzdeki kasların da eridiğini unutmayın.

Hemen Doktorunuza Sorun